Rezerva udolala Kostelní Lhotu

Napsal(a)  Zveřejněno: 13. 10. 2019
Rezerva udolala Kostelní Lhotu Markéta Stiborová

Poděbrady - Rezerva poděbradské Bohemie ve snaze zastavit pád tabulkou Okresního přeboru již potřebovala tříbodový zisk jako sůl a domácí utkání s oslabenou Kostelní Lhotou pro tento záměr představovala více než slibné sousto. Zdání však často klame a soupeř z Kostelní Lhoty si do posledních vteřin mohl na bodový zisk dělat zálusk.

FK Bohemia Poděbrady B - SK Kostelní Lhota 4:2 (2:1)

Branky: 2. a 32. Martínek, 59. Uher, 90+3. Rulc - 38. a 89. Shuldak

ČK: 90+3. Dyršmíd

FKBP B: Málek - Čermák, Brtna, Voříšek (72. Havránek), Bareš (40. Řehák) - Uher, Soukup, Rulc (C), Schulz (64. Buldra) - Rezek (90+1. Peklák), Martínek

Kostelní Lhota: Mácha J. - Ostřížek (33. Pejcha), Dyršmíd, Beránek, Kvíz (C) - Telipský, Hovorka (80. Štok), Sládek, Šteffen (60. Fink) - Shuldak, Mácha M.

Poděbradský celek si jen těžko mohl představovat lepší vstup do utkání, než který mu zajistil už ve 2. minutě Martínek, který si naběhl na přesný pas za obranu a křižnou střelou otevřel střelecký účet utkání. Kdo však očekával, že rychlá branka dodá poděbradským hráčům na klidu, ten byl na hlubokém omylu. Váhavé počínání v kombinaci mohlo domácí ještě v rámci úvodní čtvrthodiny přijít pořádně draho, když jejich tristní defenzivní přístup hráči Kostelní Lhoty využili k prvnímu nebezpečnějšímu zakončení, ale střela zpoza pokutového území nakonec těsně minula horní růžek poděbradské brány. Ačkoliv se ani v dalších minutách domácí nedokázali při své kombinační hře vyvarovat laciných chyb, tak to byli především oni, kdo byl nebezpečnější směrem do ofenzivy. Blízko k druhé brance měl Uher, který zkušeně zavíral prostory u vzdálenější tyče při pasech do pokutového území. Při první příležitosti však nedokázal ideálně zkoordinovat svůj pohyb a své zakončení nasměroval pouze nad bránu soupeře, a při druhé jej pak z bezprostřední blízkosti pohotovým zákrokem vychytal brankář Mácha. Zajímavá příležitost se pro domácí Bohemii rodila také po rychlé akci levé straně hřiště a následném průniku Rezka. Poděbradský útočník však namísto příhrávky na některého z lépe postavených spoluhráčů volil přímé zakončení z ostrého úhlu a proti pozornému Máchovi byla šance na úspěch minimální. O druhý střelecký úspěch Bohemie se tak musel znovu postarat až Martínek, i když ani jemu se nevyhnula dílčí nepřesnost v zakončení, když nejprve v dobré střelecké příležitosti pálil jen vysoko nad bránu soupeře. Ve 32. minutě však již byl o poznání úspěšnější, když jej po svém průniku do pokutového území nalezl přesnou přihrávkou Uher. Poděbradský forvard následně před bránou soupeře nezazmatkoval a míč si posunul do takřka ideální pozice pro zakončení, ze které nezaváhal. Domácí se však z dvoubrankové vedení neradovali příliš dlouho. Ve 36. minutě ještě zaváhání poděbradské defenzivy a únik Máchy zastavil zdvižený praporek asistenta na pomezí. O dvě minuty později však fatální chybu vyprodukoval Čermák a svou nepřesnou přihrávkou vyslal do samostatného úniku Shuldaka. Nejaktivnější hráč Kostelní Lhoty v utkání si míč navedl do pokutového území a střelou k bližší tyč zkorigoval průběžný stav utkání. Domácí se do konce prvního dějství nezmohli na odpověď a když v samotném závěru prohospodařili možnost standardní situace po nepřesném centru Dyršmída i hosté, odcházeli oba celky do kabin za překvapivě těsného stavu v poměru 2:1.

V úvodu druhého dějství se již hráči rezervy Bohemie prezentovali o poznání soustředěnějším výkonem a přesnější kombinací soupeře prakticky nepouštěli k míči. Jejich snahy však povětšinou končili v blízkosti pokutového území Kostelní Lhoty, kde domácím často docházela potřebná invence, kterak defenzivní val soupeře překonat. Nakonec se však poděbradští hráči přecejenom po zásluze dočkali, a to konkrétně v 59. minutě utkání, kdy si na hraně pokutového území vyměnili míč Martínek se Schulzem a druhý jmenovaný následně obloučkem uvolnil do zakončení Uhera. Ten si poradil s pohotově vyběhnuvším Máchou a míč neomylně uklidil za jeho záda. Dění na hrací ploše znovu zavdávalo myšlenkám, že to domácí mají proti stále více unaveně působícímu soupeři rozehráno na jisté tři body. Při snaze o navýšení svého vedení však nadále naráželi na obětavě působící defenzivu soupeře a pokud se již poděbradští hráči do zakončení přecejenom dostali, nebyli buďto přesní, jako v případě slibného zakončení Řeháka, které však prolétlo pouze kolem horního rohu brány Kostelní Lhoty, nebo narazili na připraveného Máchu. Neuspěl ani tradiční exekutor přímých kopů Rulc, který svůj pokus ze zajímavé střeleckého pozice poslal taktéž jen těsně nad břevno soupeřovi brány. Domácím nenahrávali ani poměrně rozporuplné verdikty hlavního arbitra utkání, který například při úniku Martínka a jeho jednoznačném podražení brankářem Máchou při snaze o kličku, nařídil k údivu všech namísto kopu pokutového pouze ten od rohového praporku. Hosté se naproti tomu prakticky po celou dobu druhé pětačtyřicetiminutovky omezili na hru na dlouhé nákopy, se kterými si však poděbradská defenziva dokázala dlouhé minuty bez výraznějšího zaváhání poradit. V závěru se však hráči Kostelní Lhoty přečejenom k určitým možnostem ke skórování probít dokázali. Nejprve to zkoušel po standardní situaci nadvakrát hlavou Mácha a přestože Málek dokázal první pokus pouze vyrazit, tak slabý pokus o následnou dorážku už domácí brankář bezpečně ukryl do svých rukavic. Minutu před koncem základní hrací doby se však domácí dopustili dalšího nedovoleného zákroku v těsné blízkosti svého pokutového území, k přímému kopu se postavil Shuldak a za jeho střelou k tyči se Málek pouze ohlédl. Hosté ucítili šanci s výsledkem ještě něco udělat a napřeli zbytky svých sil směrem do ofenzivy. Jejich dlouhým nákopům se však defenziva Bohemie dokázala s maximálním koncentrací ubránit a když si to v závěru nastaveného času namířil vstříc otevřené defenzivě soupeře neúnavně působící Martínek, kterého zastavil jen za cenu druhé žluté karty v utkání Dyršmíd, zdálo se být definitivně rozhodnuto. K přímému kopu se navíc postavil kapitán Rulc a ač jeho zakončení nepatřilo mezi nejzdařilejší, tak překvapivě proniklo Máchovi mezi rukama a konečný výsledek v poměru 4:2 byl definivně na světě.

„Do utkání vstoupili domácí s velikou chutí a vyústilo to v rychlý gól Ondry Martínka. Tentýž hráč přidal dokonce i svou druhou branku a Poděbrady šly do vedení 2:0. Hra v tu dobu nebyla moc záživná. Možná to mělo i na svědomí zranění opory zadních řad Ondry Bareše. Jeho místo nakonec zaujal neméně kvalitní obránce Michael Řehák, s povoleným dopingem v zádech v podobě podpory jeho přítelkyně. Jako zásadní taktický čin poděbradské ´Benfiky´ jsem shledal ve snížení stavu na 2:1 před koncem prvního poločasu a vyhnutí se tak neoblomné ´Csaplárovy pasti´. Ve druhém poločase přidali kluci třetí branku, a dá se říct, že i kontrolovali průběh utkání. To by ovšem nesmělo přijít chvíli před koncem snížení na 3:2, po hezky kopnutém přímém kopu z nohy Stepana Shuldaka. Naštěstí to vyburcovalo kapitána a exekutora standardních situací v jedné osobě Davida Rulce. Nenechal se zahanbit a neméně krásnou brankou z přímého kopu, a zároveň svým druhým gólem v této sezoně, udělal tečku za utkáním. Byly to vydřené, ale zasloužené tři body v příjemný slunečný den,“ vyjádřil se přihlížející poděbradský Tomáš Bělík.

„Domácí byli od začátku lepším týmem a hned ve druhé minutě jsme inkasovali poměrně laciný gól. Asi po dvaceti minutách se nám povedlo hru tak nějak vyrovnat, ale šance jsme si žádné nevytvořili a spoléhali jsme se na brejky. Soupeř pak přidal další branku. My jsme na konci poločasu snížili na 2:1, ale druhý poločas se odehrávalo to samé. Domácí lépe kombinovali, byli fotbalovější, lepší. Akorát se nám podařilo z přímého kopu snížit na 3:2. V závěru poločasu Poděbrady upravily skóre, také z přímého kopu, na 4:2. Tím bylo po zápase, domácí vyhráli zaslouženě,“ gratuloval soupeři předseda Kostelní Lhoty Miroslav Štok.

Autoři: Markéta Stiborová, Petr Stibor