Napsal(a)  Zveřejněno: 21. 08. 2024
Těsný poločasový náskok tentokrát Bohemii na plný bodový zisk v Kosmonosech nestačil Kateřina Straková

Kosmonosy - Poděbradská Bohemia ani ve třetím kole nového soutěžního ročníku neokusila hořkost porážky, ale zároveň ze svých dvou venkovních výjezdů přivezla po bodu a tabulkou tak zatím nestoupá. Po nedělní remíze na půdě Mnichova Hradiště uhrála nerozhodný výsledek i v rámci vloženého středečního kola na hřišti Kosmonos.

SK Kosmonosy B - FK Bohemia Poděbrady 1:1 (0:1)

Branky: 50. Hutsalyuk - 13. Novák

Kosmonosy B: Klíma (72. Strouhal) - Hradec (46. Straka), Švejnoha, Skalický (C), Motyčka - Středa (60. Čvančara), Trajkovski, Zajíček (60. Říha), Hutsalyuk - Havlas (69. Hanuš), Boxan

FKBP: Pavliš - Zumas, Svoboda, Hněvsa (C) (80. Uher), Soukup - Králík (69. Barták), Havránek, Vokatý - Nykodým (69. Šifta), Novák, Schulz (46. Křivský)

Od posledního měření sil obou celků uběhly sotva dva měsíce, když v posledním utkání minulého ročníku Bohemia dokázala na půdě svého soupeře zvítězit v poměru 1:2 a i středeční utkání divákům nabídlo poměrně vyrovnanou podívanou. Domácí hráči sice od samotného úvodu střetnutí působili energičtěji a důrazněji, ale ze svého úvodního tlaku nevytěžili více než nepřesné zakončení zpoza pokutového území v podání Hutsalyuka, které těsně minulo horní kout poděbradský brány a Boxanovu střelu z otočky nasměrovanou vysoko nad horní tyč soupeřovi svatyně po centru domácího celku z pravé strany. To Bohemia na svou první výraznější příležitost musela čekat o něco trpělivěji, ale když už ve 13. minutě Králík po Svobodově přiklepnutí úspěšně vysunul svým pasem do úniku Nováka, tak poděbradský forvard nabídnutou příležitostí nepohrdl a pohotovým lobem úspěšně překonal vyběhnuvšího Klímu. Hráči domácího celku přes veškerou snahu ani v dalších minutách nenacházeli účinnější recept na poděbradskou obranu a ta tak i navzdory několika ošemetným závarům ve vlastní šestnáctce stále úspěšně odolávala. Až ve 26. minutě ji po Hutsalyukově centru z pravé strany mohl přivodit šok Boxan, ale jeho hlavičkový pokus nakonec zamířil jen těsně vedle levé tyče a vyrovnání tak nepřinesl. To o tři minuty později mohl být rozdíl ve skóre naopak už dvoubrankový, když Zumas na polovině hřiště předskočil v souboji o míč Hutsalyuka a křižným pasem přenesl hru na Schulze, jenž okamžitě sklepl míč ke střele Králíkovi, ale proti parádní střele poděbradského středopolaře se s neméně podařeným zákrokem vytasil brankář Klíma a skóre se tak neměnilo ani na druhé straně. V následujících minutách se hra přelévala z jedné poloviny hrací plochy na druhou, ovšem nastalé příležitosti k zakončení další gól stále ne a ne přenést. A když už se ve 33. minutě po Vokatého přihrávce za obranu přece jenom dokázal prosadit Novák, byl proti zdvižený praporek asistenta na pomezí avizující těsné ofsajdové postavení poděbradského forvarda. Na druhé straně si Pavliš počínal pozorně při pokusech Boxana, které mířilo pouze do středu brány a ve 35. minutě pak také při již o poznání nebezpečnějším zakončení Hutsalyuka, jenž však z ostrého úhlu na poděbradského brankáře rovněž vyzrát nedokázal. V závěrečné desetiminutovce však již byli o poznání blíže vstřelené brance a navýšení svého náskoku zejména hráči Bohemie. Schulzova střela zpoza šestnáctky soupeře ve 37. minutě ještě příliš nadějí na gólovou radost neskýtala, když zamířila přesně do středu brány, ovšem o dvě minuty později se míč po centru z levé strany dostal na kopačku Zumase a za jeho obloučkem se Klíma mohl pouze ohlédnout, ale tomu se pro změnu do cesty postavila pravá tyč domácí svatyně. A když pak nepříliš zdařile s dvěma pobídkami za obranu naložil Novák, jenž si nejprve příliš předkopl míč po obloučku Nykodýma a ve 45. minutě po Havránkově pasu za obranu nasměroval svůj lob pouze vedle soupeřovi svatyně, odcházela Bohemia do kabin poprvé v tomto soutěžním ročníku s vedením, byť pouze jednobrankovým.

Domácí však i ve druhé pětyčtyřicetiminutovce pokračovali ve svém aktivním pojetí hry, kterým znepříjemňovali poděbradskému celku snahu o kombinaci a nutili jej k dalším chybám. Vyrovnáno mohlo být už ve 48. minutě, kdy se do centru střídajícího Straky z levé strany položil do hlavičkového pokusu Boxan, ovšem jako už poněkolikáté v tomto utkání se útočníkovi rezervy Kosmonos nepodařilo vměstnat svůj pokus do prostoru vymezeného třemi tyčemi a ten tak o několik decimetrů minul. Stěžejní momenty pro vývoj utkání tak přinesla až 50. minuta, kdy měl nejprve velice slibnou příležitost k ohrožení soupeři brány v podobě přímého kopu nařízeném po nedovoleném zákroku na Vokatého Havránek, ovšem s jeho technickým pokusem přes vystavěnou zeď si brankář Klíma bez problémů poradil. Obratem však domácí vyrazili do rychlého protiútoku, při kterém Trajkovski vysunul Středu, jenž svým centrem z pravé strany nalezl v šestnáctce osamoceného Hutsalyuka a ten umístěnou střelou ke vzdálenější tyči neomylně zajistil rezervě Kosmonos dorovnání skóre. Obratem sice Bohemii mohl ztracené vedení vrátit nazpět Svoboda, k němuž se v 52. minutě odrazil míč po Havránkově rohovém kopu a nastalém závaru v šestnáctce soupeře, ale jeho střela z otočky mířila pouze nad bránu soupeře a kýženou radost tak poděbradskému celku nepřinesla. A tak se o slovo znovu přihlásili v úvodu druhého dějství aktivnější domácí, když se v 57. minutě po dlouhém nákopu Straky a zaváhání stoperské dvojice Bohemie zčistajasna ocitl ve vyložené příležitosti k dokonání obratu ve skóre Boxan, ale útočník rezervy Kosmonos se svou střelu snažil přitlačit až příliš k pravé tyči Pavlišovi brány a po jejím zásahu míč pouze opsal linii brankové čáry a zamířil mimo žádoucí prostor. Ani Bohemia však nehodlala odepsat dobře rozehraný zápas a dokázala si ještě vypracovat nejednu brankovou příležitost. V té prakticky největší však v 59. minutě selhal Křivský, jemuž pozici pro zakončení do takřka odkryté brány připravil Novák, který vystihl slabší rozehrávku brankáře Klímy a při následném postupu nezištně naservíroval míč lépe postavenému spoluhráči, ale do střely útočníka Bohemie se obětavým skluzem vložit Trajkovski a hrozící nebezpečí zažehnal. A radost poděbradskému celku pak nepřinesli ani přímý kop Havránka, který středopolař Bohemie nasměroval pouze nad bránu soupeře a o pět minut ani nadějná střela Vokatého, jenž se za hranicí šestnáctky opřel do skákajícího míče, ale ke smůle poděbradského celku pálil jen do prostoru těsně vedle levé tyče. To však bylo na dlouhou dobu z pohledu gólových šancí obou mužstev vše a diváci si tak museli počkat na až o poznání dramatičtější koncovku utkání. V té se ofenzivní manévry snažili v 82. minutě zahájit jako první domácí, ovšem jejich přečíslení nejprve nepřesnou přihrávkou utnul Říha a o chvíli později zpoza pokutového území pálil pouze do středu brány Hanuš. Dvě minuty nato se však o slovo přihlásili rovněž hráči Bohemie, kdy si na Křivského oblouček za obranu naběhl Novák a navedl se míč až do zakončení v prostoru soupeřovi šestnáctky, ovšem slabší levou nohou své střele nedovedl udělit potřebnou razanci a Strouhal v bráně rezervy Kosmonos tak dokázal zasáhnout. To v 88. minutě se již hráči Bohemie na krátkou dobu i radovali, když si na Havránkův přímý kop naskočil Uher a hlavou vymetl pravý horní roh soupeřovi brány, ovšem asistent na pomezí zdviženým praporkem upozornil na ofsajdové postavení Nováka, jenž se rovněž nacházel v prostoru do kterého směřoval centr poděbradského středopolaře a hlavní arbitr tak už podruhé v utkání rezolutně utnul gólové oslavy lázeňského celku. Ani čtyřminutové nastavení poté však divákům nedalo příliš vydechnout a v jeho třetí minutě měl po Havránkově rohovém kopu znovu na kopačce vítěznou branku Uher, ale pozici pro zakončení neměl zcela ideálně připravenou a proti jeho střele se tak stihl s pohotovým blokem vytasit bránící Čvančara. Domácí bezprostředně po ubráněné příležitosti soupeře navíc vyrazili do rychlého protiútoku, kdy si na Hutsalyukův pas za obranu naběhl Říha a rázem měl před sebou už jen poslední překážku v podobě brankáře Pavliše, ovšem ani on nedokázal své zakončení přesněji umístit a nerozhodný výsledek tak již zůstal nezměněn.

„Podprůměrné utkání ve všech ohledech, náš podprůměrný výkon, podprůměrný výkon rozhodčích. Bylo to utkání dvou mladých mužstev, která občas působila oboustranně trochu naivně,“ podotkl k utkání trenér Bohemie Poděbrady Tomáš Kubánek. „Fotbalově nám to moc nešlo, přesto jsme se dostali brzy do vedení. Poté ještě trefil Zumas tyč. Po změně stran domácí brzy vyrovnali a poté taky trefili tyč. Pak nedal Křivský gól do prázdné brány a v 90. minutě jsme branku hlavou ze standardky vstřelili, bohužel byla z ofsajdu. Z následného protiútoku mohli rozhodnout i domácí, ale podržel nás brankář Pavliš,“ zhodnotil zápas Kubánek. „Musíme si vážit každého bodu, jsme po třech kolech stále neporažení, ale tentokrát jsme rozhodně dobře nehráli a remíza je asi zasloužená,“ dodal kouč Bohemie.

Autor komentáře trenéra k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník