Novák se rozstřílel a pomohl Bohemii k vysokému vítězství

Napsal(a)  Zveřejněno: 25. 08. 2024
Novák se rozstřílel a pomohl Bohemii k vysokému vítězství Vladimír Malinovský

Poděbrady - Po dvou remízách již potřebovala poděbradská Bohemie nutně zabrat a znovu naplno bodovat. A to se jí proti rezervě Čáslavi také podařilo, když její vysoké vítězství korunoval čtyřmi úspěšnými zásahy Novák.

FK Bohemia Poděbrady - FK Čáslav B 6:2 (3:0)

Branky: 17. Havránek, 32. Herzán, 40., 60., 62. a 82. Novák - 48. Havránek, 51. Vilím

FKBP: Fiška - Zumas, Svoboda, Zima (74. Schulz), Soukup (46. Kubánek J.) - Vokatý, Havránek, Kubánek T. (C) (64. Severa) - Herzán (74. Barták), Novák, Šifta (57. Nykodým)

Čáslav B: Bína - Suchý (46. Sechovec), Houfek, Havrda, Lebduška (C) - Havránek (80. Kubín), Klepal, Dastych, Fišr, Gonda (32. Novák) - Vilím (70. Tůma)

Hosté do utkání nastoupili s hodně defenzivně laděnou taktikou a poděbradští hráči tak od samotného začátku střetnutí jednoznačně dominovali, ačkoliv byl jejich herní projev do jisté míry ovlivněn několika vynuceními změnami v rámci základní sestavy. V úvodní desetiminutovce si tak dokázali vypracovat pouze jednu slibnější příležitosti ke skórování, když Havránek v 9. minutě prostrčil míč za obranu Zumasovi, ale ten si míč navedl až příliš blízko k brankáři a umožnil mu tak bezpečně zasáhnout. V 17. minutě si poté oba poděbradští hráči své role prohodili a výsledek byl již pro Bohemii o poznání příznivější, když Havránek po Zumasově zpětné přihrávce překvapil Bínu svou křižnou střelou a ta zapadla přesně k pravé tyči hostující brány. Poděbradský středopolař se poté svůj dosavadní gólový vklad pokusil zdvojnásobit za dalších pět minut, když napřáhl k razantní dalekonosné střele a ta přestože mířila pouze do středu brány, tak nadělala brankáři rezervy Čáslavi až nečekané problémy, ovšem druhý gól Bohemii nepřinesla. To však domácí proti unaveně působícímu soupeři nemuselo příliš mrzet, jelikož i v dalších minutách střeleckým statistikám utkání vládli výhradně hráči v bílých poděbradských dresech. Po půlhodině hry zakončoval rychlý útok Bohemie po Herzánově přiklepnutí Šifta, ale Bína ještě dokázal zasáhnout a pohotovým zákrokem míč vytěsnil vedle své pravé tyče. Ve 32. minutě se však hostující defenziva nedokázala úspěšněji popasovat s dlouhým autovým vhazováním Nováka, po kterém se míč v pokutovém území odrazil na kopačku Herzána a ten jej již nekompromisním způsobem uklidil do sítě. A stále ofenzivnější výkon Bohemie pak za další minutu mohl podtrhnout Novák, jenž si ideálně naběhl na přihrávku za obranu, ale z ostrého úhlu Bínu překonat nedovedl. Ve 36. minutě poté hostujícího brankáře nezaskočil ani Herzán, jenž zdálky napřáhl k překvapivé střele šajtlí, ovšem ve 40. minutě Vokatý přesnou přihrávkou uvolnil Zumase, jenž nezištnou přihrávkou připravil příhodnou střeleckou pozici Novákovi a ten již pohodlně zvýšil vedení Bohemie na 3:0. To sice ještě v úplném závěru mohl navýšit po nedovoleném zákroku na Herzána Kubánek, ale ten svůj přímý kop z těsné blízkosti soupeřovi šestnáctky otřel pouze o vystavěnou zeď a poločasové skóre se tak již neměnilo.

Dosavadní vývoj utkání však domácí možná až příliš uspokojil a než se v úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky stihli rozkoukat, zbylo z jejich tříbrankového náskoku již o poznání hubenější vedení. Ve 48. minutě totiž nejprve po opakovaných ztrátách poděbradských hráčů připravil Vilím pohodlnou pozici pro zakončení skórujícímu Havránkovi a o tři minuty později útočník rezervy Čáslavi sám potrestal další chybu v rozehrávce Bohemie umístěnou střelou k pravé tyči Fiškovi brány. Studená sprcha však domácí viditelně probrala a v dalším minutách již tak byl k vidění znovu dominantní výkon Bohemie. Už v 56. minutě mohl domácím dopřát více klidu Havránek, jenž se zhostil exekuce přímého kopu po nedovoleném zákroku na Vokatého, ale zdálky Bínu nezaskočil. O čtyři minuty později se pak v ještě nadějnější příležitosti ke skórování ocitl po přesném pasu střídajícího Nykodýma Novák, ale ani on ještě uspět nedokázal, když při svém samostatném úniku nasadil k až příliš dlouhé kličce brankáři a následný pokus o zakončení mu již obrana rezervy Čáslavi zdárně zhatila. Poděbradský forvard si však spravil chuť už o několik desítek vteřin později, kdy mu po Nykodýmově rozehrávce na Vokatého mladý středopolař Bohemie posadil na hlavu přesný centr a před odkrytou bránou již svou příležitost ke vstřelení své druhé branky v utkání neprováhal. A za další dvě minuty navíc úspěšný střelec Bohemie mohl slavit i zkompletování hattricku, když mu tentokrát míč do šestnáctky soupeře prostrčil Herzán a z dobře připravené střelecké pozice zamířil neomylně k pravé tyči soupeřovi brány. Utkání se tak již zcela vrátilo na prvním poločasem nastavený kurz a z něj jej již v 64. minutě nesvedl ani střelec první branky rezervy Čáslavi Havránek, jenž zpoza pokutového území pálil jen vysoko nad poděbradskou bránu. Domácí si tak již v klidném tempu kráčeli pro kýžené tři body a poslední nerozluštěnou tajenkou zůstávala pouze konečná podoba výsledku utkání. Jeho další změnu však zatím nepřinesl jak v 66. minutě nepřesný dalekonosný pokus Havránka, tak ani o deset minut později zakončení Vokatého po rohovém kopu, které pohotovým zákrokem lapil na brankové čáře brankář Bína. Závěrečnou desetiminutovku utkání poté podařenou akcí otevřel střídající Severa, jenž si šestnáctkou soupeře odvážně proklestil cestu až do zakončení, ale Bína jeho pokus úspěšným zásahem vyrazil a po následném sklepnutí pak domácí středopolař pálil pro změnu jen nad bránu soupeře. V 82. minutě se však Severa pasoval do pozice přihrávajícího hráče, když nasměroval do úniku Nováka a ten již střelou mezi nohama brankáře zdárně dopravil míč do sítě. To však již bylo z pohledu gólových příspěvků domácích hráčů v utkání vše, jelikož další střelecké pokusy v podání Vokatého úspěch neznamenaly a Bohemia si tak po vítězství v poměru 6:2 připsala zatím nejvyšší vítězství v tomto soutěžním ročníku.

„Před utkáním nám z různých důvodů vypadli tři stopeři - Hněvsa, Uher a Čermák a zároveň Svoboda měl problémy se zády, naštěstí zvládl odehrát celé utkání, jinak už jsme moc nevěděli, kdo by tam měl hrát (smích),“ popsal problémy se složením sestavy hrající trenér Bohemie Poděbrady Tomáš Kubánek. „Svůj debut na domácím hřišti v základní sestavě si odbyl Adam Zima a zvládl to s přehledem,“ přidal kouč. „Úvod zápasu ve velkém vedru byl takový rozpačitý z obou stran. Nám pomohla až branka na 1:0, do poločasu jsme pak měli velkou převahu a přidat jsme mohli ještě více gólů. Ve druhé půli jsme chtěli vedení ještě navýšit, ovšem během deseti minut soupeř snížil na rozdíl jediné branky. Od té chvíle jsme ovšem zase hráli pouze my a výsledkem byl čtyřgólový Novák a vítězství o čtyři góly,“ popsal důležité momenty utkání Kubánek. „Jsme rádi, že jsme vstřelili šest branek, když stále postrádáme dva naše nejlepší střelce Kalinu a Martínka, u kterých věřím, že se začnou co nejdříve zapojovat zpět do zápasů,“ dodal spokojený lodivod poděbradského mužstva.

„Poděbrady nás přehrály jednoznačně. Výsledek odpovídá tomu, co se dělo na hřišti. Byli jsme dozadu děraví a dopředu bezzubí. V podstatě jsme dali dva góly ze dvou šancí, což je úspěch útočníka Vilíma, že dokázal dát nebo připravit gól. Trochu zázrak byl, že jsme dokázali dát na 3:2 a vypadalo to chvíli, že bychom to mohli zdramatizovat. Ale to opravdu bylo jen chvíli. Každý balon za naši obranu je téměř gól, neumíme to bránit. Balony jsme vyhazovali a nic jsme nepodrželi. Bylo to strašné,“ nešetřil kritikou do vlastních řad trenér čáslavského béčka Vratislav Junek.

Autor komentářů trenérů k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník