Střetnutí s Turnovem rozhodl již první poločas

Napsal(a)  Zveřejněno: 31. 07. 2021
Střetnutí s Turnovem rozhodl již první poločas Vladimír Malinovský

Poděbrady - Ve druhém přípravném utkání probíhající letní přípravy přívítala poděbradská Bohemia na vlastním hřišti mužstvo Turnova a po nepodařené první pětačtyřicetiminutovce nakonec marně naháněla výraznější výsledkový úspěch.

FK Bohemia Poděbrady - FK Turnov 3:5 (0:4)

Branky FKBP: 52. Peterka, 71. Zumas, 74. Hněvsa

FKBP: Kubík - Uher, Hněvsa, Suchánek, Voříšek - Bora, Vobořil, Knobloch, Kubánek - Zumas, Peterka. Střídali: Svoboda, Václavík, Volráb

Úvod utkání ani v nejmenším nedával tušit, jaký vývoj střetnutí dvou mužstev z nejvyšších krajských soutěží postupně nabere a v oboustranně opatrné partii měli možná o pověstnou píď častěji míč na svých kopačkách hráči domácí Bohemie. Co na plat, žádná příležitost z toho pro ně nevyplynula a naopak sami svým zaváháním soupeři namazali do první obrovské příležitosti utkání. To když v 8. minutě při kombinaci na vlastní polovině hřiště zaváhal Knobloch a hosté rázem mohli ve dvou postupovat vstříc nezkonsolidované poděbradské obraně. Do finální přihrávky před odkrytou bránu však dokázal na poslední chvíli vložit svou nohu Suchánek a míč srazil na rohový kop. I při něm hosté měli velmi blízko k otevření střeleckého účtu utkání, ale hlavičkový pokus soupeře tentokrát dokázal pohotovým zákrokem zlikvidovat Kubík a skóre tak i nadále setrvalo na bezbrankovém stavu. Tyto situace však na dlouho určily samotný ráz utkání a hosté najednou získali herní sebevědomí, výraznou územní převahu a s tím i množství dalších brankových příležitostí. Velkou šanci domácí promarnili také po nepřesvědčivém zákroku Kubíka při vysokém centru do pokutového území z pravé strany hřiště, ale hráč Turnova po lehké teči poděbradského brankáře nedokázal míč nasměrovat do prostoru vymezeného třemi tyčemi. Rychlým ofenzivním výpadům soupeře dokázala defenziva Bohemie odolávat do 23. minuty utkání a nakonec kapitulovala po standardní situaci, při které trestuhodně nedokázala ubránit náběh jednoho z turnovských hráčů a ten zcela osamocen v prostoru u vzdálenější tyče uklidil hlavou míč neomylně za Kubíkova záda. Ve hře domácího celku se v této fázi utkání kupili nepřesnosti a takřka každé jeho zaváhání či nedůraz znamenaly okamžité komplikace pro poděbradskou defenzivu, na kterou se tak valil jeden rychlý útok za druhým. A právě po jednom z nich ve 30. minutě přišla také druhá branka utkání, když si hosté tentokrát přesnou kombinací připravili míč až takzvaně do kuchyně a po lehkém obloučku přes brankáře Kubíka už bylo následné zakončení do odkryté brány pouhou formalitou. Domácí hledali jakoukoliv odpověď na nepříznivý vývoj utkání jen stěží a když už se jim nějaký náznak nadějné akce přecejenom nabízel, sami se o něj zbrklým řešením připravili. Turnov naopak i nadále hráče Bohemie školil jednoduchými a přímočarými akcemi, po kterých do konce první pětačtyřicetiminutovky dokázal ještě dvakrát udeřit. Nejprve tomu tak bylo ve 38. minutě, když po přesném pasu za obranu hráč Turnova uspěl v souboji jeden na jednoho proti brankáři Kubíkovi, lehkou kličkou jej obešel a uklidil míč do odkryté svatyně. A těsně před koncem prvního poločasu pak hosté opět zametali míč do sítě po další přesné kombinaci napříč pokutovým územím a finální přihrávce před prázdnou bránu. A to nutno přiznat, že poločasový výsledek v poměru 0:4 nebyl ani zdaleka nevypovídajícím o dosavadním dění na hrací ploše.

Do druhého dějství Bohemia nastoupila v upraveném rozestavení, ale v jeho prvních minutách nic nenapovídalo tomu, že by mohlo dojít ke změně herního rozpoložení obou mužstev. Už po pár minutách totiž musel Václavík čelit samostatnému postupu a zakončení útočníka Turnova a jen jeho reflexivní zákrok uchránil Bohemii od pětigólové ztráty ve skóre. Ve druhé pětačtyřicetiminutovce to však nakonec byli možná trochu překvapivě domácí, kdo jako první rozvlnil síť soupeřovi brány. To když v 52. minutě Peterka důrazným zákrokem odstavil v pokutovém území od míče jednoho z bránících hráčů Turnova a střelou k bližší tyči snížil na 1:4. Z tříbrankového rozdílu ve skóre se však hráči Bohemie neradovali příliš dlouho a už o dvě minuty později byl tento stav opět minulostí, když hosté udeřili po rohovém kopu a dalším nedůrazu v bránění poděbradského celku. Nastřádaný gólový náskok však jakoby hráče Turnova ukolébal a o něco více prostoru k ofenzivnímu rozletu se tak rázem nabízelo také domácímu mužstvu. To se sice i nadále potýkalo s množstvím nepřesností v kombinaci, ale po aktivním napadání rozehrávky v podání Vobořila a jeho následné nezištné přihrávce měl na své kopačce druhou branku v utkání Peterka. Útočník Bohemie však v pádu nedokázal míč vměsnat do odkryté sítě a bránu soupeře ve vyložené příležitosti přestřelil. Domácí si tak na snížení museli počkat až do závěrečné dvacetiminutovky, ale nakonec mohli zdramatizovat utkání snad ještě více, než by kdokoliv z příhlížejících diváků očekával. V 71. minutě totiž nejprve snížil na 2:5 Zumas, který hlavou uklidil do sítě další podařenou Vobořilovu pobídku před odkrytou bránu. A o necelé tři minuty později byl rozdíl ve skóre již pouze dvoubrankový, když Peterka dalším ze svých důrazných zákroků ve vzdušeném souboji vybojoval míč pro své mužstvo a po následném závaru v pokutovém území jej Hněvsa bez zbytečného otálení nasměroval ke vzdálenější tyči soupeřovi brány. Domácí nabiti čerstvým elánem najednou byli úplně jiným mužstvem, než tím v prvním dějství a tlačili se do dalších ofenzivních akcí. K ještě většímu zdramatizování utkání se však přiblížili až v samotném závěru utkání, když opakovaně nebezpečně zahrozili při sérii rohových kopů, ale více než orazítkování břevna soupeřovy brány po Suchánkově hlavičce již vyprodukovat nedokázali. Na průběžném výsledku v poměru 3:5 se tak již nic nezměnilo a poděbradská Bohemie tak i nadále marně vyhlíží své první vítězství v probíhající přípravě.

„Minule jsme měli úvodní výpadek pětadvacet minut, teď rovnou celý poločas s konečným výsledkem nula čtyři. Druhý poločas byl o nečem jiném, kdy zejména mladší ročníky převedly zajímavý part. Experimentujeme se sestavou. To sebou přináší chyby, které naši kvalitní soupeři umí patřičně potrestat,“ vyprávěla po zápase stálice poděbradské sestavy Jiří Voříšek. „Už v úterý nás doma čeká Dukla Praha U19, tak snad se nám vyhne úvodní herní kocovina když už nehrajeme o víkendu,“ přidal obránce Bohemie.

Autor komentáře k utkání: Vladimír Malinovský