Bohemia po dramatické koncovnce slaví tříbodový zisk s Hlízovem

Napsal(a)  Zveřejněno: 01. 09. 2024
Bohemia po dramatické koncovnce slaví tříbodový zisk s Hlízovem Vladimír Malinovský

Poděbrady - Poděbradská Bohemie i nadále pokračuje v úspěšném nástupu do nové sezóny, když ani v pátém utkání nenalezla přemožitele a zároveň drží domácí vítěznou šňůru. Tu nepřetrhl ani jeden z pouhých tří celků, které v uplynulém ročníku lázeňské mužstvo nedokázalo ani v jednom z utkání porazit.

FK Bohemia Poděbrady - Fotbal Hlízov 2:1 (1:0)

Branky: 41. Nykodým, 61. Zumas - 70. Neuberg

FKBP: Fiška - Zumas, Svoboda, Kubánek J., Soukup - Vokatý, Havránek, Kubánek (C) (52. Králík) - Nykodým (84. Barták), Herzán, Křivský (66. Šifta)

Hlízov: Barták - Král, Růžička J., Neuberg, Hačka (81. Kubín) - Jaroš (71. Tichý), Růžička P. (C), Jilemnický (75. Martínek), Šesták, Moc (77. Kruliš) - Víšek

Hlízov na rozdíl od poděbradského celku v úvodu nového ročníku hledá ideální herní rozpoložení a po četných změnách v jeho kádru je zatím pouhým stínem loňského vicemistra soutěže. Domácí hráči tak od samotného úvodu utkání měli proti nezvykle chybujícímu soupeři herně navrch, ale zatím marně hledali přesnější střeleckou mušku, když v 5. minutě z přímého kopu nařízeném po nedovoleném zákroku Víška na Vokatého pálil pouze do vystavěné zdi Havránek a o dvě minuty později ani nadvakrát nepropasíroval svůj střelecký pokus přes obranný val soupeře Nykodým. Následně však v horkém letním počasí začalo tempo utkání uvadat a snažení poděbradského celku povětšinou končilo již ve fázi nepřesných přihrávek za obranu soupeře, které končili v držení brankáře Bartáka, nebo až v zámezí. A když už se k možnosti ojedinělého zakončení zpoza soupeřovi šestnáctky ve 21. minutě probil Vokatý, mířil pouze do středu brány a se svým pokusem tak neměl příliš šancí na úspěch. To hosté prozatím hrozili výhradně ze standardních situací a ve 34. minutě měl právě po jednom z rohových kopů Jaroše prodlouženém Jilemnickým slibnou příležitost ke skórování Růžička, ovšem z nadějné pozice pálil pouze nad soupeřovu bránu a zasadit nečekanou ránu mu tak nedovedl. Až v závěrečné desetiminutovce úvodního dějství Bohemia znovu dokázala vystupňovat svůj tlak a přiblížila se tím vytouženému vedení. Ve 36. minutě ještě Havránek pálil zpoza pokutového území soupeře po ztrátě Jilemnického těsně nad hlízovskou bránu a o čtyři minuty později podobným způsobem naložil také s Kubánkovou rozehrávkou standardní situace v těsné blízkosti soupeřovi šestnáctky. Ve 41. minutě ovšem Soukup parádním prostrčením za obranu nasměroval do vyložené příležitosti Nykodýma a ten již tváří v tvář brankáři Bartákovi nezaváhal a křižnou střelou uklidil míč za jeho záda. Hosté však mohli přispěchat s nečekaně rychlou odpovědí, když za necelé dvě minuty později Víšek svým důrazem protlačil míč na Jaroše a ten jej ještě posunul lépe postavenému Šestákovi, ale střela hlízovského středopolaře mířila jen vysoko nad poděbradskou bránu a obnovení nerozhodného výsledku tak nepřinesla. A když se ve 44. minutě neujala ani dalekonosná střela Vokatého, odnášela si Bohemia do šaten těsný jednobrankový náskok.

Ani v úvodu druhého dějství se obrázek hry příliš neměnil a domácí hráči víceméně kontrolovali vývoj utkání. Hráči Hlízova sice i nadále dokázali čas od času zahrozit a dostat se do zajímavých pozic uvnitř pokutového území soupeře, ale tam si již počínali poměrně zbrkle a obdobně jako ve 47. minutě při Víškově nepovedeném zpracování Jarošova centru umožnili defenzivě Bohemie hrozící nebezpečí spolehlivě zažehnat. V 61. minutě pak navíc Kubánkův pas na polovinu soupeře nešťastným způsobem zasáhl Hačka, čímž nechtěně nasměroval do gólové příležitosti Zumase, jenž si ještě chytře míč potáhl soupeřovou šestnáctkou a úspěšným zakončením zvýšil na 2:0. Hosté však poté začali hrát stále odvážněji a svým důrazem si ještě hledali cestu ke zdramatizování utkání. V 66. minutě už už míč směřoval do sítě poté, co si na Růžičkův oblouček do soupeřovi šestnáctky naběhl Moc a úspěšně obhodil brankáře Fišku, ale hlízovský středopolař svému zakončení nedokázal udělit potřebnou razanci a hrozící nebezpečí tak ještě zvládl zažehnat navrátivší se Svoboda. Hosté si tak na svůj střelecký úspěch museli ještě pár minut počkat a slavit mohli až v 71. minutě, kdy Šestákův centr z pravé strany propadl k Víškovi, jenž ještě míč přiklepl lépe postavenému Neubergovi a ten nekompromisní střelou k pravé tyči poděbradské brány snížil na 2:1. Více klidu pak domácím mohl zajistit nejprve Vokatý, jemuž sklepl míč ke střele střídající Šifta, ale jeho pokus dokázala hlízovská obrana zblokovat a v 78. minutě pak měl ještě nadějnější příležitost po Králíkově pasu a centru Nykodýma z levé strany sám Šifta, ale ani on při snaze o rychlé zakončení nemířil přesně a dramatická koncovka utkání tak byla stále na pořadu dne. Hosté se však navzdory četným standardním situacím dlouhé minuty nedokázali přiblížit k bezprostřednímu ohrožení poděbradské brány a když už jej v 83. minutě přece jenom přinesla hlavička střídajícího Kruliše, mířila pouze do připravených rukavic brankáře Fišky. V úvodu pětiminutového nastavení pak mohl definitivní klid domácím po rychlém protiútoku a centru Zumase dopřát Herzán, ovšem ze slibné pozice zkušený poděbradský forvard mířil jen těsně vedle pravé tyče soupeřovi brány a naděje Hlízova na úspěch tak ještě stále nepohasla. Ve zbývajících minutách se poté již opakoval zcela totožný vzorec, kdy krátce po výkopu od poděbradské brány následoval nedovolený zákrok některého z domácích hráčů a standardní situace soupeře, ovšem z té již hosté dokázali vytěžit pouze jednu slibnou příležitost na vyrovnání. To když v závěru čtvrté minuty nastavení Králův centr hlavou prodloužil Šesták a míč se nebezpečně stáčel k levé tyči domácí svatyně, ale tu nakonec těsně minul a když se pak v úplném závěru neujal ani dlouhý nákop brankáře Bartáka, jenž skončil až v rukavicích jeho kolegy v poděbradské bráně, skončilo utkání těsným vítězstvím Bohemie.

„Věděli jsme, že náš bude čekat těžké utkání, že Hlízov má dobře složené zkušené mužstvo. Od prvních minut jsme byli aktivnější, složitě jsme se ale prokombinovávali do šancí. Až v závěru jsme z nádherné akce šli do vedení,“ řekl k prvnímu poločasu hrající trenér Bohemie Poděbrady Tomáš Kubánek. „Druhý poločas byl v poli opticky vyrovnanější, po chybě hostujícího stopera, který netrefil míč, jsme odskočili na rozdíl dvou gólů a vypadalo to na pohodový závěr. Pak bohužel Hlízov snížil, od té doby se otočil ráz utkání a my jsme se k výhře spíše probránili. Hosté si ale další žádnou šanci nevytvořili, naopak my jsme dvakrát mohli z brejku rozhodnout, ale Šifta ani Herzán sami před brankářem netrefili bránu,“ litoval zahozených příležitostí kouč domácího celku. „Z vítězství jsme nadšení, start do sezony se nám povedl. Teď nás čeká série několika těžkých utkání po sobě, naštěstí pomalu končí dovolené a vyprazdňuje se nám marodka, takže budeme ještě silnější,“ uvedl Kubánek. „Gratulujeme Honzíkovi Kubánkovi k prvnímu startu v základní sestavě, v sedmnácti letech to zvládl na pozici stopera s velkou bravurou. Osobně si cením, že jsem první trenér, který přinutil běhat i Romana Herzána a Lukáše Nykodýma,“ žertoval na adresu svých svěřenců Tomáš Kubánek.

„V prvním poločase jsme nechtěli hrát s domácími nahoru – dolů, takže jsme začali z bloku. Spoléhali na to, že vepředu Víšek udrží balony. Hra se nám ale nedařila, ztráceli jsme rychle míče. V prvním poločase byli domácí lepší,“ uznal trenér Hlízova David Linhart. „Gól jsme dostali z toho, na co jsme se připravovali. Ve druhém poločase jsme přeskupili řady, ale soupeři jsme svou individuální chybou darovali druhý gól. Snížili jsme, ale v závěru domácí zdržovali hru a my jsme vyrovnat nedokázali,“ litoval hlízovský kormidelník. „Čekal jsem, že budeme mít po pěti kolech tak o pět bodů více, takže jsem zklamaný. Potápí nás individuální chyby zkušených hráčů,“ dodal David Linhart.

Autor komentářů trenérů k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník