Bohemia s posledním Libušínem vyhořela v penaltovém rozstřelu

Napsal(a)  Zveřejněno: 02. 06. 2019
Bohemia s posledním Libušínem vyhořela v penaltovém rozstřelu Bohumil Kučera

Libušín - Po domácí porážce s Tuchlovicemi putovala poděbradská Bohemie na půdu Libušína a cíl v utkání s posledním celkem tabulky byl jednoznačný. Vítězství, které snad již definitvně zažehná záchranářské chmury Bohemie v tomto soutěžním ročníku.

SK Baník Libušín - FK Bohemia Poděbrady 1:1 (0:1), pen. 3:1

Branky: 89. Dimov - 28. Křelina

Libušín: Poráčanin - Výborný, Veselý (C), Dimov, Caizl - Říčka, Havrda - Neuman (74. Špalek), Abrham, Hejduk (76. Kopřiva) - Šarocha

FKBP: Václavík - Hněvsa, Živnůstka, Hruška L., Hruška R. (C) - Šendera (65. Šusta), Sirový, Billý, Nedorost (78. Holec) - Křelina, Novák (90. Martínek)

Poděbradští hráči vstoupili do utkání aktivně a v úvodní desetiminutovce měli nad svým soupeřem herně navrch. Domácí defenziva však dokázala útočné výpady hráčů Bohemie úspěšně eliminovat a z pohledu přímého ohrožení Poráčaninovi brány se tak jako zajímavější jevila především početná série rohových kopů poděbradského celku. Více než dva nepřesné hlavičkové pokusy Křeliny z nich však hosté vytěžit nedokázali a na ukazateli skóre tak stále svítili dvě nuly. Paritu průběžného výsledku mohli ve 13. minutě zlomit tak trochu překvapivě domácí, když po centru z levé strany nechala poděbradská defenziva na hranici malého vápna trestuhodně osamoceného Abrahama a ten míč nechytatelně zametl do sítě, radost domácích však přeťal zdvižený praporek pomezní sudí, který značil ofsajdové postavení zakončujícího hráče. Neuznaná branka však domácí nabudila k výraznější útočné aktivitě a na pozoru se tak již musela mít i defenziva Bohemie. Další brankové příležitosti si však připisovali především hosté. V dobré pozici uvnitř pokutového území po centru z pravé strany nejprve selhal Křelina, když své zakončení bez přípravy nasměroval přesně do středu soupeřovi brány a nechal tak vyniknout brankáře Poráčanina. O chvíli později to po faulu na Nedorosta zkoušel stříleným centrem Billý, ale jeho vydařenou podídku nedokázal nikdo z jeho nabíhajících spoluhráčů zasáhnout a míč následně prolétl těsně kolem levé tyče libušínské brány. A tak se o slovo rozhodli rázným způsobem přihlásit znovu domácí a obdobně jako při jejich prvním neuznaném střeleckém zásahu tomu bylo po přesném centru z levé strany hřiště. Poděbradská defenziva při něm znovu nedokázala pokrýt náběh domácího hráče, v tomto případě konkrétně kapitána Veselého a ten hlavou přeloboval Václavíka. Nicméně ani v probíhající 22. minutě radost domácího celku neměla dlouhého trvání a pro signalizovaný ofsajd nemohl být ani tento jejich střelecký zásah uznán. Diváci si tak na první regulérní gól museli počkat až do 28. minuty, kdy se po standardní situaci domácího celku podařilo poděbradským hráčům dostat míč rychle k volnému Křelinovi a ten ještě na vlastní polovině našlápl k energickému úniku. V rozhodující chvíli celé akce se sice zdálo, že si útočník Bohemie míč příliš předkopl, ve skluzu jej však dokázal zasáhnout jako první a Poráčanin již nedokázal zakročit. O navýšení poděbradského vedení se poté střelami zpoza vápna snažili středopolaři Billý a Sirový, ale jejich pokusy jednoduše řečeno neměly gólové parametry. Trochu paradoxně tak mohli Bohemii pomoci sami domácí, kteří prokazovali lepší střeleckou formu než jejich soupeř a po Nedorostově centru ze standardní situace si jeden z bránících hráčů Libušína míč nasměroval přesně k tyči vlastní brány. Svému nechtěnému kopu však neudělil přemíru razance a sám stihl míč ještě před brankovou čárou odvrátit do bezpečí. A když ve 42. minutě Bohemia gólově nezužitkovala ani přečíslení Nováka a Šendery proti jedinému obránci soupeře, které při pokusu o kličku druhého jmenovaného vyznělo do ztracena, odcházela mužstva k poločasové pauze za stavu 0:1.

Po herně nevýrazné pětiminutovce poděbradského celku v úvodu druhého dějství se hráči Bohemie dokázali vschopit a znovu se drali za střeleckým zásahem, kterým by si ještě více přiblížili kýžený bodový zisk z tohoto utkání. Blízko gólové pojistce měl po centru Nedorosta Billý, který se na chvíli ocitl zcela osamocen v blízkosti domácí brány, svou střeleckou příležitost si však snažil ještě vylepšit zpracováním a do jeho následného zakončení se dokázal obětavým skluzem vložit jeden z libušínských obránců. A středopolař Bohemie měl na svědomí i další slibný střelecký počin, když v pokutovém území znovu využil nepozornosti domácí defenzivy, jeho křiznou střelu však tentokrát dokázal konečky prstů vyškrábnout do zámezí brankář Poráčanin. V dobré střelecké pozici se po dalším přečíslení poděbradského celku ocitl Šendera, ideální moment k zakončení však prováhal a domácí defenziva dokázala pokus o zakončení znovu úspěšně zblokovat. V 70. minutě táhl další únik do otřevřené defenzivy Libušína prozměnu střídající Šusta a svou přihrávkou k pohodlnému zakončení do prázdné brány vybídl Billého, jeho zásah však nemohl být uznán pro signalizovaný ofsajd a na neuznané branky to tak bylo v utkání už 2:1. Poděbradští hráči to nejednou zkoušeli také střelami zpoza pokutového území, z nezcela komfortně připravených pozic však pálili více či méně nepřesně. Opravdu slibné parametry mělo snad pouze zakončení v podání Křeliny, to však parádním zákrokem zlikvidoval Poráčanin. Domácí i ve druhém poločase umě kombinovali a v tomto ohledu měli nad svým soupeřem možná i o něco navrch, do slibnější střelecké pozice se však dlouhé minuty ne a ne dostat. Až zhruba pátnáct minut před koncem utkání se jim nabídly v krátkém sledu po sobě dvě možnosti v podobě přímých kopů v blízkosti soupeřova pokutového území a obzvlášť při tom prvním muselo poděbradským hráčům zatrnout, když se střela jemně otřela o horní tyč Václavíkovi brány. Brankář Bohemie však dráhu letu střely víceméně kontroloval a v případě nižší trajektorie by dokázal zasáhnout. Když už se pomalu začínalo zdát, že Bohemia těsné vedení udrží a dokráčí si pro důležité tři body, přišlo další fatální selhání poděbradského celku v této sezoně. Vše začalo v 88. minutě podařeným útočným výpadem poděbradského celku, na jehož konci se řítil na Poráčanina Novák. Poděbradský útočník však brankáře soupeře nedokázal prostřelit a domácí prakticky obratem podnikli protiakci do rozhozené defenzivy Bohemie. Po následném centru z pravé strany si poděbradští obránci nedokázali znovu pohlídat náběh hráče soupeře a Dimov zakončoval prakticky nikým neatakován do poloodkryté brány. Utkání tak díky této brance dospělo do penaltového rozstřelu a možná i průběh samotného závěru utkání se promítl do psychiky hráčů, kteří se následně k zakončení ze značky pokutového kopu postavili. Hned po první sérii se totiž domácí dostali do výhody, když narozdíl od Šusty, který svým pokusem bránu soupeře přestřelil, Havrda nezaváhal a poslal míč do protipohybu Václavíka. Na úvod druhé série zklamal Billý, ale úspěšněji si nepočínal ani domácí kapitán Veselý, který svým pokusem orazítkoval pouze břevno a stav tak byl tak i po této sérii 1:0. Pomyslný krok poté nakrátko srovnal Křelina, ale neméně úspěšně si ve třetí sérii počínal i Výborný. Na úvod čtvrté série naopak zcela nevydařenou penaltou selhal Martínek a nabídl tím domácím možnost rozstřel s předstihem ukončit. Odpovědnosti se úspěšně zhostil Abrham a rozhodl tím o zisku bonusového bodu ve prospěch domácího celku.

„Už jsme dodýchávali, ale tahle paráda nás nakopla,“ usmíval se trenér Libušína Martin Nový.

„Víme, že nás čeká Slaný a Lhota, tedy super týmy. Ale máme vše ve svých rukách a budu se opakovat: dokud dýcháme, budeme se prát. Z týmu mám fantastický pocit, kluci táhnou za jeden provaz,“ dodal Martin Nový.

Ze strany Poděbrad to byl festival zahozených stoprocentních příležitostí. „My v zápase předvedli, co vše se dá nedat. Tolik gólových šancí v jednom zápase jsem dlouho neviděl. Ještě v 88. minutě šel Novák z půlky sám na brankáře, ale nedal. Z protiútoku domácí vyrovnali,“ chytal se za hlavu trenér Bohemie Ladislav Bobek.

Penalty pak jen podtrhly střeleckou nemohoucnost Poděbrad. „Pomalu jsme snad doklopýtali k záchraně a spolu s vedením musíme zrealizovat určité kroky, aby se obdobná sezona už neopakovala,“ doplnil Bobek.

Autoři komentářů trenérů: Rudolf Muzika, Markéta Stiborová