Bohemia zvládla důrazné utkání s Nespeky

Napsal(a)  Zveřejněno: 10. 06. 2019
Bohemia zvládla důrazné utkání s Nespeky Vladimír Malinovský

Poděbrady - Pouze s jedním z celků v rámci Krajského přeboru nedokázala Bohemia Poděbrady v tomto soutěžním ročníku bodovat. To, že se k dosavadnímu jedinému dvojnásobnému přemožiteli Bohemie ze Slaného nepřidají Nespeky přispěl v předposledním kole měrou vrchovatou především aktuální nejlepší střelec Bohemie Novák.

FK Bohemia Poděbrady - TJ Sokol Nespeky 2:1 (1:1)

Branky: 9. a 77. Novák - 33. Pešta

ČK: 80. Živnůstka - 70. Braný

FKBP: Václavík - Hněvsa, Živnůstka, Hruška L., Hruška R. (C) - Šusta (55. Nedorost), Sirový, Křelina, Voříšek (70. Šendera) - Holec (80. Rulc), Novák (87. Soukup)

Nespeky: Drážek - Varkoček, Krejza, Braný, Konopiský - Klauz, Burian (C), Večera (79. Maršoun), Kukač, Pešta - Mikolanda

Ačkoliv utkání mělo jednoznačného favorita v týmu Nespek, který v jarní části soutěže nasbíral úctyhodných 28 bodů, tak k vidění byl víceméně rovnocenný souboj bez výraznějšího hegemona. Jako první se o slovo přihlásili domácí, když si už ve 2. minutě sklepl Vořiškův centr z přímého kopu Novák a obratem pálil k bližší tyči, s jeho nepříliš razantní střelou si však Drážek bez větších obtíží poradil. Hosté naopak hrozili především hbitými výpady po obou krajích hřiště a po rychlých protiútocích do nezkonsolidované defenzivy Bohemie. A právě po jednom z takových protiútoků také hosté poprvé rovlinili síť Václavíkovi brány. Bylo tomu tak v 8. minutě utkání, kdy domácí neudrželi míč na svých kopačkách po Voříškově rohovém kopu a po následném přesném pasu pádil směrem kupředu Klauz. Ten míč přihrál Peštovi, který si poté kličkou položil Lukáše Hrušku, namísto zakončení se však ještě snažil celou akci vyšperkovat zpětnou přihrávkou na svého spoluhráče stojícího před odkrytou bránu, který se však v osudnou chvíli dle názoru asistenta na pomezí nacházel v ofsajdovém postavení a branka tak nemohla být uznána. Úkolu v podobě otevření střeleckého účtu utkání se tak obratem zhostili naopak domácí, když v 9. minutě vysunul Křelina přesnou přihrávkou za obranu Nováka, ten dokázal míč uhájit před dotírajícím Braným a křižnou střelou překonal Drážka. Hosté se snažili odpovědět, ale při svém snažení naráželi na připravenou defenzivu Bohemie. Na dlouhou dobu ojedinělým nebezpečným zakončením se tak stala razantní dalokonosná střela z kopačky Večery, která ale mířila přesně na brankáře Václavíka a ten ji tak dokázal vyboxovat. O čtyři minuty později to naopak na druhé straně hřiště zkoušel po dlouhém Václavíkově nákopu a Holcově sklepnutí Křelina, ale s jeho slabou křižnou střelou Drážek neměl větší problémy. Spíše než ryze fotbalových momentů poté začalo na hřiště přibývat osobní nevraživosti a stále častěji tak bylo k vidění vzájemné postrkování a přespříliš důrazné dohrávání osobních soubojů, které hlavní arbitr utkání ponechával bez větší pozornosti. Právě zvýšená míra důrazu však hostům ve 33. minutě vynesla vyrovnání, když si nejprve po Kukačově přihrávce míč důrazně pokryl před bráncíím Hruškou Mikolanda, jeho následnou přihrávku za obranu nedokázal odkopnout Živnůstka, kterého prozměnu přetlačil Pešta a pravý záložník Nespek si následně míč ještě posunul podél Václavíka k zakončení do odkryté brány. Domácí si však mohli vzít ztracené vedení ještě do konce poločasu nazpět. Bohemia byla nejprve blízko ve 42. minutě, když Šustův centr do pokutového území hosté odvrátili pouze k volnému Sirovému, zakončení poděbradského středopolaře včak defenziva Nespek zvládla na poslední chvíli zblokovat a míč si následně bez problémů ze vzduchu stáhl Drážek. V nastavení se pak domácímu mužstvu nabídla po nedovoleném zákroku na Voříška v těsné blízkosti pokutového území soupeře možnost přímého kopu, ale Šusta svým střeleckým počinem zasáhl pouze Nováka a následné dorážky Voříška a Živnůstky zvládli prozměnu zblokovat hosté. Do šaten se tak odcházelo za nerozhodného stavu 1:1.

Ve druhém poločase tempo hry v úporném horku oboustranně viditelně opadlo a navrch tak měly defenzivy obou mužstev. V 57. minutě se po Nedorostově rohovém kopu a nedůrazném odkopu Mikolandy nabídla vzácná střelecká příležitost Křelinovi, ten ale svou střelu bez přípravy poslal jen vysoko nad bránu soupeře. O pět minut později to prozměnu z přímého kopu z úctyhodné vzdálenosti zkoušel Nedorost, ale jeho dalekonosný pokus Drážkovi přiliš starostí nenadělal. Co se však ve druhém dějství utkání výraznějším způsobem nevytratilo bylo důrazné dohrávání osobních soubojů a právě po jednom z nich si v 63. minutě doslova došlápl Večera na Křelinu, nespecký záložník svým neohleduplným zákrokem téměř skalpoval ležícího forvarda Bohemie a přivodil mu na hlavě tržnou ránu. Bohemia však krátké oslabení vynucené ošetřením zraněného hráče přežila bez větších obtíží a mohla tak pokračovat bez vynuceného střídání. V 70. minutě přišel první z rozhodujících momentů utkání, když dlouhé autové vhazování Nespek odvrátil Radek Hruška přesně do běhu Novákovi a při zastavení poděbradského rychlíka si následně musel Braný pomoci zatažením za dres, za což po právu viděl červenou kartu. V 77. minutě si navíc Novák dokázal počínat dostatečně aktivně i po dlouhém Nedorostově nákopu, který se Drážek snažil pokrýt a dovést do zámezí. Poděbradský útočník jej však v rohu pokutového území zvládl na brankové čáře předskočit a z ostrého úhlu následně poslal míč neomylně do sítě. Za další dvě minuty se útočníkovi Bohemie dokonce nabídla možnost zkompletování hattricku, když měl po Holcově přihrávce před sebou již pouze vybíhajícího brankářee Drážka, zakončení se mu však zcela nevydařilo a míč poslal pouze vedle soupeřovi brány. Další komplikace pro domácí přišla v 80. minutě, kdy Živnůstka přeťal cestu unikajícímu Klauzovi, čímž zaznamenal již druhý žlutou kartou oceněný nedovolený zákrok v utkání a poměr sil na hřišti se tak vyrovnal. Téměř až do konce základní hrací doby se zdálo, že Bohemia bez větších obtíží své vedení uhájí, v samotném závěru a nastaveném čase však pro domácí přišli krušné chvíle. Nejprve se hostům podařil zrealizovat další povedený průnik středem hřiště a před Václavíkem rázem stanul osamocený hráč Nespek, jeho zakončení z bezprostřední blízkosti ale poděbradský brankář dokázal reflexivně vyrazit. Václavík však hned nato mohl dát na svůj důležitý zákrok zapomenout, když se v obležení soupeřů rohodl riskatně rozehrávat odkopem ze země a v tísni poslal míč pouze k dalšímu z hráčů Nespek. Ten jej však nezvládl dostatečně rychle zpracovat a zakončení do odkryté brány se tak k úlevě příznivců domácího celku nekonalo. A když hosté při posledním centru do pokutového území a následné hlavičce zasáhli pouze střed brány, kde míč ztlumil Václavík, bylo o tříbodovém zisku pro Bohemii již definitivně rozhodnuto.

„Sehráli jsme rovnocenné utkání s kvalitním soupeřem, který potvrdil, že patří do horní poloviny tabulky,“ načal hodnocení kormidelník poděbradské Bohemie Ladislav Bobek. „Ani jeden tým už se nemohl v tabulce nikam posunout, přesto se hrálo ve vysokém tempu a hodně tvrdě. Z pohledu brankových příležitostí jsme jsme vyhráli zaslouženě, protože šancí jsme si vytvořili více než hostující mužstvo,“ uvedl kouč poděbradské Bohemie.

Autor komentáře: Vladimír Malinovský