Bohemia doma poprvé na jaře nebodovala

Napsal(a)  Zveřejněno: 26. 05. 2019
Bohemia doma poprvé na jaře nebodovala Markéta Stiborová

Poděbrady - V Příbrami udělali rázný krok k záchraně. V domácím utkání se sousedem v tabulce z Tuchlovic však hráči poděbradské Bohemie nedokázali důležitý bodový zisk z minulého týdne potvrdit a prozatím tak odmítli definitivu přislušnosti nejvyšší krajské soutěži i pro další sezonu.

FK Bohemia Poděbrady - AFK Tuchlovice 1:3 (1:2)

Branky: 45. Novák - 3. Fitko (z PK), 24. Kubů, 79. Červenka

FKBP: Václavík (C) - Hněvsa, Živnůstka, Hruška L., Voříšek (72. Martínek) - Novák, Sirový, Rulc (40. Šusta), Nedorost (80. Holec) - Billý (63. Šendera), Křelina

Tuchlovice: Šimek - Boháč, Fitko (C), Hornof, Pospíšil - Cabejšek (88. Hodan), Chochola, Kubů, Brnovják - Starenko, Červenka (92. Čižinský)

Poděbradský celek se pro toto utkání musel vypořádat hned s dvěma vynucenými změnami v defenzivní řadě, když nemohl počítat se zraněným kapitánem Bobkem a nejzkušenějším hráčem mužstva Radkem Hruškou. I tento fakt se patrně podepsal na hororovém vstupu domácího celku do utkání, když hned v první minutě zahnal Sirový nepřesnou přihrávkou do kouta vlastní poloviny hřiště Hněvsu, následný odkop poděbradského obránce hráči Tuchlovic rychle vrátili zpět k pokutovému území Bohemie a po přesném prostrčení Starenka se za domácí obrannou řadou ocitl osamocený Cabejšek. Záložníka Tuchlovic při jeho pokusu o kličku fauloval brankář Václavík a s nařízeným pokutovým kopem si zkušeně poradil Fitko. Nepovedený vstup do utkání pak v 6. minutě mohl ještě podtrhnout nepodařeným odkopem Václavík, s následnou dalokonosnou ránou Chocholy si však brankář Bohemie dokázal poradit a skóre tak zůstalo beze změny. Až v 8. minutě se podařilo bránu soupeře poprvé nebezpečněji ohrozit také domácímu celku, když si na Živnůstkův centr do pokutového území naběhl Billý, ten však své zakončení nasměroval pouze do středu brány a navíc byl poděbradský útočník usvědčen praporkem asistenta na pomezí z ofsajdového postavení. Domácí Bohemia si v dalších minutách dokázala vytvořit mírný tlak, ale ten byl ryze platonického charakteru a Šimek v bráně Tuchlovic tak jakoukoliv zapeklitější situaci prakticky nemusel řešit. Ve 24. minutě naopak k nelibosti příznivců domácího celku znovu udeřilo na druhé straně hřiště. Po dlouhém Šimkově odkopu lehce zaváhal Václavík a Cabejšek tak byl u míče o zlomek vteřiny dříve, domácího brankáře ale z bezprostřední blízkosti nedokázal přehodit. Následný pokus o rychlou rozehrávku však Bohemii hrubě nevyšel, hráči Tuchlovic s nabídnutým autovým vhazováním neváhali a obratem posunuli míč do středu hřiště na záložníka Kubů. Před ním domácí defenziva tak dlouho ustupovala, až tuchlovickému středopolaři umožnila umístěnou střelou zvýšit na 0:2. Ještě hůře mohlo být pro domácí za další čtyři minuty, když se defenzivě Bohemie nepodařilo zareagovat na dlouhý Fitkův nákop na Cabejška a ten pohotově přenášel míč do pokutového území na Červenku. Útočník Tuchlovic však nedokázal své zakončení do protipohybu Václavíka důrazněji umístit a poděbradský brankář tak míč dostihl ještě před brankovou čárou. O minutu později se konečně nebezpečnějším způsobem prosadili také domácí, když míč na útočné polovině vybojoval důrazným zákrokem Sirový a následně Hněvsa hledal svým centrem hlavu Křeliny. Forvard Bohemie však svůj pokus nasměroval pouze do středu brány, kde jej bez problémů do svých rukavic skryl Šimek. Ve 33. minutě se poděbradskému celku nabídla po střetu Billého s Boháčem před pokutovým územím Tuchlovic zajímavá možnost v podobě přímého kopu, ale Sirový nedokázal navázat na svůj úspěch z předchozího utkání a pouze dvakrát prověřil pevnost vystavěné zdi. Ve 40. minutě se po střídání domácího celku vrátil zpět na svůj obvyklý post Novák a v závěru prvního poločasu se Bohemii podařilo na delší dobu usídlit na polovině soupeře. Svůj tlak dokázala zužitkovat v poslední minutě prvního dějství, když po rozehrávce rohového kopu našel Nedorost přetaženým centrem Sirového. jenž míč sklepl na Živnůstku. Stoper Bohemie jej, ač ve složité pozici, ještě dokázal propasírovat na Nováka a ten před odkrytou bránou nezaváhal. Naděje domácího celku na bodový zisk v utkání tak s poločasovým výsledkem v poměru 1:2 znovu nabraly reálnějších kontur.

Pokud výkon obou mužstev v prvním poločase ještě snesl přísnější fotbalová měřítka, tak úvod toho druhého přinesl oboustranně výrazně méně záživnou část utkání s množstvím chyb a nepřesných zakončení. Tento vývoj zřejmě nejnázorněji dokládala situace z 58. minuty utkání, kdy po centru z levé strany zaváhal ve vlastním pokutovém území Boháč a při pokusu odvrátit míč do bezpečí jej sklepl přesně k nohám Billého. Do sestavy se navrátivší útočník Bohemie však s nabídnutou příležtiostí naložil trestuhodně a své razantní zakončení nasměroval zcela mimo vytyčený prostor soupeřovi brány. Až zhruba dvacet minut před koncem utkání se domácímu celku podařilo znovu výrazněji udržet míč na polovině soupeře a zaměstnávat pozornost tuchlovické defenzivy. Zajímavě se nejprve jevil rohový kop v podání Nedorosta, který propadl ve skrumáži na bližší tyči a následně prolétl napříč malým vápnem. Míče se však dokázali jako první ujmout hosté a nastalé nebezpečí tak zažehnat. V 71. minutě se pak domácím po hře rukou v podání Kubů nabídla možnost dalšího slibného přímého kopu a Nedorostova přízemní střela nedělala Šimkovi až překvapivě mnoho problémů, tuchlovický bránkář ji však nakonec se štěstím dokázal vyrazit nad břevno své brány. S narůstajícím tlakem domácího mužstva se však zároveň začalo znovu ukazovat, jakým nebezpečím mohou být rychlé protiútoky Tuchlovic do stále otevřenější obrany domácího celku. A právě po jednom z nich také přišel úder, který definitivně rozhodl o dělbě bodů z tohoto utkání. To když se v 75. minutě po autovém vhazování a následné skrumáži chopil míče Červenka a po samostatném úniku přes půl hřiště překonal brankáře Václavíka. Domácí se sice ještě snažili na nepříznivý vývoj utkání zareagovat, na kompaktní defenzivu soupeře ale účinný recept nalézt nedokázali. Sami naopak v 87. minutě čelili po faulu Martínka v těsné blízkosti vlastního pokutového území nebezpečnému přímému kopu, ten však Červenka nasměroval pouze do zdi a následný technický pokus o zakončení v podání Fitka prozměnu bránu zcela minul. Až v 89. minutě umožnila tuchlovická obrana domácímu celku zaznamenání zajímavější příležitosti ke zdramatizování utkání, ale Novákova střílená přihrávka ze strany hřiště skončila pouze v náruči Šimka. A když už se Novákovi ve čtvrté nastavené minutě přecejenom podařilo síť tuchlovické brány rozvlnit, nemohl být zásah domácího útočníka uznán pro předchozí ofsajdové postavení jeho kolegy z útoku Křeliny. Poděbradská Bohemia si tak po porážce 1:3 v tabulce o jednu příčku pohoršila, když ji přeskočil právě její poslední soupeř. Druhý záchranářský mečbol bude mít celek z lázeňského města za týden na půdě aktuálně posledního celku soutěže z Libušína.

Trenér Bohemie nebyl spokojený. „Porážka je takovým způsobem, jakým jsme se předvedli, naprosto neakceptovatelná. Nemusí se dařit, to se stává. Ale přistoupit k utkání s takovou laxností je urážka všech lidí, kteří fotbal v Poděbradech dělají a vytváří mužstvu na tuto soutěž velice slušné podmínky,“ byl naštvaný trenér Poděbrad Ladislav Bobek. „Někteří hráči hřeší na menší konkurenci, ale musí si uvědomit, že hrají nejen o zbytek této sezony, ale i o tu příští. V tom jedeme všichni na jedné lodi. Určitě to nepřejdeme bez odezvy a poslední tři zápasy se musí odehrát s úplně jiným nasazením a herním projevem,“ je si jistý trenér Bobek.

„Když je v nouzi, dobrý tým se stmelí. Někdo to řekl v kabině a hráči to pak potvrdili i na hřišti, kde nechali všechno. Hodně nám pomohl výborný začátek, mužstvo se nabudilo,“ řekl trenér Tuchlovic Martin Hřídel. Šťastný, že tým překonal nebezpečnou sérii proher, která by mu při závěrečném doslova vražedném losu (Slaný, Lhota a Poříčí) mohla ještě přidělat sestupové starosti.

Autoři komentářů: Markéta Stiborová, Rudolf Muzika