Rezerva si proti Vykáni další tři body nepřipsala

Napsal(a)  Zveřejněno: 10. 11. 2019
Rezerva si proti Vykáni další tři body nepřipsala Markéta Stiborová

Poděbrady - Postavení rezervy poděbradské Bohemie a Vykáně v tabulce Postřižinského přeboru udávalo lázeňskému vcelku jednoznačný cíl. Jak je ale známo, fotbalový osud přináší mnohdy překvapivé výsledky na úkor papírových favoritů.

FK Bohemia Poděbrady B - FK Čechie Vykáň 1:4 (0:2)

Branky: 49. Martínek - 34. Mašek, 38. Zdich, 62. Schwägerl, 67. Koutek

FKBP B: Málek - Čermák (61. Řehák), Brtna, Bareš (66. Zima), Souček - Schulz (78. Havránek), Soukup, Rulc (C), Archalous (46. Bělohoubek) - Martínek, Uher

Vykáň: Láska - Novotný, Bajzlík (C), Válek (80. Pecka), Zdich - Rosenkranz, Mašek, Stupka, Schwägerl - Koutek, Baláž (73. Švadlenka)

Úvod utkání však ani zdaleka nenapovídal, že by cokoliv jiného, než tříbodový zisk domácího celku mohlo přicházet v úvahu. Poděbradští hráči drželi míč po většinu času na svých kopáčkách a tradiční kombinační hrou dobývali početný defenzivní blok soupeře. Hned po několika desítkách vteřiny hry si také připsali první náznak brankové příležitosti, když si navrátilec do sestavy Bohemie Archalous posunul míč za obranu soupeře podél levé strany hřiště. V následném souboji s vyběhnuvším brankářem Láskou se však na poděbradském záložníkovi patrně projevilo vědomí nedávného nepříjemného zranění, souboje se zúčastníl spíše pouze symbolickým způsobem a míč tak brankář Vykáně dokázal odvrátit do bezpečí. Jinak to však bylo z pohledu hráčů Bohemie poměrně platonické ofenzivní snažení bez jakéhokoliv náznaku fotbalové geniality a o zakončení se tak reálnějším způsobem pokoušel snad pouze kapitán Rulc. Jeho pokusy zpoza pokutového území sice postupně nabírali na přesnosti, když se nejprve v 7. minutě pouze zastřeloval, aby o osm minut již pálil mezi tři tyče soupeřovi brány, Láskovi však prozatím příliš starostí nepřidělal. To ve 27. minutě musel brankář Vykáně proti dalšímu střeleckému pokusu poděbradského kapitána vytáhnout již o poznání pohotovější zákrok, když míč z jeho kopačky směřoval k tyči. I tentokrát se však Láskovi podařilo zakročit a míč vytěsnit do zámezí. Následný rohový kop rozehrál Rulc na Archalouse, který si míč navedl ke střele z rohu pokutového území, ani on však střelou k bližší tyči brankáře soupeře zaskočit nedovedl. I hosté však s přibývajícími minutami nabývali vědomí, že jim útočné snažení není ani zdaleka zapovězeno a rychlými protiútoky začali stále nepříjemnějším způsobem zaměstnávat pozornost poděbradské defenzivy. První pokusy v podání Koutka ještě dokázali obránci Bohemie eliminovat, i když především pohotový skluz Součka přišel prakticky až v poslední možný moment, tak aby se útočník Vykáně nehnal do samotatného úniku vstříc poděbradské bráně. Ve 34. minutě však již domácí své zaváhání v defenzivní činnosti dokázali zažehnat pouze za cenu nedovoleného zákroku, k přímému kopu se postavil Mašek a za jeho střelou přes zeď se Málek nataohoval marně. Ba co hůře, o čtyři minuty později poděbradští hráči při snaze o vyrovnání nedokázali přetavit další ze svých útočních akcí do zakončení a hosté se obratem drali do dalšího rychlého protiútoku. Rosenkranz zatáhl míč po pravé straně, naservíroval jej před odkrytou bránu nabíhajícímu Zdichovi a rezerva Bohemie se rázem ocitla v nezáviděníhodné situaci. Překvapivý vývoj utkání se okamžitě promítl do psychiky poděbradských hráčů a o chvíli později málem do dalšího útoku soupeři namazal míč Bareš. Zaváhání stopera Bohemie však ve třetí krutý trest k úlevě domácích alespoň prozatím nevyplynulo. Hráči Bohemie se ještě v rámci zbývajících minut prvního dějství snažili na nepříznivý stav utkání zareagovat a tlačili se do zakončení, jejich počínání však slibnější příležitost, o kýžené korekci skóre ani nemluvě, přinést nedokázalo.

Samotný úvod druhé pětačtyřicetiminutovky však domácím dával tušit příslib lepších zítřků. První z přesných pasů za obranu ještě nedokázal zužitkovat Bělohoubek, kterého dokázala defenziva Vykáně při pokusu o zakončení na poslední chvíli zablokovat. Ve 49. minutě si však na přihrávku za obranu naběhl Uher, pasem před prázdnou bránu neomylně nalezl osamoceného Martínka a rázem tak byl rozdíl ve skóre již pouze jednogólový. Namísto zdánlivě očekáváné ofenzivní smršti v podání gólovým úspěchem povzbuzeného domácího mužstva se však utkání vrátilo do starých známých kolejí a spíše než vyrovnání průběžného skóre utkání ve vzduchu visel další střelecký úspěch Vykáně. V zajímavé příležitosti se ocitl nejprve Koutek, ale samostatný únik zakončil jen slabou střelou, se kterou poděbradský brankář neměl příliš starostí. V 62. minutě se ale hosté již přecejenom dočkali. Schwägerlovu střelu ještě Málek dokázal vyrazit, po následném Maškově centru od rohového praporku však následoval nepříjemný závar v těsné blízkosti poděbradské brány, ve kterém si poděbradští nepočínali dostačně důrazně a podražený míč uklidil po hlavičkovém souboji s Řehákem do sítě domácí brány rázný Schwägerl. Rezervě Bohemie sice zbývalo ještě poměrně dost času na to s utkání něco udělat, ale poděbradští hráči proti nadšeně bojujícímu soupeři působili stále bezradnějším dojmem. Po zbytečných ztrátách hráčů Bohemie hosté naopak mohli podnikat další rychlé výpady do rozhozené defenzivy soupeře a v 67. minutě právě po jedné z nich ještě jednou zvýraznili své vedení, když se za obranou linií Bohemie ocitl osamocený Koutek a Málek se z poměrně ostrého úhlu nechal lacino obstřelit. Alespoň jiskřičku naděje mohl pro domácí vykřesat po rohovém kopu Souček, ale svou střelou bez přípravy z dobré pozice nasměroval jen nad břevno soupeřovi brány. Z jednoho z dalších rohových kopů se pak hlavou neprosadil ani Martínek a čas se rezervě Bohemie začal povážlivě krátit. V závěrečné desetiminutovce to již ze strany domácích, s vědomím průběžného stavu, byla spíše předsmrtná křeč a s ohledem na podrážděné počínání některých hráčů poděbradského celku zároveň i čekání na vysvobození v podobě závěrečného hvizdu. Rezerva Bohemie tak nedokázala navázat na vítězství z předchozích dvou utkání a porážkou v poměru 1:4 se postarala o jedno z velkých překvapení 12. kola Okresního přeboru. Svou reputaci si pak bude moci alespoň dílčím způsobem napravit v posledním utkání podzimní části, ke kterému zamíří na půdu Hrubého Jeseníku.

„Je smutné prohrát s takovým týmem, ale hrát proti čtrnácti se nedá. Nepískání metrových ofsajdů, teatrální pády. Člověk se diví, co ho může potkat v téhle soutěži. Myslím, že i Třebestovice se budou divit. Asi byla dobrá úroda v té vesnici. Jinak tento zápas měl k fotbalu hodně daleko a my to bohužel neustáli psychicky,“ řekl hráč rezervy Bohemie Poděbrady Roman Brtna.

Autoři komentáře: Markéta Stiborová, Petr Stibor