Rezerva nestačila na Jíkev

Napsal(a)  Zveřejněno: 01. 09. 2019
Rezerva nestačila na Jíkev Markéta Stiborová

Poděbrady - Zatímco v prvním kole si rezerva Bohemie s nevyzpytatelností nováčka z Třebestovic poradila, v tom druhém v konfrontaci s velezkušeným celkem Jíkve krutě narazila.

FK Bohemia Poděbrady B - TJ Jíkev 1:5 (1:3)

Branky: 34. Charvát - 3. a 61. Poláček, 9. Veselý, 45. Pařízek, 70. Fichtner

ČK: 54. Macek

FKBP B: Kubík - Pikner, Brtna, Bareš, Souček - Schulz (22. Bek), Tomek (81. Havránek), Rulc (C), Lacina (46. Erben) - Uher, Charvát

Jíkev: Tichai - Macek (C), Petrouš, Kyloušek, Mamurov - Šittich, Poláček, Fichtner, Tomášek (64. Surový) - Veselý (59. Schubert), Pařízek (77. Winter)

Domácí celek si sice připsal první zajímavý ofenzivní počin v utkání, když si cestu za obranu Jíkve našel Charvát a střílenou přihrávkou do předbrankového prostoru hledal své spoluhráče. Tichai však dokázal míč nejprve ztlumit a definitivní nebezpečí pak těsně před brankovou čarou zažehnal jeden z dobíhajících hráčů hostujícího celku. To Jíkev byla při své úvodní brankové příležitosti o poznání efektivnější, když se její hráči přesnou a rychlou kombinací dostali skrz levou stranu defenzivy Bohemie do prostoru pokutového území a následný centr již prakticky donesl na hrudi do sítě osamocený Poláček. Ba co hůře, v 9. minutě si hosté úspěšnou kombinaci téměř do puntíku zopakovali a tentokrát přihrávku do předbrankového prostoru uklidil nekompromisním způsobem ke vzdálenější tyči Veselý. Domácí mohli záhy na nepříznivý vývoj utkání zareagovat, když si v 11. minutě míč ke střele zpoza pokutového území navedl Charvát. Jeho střelu však Tichai dokázal vyrazit a následnou dorážku přes stále ještě ležící brankáře Jíkve dobíhající Lacina trestuhodně nasměroval pouze do břevna soupeřovi brány. O sedm minut později to pak zkoušel zpoza pokutového území znovu Charvát, ani tentokrát však Tichaie nepřekonal a ten jeho razantní střelu vyrazil do zámezí. Hosté byli i nadále silnější na míči a svou kombinací vytrvale zaměstnávali pozornost poděbradské defenzivy. I oni se však v dalších minutách nezmohli na víc, než dalekonosné střelecké pokusy, se kterými si brankář Kubík s větší či menší mírou úsilí dokázal poradit. Hráči rezervy Bohemie se naopak nadále snažili podnikat rychlé protiútoky do ne zrovna flexibilně působící obrany Jíkve, ale většinou svému soupeři nepřesnostmi defenzivní snažení výrazně usnadnili. To, že však defenziva soupeře není nikterak neproniknutelná, domácí hráči prokázali ve 34. minutě. Tomek dostal na levé straně hřiště dostatek prostoru k postupu vpřed a následně přihrávkou před bránu soupeře vybídl k zakončení Charváta. Útočník Bohemie si po zpracování ještě zkontroloval postavení brankáře Tichaie a následně již míč bezpečně uklidil do sítě. Domácí mužstvo se poté nadechovalo k dalšímu ofenzivnímu snažení, které by vedlo ke kýženému vyrovnání. Jejich útočné pokusy však byly spíše platonického rázu a v samém závěru prvního dějství naopak domácí sami inkasovali. Po nevydařené ofenzivní akci poděbradského celku hosté podnikli rychlý protiútok do rozhozené obrany soupeře, na jehož konci se v pokutovém území ocitl ve slibné střelecké pozici osamocený Pařízek a střelou k bližší tyči stanovil poločasové skóre 1:3.

Poděbradský celek vědom si vývoje prvního dějství utkání nehodlal vzdát a od úvodních minut druhé pětačtyřicetiminutovky se znovu snažil ukrojit část z náskoku soupeře. K tomu měl blízko v 53. minutě Rulc, kterému se trochu překvapivě nabídla zajímavý střelecká příležitost v prostoru mezi značkou pokutového kopu a malým vápnem. Kapitán rezervy však nedokázal přesněji zacílit a jeho zakončení Tichai bez větších obtíží lapil. Určitou výhodou ve prospěch domácího mužstva se následně mohlo stát vyloučení kapitána Jíkve Macka, který se ze hřiště poroučel po druhém žlutém napomenutí. Výraznější vliv na dění na hřišti, neřkuli na výraznější ofenzivní úspěchy domácího mužstva, však tato situace neměla. Ba naopak po hodině hry ty byli znovu hosté, kdo projevil výrazně vyšší míru střelecké efektivity. Střídající Erben se nechal na polovině hřiště připravit napadajícím hráčem Jíkve o míč a ačkoliv se poděbradská defenziva stačila poměrně rychle vrátit do svých pozic, tak žádný z bránících hráčů nedokázal navázat pohyb exligisty Poláčka. Ten po až překvapivě hladkém průniku skrze pokutové území si míč ještě posunul podél padajícího brankáře Kubíka a následně jej bezpečně uklidil do odkryté sítě domácí brány. Poděbradští hráči to ani za výrazně nepříznivého stavu nezabalili a sympaticky se snažili i nadále o překonání soupeřovi defenzivy. Po faulu na Uhera měl k dispozici další zajímavou možnost k ohrožení soupeřovi brány Rulc, svou střelu přes vystavěnou zeď však poslal o několik desítek centimetrů vedle tyče brány Jíkve a průběžný stav utkání tak znovu nezměnil. Hosté tak mohli i nadále bez větších obav kombinovat a konto soupeře díky tomu zatěžkat dalšími zásahy. To se jim také ještě jednou podařilo, když v 70. minutě byl za svůj podařený výkon v utkání odměněn aktivní Fichtner, který znovu dostal od poděbradské defenzivy přemíru prostoru uvnitř pokutového území a za jeho střelou k bližší tyči se Kubík pouze ohlédl. To už bylo dost i na psychiku mladého domácího celku a ve zbytku utkání se tak spolu s dalšími nepřesnostmi začali množit i podrážděné reakce jeho jednotlivých hráčů. Prakticky jedinou zaznamenáníhodnou příležitostí rezervy Bohemie tak byl snad již pouze přímý kop v podání Charváta. Razantní dalekonosný pokus však poděbradský útočník nasměroval do středu brány, kde jej brankář Tichai znovu dokázal vyboxovat. Závěrečný hvizd hlavního arbitra pak byl jž pro domácí víceméně milosrdným vysvobozením z jejich marného snažení.

„Věděli jsme, že nás nebude čekat lehký zápas, což se také potvrdilo. Bohemka má mladý běhavý tým, my chtěli hrát naši kombinační hru. To se nám dařilo hned od začátku a v desáté minutě jsme vedli už dva nula. Když jsme po další pěkné akci trefili pouze tyč, soupeři se podařilo snížit. Zápas podle mého názoru rozhodl náš gól do šatny. I ve druhém poločase se nám dařilo kombinovat, naši hru opět výborně dirigoval Poláček, autor dvou gólů. Důležité bylo, že i po vylouční našeho kapitána jsme se nestáhli a dál tvořili. Po celou dobu jsme drželi otěže zápasu ve svých rukách a přidali i další branky, což nakonec vyústilo v poměrně jednoznačný výsledek. Ocenil bych kromě Poláčka i výkon Pavla Pařízka, který svým důrazem dělal obraně soupeře velké problémy. Jsem spokojený s předvedenou hrou i s výsledkem,“ radoval se Jan Lebduška, hrající předseda jíkevského klubu.

Autoři komentáře: Markéta Stiborová, Petr Stibor