Rezerva Bohemie zadělala na vítězství v derby již v prvním poločase

Napsal(a)  Zveřejněno: 28. 04. 2024
Rezerva Bohemie zadělala na vítězství v derby již v prvním poločase Markéta Stiborová

Poděbrady - Zatímco podzimní střetnutí rezerv poděbradské Bohemia a nymburského Polabanu žádnou branku nenabídlo, tak to jarní bylo již na pověstné koření fotbalu o poznání bohatší. A šťastněji z něj nakonec vyšla juniorka lázeňského klubu.

FK Bohemia Poděbrady B - SK Polaban Nymburk B 4:2 (3:0)

Branky: 2. a 38. Křivský, 43. Archalous, 83. Hybler - 50. Svoboda M., 70. Kovacs L.

ČK: 83. Krumpholc Mat.

FKBP B: Málek (46. Fiška) - Lochman, Svoboda, Zima, Kubánek P. - Kupec, Barták (46. Havránek), Zhang, Soukup (46. Zumas) - Archalous (C), Křivský (64. Hybler)

Polaban B: Krumpholc Mat. - Svoboda J. (64. Makar), Procházka (C), Daněk, Bílek - Kovacs J., Hrbáček, Martinec, Svoboda M. (87. Krumpholc Mar.) - Kovacs L., Protivný (46. Filip)

Rezerva poděbradské Bohemie si jen stěží mohla představovat lepší vstup do utkání, jelikož už po necelých dvou minutách Zhang vysunul parádní přihrávkou za obranu do úniku Archalouse a ten ještě nezištným způsobem připravil pohodlnou pozici pro zakončení nejlepšímu střelci uplynulého víkendu v dresu Bohemie Křivskému, který si v součtu se sobotním zápasem A mužstva připsal úctyhodný čtvrtý zásah. A podařený vstup rezervy Bohemie do utkání pak mohl ještě v 7. minutě podtrhnout Barták, který se po podařené akci svého mužstva uvolnil k zakončení zpoza šestnáctky soupeře, ale jeho pokus skončil jen těsně vedle pravé tyče nymburské brány a druhou rychlou změnu skóre tak již nepřinesl. Jinak však výkon poděbradského mužstva měl podobně jako v předcházejících utkáních k ideálu poměrně daleko a nemalé množství zbytečných ztrát jeho defenziva napravovala jen s vypětím všech sil. Dlouhé minuty se tak nymburští hráči k zakončení nedokázali vůbec probít a když už se po čtvrthodině hry a nepřesné přihrávce Lochmana přece jenom uvolnil k zakončení zpoza šestnáctky Martinec, nedokázal svůj pokus přesněji umístit a poděbradský brankář tak bez větších problémů dokázal zasáhnout. Rezerva Bohemie se ani přes četné nedostatky a nepřesnosti v její hře nevzdávala své snahy o tradiční trpělivou kombinaci a i nadále si hledala cestičku za soupeřovu obranu, ovšem v teplém počasí její snažení působilo poněkud unaveně a bez efektu. Slibnější střelecké příležitosti tak v této fázi utkání šli spíše na vrub rezervy nymburského Polabanu, ovšem ten i nadále hledal recept na vyrovnání marně. Ve 25. minutě totiž další z Martincových pokusů zpoza pokutového území rezervy Bohemie zamířil jen vedle levé tyče domácí brány a o deset minut později pak proti Kovacsově křižnému pokusu z obdobné pozice dokázal zakročit poděbradský brankář, jenž svým zásahem vytěsnil míč do zámezí. Ve 38. minutě tak nakonec i podruhé v utkání byli střelecky úspěšnější hráči rezervy Bohemie, když po ubráněném rohovém kopu nasměroval míč na polovinu soupeře dlouhým nákopem Soukup a tam byl v nastalém souboji s vyběhnuvším Krumpholcem rychlejší Křivský, jenž pohotově přeloboval strážce nymburský svatyně a následně míč do sítě dotlačil i přes obětavý vzdor dalšího z obránců rezervy Polabanu. To hosté zůstávali při svém ofenzivní snažení i nadále zcela neefektivní, když v dalších dvou vyložených příležitostech selhal Protivný, jenž nejprve nedokázal zužitkovat přesnou přihrávku Kovacse z pravé strany a o chvíli později ani centr pro změnu od protilehlé postranní čáry nedůrazně odvrácený domácí defenzivou, když v obou případech zkušený hráč nymburského celku nasměroval míč razantním zakončením pouze vysoko nad domácí bránu. I o to nepříjemnější direkt tak pro rezervu nymburského Polabanu přinesla 43. minuta, kdy se poděbradský celek prosadil zcela netradičně ze standardní situace, při které Lochman posadil svůj centr přesně na hlavu Archalouse a kapitán rezervy Bohemie míč nasměroval přesně k pravé tyči soupeřovi brány. Marné pak bylo rovněž i snažení hostů alespoň dílčím způsobem zkorigovat dosavadní nepříznivý vývoj utkání ve zbývajících desítkách vteřin úvodní pětačtyřicetiminutovky, když závěrečná střela z kopačky Kovacse zamířila pouze do středu poděbradské brány a první poločas tak skončil až nečekaně jednoznačným výsledkem ve prospěch domácího mužstva.

Že však ještě není o osudu utkání ani v nejmenším rozhodnuto hosté potvrdili již po necelých pěti minutách hry druhého dějství, kdy Kovacsovu přihrávku za obranu nedokázal dostatečně důrazným způsobem odvrátit Svoboda, čehož hbitě využil jeho jmenovec v nymburském dresu a křižnou střelou korigoval na 3:1. S rychlou odpovědí za rezervu Bohemie pak sice mohl v 54. minutě přispěchat střídající Zumas, jenž mohl potrestat další z nepříliš podařených výletů brankáře Krumpholce mimo vlastní pokutové území, ovšem od levé postranní čáry poděbradský středopolař odkrytou bránu těsně minul a rozvlnil pouze její boční síť. Naděje hostů na zdramatizování utkání tak byli stále na dosah, ale podobně jako v úvodním dějství jejich ofenzivní snažení nemělo početnější hmatatelné vyjádření. Paradoxně tak měli k další vstřelené brance znovu blíže hráči rezervy Bohemie, když v 68. minutě Lochmanův přetažený centr z další ze standardních situací nalezl přesně hlavu Svobody, za jehož zakončením se Krumpholc mohl pouze ohlédnout, ovšem podruhé v utkání domácí ze standardní situace nakonec udeřit nedokázali, jelikož míč prolétl jen těsně kolem levé tyče. Když se nezadařilo domácím, udeřili dvacet minut před koncem utkání z podobné situace pro změnu hosté, když defenziva poděbradského celku nedokázala dobře zareagovat na přetažený centr z kopačky Kovacse a ačkoliv ten nalezl hlavu jeho bratra postaveného vůči domácí svatyni v poměrně v ostrém úhlu, zvládl míč hlavou nasměrovat přesně pod její horní tyč a Fiška již nedokázal hrozící nebezpečí odvrátit. Tlak hostů v honbě za vyrovnáním pak postupně sílil, ale defenziva rezervy Bohemie statečně odolávala a soupeři nehodlala dopřát radost se smazání tříbrankového náskoku. Blízko mu sice byli hosté v 78. minutě, kdy se po dlouhém obléhání domácí šestnáctky odhodlal ke střele Kovacs, ovšem ten svůj pokus zpoza pokutového území nasměroval jen několik centimetrů vedle poděbradské brány a v její síti tak neskončil. Poté však již poděbradští hráči rezolutně odmítli pouze pasivně přihlížet tlaku svého soupeře a sami zvýšenou aktivitou znovu trápili defenzivní řady rezervy Polabanu. To už se navíc na hřišti začalo poměrně přiostřovat a obrana nymburského celku tak hrozící nebezpečí neváhala zažehnat i za cenu poměrně nevybíravých zákroků, jako při Martincově nevybíravém podražení Havránka v 80. minutě, po kterém se k exekuci přímého kopu z nadějné pozice postavil Archalous, ovšem poděbradský kapitán míč nasměroval pouze několik decimetrů nad hostující bránu a nedovolený zákrok soupeře tak nepotrestal. Jisté vysvobození pro rezervu Bohemie tak přinesla až 83. minuta utkání, kdy se za vysokým nákopem na polovinu hostujícího celku odvážně vydal Hybler, který byl díky své hbitému počínání u míče o zlomek vteřiny dříve než vyběhnuvší brankář Krumpholc a přesným lobem nasměroval míč do odkryté brány hostujícího celku. Nevybíravý střet nymburského brankáře s debutujícím mladíkem v dresu rezervy Bohemie navíc hlavní arbitr ocenil udělením červené karty, díky čemuž měli domácí pro zbývající minuty utkání kromě dvoubrankového náskoku i výhodu jednoho hráče v poli a to již bylo dostatečnou garancí úspěchu. Minutu před koncem základní hrací doby pak triumf rezervy Bohemie mohl po dalším nedovoleném zákroku na Hyblera ještě podtrhnout Zima, kterému míč ke střele z přímého kopu přistrčil Archalous, ale jeho rána již orazítkovala pouze břevno soupeřovi brány a na konečné podobě výsledku utkání tak již nic nezměnila.

„Relativně klidný a řekl bych i herně vyrovnaný první poločas jsme výsledkově zvládli velmi dobře. Rozdíl byl především v produktivitě. Křivský pokračoval ve svém střeleckém rozpoložení, Archalous skóroval netradičně hlavou. Po přestávce nás začal soupeř přehrávat a snížil na rozdíl jediné branky. Utkání pro něho bylo zřejmě prestižnější než pro nás a dost nás bolelo. Zápas se zlomil brankou výborného Hyblera, kterého sestřelil při gólovém zakončení hrozivým způsobem vyběhnuvší brankář. Ten okamžik jsem s ohledem na zdraví mladého hráče, který byl již předtím několikrát nesmyslně dohrán, neustál,“ řekl trenér domácího celku Michal Poděbradský.

„První půle byla vyrovnaná. Jen s tím rozdílem, že domácí proměňovali šance a my nikoliv. Poločasový stav 3:0 byl ale výmluvný. Po pauze jsme snížili na 3:2 a byli aktivnější, běhavější a častěji na míči, domácí spíš odkopávali na naší půlku do bezpečí. Po jednom takovém odkopu však naše obrana zapomněla na hráče domácích, který přehodil našeho vyběhnuvšího gólmana. A jelikož to bylo i s faulem našeho brankáře, byli jsme v jedné situaci potrestání gólem a červenou kartou - 4:2. Upřímně řečeno, utkání s domácím celkem nepatří k našim oblíbeným a moc se na něj netěšíme, protože většinou upadá do nenávistné atmosféry. A tato tradice byla dodržena i tentokrát,“ komentoval asistent Polabanu Pavel Grešula.

Autorka komentářů trenérů k utkání: Markéta Stiborová/Nymburský deník