Vítězství nad Úvaly zajistil Bohemii hattrickem Novák

Napsal(a)  Zveřejněno: 13. 10. 2024
Vítězství nad Úvaly zajistil Bohemii hattrickem Novák Vladimír Malinovský

Poděbrady - Šest dlouhých kol poděbradská Bohemia nepoznala průběh utkání, který by ji dopřál klid do závěrečných minut. Až další střelecké procitnutí Nováka, jež stálo před zrodem této nelichotivé série, ji symbolicky i ukončilo.

FK Bohemia Poděbrady - SK Úvaly 4:1 (2:0)

Branky: 11. Kalina, 37., 67. a 80. Novák - 47. Letko

FKBP: Fiška - Zumas, Svoboda, Hněvsa (C), Schulz (55. Uher) - Severa (55. Kubánek J.), Soukup, Kubánek T. (55. Králík) - Kalina (55. Křivský), Novák, Nykodým (75. Šifta)

Úvaly: Tarr - Gažík, Mika (C), Škarda, Poděbradský - Kovalov (84. Vodička), Lokša (71. Rusó), Urban, Schovanec (65. Bílek), Černý - Letko (52. Filip)

Poděbradský celek vstoupil do utkání s tradičním herním elánem, ovšem proti pozorně bránícímu soupeři si na svou první výraznější příležitost musel počkat až do 11. minuty. Toto čekání však nakonec z jeho pohledu bylo korunováno tím nejlepším možným způsobem, když Novák po Soukupově přihrávce za obranu bez zbytečného otálení naservíroval míč do předbrankového prostoru osamocenému Kalinovi a ten jej zkušeně uklidil do odkryté brány soupeře. Bohemia se však ze svého brzkého vedení nemusela radovat příliš dlouho, jelikož už o tři minuty později Černý našlápl k odvážnému sólu z poloviny hřiště a trestuhodně nikým neatakován prošel až do zakončení, ovšem svou tvrdou střelou k úlevě příznivců domácího celku rozezvučel pouze spojnici břevna a tyče poděbradské brány a rychlou odpověď Úvalům tak nezajistil. To však byla v úvodu utkání spíše jen ojedinělá gólová příležitost hostující celku a výrazně více ze hry měla v této fázi utkání domácí Bohemia. V 18. minutě se obléhání soupeřovi šestnáctky snažil zakončit střelou zpoza pokutového území Svoboda, ale do jeho pokusu se stihl vložit bránící Poděbradský a vytěsnil míč mimo brankový prostor. Ve 24. minutě měl pak po pohledné spolupráci s Nykodýmem a jeho přesném obloučku za obranu ještě lepší pozici pro zakončení Novák, ale se svým slabým zakončením levou nohou prozatím ještě mnohé nechával na pochybách, že právě on nakonec bude pověstným jazýčkem na vahách tohoto utkání. A o několik vteřin později svou druhou branku v utkání nedokázal přidat ani Kalina, k němuž překvapivě prošla Soukupova přihrávka z levé strany, nicméně doposud jediný úspěšný střelec tohoto střetnutí se svůj umístěný pokus snažil přitlačit až příliš k právě tyči a právě tato část soupeřovi brány nakonec rázným zásahem utnula gólové naděje Bohemie. S přibývajícími minutami však převaha domácího celku začala postupně slábnout a i hráči Úval započali poděbradskou defenzivu výrazněji zaměstnávat. Ve 28. minutě jim svým nepřesným zásahem mohl zajímavou možnost k vyrovnání nabídnout Zumas, ovšem proti Kovalovově přihrávce na nabíhajícího Letka se s pohotovým skluzem vytasil Svoboda a následnou nepříjemnou dalekonosnou ránu Černého pak pro změnu vyrazil pozorný Fiška. Těsný jednobrankový náskok za této konstelace nebyl pro domácí bůhvíjakou jistotou a ve 38. minutě tak se značným povděkem uvítali podařenou Soukupovu přihrávku za obranu adresovanou Novákovi, jenž v důrazném osobním souboji na hraně soupeřovi šestnáctky přetlačil bránícího Škardu a následnou tvrdou střelou, kterou brankář Tarr nedokázal vyrazit, zajistil Bohemii vytouženou gólovou pojistku. A na dvoubrankovém poločasovém vedení domácího celku pak ve 41. minutě již nesvedl nic změnit Schovanec, jenž v soupeřově pokutovém území nebezpečně pálil po Letkově zpětné přihrávce, ale jeho křižný pokus poděbradskou bránu o několik decimetrů minul.

To co se však hostům nepodařilo v závěru úvodního dějství, to zvládli ještě před dovršením druhé minuty toho druhého, když se k míči po Schovancově zblokované střele dostal v domácí šestnáctce jako první Letko, prohodil si jej chytře mezi bránící dvojicí Zumas-Hněvsa a následně jej již nekompromisním způsobem uklidil za Fiškova záda. Poděbradští hráči se však z obdržené branky poměrně rychle oklepali a soupeři prakticky neumožnili pomýšlet na vyrovnání. Dvoubrankové vedení Bohemii naopak záhy mohl vrátit Novák, ovšem ten v 51. minutě nejprve nezužitkoval přesný oblouček za obranu v podání Nykodýma, když jeho nepříliš dobře umístěnou střelu nohou vytěsnil Tarr, a následně neuspěl ani po rozehrávce rohového kopu, kdy z otočky pálil jen velmi nepřesně. A svůj druhý gólový příspěvek tomuto utkání pak domácí forvard nepřidal ani v 65. minutě po další z rychlých akcí Bohemie a přesných pobídek Nykodýma, kterou zakončil jen tvrdou střelou vysoko nad soupeřovu bránu. O něco klidněji se tak domácím začalo znovu dýchat až od 68. minuty, kdy Nováka do dalšího z pokusů složit střelecký reparát pro změnu vysunul střídající Králík a tentokrát již poděbradský střelec se svým tvrdým zakončením tváří v tvář brankáři Tarrovi konečně uspěl. Hosté se sice ani za nepříznivého stavu nevzdávali, ale již jen s obtížemi hledali síly k nalezení potřebné odpovědi a tu v 77. minutě po Rusóově přímém kopu navíc nepřinesla ani slabá hlavička agilního Černého, kterou do svých rukavic pohodlně lapil Fiška. V 80. minutě pak jejich vzdor naopak definitivně zlomila další úspěšná spolupráce Králíka s Novákem, kdy poděbradský středopolař po jednom z ubráněných útoků soupeře vysunul svého spoluhráče směrem kupředu důraznou hlavičkou, ten rychlým úprkem přes více než polovinu hřiště pláchl obraně soupeře a po chladnokrevné kličce brankáři Tarrovi uklidil míč do sítě. Vítězství Bohemie nakonec mohlo být ještě výraznější, ovšem Zumas v 84. minutě po Soukupově přenesení hry tvrdě pálil již pouze do boční sítě soupeřovi brány a domácí si tak do nabité soutěžní tabulky nakonec připsali vítězství v poměru 4:1.

„Poslední dobou nás trochu trápí marodka, k dispozici nebyli Havránek, Vokatý, Martínek a navíc na rozcvičce nám vypadl Herzán. Jeho nahradil v sestavě Kalina a právě on otevřel po krásné akci skóre,“ načal hodnocení vítězného duelu hrající kouč Bohemie Tomáš Kubánek. „V úvodu jsme měli více ze hry, hosté zahrozili jen jednou, kdy po naší ztrátě na polovině hřiště trefili tyč. Zanedlouho ovšem trefil tyč na druhé straně opět Kalina. V závěru půle nás uklidnil Novák, který se obtočil kolem stopera. Bohužel z ojedinělého útoku na začátku druhé půle hosté snížili. Byl to ale zápas Matěje Nováka, který poté dvakrát utekl obraně a užil si svůj další hattrick, letos již druhý,“ culil se Kubánek. „Celkově to ale od nás byl asi jeden z nejslabších výkonů v sezoně, nebyli jsme tak důslední v přepínání, ani se nám nedařila výstavba hry jako obvykle. Ovšem vítězství o tři branky si vážíme, v této vyrovnané soutěži není lehkého soupeře,“ pokračoval trenér poděbradského mužstva. „Premiéru si odbyl v základní sestavě náš další odchovanec, devatenáctiletý Adam Severa, kterého obdivuju, jak se dokázal dostat ze zranění, která za poslední tři roky prodělal. Nejprve si přetrhl křížový vaz v koleni a poté si ošklivě zlomil ruku. I přesto nám na každém tréninku ukazuje, že si svoje místo v sestavě zaslouží,“ chválil mladíka Tomáš Kubánek.

Autor komentáře trenéra k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník