Bohemia ukončila vítěznou sérii Kutné Hory

Napsal(a)  Zveřejněno: 19. 10. 2024
Bohemia ukončila vítěznou sérii Kutné Hory Michal Bílek

Kutná Hora - Ve svém dvanáctém utkání v rámci probíhajícího ročníku I.A třídy zavítala poděbradská Bohemia na půdu jednoho z nováčků a zároveň i hlavních aspirantů na postup do nejvyšší krajské soutěže. Svou sérii pěti vítězných utkání však Kutná Hora rozšířit nedokázala a na domácím hřišti se s lázeňským celkem o body musela podělit.

Sparta Kutná Hora - FK Bohemia Poděbrady 1:1 (1:1)

Branky: 9. Šámal - 21. Zumas

ČK: 84. Křivský

Kutná Hora: Malý - Uher, Franc (C), Dostál, Pleva - Teslík, Šámal, Wolf (36. Rezler), Piskač, Exner - Čáp (82. Vavřík)

FKBP: Fiška - Zumas, Svoboda, Hněvsa (C), Kubánek J., Křivský - Králík (84. Šifta), Soukup - Kalina (90. Severa), Novák, Nykodým

Průběh utkání potvrzoval jeho důležitost, kdy se již v pokročilejší fázi soutěžního ročníku hrálo o lepší tabulkové postavení za dosud suverénní Sokolčí a oba celky tak svému soupeři nehodlali nic darovat zadarmo. První zajímavou příležitosti v utkání si sice už v 7. minutě po nedovoleném zákroku na Zumase připsala hostující Bohemia, když Kalina z přímého kopu zdárně překonal vystavěnou zeď, ale Malý v bráně Kutné Hory byl pozorný a jeho pokus bez problémů lapil. O poznání úspěšněji se tak o dvě minuty později podařilo do utkání nakročit domácímu mužstvu, který podnikl úspěšný výpad po pravé straně a následnou Teslíkovu přihrávku do pokutového území Hněvsa dokázal odvrátit pouze k osamocenému Šámalovi, jenž bez zbytečného otálení vymetl levé horní růžek soupeřovi brány a poslal svůj tým do vedení. Bohemia však mohl bleskurychle odpovědět, když už o minutu později úspěšně prošel po pravé straně Novák, ale z ostrého úhlu na brankáře Malého vyzrát nedokázal a následnou dorážku zpoza vápna pro změnu nasměroval jen několik decimetrů na domácí bránu Králík. Vyrovnaný průběh utkání tak svou odpovídající podobu skóre znovu získal až ve 21. minutě, kdy dlouhý nákop Nykodýma překvapivě doputoval až na kopačku osamoceného Zumase a ten z první míč lobem nasměroval za záda povystoupeného Malého. Poděbradští hráči poté drželi míč častěji na svých kopačkách, ale ze své ofenzivního snažení zajímavější příležitosti ke kýženému dokonání obratu ve skóre vytěžit nedokázali a střelecky o něco aktivnější tak byli naopak domácí. Ve 22. minutě ovšem Fiška dokázal vyrazit Exnerovu nepříjemnou křižnou střelu, načež hrozící nebezpečí definitivě zažehnal pohotovým odkopem Hněvsa, a po půlhodině hry po několika nebezpečných závarech a zblokovaných střeleckých pokusech strážce poděbradské svatyně kryl i Šamalův pokus zpoza soupeřovi šestnáctky. A když si v úplném závěru úvodního dějství brankář Bohemie nadvakrát poradil i s tečovanou střelou Exnera, měli oba celky po prvním poločase k vítězství stejně blízko i daleko.

Úvod druhé pětačtyřicetiminutovky v mnohém připomínal samotný začátek utkání a poděbradský celek měl ve 48. minutě po nedovoleném zákroku Dostála na Nováka opět k dispozici výhodu zajímavého přímého kopu, jehož exekuce se tentokrát zhostil Králík, ovšem i s jeho přízemní střelou kolem vystavěné zdi si Malý dokázal bez větších problémů poradit a znovu tak pro svůj tým uhájil nerozhodný výsledek. Podle osvědčeného vzoru však záhy měli po zaváhání poděbradské defenzivy opět velmi blízko ke skórování hráči Kutné Hory, když v 51. minutě Exnerův přetažený rohový kop dolétl až k osamocené dvojici Rezler-Čáp, ale ti si před odkrytou bránou možná sami překáželi a svým počínáním umožnili přispěchat s pohotovým zásahem bránícímu Svobodovi, jenž stihl míč na brankové čáře zblokovat. Domácí svou hru v průběhu druhého dějství ještě více zjednodušili a kromě dlouhých výkopů brankáře Malého měli k dispozici i množství standardních situací, ale ty jim přímé ohrožení soupeřovi brány dlouhé minuty nepřinášely. Až v 68. minutě si míč do poděbradské šestnáctky navedl Exner, kde si jej chytře zasekl kolem bránícího Svobody a ocitl se tím v nadějné pozici pro zakončení, ovšem svou střelu levou nohou nedokázal lépe umístit a Fiška si s ní dokázal poradit. A o minutu později poděbradského brankáře výrazněji nezaskočila ani střela Šámala, jenž pálil po rohovém kopu z ostrého úhlu pouze do připravené náruče strážce hostující svatyně. Na zajímavé možnosti bohatý úsek utkání pak přinesl i jednu velmi slibnou příležitost ve prospěch poděbradského celku, když se v 70. minutě zčistajasna dral do úniku za domácí obranu Novák, ale brankář Malý rychlonohému forvardovi Bohemie zkušeně zmenšil střelecký úhel a jeho křižnou střelu nohou zvládl vyrazit. A o tři minuty později pak v síti po dalším z rohových kopů domácího mužstva neskončil ani hlavičkový pokus Čápa, jemuž stopku vystavilo pro změnu břevno poděbradské brány. V 77. minutě se ovšem domácímu celku mohl stát osudným i jeden z rohových kopů soupeře, když Kalina šikovně kroutil míč přímo na bránu soupeře a Malý jej vyrazil pouze do jednoho ze svých spoluhráčů, nicméně míč se následně pouze otřel o levou tyč kutnohorské brány a skončil v zámezí. Samotný závěr utkání následně silně ovlivnilo vyloučení Křivského, jenž v rozmezí pouhých pěti minut viděl dvě žluté karty a poroučel se tak předčasně pod sprchy. Domácí však ze své početní výhody, až na jednu nepřesnou dalekonosnou střelu v podání Dostála, proti organizované a obětavě si počínající defenzivě Bohemie nic vytěžit nedokázali a utkání tak po remíze 1:1 skončila víceméně zaslouženou dělbou bodů.

„První poločas jsme neodehráli dobře, nehráli jsme na balonu, míč nám odskakoval a balony jsme ztráceli. Deset minut bylo ještě dobrých, ale pak jsme byli zatažení, nechtělo se nám napadat a dostali jsme se pod tlak. Dostali jsme vyrovnávací gól, který jsme neměli dostat, i když to bylo hezké zakončení. Občas jsme měli brejk nebo standardní situaci, ale to bylo málo,“ řek k prvnímu poločasu trenér Kutné Hory Pavel Šimáček. „O přestávce jsme na hráče apelovali, aby hráli výš, soupeř se zatáhl a my jsme hráli do plných. Soupeř spoléhal na brejky a rychlého Nováka. Jinak se hrálo na jejich polovině. Měli jsme hodně standardních situací, trefili jsme hlavou břevno a jednou to hosté vykopávali z brankové čáry. Ale z deseti standardek je to málo. Soupeř sehrál jednu pěknou akci, kdy nás při šanci Nováka podržel Malý. Na konci jsme měli po vyloučení hostujícího hráče tlak, ale ten byl jalový,“ popsal utkání Šimáček. „Předtím jsme sehráli tři pěkné zápasy, teď jsme byli línější, ale také se na nás soupeři připravují. Bod tentokrát bereme. Před sebou máme ještě těžká utkání,“ dodal kouč Kutné Hory.

„Je to pro nás bod z venku a s tím jsme spokojeni,“ načal hodnocení zápasu hrající trenér Bohemie Poděbrady Tomáš Kubánek. „Domácí mají dobře složené mužstvo namixované zkušenými Malým, Francem a Wolfem, v nejlepším věku je Piskač a doplněné to mají mladými pohyblivými hráči. Krásný areál, postavení týmů v tabulce, počasí, z těchto důvodů jsme se na utkání těšili,“ pokračoval Kubánek. „O to více nechápu, co se poté děje na hřišti. Nerad se starám o soupeře, zajímá mě, jakou hrou se prezentujeme my, ovšem teď musím udělat výjimku. Než aby si to týmy mezi sebou rozdaly na hřišti, od první minuty jsou nám pískány nesmyslné polofauly, naopak domácím projde skoro všechno. Nechci tím nikoho obviňovat, každý můžeme udělat chybu, navíc v této soutěži. Zarážející pro mě je jen to, že v Kutné Hoře je to opakovaně. Ono je potřeba si uvědomit, že tím nemám na mysli odpískanou penaltu nebo standardní situaci kolem vápna. V tomto případě se jedná o ty polofauly, kdy každý faul z poloviny hřiště kopou domácí do vápna a díky tomu se dostáváte naprosto uměle pod tlak. Až mi někdo bude oponovat, rád se s ním sejdu a utkání můžeme na videu shlédnout,“ přidal kouč hostí. „Do zápasu jsme nevstoupili úplně dobře, po špatně odvráceném míči to domácí hráč trefil krásně do šibenice. Poté Zumas přehodil gólmana a vyrovnal. To byla hrozná haluz (smích). Jinak se v první půli nic moc neodehrálo, domácí hrozili jen ze standardek, my měli sice více ze hry, ale neměli jsme takovou kvalitu, často jsme domácím mazali do brejků. Druhou půli to pokračovalo velmi podobně. Zajímavou situaci měl Exner, který pálil levačkou jen doprostřed, poté náš Novák šel sám na Malého, který ho vychytal. Poslední šancí měli domácí, kdy hlavou trefili břevno. V závěru dostal jasnou červenou kartu Křivský, to byla naše obrovská nedisciplinovanost. V deseti jsme to ale dohráli velmi dobře. Shrnul bych to jako zaslouženou remízu,“ dodal Tomáš Kubánek.

Autor komentářů trenérů k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník