V závěru se o vše důležité postaral Václavík

Napsal(a)  Zveřejněno: 29. 09. 2019
V závěru se o vše důležité postaral Václavík Markéta Stiborová

Poděbrady - Pravděpodobnou derniéru ve svém fotbalovém azylu na hřišti v Oboře hráči poděbradské Bohemie odbyli již tradiční remízou s následným penaltovým rozuzlením. Proti Lhotě sice dlouho sahali po plném bodovém zisku, v konečném účtování však musí být spokojeni s alespoň dvoubodovým příspěvkem do tabulky soutěže.

FK Bohemia Poděbrady - SK Lhota 3:3 (2:1), pen. 4:2

Branky: 6. Sirový, 17. Bora, 90.+2. Václavík - 20. Veliký, 76. Danylych, 86. Zmeškal

FKBP: Václavík - Herčík, Hruška R. (C), Hruška L., Voříšek - Bora, Sirový (88. Suchánek) - Kubánek (65. Šusta), Javorek, Nepovím - Novák (59. Křelina)

Lhota: Tůma - Bittengel, Pařížek, Pechr, Kárník - Dvořák (C) - Veliký (89. Popok), Jungmann (89. Nedvěd), Danylych, Kodria (80. Jákob) - Primus (83. Zmeškal)

Poděbradští hráči chtěli navázat na úspěšné představení na půdě Dobrovice a od úvodních minut se ujali aktivity. Za tu byli odměněni již po šesti minutách utkání, kdy Novák v souboji s Pařízkem vybojoval rohový kop a Nepovímem prodloužený centr Kubánka se dostal až na kopačku Sirového. Záložník Bohemie zbytečně neváhal, neprodleně míč nasměroval do protipohybu brankáře Tůmy a bylo to 1:0. Domácí měli i v dalších minutách výrazně více ze hry, ale na další možnost bezprostředního ohrožení soupeřovi brány si museli celou desetiminutovku počkat. V 17. minutě však byli za svou trpělivost znovu odměněni, když byl na polovině hřiště v souboji s Kodriou důraznější Herčík, čímž vybojoval míč pro Kubánka. Ten následně vyslal přesným pasem směrem kupředu Nováka a poděbradský forvard v netradiční roli nahrávače vybídl zpětnou přihrávkou k zakončení Boru, který nabídnutou příležitostí nepohrdl. Houževnatý a účelně hrající celek Lhoty však rozhodně nehodlal dát svou kůži zadarmo a své přednosti dal všem přihlížejícím jasně na odiv po dvaceti minutách hry. Jungmann dlouhým pasem poslal do úniku Velikého, který díky své rychlosti úkázal záda všem obráncům Bohemie a přesným zakončením zkorigoval průběžný stav utkání. Dvoubrankové vedení mohl domácímu celku navrátit již o dvě minuty později Javorek, kterého po podařeném průniku po levé straně hřiště vybídl k zakončení přesným obloučkem Nepovím, ale poděbradský středopolař v nezcela komfortní pozici nasměroval míč pouze nad břevno soupeřovi brány. Ve 31. minutě měl ke svému druhému střeleckému počinu v utkání blízko Bora, kterého po rozehrané standardní situaci našel svým centrem Nepovím, i v tomto případě však zakončení hráče Bohemie skončilo pouze nad horní tyčí Tůmovi brány. A přestože za dalších pět minut neuspěl po pohledné akci Bohemie ani Novák, kterému v pokutovém území při zajímavém průniku na poslední chvíli ukopl míč Pechr, dokázal by si málokdo z přítomných připustit, že by mohlo dojít k nějakému zásadnímu zlomu v nastoleném vývoji utkání. V závěru prvního dějství se však hosté znovu důrazným způsobem připomněli a poděbradští hráči tak jejich ofenzivní snahy museli začít brát znovu zcela vážně. Hráči Lhoty nejprve domácí defenzivě nepříjemně zatopili po standardní situaci a následné šavlovačce v pokutovém území, kterou však dokázal svým odkopem utnout Hruška. V samotném závěru první pětačtyřicetiminutovky pak po zaváhání Bohemie v rozehrávce vyslal Primus dalším přesným pasem za obranu do úniku Danylycha a Václavík při snaze vystoupit proti útočícímu soupeři lehce zaváhal. Nakonec však dokázal střelecký úhel hráče Lhoty dostatečně zmenšit, zakončení zblokovat a uchránil tak domácímu celku těsné poločasové vedení.

I v úvodu druhé půle měli o něco více ze hry hráči Bohemie. Dvakrát v krátkém sledu po sobě se nabízela zajímavá možnost k zakončení Novákovi, ale jak po dlouhém pasu Hrušky, tak po přihrávce Voříška byli v soubojích v pokutovém území nakonec důraznější bránící hráči Lhoty. V 59. minutě útočníka Bohemie na hrotu nahradil Křelina a bezprostředně po svém příchodu na hřiště byl jedním z aktérů další zajímavé příležitosti domácího celku, když poděbradský forvard hlavou sklepl Hruškův centr do pokutového území. Javorek následně dokázal v souboji o míč hbitě předskočit brankáře Tůmu, ve složité pozici však míč popíchl pouze do boční sítě jeho brány. Čerstvá síla v sestavě Bohemie pak o sobě dala znovu vědět za dalších pět minut, když se Křelina na polovině hřiště zbavil bránícího Kárníka a rychle postupoval směrem k soupeřově bráně, kde zpětnou přihrávkou hledal nabíhajího Boru. Tomu však jeho střela nesedla a obrana Lhoty dokázala míč bez problémů odvrátit do bezpečí. V 68. minutě se pak o pozornost přihrásil i druhý střídající hráč domácího celku Šusta, který pro svůj celek vybojoval možnost standardní situace, kterou po Nepovímově centru také sám hlavou zakončil, ale Tůma byl pozorný a jeho slibný pokus vyrazil. Bohemii se pak nepodařilo zužitkovat ani další standardní situaci v podobě Nepovímova centru od rohového praporku, který Tůma dokázal vyboxovat pouze k Sirovému. Poděbradský záložník si však v zajímavé pozici nezvládl míč ideálně připravit k zakončení a jeho následný lehký oblouček dokázal před dotírajícím Borou sebrat brankář Lhoty. A když v 76. minutě domácí pohrdli po rychlé obrátce hry a přesném prostrčení kapitána Hrušky možností přečíslení dvou útočících hráčů proti jedinému obránci hostujícího celku, které skončilo neúspěšnou přihrávkou Javorka nasměrovanou do nohou bránícího Bittengla, přišel zákonitý fotbalový trest. Obratem se totiž hostům nabídla možnost v podobě rohového kopu, který Kodria posadil přesně na hlavu Pařízka. Jeho pokus sice ještě na brankové čáře dokázal Václavík zastavit, ale míč následně do odkryté sítě doklepl Danylych a bylo tak rázem vyrovnáno. Ba co víc, hráčům Lhoty vstřelená branka viditelně nalila čerstvou krev do žil a už o dvě minutě později mohlo být pro domácí ještě o poznání hůře. Po centru Kodrii tentokrát hlavou zakončoval Pechr a Václavík se měl co natahovat, aby konečky prstů míč vytěsnil nad břevno své brány. Následný rohový kop si ve vzdušném prostoru našel znovu Pařízek, ale míč tentokrát trkl pouze vysoko nad Václavíkovu svatyni. Hostům mohl v rozletu přistřihnout křídla Nepovím, který se po Václavíkově dlouhém nákopu chopil na polovině soupeře míče, obešel bránícího Pechra a rázem stál tváří v tvář brankáři Tůmovi. V nabídnuté příležitosti měl na výběr mezi přímým zakončením, nebo přihrávkou na osamoceného Křelinu. Nakonec vzal zodpovědnost na sebe a zvolil krkolomné zakončení vnější stranou své silnější levé nohy, které dokázal brankář soupeře špičkou své kopačky vyrazit. Hra se přelévala z jedné strany na druhou a už o několik desítek vteřin později měli k dosažení rozdílové branky blizoučko prozměnu hosté. Po Dvořákově rohovém kopu se do dalšího hlavičkového pokusu opřel Pařízek a míč od jeho hlavy mířil přesně k tyči, ale na brankové čáře dokázal svým pohotovým zákrokem zachránit nerozhodný výsledek pro domácí Herčík. Hosté se však nakonec kýžené branky přecejenom dočkali, když v 86. minutě zaváhal v rozehrávce Hruška, z čehož pro hosty rezultoval zisk autového vhazování. Toho se chopil Kárník, míč následně v pokutovém území prodloužil Pařízek, Jungmann jej rychle sklepl Zmeškalovi a ten z otočky poslal míč mezi nohy brankáře Václavíka. Bohemii nezbývalo příliš času na odpověď a jejich naděje mohl v závěru základní hrací doby ještě umírnit Jákob. Jeho překvapivá střela, či spíše nepodařený centr po rychlém přečíslení však Václavíka nezaskočil a ten jej tak lapil. Bohemie se v nastavení snažila dostat na dostřel soupeřově bráně, ale její přímé ohrožení ne a ne příjít. V závěru druhé a zároveň poslední nastavené minuty pak ještě pokus poslední naděje v podobě rohového kopu vykřesal Šusta a do pokutového území soupeře se vydal i brankář Václavík. Nepovímův centr sice Křelina nedokázal hlavou ideálně udeřit, ale před svou bránou zasáhl nepřesvědčivým způsobem Zmeškal a u volného míče byl jako první právě gólman domácího mužstva. Za jeho doklepnutím se Tůma natahoval marně a o osudu utkání tak musely rozhodnout pokutového kopy. V nich měli hned po první sérii navrch domácí, když Nepovím nejprve zkušeně proměnil a Václavík následně vystihl směr kopu kapitána Lhoty Dvořáka. V dalších čtyřech penaltových pokusech byli úspěšnější střelci obou celků, na straně domácí konkrétně Herčík a Šusta a na straně hostů Danylych a Pechr. Na úvod čtvrté série sice zaváhal zkušený Javorek, kterého vychytal Tůma, ale vyrovnání průběžného stavu penaltového rozstřelu znovu odmítl hrdina závěrečných okamžiků utkání Václavík. Zmeškalův pokus sice brankář Bohemie dokázal nejprve pouze ztlumit a ten se tak kutálel směrem do sítě jeho brány, následně jej však mrštným zákrokem stihl ještě před překonáním brankové čáry zastavit, což po chvíli všeobecné nejistoty potrvdilo i rozhodcovské duo. A když na úvod závěrečné páté série nezaváhal Křelina, nebylo už co řešit.

„Dostali jsme se poměrně brzy do vedení. Po gólech Bory a Sirového jsme vedli 2:1. Poté jsme začali hazardovat s proměňováním šancí a to se nám stalo osudným. Soupeř se začal osmělovat a dost nás trestal. Lhotě se podařilo otočit zápas, kdy se v 86. minutě dostala do vedení 2:3,“ vyjádřil se trenér Bohemie Ladislav Bobek.
„My jsme nakonec byli rádi, že jsme vydřeli remízu. V nastavení si balon našel gólman Václavík a na poslední chvíli prostřelil brankáře hostů. Pak ještě Václavík vychytal penalty a my jsme rádi, že máme z tohoto utkání aspoň dva body. Remíza byla trest za naši lehkovážnost,“ doplnil trenér Bobek.

„Nepočítali jsme s body, ale o to víc mě mrzí, že jsme koncovku neuhráli. Při naší těžké sérii je každý bod zlatý, ale vzhledem k tomu, jak se vyvinuly ostatní zápasy, je to škoda o to větší,“ litoval ztráty trenér Lhoty Petr Cais.

Autoři komentářů trenérů: Markéta Stiborová, Rudolf Muzika