V souboji Bohemií zvítězila ta z Posázaví

Napsal(a)  Zveřejněno: 25. 07. 2024

Světlá nad Sázavou - Ve druhém přípravném utkání v rámci letního přípravného období čekal na poděbradskou Bohemii papírově zřejmě nejschůdnější ze soupeřů. Ovšem zmýlená neplatí a účastník I.A třídy kraje Vysočina se zejména zásluhou fatálního herního výpadku lázeňského mužstva v závěru prvního poločasu stal jeho prvním přemožitelem v přípravě na novou sezónu.

FK Bohemia Světlá nad Sázavou - FK Bohemia Poděbrady 4:2 (3:2)

Branky FKBP: 14. Havránek, 40. Herzán

FKBP: Fiška - Schulz, Uher, Hněvsa, Soukup - Barták, Havránek, Vokatý - Martínek, Herzán, Šifta. Střídali: Čermák, Křivský, Málek, Novák, Nykodým, Svoboda, Zumas

V souboji třetích celků uplynulého soutěžního ročníku měli sice míč podle papírových předpokladů častěji na svých kopačkách hráči poděbradské Bohemie ovšem v jejich hře to v přeneseném i pravém slova smyslu drhlo. Na poněkud sušším trávníku totiž jejich kombinace neměla potřebný spád a proti pozorně bránícímu soupeři se dopouštěli zbytečných chyb, které jejich ofenzivní snažení ještě více brzdily. Těch zároveň domácí neváhali využít a podnikali rychlé protiútoky do nezkonsolidované obrany Bohemie, díky čemuž byli i výrazně nebezpečnější. Jejich první střelecké zakončení jim ještě gólovou radost nepřineslo, když v 11. minutě pálili zpoza vápna jen velmi nepřesně, nicméně po následné rozehrávce od poděbradské brány dokázali využít dalšího zaváhání svého soupeře, po kterém okamžitě z právě strany následoval centr do předbrankového prostoru a po nešťastném zásahu Hněvsy míč zapadl neomylným obloučkem za Fiškova záda. Z nabytého vedení se však hráči domácí Bohemie neradovali příliš dlouho, jelikož se už o tři minuty později dopustili v blízkosti vlastního pokutového území nedovoleného zákroku a za přímým kopem Havránka zahraným přesně přes vystavěnou zeď se brankář Světlé nad Sázavou natahoval marně. Další minuty pak příliš potěchy oku fotbalového diváka nenabízely, když ani jedno z mužstev nedokázalo získat trvalejší herní převahu a hra se spíše jen přelévala mezi oběma šestnáctkami. Zaujala tak snad pouze rozmíška po nedovoleném zákroku Havránka, po které se jeden z domácích hráčů jal zastat svého faulovaného spoluhráče a po prudkém strčení do poděbradského středopolaře se s udělenou červenou kartou musel předčasně poroučet pod sprchy. Po vzájemné domluvě však vzhledem k charakteru utkání obě mužstva pokračovala v rovnocenném počtu hráčů. Až závěr úvodního dějství divákům vynahradil dosavadní fotbalové strádání a to nakonec měrou vrchovatou. Ve 37. minutě mohli jako první strhnout vedení opět na svou stranu domácí, když po akci po levé a zpětné přihrávce následoval v podání hráče Světlé nad Sázavou technický obstřel ke vzdálenější tyči, ovšem ten s přispěním drobné teče jednoho z bránících poděbradských hráčů skončil jen těsně vedle. Pět minut před koncem prvního poločasu tak i díky tomu nakonec mohli poprvé v utkání nakročit do vedení hráči poděbradské Bohemie, když se Novák, jenž krátce předtím vystřídal zraněného Martínka, uvedl na hrací ploše svým typickým entuziasmem v napadání rozehrávky soupeře a po úspěšném zisku míč neomylně naservíroval před odkrytou bránu na hlavu rutinérsky skórujícího Herzána. Když se už pomalu začínalo zdát, že se utkání láme očekávaným směrem, nadešel kolaps, jenž kormidlem utkání znovu otočil o plných 180° a de facto rozhodl o jeho osudu. Ve 42. minutě se ještě jednalo o pouhé varování, když centr za obranu skončil pouze nepřesnou hlavičkou domácího útočníka. O několik desítek vteřin později však následovala další z laciných ztrát poděbradského celku, kterou domácí znovu bleskurychle potrestali přihrávkou adresovanou z levé strany do předbrankového prostoru a zakončení do protipohybu brankáře Fišky již tentokrát skončilo v síti. A ani to nakonec nebylo z pohledu domácí Bohemie vše, když ve 44. minutě její hráči po dalším nedorozumění v rozehrávce poděbradského celku podnikli rychlý kontr pro změnu po levé straně a přihrávku napříč šestnáctkou dokázali nadvakrát uklidit za záda hostujícího brankáře.

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce se sice poděbradský celek dokázal zkoncentrovat k dominantnějšímu výkonu, ale o naději na lepší výsledek jej připravovala bídná produktivita v zakončení. V rozmezí mezi 50. a 60. minutou si totiž dokázal vypracovat hned tři slibné příležitosti na vyrovnání, ale ani při jedné z nich se domácí brankář nakonec nemusel blýsknout náročnějším zákrokem. V 51. minutě to byl nejprve Barták, jemuž spoluhráči adresovali přihrávku po úspěšném výpadu po pravé straně, nicméně mladý poděbradský středopolař nedokázal pod tlakem soupeře přesněji zamířit a střelu směřující do středu brány její strážce dokázal vyrazit. O tři minuty později se pak hbitým náběhem za obranu prezentoval Novák, ale ani on nedokázal v zakončení zachovat chladnou hlavu a ukvapenou střelou rozvlnil pouze boční síť soupeřovi brány. A úspěchem následně v 59. minutě neskončila ani podařená akce Křivského jenž svou zpětnou přihrávkou hledal do předbrankového prostoru nabíhajícího Bartáka, ale i on kýžený prostor vymezený třemi tyčemi svým zakončením minul. Poté však již ofenzivní snažení poděbradského celku začínalo působit poněkud bezradně a obléhání domácí obrany končilo nanejvýš neúspěšnými náběhy jeho hráčů do ofsajdových pozic či nepřesnými přihrávkami na kopačky soupeřů. Po dvaceti minutách hry druhého poločasu tak bylo vyrovnáno pouze na červené karty, a to konkrétně poté, kdy v souboji o míč s jedním z domácích hráčů podklouzl Havránek a po nechtěném zákroku viděl v utkání svou už druhou žlutou kartu. Až v 78. minutě se hráči poděbradské Bohemie po delší odmlce probili k další možnosti ohrožení soupeřovi brány, když se Barták bez zbytečného otálení z první opřel do míče těsně za hranicí šestnáctky, ale ani tentokrát nedokázal přesněji seřídit svou mušku a bránu soupeře znovu o několik decimetrů minul. Domácí se v průběhu druhého dějství začali spoléhat již výhradně na taktiku dlouhých nákopů a nakonec to byli právě oni, kdo v této pětačtyřicetiminutovce dokázal jako první a zároveň i jediný skórovat. To když se v 80. minutě po dlouhém nákopu na polovinu soupeře hráč domácí Bohemie chytře uvolnil kolem bránícího Křivského a nezištně naservíroval míč před okrytou bránu jednomu ze svých spoluhráčů, jenž nabídnutou příležitostí nepohrdl. Poděbradští hráči se sice ani s vědomím dvoubrankového manka nehodlali vzdát, ale ani v závěrečné desetiminutovce se nakonec nedokázali vymanit ze svého dosavadního střeleckého trápení. Domácí brankář se tak musel popasovat pouze se střelou Nykodýma, směřující však do středu brány, a když pak Svoboda v 88. minutě zdálky napřáhl jen k velmi nepřesnému pokusu, symbolicky tím podtrhl nepovedené představení poděbradské Bohemie v jejím druhém přípravném utkání, které tak skončilo porážkou v poměru 4:2.

„V utkání jsme protočili osmnáct hráčů, z tohoto pohledu jsem rád, že jsme utkání odehráli. Tím ale výčet pozitiv končí,“ ulevil si Tomáš Kubánek, hrající trenér Bohemie Poděbrady. „Narazili jsme na dobře defenzivně organizovaného soupeře. My jsme sice drželi více míč na svých kopačkách, ale nazval bych to jednou velkou naivitou. Pokud budeme chtít být v sezoně úspěšní, budeme muset být prostě lepší a kvalitnější v řešení finální fáze,“ je přesvědčený kouč poděbradského celku.

Autor komentáře trenéra k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník