Rychlý obrat Bohemii na vítězství nakonec nestačil

Napsal(a)  Zveřejněno: 21. 07. 2024
Rychlý obrat Bohemii na vítězství nakonec nestačil Vladimír Malinovský

Křečkov - Na úvod letní přípravy před další sezónou ve vodách I.A třídy změřila poděbradská Bohemia své síly s druhým celkem uplynulého ročníku nejvyšší krajské soutěže a utkání s Poříčany nakonec divákům nabídlo představení o dvou značně odlišných dějstvích.

FK Bohemia Poděbrady - SK Poříčany 3:3 (0:2)

Branky: 71. Křivský, 78. Soukup, 80. Vokatý - 15. Jelínek, 32. Makovský, 90. Lanč

FKBP: Vokněr (46. Fiška) - Zumas, Svoboda, Hněvsa (46. Uher), Soukup - Králík (46. Barták), Havránek (67. Vokatý), Vokatý (46. Kubánek) - Nykodým (46. Martínek), Novák (67. Křivský), Křivský (46. Herzán)

Poříčany: Vymazal - Plašil, Koutenský, Dvořák, Makovský, Dobřanský, Urban, Řehák, Jelínek, Černý, Dudla. Střídali Kaše, Krombholz, Lanč, Jícha

V úvodní pětačtyřicetiminutovce začali mít po oboustranně opatrném úvodu dle papírových předpokladů více ze hry favorizovaní hráči Poříčan, kteří se prosazovali zejména svým důrazem v napadání rozehrávky poděbradského celku a ze závarů po standardních situacích. V 10. minutě ještě po jednom z rohových kopů, kdy míč nebezpečně poskakoval v pokutovém území Bohemie, poříčanský hráč doklepával jen o několik decimetrů vedle pravé tyči Vokněrovi brány, ovšem o pět minut později rozehrávku mladého poděbradského brankáře na Havránka aktivně následoval Jelínek, jenž hbitě vypíchl míč středopolaři Bohemie a bez zbytečného otálení jej neomylně uklidil k tyči. To v podání hráčů Bohemie ofenzivní snažení dlouhé minuty vyznívalo pouze do ztracena, jako když Novákův náběh na Králíkovu podařenou přihrávku za obranu zastavil zdvižený praporek asistenta na pomezí, či skončilo jen nepříliš podařeným zakončením Havránka, který po Křivského úniku pálil zdálky výrazně mimo prostor vymezený třemi tyčemi a ke kýženému gólovému tak mělo notně daleko. O poznání nebezpečnější dění se tak stále odehrávalo před poděbradskou bránou, kde zejména kolem 25. minuty druhý gól utkání doslova vysel ve vzduchu. Hlavičku jednoho z hráčů Poříčan po rohovém kopu však nejprve reflexivním zákrokem dokázal vyrazit brankář Vokněr, následně po reparátu kopu od rohového praporku zamířil míč pro změnu jen těsně vedle brány Bohemie a zástupce nejvyšší krajské soutěže pak nezvládl úspěšněji potrestat ani ukvapenou rozehrávku poděbradského celku od vlastní brány, když míč po zakončení z ostrého úhlu rozvlnil pouze její boční síť. Poříčany se tak druhého střeleckého úspěchu dočkali až ve 32. minutě, kdy se defenziva Bohemie tentokrát nedokázala úspěšněji popasovat s dlouhým autovým vhazování svého soupeře a trestuhodně osamocený Makovský mohl u vzdálenější tyče pohodlně uklízet míč do odkryté poděbradské brány. Ani v dalších minutách se pak hráči Bohemie nedokázali ve své hře vyvarovat poněkud laciných ztrát, ovšem ty již v další obdrženou branku nerezultovaly, když se poděbradští hráči obětavě stavěli do střel soupeře a svá předchozí zaváhání tak zvládali napravit. Až v úplném závěru úvodního dějství si pak gólové naděje mohli činit také oni, když to byl nejprve po Svobodově prostrčení do šestnáctky soupeře Nykodým, jenž se hbitě prokličkoval až střele, ale tu nasměroval pouze do středu brány, kde stál připravený brankář Vymazal. A v nastaveném čase pak z nadějně vyhlížejícího přímého kopu nedokázal kýženou gólovou korekci svému celku zajistit ani Králík, který pro změnu nepřekonal vystavěnou zeď soupeře.

Do druhého poločasu obě mužstva nastoupila s několika změna v sestavě a utkání rázem nabízelo o poznání vyrovnanější podívanou. Z té však dlouhé minuty ani na jedné ze stran hrací plochy nerezultovalo slibnější zakončení a zůstávalo tak pouze u několika zblokovaných pokusů ze střední vzdálenosti. Až po dvaceti minutách hry druhého dějství se v nadějnější příležitosti k ohrožení soupeřovi svatyně ocitl střídající Kubánek, ovšem nepříliš razantní střela hrajícího trenéra Bohemie brankáři Kašemu mnoho starostí nenadělala a ten tak ztenčení náskoku svého celku prozatím nepřipustil. Hráčům Poříčan sice s postupujícími minutami viditelně ubývalo sil, ovšem i oni ještě dokázali čas od času nebezpečně zahrozit a v 68. minutě nebyli daleko od další pojistky svého náskoku, nicméně Dukay po dlouhém nákopu za obranu na Fišku z bezprostřední blízkosti nevyzrál. V osmé desetiminutovce utkání tak i díky tomu mohl nadejít nečekaně rychlý sled událostí, které uchystaly dokonalý obrat ve skóre. V 71. minutě to byl nejprve Křivský, jenž při aktivním napadání rozehrávky soupeře vypíchl míč jednomu z poříčanských hráčů a nekompromisní střelou pod břevno zaznamenal úvodní gólový počin Bohemie v utkání. O tři minuty později pak ještě hráči Poříčan dokázali zažehnat hrozící vyrovnání, když s vypětím všech zblokovali Herzánovu střelu a v 78. minutě pak Zumasovův individuální únik přestáli jen díky nepřesnému zakončení poděbradského hráče, ovšem po následné rozehrávce od Kašeho brány se míč dostal na kopačku Soukupa a za jeho umístěnou střelou zpoza šestnáctky se již poříčanský brankář natahoval marně. A v 80. minutě pak byl obrat ve skóre definitivně dokonán po tečované střele Vokatého, která zapadla přesně k pravé tyči soupeřovi brány a do závěrečné desetiminutovky utkání tak rázem s jednobrankovým náskokem vstupovali hráči Bohemie. Poříčany však poděbradskému celku nakonec radost z cenného vítězství odmítli dopřát. V 88. minutě ještě při Bohemii stálo štěstí, když po centru z levé strany osamocený poříčanský hráč z bezprostřední blízkosti nedovedl uklidit míč do odkryté sítě a o minutu se definitivnímu rozuzlení ve prospěch poděbradského celku po další ze Soukupových střel postavila do cesty pravá tyč soupeřovi brány. Nicméně v úplném závěru základní hrací doby se ke střele zpoza šestnáctky soupeře odhodlal také poříčanský Lanč a brankář Fiška na její směr nedokázal zareagovat. Oba celky se tak po divokém průběhu utkání museli v konečném účtování spokojit s remízou 3:3.

„Slušné utkání, pro nás obrovsky přínosné,“ těšilo hrajícího trenéra Bohemie Poděbrady Tomáše Kubánka. „Pro nás velmi dobrý přátelák. Soupeř nám ukázal, jak se hraje vyšší soutěž. Hráli chytře, byli silní v soubojích, dobře nás dostupovali. Nastavili nám zrcadlo vyšší soutěže. V prvním poločase Poříčany zaslouženě vedly, my jsme prostřídali a povedlo se nám skóre otočit. Ale z poslední střely na bránu soupeř zase vyrovnal. Pro nás super přátelák, my jsme si ukázali, že jsme schopni si s hrou soupeře poradit,“ dodal Kubánek.

„Bylo to naše první přípravné utkání a hráli jsme po dlouhé době. Jsem za něj hodně rád, ukázalo mi to některé věci. Nešlo ani tak o výsledek, každopádně s druhou půlkou utkání nejsem vůbec spokojený. To bylo z naší strany strašné a nedůstojné,“ ulevil si trenér poříčanského celku Miroslav Doležal.

Autor komentářů trenérů k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník