Třikrát náskok Sokolče smazala, počtvrté se to však již Bohemii nepodařilo

Napsal(a)  Zveřejněno: 29. 09. 2024
Třikrát náskok Sokolče smazala, počtvrté se to však již Bohemii nepodařilo Vladimír Malinovský

Poděbrady – Náročný anglický týden zakončila poděbradská Bohemia utkáním s lídrem soutěže z nedaleké Sokolče a ten se nakonec stal katem její dosavadní domácí neporazitelnosti.

FK Bohemia Poděbrady – SK Sokoleč 3:4 (1:2)

Branky: 21. Novák, 49. Herzán, 59. Svoboda – 12. Trumpus, 42. Provazník, 51. Kozel, 70. Duchoň

FKBP: Pavliš - Zumas, Svoboda, Hněvsa (C), Soukup (78. Uher) - Králík (78. Barták), Havránek, Kubánek T. (70. Křivský) - Herzán, Novák, Nykodým (78. Kalina)

Sokoleč: Gabriel - Trumpus (68. Fink), Drobný, Skokan, Duchoň - Javorek, Svoboda (C) (88. Tafel), Herčík, Kozel (62. Hlaváč), Provazník - Chursinov (90+1. Křivský)

Utkání poděbradského mužstva s pátým celkem uplynulého ročníku nejvyšší krajské soutěže se však rozhodně neneslo v duchu herní dominance aktuálního lídra soutěže a přinejmenším v úvodním dějství měli mírně navrch naopak domácí. Jejich trpělivá kombinace však dlouhé minuty nevedla k výraznějším brankovým příležitostem, a když už se v 8. minutě přece jenom k možnosti zakončení po úspěšném výpadu Nykodýma a jeho následné zpětné přihrávce dostal Havránek, tak z hranice soupeřovi šestnáctky mířil pouze nad bránu soupeře. Sokoleč naopak čekala na možnosti k využití své tradiční zbraně v podobě pasů na rychlonohé duo Provazník-Chursinov a byli to právě tito dva ofenzivní sokolečtí hráči, kdo v 11. minutě vedl jeden z úspěšných rychlých kontrů svého celku levou stranou hřiště, ovšem proti zakončení Provazníka se ještě zvládl postavit Svoboda a tento pokus zblokoval na rohový kop. Jeho exekuce se však již Bohemii stala osudnou, jelikož Javorek míč překvapivě rozehrál na osamoceného Herčíka, jenž svým přesným centrem nalezl hlavu nabíhajícího Trumpuse a ten nekompromisně skóroval. Poděbradští hráči však neztráceli hlavu a i nadále pokračovali ve své kombinační hře, jež jim také zaslouženě přinesla kýžené vyrovnání. V 18. minutě sice nejprve Bohemia musela přestát přímý kop Provazníka, nařízený za tvrdý zákrok Králíka na Chursinova, ovšem ten nebyl přesněji zakončen a když o čtyři minuty později oloupil o míč Javorka dobře napadající Herzán, jehož práci následně Nykodým korunoval dlouhý pasem na Nováka, jenž byl u míč o zlomek vteřiny dříve než vyběhnuvší Gabriel, bylo po doklepnutí domácího forvarda do odkryté sítě soupeřovi brány skóre znovu nerozhodné. S přibývajícími minutami však již optická převaha Bohemie začala postupně slábnout a i soupeř začal nejpříjemněji zaměstnávat pozornost poděbradské defenzivy. Ve 34. minutě ještě domácí i s jistou dávkou štěstí ustáli nepříjemný závar soupeře v pokutovém území, na jehož konci stál po přihrávce Trumpuse zakončující Provazník, jenž však z bezprostřední blízkosti mířil pouze do hrudi dobře postaveného Pavliše a ten tak hrozící nebezpečí zažehnal. Ve 42. minutě už ovšem Bohemii ukázala vrtkavá štěstěna poprvé v utkání také svou méně přívětivou tvář, když se po Svobodově ztrátě na polovině hřiště odhodlal k poněkud překvapivé dalekonosné ráně opět Provazník a na jeho pokus tečovaný bránícím Hněvsou již Pavliš nedokázal zareagovat. Hosté tak i díky tomuto šťastnému zásahu nakonec úvodní dějství opanovali těsným poměrem 1:2.

Těsný náskok Sokolče však mohl vzít za své hned ve 48. minutě, kdy se podařenou rozehrávkou rohového kopu prezentovali pro změnu hráči Bohemie, kdy se míč po Havránkově přihrávce a Novákově sklepnutí dostal až ke Svobodovi, ale ten orazítkoval pouze pravou tyč hostující brány a vyrovnání tak svému týmu zatím nezajistil. O pár desítek vteřin později však po nedovoleném zákroku na Kubánka zahrával přímý kop Herzán, jenž svůj kop zakroutil přesně do levého horního růžku soupeřovi brány a druhé vyrovnání v režii Bohemie se stalo definitivně skutečností. Byl to však právě zkušený poděbradský forvard, kdo si o tři minuty později počínal poněkud bohorovně na vlastní obranné polovině, kde jej o míč pohotově připravil Javorek a po jeho následném pasu do předbrankového prostoru, odkud pohodlně míč do odkryté sítě soupeřovi brány uklidil Kozel, byli hosté znovu o gól napřed. Obě mužstva se v této fázi utkání rychle střídala ve svých útočných snahách a k vidění tak byla na obou stranách hrací plochy i další zakončení, ale jak Svoboda na straně Bohemie, tak Duchoň na straně Sokolče prozatím zdálky pálili jen vysoko nad. Až v 59. minutě si Novák chytře naváděl míč proti bránícímu Trumpusovi, načež přiklepl míč Svobodovi a poděbradský stoper povystoupeného brankáře Gabriela zaskočil technickým obstřelem ke vzdálenější tyči. I potřetí v utkání tak Bohemia dokázala náskok soupeře smazat, ale k dokonání obratu ve skóre se bohužel výrazněji nepřiblížila. V 66. minutě totiž Sokoleč už podruhé v utkání těžila z nešťastného zásahu poděbradské defenzivy při střele ze střední vzdálenosti, kdy Duchoňův pokus zády přizvedl Hněvsa a míč skončil za Pavlišovými zády. Na čtvrtou inkasovanou branku již Bohemie hledala odpověď jen stěží a přestože do konce utkání ještě zbývalo poměrně dost času, tak hosté již jeho další zdramatizování odmítali připustit a sami zůstávali střelecky aktivnějším mužstvem. V 76. minutě ovšem po Králíkově ztrátě svou střelu přesněji neumístil Provazník, o minutu později opět pouze do připravených rukavic brankáře Pavliše pálil Chursinov a v 81. minutě pak další střelu Provazníka pohotovým zásahem zblokoval Hněvsa. Bohemia se však stále nevzdávala a trpělivě čekala na svou příležitost. Pokusy Bartáka s Havránkem jí ještě příliš šancí na úspěch neskýtaly, ovšem v úplném závěru čtyřminutového nastavení zahrával rohový kop utkání Kalina, po kterém se míč příhodně odrazil k Herzánovi a kýžené vyrovnání měl poděbradský celek znovu na dosah. Na brankové čáře však v rozhodující chvíli stihl zasáhnout Chursinov, načež míč do svých rukavic skryl brankář Gabriel a následný závěrečný hvizd hlavního arbitra pak již pouze definitivně stvrdil těsné vítězství Sokolče.

„Utkání přesně ukázalo to, co jsme si mysleli. Věděli jsme, že Sokoleč má obrovskou ofenzivní sílu, ale také jsme tušili, že se na nás nepřipraví tak dobře jako ve středu Slovan,“ zamyslel se po utkání hrající trenér Bohemie Poděbrady Tomáš Kubánek. „Díky tomu jsme měli více ze hry, drželi jsme více míč a soupeř nás zlobil hlavně z brejkových situací. Obecně se dá ale říct, že velké šance neměl ani jeden tým. Sokoleč šla do vedení po rohu, my jsme srovnali díky rychlosti Nováka a před půlí hosté šťastně tečovanou střelou odskočili,“ popsal první půli. „Ve druhé půli nejdřív Herzán skvěle z trestňáku vyrovnal, abychom hned vzápětí zase po laciné ztrátě prohrávali. Potřetí se nám povedlo vyrovnat, aby hosté zase tečovanou střelou rozhodli. V závěru nás dělily centimetry od vyrovnání, ale podle videa zpoza brány, které máme, míč za čarou opravdu nebyl,“ přiznal Kubánek. „Bolí nás to, utkání by slušela remíza. Když doma vstřelíme tři branky, neočekávám, že prohrajeme. Bohužel pro nás soupeř ke své kvalitě, kterou má, má také opakovaně velkou dávku štěstí, což dvěma tečovanými střelami jen potvrdil,“ přidal zklamaně kouč Bohemie. „Myslím, že utkání se muselo divákům líbit. Padlo sedm branek, vynikající výkon podali rozhodčí, bohužel pro nás to mělo smutný konec. Soupeři gratulujeme a děkujeme za férové utkání, kde na prvním místě místo faulů byl fotbal,“ těšilo Kubánka.

„Pro diváky si myslím, že to bylo skvělé utkání, které mělo všechno, co takové derby má mít. Všichni hráči se vydali nadoraz, byla to z obou stran reklama na fotbal s dobrým koncem pro nás. Kdyby fotbal rozhodovalo držení míče, tak by zřejmě vyhráli domácí, ale naštěstí rozhodují góly a těch jsme dali více my. Byli jsme celý zápas nebezpečnější a nakonec si došli pro těžce vydřené vítězství,“ zhodnotil derby trenér sokolečského týmu Ondřej Murárik.

Autor komentářů trenérů k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník