Dolní Bousov trápil Bohemii i v oslabení, ale tři body zůstávají v Poděbradech

Napsal(a)  Zveřejněno: 11. 09. 2022
Dolní Bousov trápil Bohemii i v oslabení, ale tři body zůstávají v Poděbradech Instagram DBSK

Poděbrady - Týden po vysokém vítězství na půdě rezervy Čáslavi čekal na poděbradskou Bohemii výrazně zkušenější soupeř. Celek Dolního Bousova si v dosavadním průběhu sezóny připsal pouze jedinou bodovou ztrátu, přičemž již zaznamenal i jeden úspěšný výjezd do lázeňského města. Druhý však již tak vydařeným způsobem nedopadl.

FK Bohemia Poděbrady - Dolnobousovský SK 3:2 (2:0)

Branky: 23. Martínek, 32. Kalina, 52. Novák - 50. Falta, 86. Keszeg

ČK: 31. Ježek, 56. Gereg

FKBP: Málek - Hněvsa, Voříšek (C), Kubánek, Schulz - Kalina, Hoznauer (76. Zumas), Králík, Havránek - Martínek (87. Suchánek), Novák

DBSK: Gereg - Šolc T., Ježek, Horák Miroslav (57. Klíma), Pavliš - Honc (37. Kasal), Horák Michal (C), Falta, Bělík (46. Novák), Merva (66. Šolc J.) - Keszeg (87. Boško)

Dolnobousovští hráči od úvodní rozehrávky ze středového kruhu jasně demonstrovali, že chtějí otěže nad utkání vzít pevně do svých rukou. Bohemia však byla v defenzivní činnosti pozorná a sama si ve 3. minutě hlasitě řekla o úvodní gólový příspěvek utkání 6. kola, když si na přesnou přihrávku za obranu naběhl Novák a v dalším postupu jej zastavil Ježek, jenž poděbradského forvarda v pokutovém území srazil nešikovným zákrokem zezadu, ale píšťalka hlavního arbitra zůstala pro tento moment překvapivě němá. V 5. minutě se naopak poprvé v utkání ukázalo, jak silnou zbraní budou v hostujících rukou standardní situace. Rohový kop Bělíka nalezl neomylně hlavu Horáka a poděbradští hráči mohli pouze nečinně přihlížet prvnímu zakončení soupeře v utkání, které však k jejich úlevě mezi tři tyče nezamířilo. To o tři minuty později při repete standardní situace si již pokus Keszega cestu směrem na bránu Bohemie našel, ale tentokrát postrádal potřebnou razanci a poděbradský brankář jej tak bez problémů lapil do svých rukavic. Po čtvrthodině hry se poděbradští hráči podruhé v utkání marně dožadovali nařízení pokutového kopu, když byl v pokutovém území soupeře podražen pro změnu Hněvsa, ale sudí opět neshledal důvod k odpískání nedovoleného zákroku a pouze pokynul k pokračování ve hře. Ačkoliv defenziva Bohemie dokázala trpělivou kombinační hru soupeře povětšinou úspěšně eliminovat, tak i v její hře se čas od času objevovala drobná okénka a zaváhání. A právě po jednom z nich, když se hosté po ubráněné standardní situaci vydali do rychlého protiútoku, se po přesném nákopu ocitl za obrannou linií Bohemie Keszeg, ale dolnobousovský útočník se rozhodl do poskakujícího míč opřít bez jakékoliv přípravy a nelehký střelecký pokus nasměroval pouze vysoko nad bránu soupeře. Bohemia stejně jako v minulém utkání hodně vsázela na rychlost svých útočníků a síla této individuální dovednosti se opět plně potvrdila ve 23. minutě. Poděbradští hráči se sice při své kombinaci nejprve nechali zatlačit až k vlastnímu pokutovému území, ale následný nákop brankáře Bohemie prodloužil Králík přesně do náběhu Martínkovi, jenž se zčistajasna ocitl v samostatném postupu vstříc strážci soupeřovi svatyně. Tomu poděbradský forvard nasadil úspěšnou kličku, ale v následném zakončení do odkryté brány ještě lehce zaváhal a po dalším zaseknutí míč jen tak tak dokázal procedit mezi nohama obránce soupeře do sítě. Hráči Bohemie se osvědčeného receptu na úspěch snažili držet i nadále, ale jejich přihrávkám za obranu chyběla potřebná přesnost a proti pozorně působícímu Geregovi si další příležitosti připisovali jen poskrovnu. Rovněž dolnobousovští hráči v dalších minutách hledali cestu do nebezpečnějšího zakončení jen s obtížemi a kýžené střelecké příležitosti jim protentokrát nevynášely ani jinak dobře zahrávané standardní situace, kdy se míče poskakující v pokutovém území dařilo hráčům Bohemie odvracet do bezpečí. A slibnou příležitost v podobě přímého kopu z nebezpečného vzdálenosti pak notně nepodařeným kopem doslova zazdil kapitán Horák, který napálil míč z nadějné pozice zcela mimo brankový prostor. Další těžký direkt pro ambiciózní hostující celek, a jak se nakonec ukázalo, hned dvojnásobný, přišel ve 31. minutě. Byl to opět Martínek, kdo si našel příležitost k náběhu za obranu, kam tentokrát směřovala milimetrově přesná přihrávka a na samotné hraně pokutového území jeho postup zastavil jen za cenu již neoddiskutovatelně nedovoleného zákroku Ježek. Hlavní arbitr sice nejprve situaci posoudil jako penaltovou a hráči Dolního Bousova udělil pouze žluté napomenutí, ale po následné konzultaci s asistentem na pomezí svůj výrok změnil, nařídil přímý kop a dolnobousovského obránce poslal předčasně pod sprchy. K exekuci přímého kopu se navíc postavil Kalina, jenž překvapivým zakončením ke vzdálenější tyči zaskočil brankáře Gerega a domácí nasměroval již do dvoubrankového vedení. Hosté byli nepříznivým vývojem utkání viditelně zaskočeni a v početní nevýhodě hledali možnosti k ohrožení poděbradské brány s ještě většími obtížemi. To jim mohl naservírovat až svým zaváháním v rozehrávce kapitán Bohemie Voříšek, kterému pohotovým způsobem vypíchl míč jeden z hráčů Dolního Bousova, ale s pomocnou rukou, či přesněji řečeno nohou pohotově přispěchal Havránek a důrazným odkopem hrozící nebezpečí zažehnal. Ve 43. minutě se potřetí v utkání zatřepotal míč v síti hostů, když Hoznauerovo prostrčení za obranu Novák tentokrát proměnil v nezištnou přihrávku na volného Havránka, který uklidil míč do odkryté brány, ale radost domácích tentokrát utnul zdvižený praporek asistenta na pomezí a skóre tak setrvalo beze změny. To nakonec v nezměněné podobě přečkalo i velkou příležitost v podání hostů ve 45. minutě, kdy si na přesný pas za obranu naběhl Keszeg a v pokutovém území již tentokrát pálil mezi tři tyče, ale jeho střelu k bližší tyči poděbradský brankář vystihl a míč vyrazil na rohový kop. Z něj už pro hosty slibnější ohrožení poděbradské brány nerezultovalo a Bohemia tak do kabin odcházela s cenným vedením 2:0.

Domácí však mohli tušit, že se soupeř jen tak nevzdá a v úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky ještě bude chtít rázně promluvit do vývoje utkání. To se také stalo, ale i přesto naděje Dolního Bousova mohl poměrně brzy zchladit Kalina, který se po pěkné akci domácích ocitl ve střelecké pozici na hraně soupeřovi šestnáctky, ale na zakončení slabší pravou nohou si netroufl a slibnou příležitost na další navýšení náskoku svého celku tak promarnil. V 50. minutě pak přišla nepřesnost v rozehrávce poděbradského celku, která skončila až nedovoleným zákrokem Kubánka na pronikajícího Keszega a hosté měli k dispozici další přímý kop v těsné blízkosti pokutového území Bohemie. Z dvojice připravených exekutorů se tentokrát do míče opřel Falta a přesným kopem přes vystavěnou zeď nasměroval míč neomylně do pravého horního roku poděbradské brány. Na psychicky těžký moment však Bohemia našla dokonalou odpověď, kdy již o dvě minuty později Martínek nasměroval přesným pasem za obranu do úniku Nováka, jenž opět rychlostí sobě vlastní pláchl defenzivě soupeře a přesnou střelou k bližší tyči poslal míč za záda brankáře Gerega. Za další čtyři minuty navíc dolnobousovský brankář špatně odhadl razanci další nákopu za obranu v podání Kubánka, jež opět skončilo v držení rychlonohého Nováka a po následném podražení ze strany Gerega následoval očekávaný trest v podobě červené karty. Náhradního brankáře Klímu se sice pokusil na hřišti neúspěšně přivítat z přímého kopu Kalina, ale to při dvojnásobném oslabení soupeře domácí nijak nezneklidňovalo. Právě pocit uspokojení se však začal jevit jako ještě velmi předčasný. Poděbradští hráči se sice nastalého vývoje utkání snažili aktivně využít ve svůj prospěch a trpělivěji držet míč na svých kopačkách, ale při dobývání hlouběji usazeného obranného bloku soupeře se zmohli jen na několik nepřesných dalekonosných zakončení. Hosté naopak svou hru byli nuceni zjednodušit a po nepřesnostech ve hře Bohemie vyráželi do nebezpečných protiútoků. Spolu s nimi začalo přibývat také standardních situací a nebezpečných závarů v pokutovém území. V 62. minutě po nedovoleném zákroku Schulze nebezpečně kroutil míč z pravé strany na bránu Bohemie Horák, ale v předbrankovém prostoru se rychle zjevil Voříšek a hlavou odklidil míč do bezpečí. O tři minuty později pak hosté zahrávali rohový kop a po následném hlavičkovém pokusu se míč nebezpečně snášel do prostoru u bližší tyče, tentokrát byl však na správném místě Kubánek a po šťastném odrazu od jeho zad míč opět skončil pouze v zámezí. Hosté však poděbradským hráčům nedopřáli ani chvilku odpočinku a po následujícím rohovém kopu Falty a závaru v pokutovém území, se míč dostal zpět na kopačku záložníka Dolního Bousova, jenž si jej navedl ke střele zpoza pokutového území a v ochozech to po těsném průletu kolem vzdálenější tyče jen uznale zahučelo. Dolnobousovští hráči byli v této fázi utkání jednoznačně nebezpečnějším celkem a aktivně sahali po gólovém zásahu, jenž by jim znovu umožnil reálněji pomýšlet na bodový zisk. Ten jim opět jen o několik decimetrů unikl v 72. minutě, kdy nepřesnosti v domácí rozehrávce okamžitě využili k centru do pokutového území, kde se do postavení mezi oběma stopery Bohemie vklínil Keszeg a hlavou se míč snažil nasměrovat ke vzdálenější tyči, ale kýžení cíl těsně minul. Tato situace však již byla pro domácí celek důraznějším připomenutím, aby si v rozehrávce nepočínali až přespříliš bohorovným způsobem a zbytečně tak soupeři nenabízeli další gólové příležitosti. Směrem do ofenzivy tak již volili spíše přímočařejší řešení, ale snažení Bohemie o gólovou pojistku, jež by definitivně zmrazila naděje soupeře na bodový zisk, nebyla úspěšná. V tomto směru tak pohříchu zůstávalo pouze u nepřesného dalekonosného pokusu Havránka a několika nadějných ofenzivních výpadů, které však v dalším vývoji zastavil zdvižený praporek asistenta na pomezí. Hosté tak stále živili jiskřičku naděje na úspěch a v závěrečné desetiminutovce utkání se ještě dokázali nadechnout k závěrečnému tlaku. Na hřišti najednou prakticky nebyl znát početní rozdíl hráčů mezi oběma celky a poděbradská defenziva často zastavovala ofenzivní snažení soupeře jen za cenu nedovolených zákroků. V 83. minutě ještě po standardní situaci z kopačky Horáka hlavičkoval Keszeg nikým neatakován jen mimo brankový prostoru a dvoubrankový náskok Bohemie tak odolal. O dvě minuty později však po nedovoleném zákroku Schulze na Kasala zahrával Šolc další přímý kop, hlavičkový pokus tentokrát Novák na bránu soupeře již dokázal nasměrovat, přičemž jej brankář Málek pouze vyrazil na levou tyč své brány a míč do odkryté sítě pohotově uklidil Keszeg. Aktivní útočník Dolního Bousova se však při svém gólovém zakončení zranil, načež musel střídat a po odchodu jednoho z nejzdatnějších hlavičkářů v řadách hostů spolu s příchodem poděbradského Suchánka se vzdušný prostor domácí poloviny hřiště začal dostávat pod kontrolu mužstva Bohemie. V 89. minutě mohl příznivce domácích definitivně uklidnit Králík, který se po rychlém protiútoku ocitl tváří v tvář brankáři Klímovi, ale z bezprostřední blízkosti jej překonat nedokázal a následnou dorážku pak bez problémů zastavil jeden z dobíhajících obránců Dolního Bousova. Drama tak pokračovalo doslova až do posledních vteřin nastavení druhého poločasu, kdy se hosté dostali ještě k jedné možnosti v podobě standardní situace, při které se do pokutového území vydal i brankář Klíma a byl to právě on, kdo se prosadil k zakončení hlavou. Tento pokus však pod kontrolou poděbradského brankáře bezpečně doputoval pouze do zámezí vedle domácí svatyně a po následné rozehrávce, bezprostředně následované závěrečným hvizdem rozhodčího, si již mohli hráči Bohemie konečně s úlevou oddechnout. Po vítězství 3:2 tak poděbradský celek předskočil svého soupeře v tabulce, v rámci které se posunul na průběžnou druhou příčku a může tak již začít vyhlížet blížící se okresní derby na půdě Polabanu.

„Méně může být více,“ ulevil si po zápase poděbradský kapitán Jiří Voříšek. „V průběhu hry jsme zahodili ambici si s herně vysoce vyspělým soupeřem měřit, kdo má větší fotbalový um. Vsadili jsme na naše silné stránky a vyplatilo se. Aktivní hosty jsme dokázali gólově trestat,“ řekl Voříšek. Ve druhém poločase se ukázala nezkušenost našeho mladého mužstva, když jsme hráli proti devíti, a místo toho, abychom hráli se soupeřem hoňku, tak stejně došlo na menší drama. Hru v přečíslení musíme notně potrénovat. Výhru bereme a už vyhlížíme zápas podzimu, kdy příští sobotu jedeme na nymburský Polaban,“ uvedl po utkání zadák poděbradské Bohemie.

Autor komentáře k utkání: Vladimír Malinovský