Bohemia v derby ztrátu z prvního poločasu smazat nedokázala

Napsal(a)  Zveřejněno: 18. 09. 2022
Bohemia v derby ztrátu z prvního poločasu smazat nedokázala Markéta Stiborová

Nymburk - V minulém soutěžním ročníku se obě okresní derby mezi poděbradskou Bohemií a nymburským Polabanem stala kořistí lázeňského celku. Úvodní měření sil tradičních rivalů v tom probíhajícím však z nastaveného trendu ustoupilo a spokojenější tak tentokrát může být nymburské mužstvo.

SK Polaban Nymburk - FK Bohemia Poděbrady 3:1 (2:0)

Branky: 7. a 31. Novotný R., 73. Bílek - 66. Havránek (z PK)

Polaban: Plaček - Herčík (C), Drobný, Mejzr, Kotek, Daněk - Novotný R. (62. Wiehl), Hrdlička (87. Vaníček), Bílek - Vacík, Novotný M. (75. Hobík)

FKBP: Málek - Uher, Voříšek (C), Kubánek, Schulz (76. Suchánek) - Kalina, Hoznauer (46. Zumas), Králík, Havránek - Martínek, Novák

Domácí byli v úvodním dějství aktivnějším celkem a agresivitou v napadání poděbradské hráče dostávali pod tlak. Z toho hned v samotném počátku utkání rezultovala série rohových kopů, které nebezpečně létaly pokutovým územím Bohemie, ale více než slabý hlavičkový pokus Vacíka, se kterým si poděbradský brankář bez problémů poradil, z něj domácí vytěžit nedokázali. Hra poděbradského celku působila vcelku bezradně a navíc vykazovala až nezvyklé množství nepřesností a chyb. Právě po jedné z nich v podobě laciné ztráty míče ve středovém kruhu se nymburští hráči dostali k možnosti rychlého protiútoku, Novotný svůj samostatný nájezd zakončil razantní křižnou střelou na kterou Málek nedokázal zareagovat a domácí tak mohli již v 7. minutě slavit vedoucí branku. Poděbradští hráči poté sice na několik minut dokázali přidat a rázem se mohli se svým soupeřem sebevědoměji rovnat, ale Novák svůj nadějný postup, kdy v souboji o míč úspěšně předskočil brankáře Plačka, nedokázal dotáhnout do střeleckého zakončení a Králíkův parádní projektil zpoza šestnáctky zase neméně podařeným zákrokem vyrazil gólman Polabanu. Domácí se však těsným vedením nenechali ukolébat a po chvíli oddechu znovu přidali na důrazu, díky čemuž se těžiště hry opět přesunulo na polovinu Bohemie. Nymburští hráči svému soupeři zatápěli zejména rychlými výpady po obou stranách hřiště, po kterých do pokutového území letěl nejeden nebezpečný centr, ale k přímému ohrožení poděbradské brány tyto snahy domácích nevedly. To nepřinesla ani početná salva centrovaných míčů od obou rohových praporků, kterým defenziva Bohemie musela čelit a z pohledu gólových ambicí nymburského celku tak na dlouhé minuty zůstalo jen u střeleckého pokusu Bílka zpoza pokutového území, ale Málek byl u své pravé tyče včas a míč vyrazil na rohový kop. Ve 31. minutě však přišla další nevynucená ztráta poděbradských hráčů ve středu hřiště, po které se směrem kupředu vydal Herčík a následný centr proletěl napříč pokutovým územím až k osamocenému Novotnému, jenž uklidil míč do odkryté sítě soupeřovi brány a zaznamenal tak již svůj druhý střelecký úspěch v tomto utkání. Rozdíl ve skóre mohl poměrně záhy ještě narůst, když se po dalším centru z pravé strany dostal k možnosti zakončení Vacík, ale oblouček domácího forvarda skončil jen těsně vedle levé tyče poděbradské brány a Polaban tak do tříbrankové trháku nenastoupil. Poděbradští hráči se sice snažili na nepříznivý vývoj utkání zareagovat, ale jejich počínání stále zůstávalo daleko za výkony z předchozích utkání. Pouze zlomek ofenzivních akcí se podařilo dotáhnout do nadějnějších pozic, odkud mohli směrem kupředu vyrážet rychlonozí útočníci v bílých dresech, ale těm spolehlivě vystavoval stopku pozorný brankář Plaček, jenž pohotovými výběhy rázně utínal Bohemii v útočném rozletu, nebo si poděbradští forvardi nedokázali pohlídat těsnou ofsajdovou linii a svým postavením se tak o možnost ohrožení domácí brány sami připravili. A když už se Novák přece jenom dokázal po levé straně pro jednou prosmýknout a uchystat slibnější střílenou přihrávku do předbrankového prostoru, tak jeho pobídku žádný ze spoluhráčů nevyslyšel a míč tak znovu skončil jen v držení nymburské defenzivy. V závěru úvodní pětačtyřicetiminutovky domácí již výrazně zjednodušili svou hru a po dlouhých nákopech za obranu ještě mohli Bohemii dále přitížit, ale ve 40. minutě Novotný z bezprostřední blízkosti pálil jen do poděbradského brankáře a o tři minuty později pak hrozící nebezpečí zažehnal včasným návratem kapitán Voříšek. První poločas derby tak nakonec skončil zaslouženým vedením domácího celku, ale dvoubranková ztráta poděbradskému celku stále neskýtala zcela beznadějné vyhlídky na bodový zisk z tohoto utkání, ačkoliv k jeho dosažení měl zatím poměrně daleko.

Do druhého poločasu ovšem jakoby nastoupil zcela jiný tým v poděbradských dresech. Ve 47. minutě si sice ještě úvodní příležitost druhého dějství připsali domácí, když si na Novotného přímý kop naběhl jeho jmenovec Matěj, ale hlavou míč nasměroval pouze do rukavic poděbradského brankáře. Poté to však již byli hosté, kdo začal přebírat otěže nad utkáním a na polovině Polabanu začalo být pořádně živo. V 51. minutě se po dlouhém autovém vhazování z rukou Nováka dostal k možnosti zakončení Kalina, ale jeho střela přes hlavu skončila jen vedle pravé tyče domácí brány. O šest minut později se pak Bohemii naskytla ještě větší příležitost ke snížení soupeřova náskoku po vysokém nákopu do pokutového území, u kterého byl o zlomek vteřiny dříve než nymburský gólman Novák a po následné srážce obou hráčů rozhodčí pouze krátce posečkal, zdali se Martínek neodhodlá k dokončení ofenzivní akce a poté již neomylně pokynul směrem ke značce pokutového kopu. K jeho exekuci se již tradičně postavil Martínek, jenž se snažil přelstít brankáře Polabanu střelou do protipohybu, ale svůj pokus až příliš utáhl a orazítkoval tak pouze tyč domácí brány. Ani tento nezdar však ofenzivní snažení Bohemie neutlumil a v 66. minutě se po zásahu jednoho z bránících nymburských hráčů proti střele Kaliny pískal k velké nelibosti domácího obecenstva další penaltový zákrok. K němu se tentokrát postavil Havránek, jenž si stejně jako jeho předchůdce vybral správnou stranu, když poslal míč do protipohybu brankáře Plačka, ale narozdíl od svého spoluhráče síť soupeřovi brány nekompromisní ránou rozvlnit dokázal a rázem tak bylo kýžené vyrovnání zase o pořádný kus blíže. K němu mohl poděbradský celek v 70. minutě nasměrovat Novák, jenž si naběhl na přesnou přihrávku za obranu a i přes veškerou snahu bránícího Drobného se dostal až k zakončení. Právě počínání obránce Polabanu však umožnilo brankáři Plačkovi výrazně zmenšit střelecký úhel poděbradského forvarda a jeho zakončení zblokovat, díky čemuž již poté mohli jeho spoluhráči další nebezpečí pohodlně zažehnat. Neproměněná příležitost musela hráče Bohemie o to víc mrzet v 73. minutě, kdy po autovém vhazování v těsné blízkosti pokutového území soupeře dostal Hrdlička, jenž rychle nasměroval míč do pokutového území, kde se v nadějné pozici pro zakončení ocitl Bílek a ten sice natřikrát, když dvakrát pálil do poděbradského brankáře, ale nakonec úspěšně uklidil míč do sítě. Domácí se znovunabytým dvoubrankovým vedení získali i potřebný klid a další tlak Bohemie se jim již poměrně úspěšně dařilo tlumit. Přesto si však hráči v poděbradských dresech v 82. minutě ještě jednou dělali nárok na zdramatizování utkání, když po přetaženém centru z pravé strany nebezpečně hlavičkoval Kalina, ale Plaček jeho pokus směřující ke vzdálenější tyči konečky prstů vyškrábl do zámezí a znovu tak výrazně podržel svůj tým. V závěrečných minutách se pak již domácí snažili kontrolovat hru na polovině soupeře a v 87. minutě jim mohl definitivní klid dopřát střídající Hobík, jenž se zjevil v pokutovém území v dobré střelecké příležitosti, ale zakončením k bližší tyči poděbradského brankáře nezaskočil a ten tak čtvrtou obdrženou branku ve své síti již nepřipustil. Na konečném osudu utkání to však již nic neměnilo a domácí Polaban tak po vítězství v poměru 3:1 mohl začít slavit velmi cenný tříbodový zisk.

„Utkání dvou rozdílných poločasů. V prvním jsme byli asi lepším týmem a zaslouženě jsme vedli 2:0, když obě naše branky vstřelil Roman Novotný. První po samostatném úniku, druhou po dohrání na zadní tyči. K tomu jsme měli ještě dvě velké příležitosti Vacíkem a Kotkem, ovšem bez gólového efektu,“ hodnotil první poločas okresního derby trenér Nymburka Lukáš Vlk. „Ve druhém dějství soupeř zlepšil pohyb a my jsme ztratili kontrolu v držení míče. Z toho vyplynuly dvě penalty, ze kterých soupeř vstřelil pouze jeden gól, první pokus skončil na tyči. Potom byly šance na obou stranách, skórovat se podařilo jen nám, trefil se Bílek. Poté nás k výhře nasměroval gólman Plaček velmi dobrým výkonem,“ byl spokojený kouč Polabanu.

„Přeřídili jsme si hodinky trošku předčasně. Na hřiště jsme nastoupili v 11:15. Škoda, že se hrálo od 10:15,“ uvedl po nepovedeném okresním derby v nadsázce poděbradský zkušený obránce Jiří Voříšek. „V prvním poločase jsme podali výkon nehodný derby a zaslouženě prohrávali 2:0. Druhý už byl v takovém podání, kterým jsme se prezentovali v posledních utkáních. Nechybělo moc a my jsme mohli být ty šťastnější. Tentokrát nám nebylo souzeno a budou to domácí, kteří budou mít veselejší třetí poločas,“ řekl po zápase poděbradská zadák.