Bohemii proti Polabanu nezlomila ani dvoubranková ztráta

Napsal(a)  Zveřejněno: 27. 01. 2019
Bohemii proti Polabanu nezlomila ani dvoubranková ztráta Markéta Stiborová

Poděbrady - Bohemia Poděbrady odehrála své druhé přálelské utkání aktuální zimní přípravy, ve němž změřila síly s okresním rivalem z Nymburka. V utkání ovlivněném výraznou sněhovou nadílkou nakonec o soutěž výše hrající Polaban pokořila zásluhou zásahu Šendery ze samotného závěru utkání.

FK Bohemia Poděbrady - SK Polaban Nymburk 3:2 (1:2)

Branky: Bobek (z PK), Javorek, Šendera - Dudla M. 2

FKBP: Málek - Bobek, Živnůstka, Hruška L., Voříšek - Kubánek, Hruška R., Javorek, Šusta - Billý, Novák. Střídali: Suchánek, Šendera, Stibor, Soukup

Polaban: Plaček – Herčík, Daněk, Bejbl, Novotný – Čuřík, Dudla T., Vyskočil, Zörkler – Škarecký, Dudla M.. Střídali: Malík, Mejzr, Svoboda, Müller, Hobík, Vaníček, Dudek

V prvním poločase měli výrazně více ze hry hosté z Nymburka, kteří tak jen potvrzovali dílčí výkonostní rozdíl mezi oběma celky. A ze své převahy také dokázali rychle vytěžit dva střelecké úspěchy. Zhruba po deseti minutách hry nedokázala defenziva Bohemie zabránit centru z pravé strany hřiště, Dudla dokázal předskočit své strážce a v pádu míč poslal hlavou do sítě. O několik minut později pak vyprodukoval hrubku v rozehrávce brankář Málek, po níž se hráči Polabanu dostali k dalšímu centru z pravé strany hřiště a situaci zdárným způsobem znovu dokonal úspěšný střelec Dudla. Polaban si i nadále udržoval herní převahu, ale další vyložené střelecké příležitosti si i přes další zaváhání poděbradské defenzivy vytvořit nedokázal. Bohemia se snažila kontrovat především z rychlých protiútoků, ani jejím hráčům se však dlouhé minuty nedařilo akce dotáhnout do fáze bezprostředního ohrožení soupeřovi svatyně. Nakonec se však domácí korekce skóre přecejenom dočkali, když jeden z útočných výpadů Billého hosté zastavili pouze za cenu nedovoleného zákroku a z nařízeného pokutového kopu se prosadil Bobek. Polaban si ještě do konce poločasu mohl vzít dvoubrankové vedení nazpět. Po stříleném centru do těsné blízkosti soupeřovi brány však jeden z nabíhajících nymburských hráčů přestřelil jak brankáře Málka, tak i jeho bránu. Do druhého poločasu si tak hosté odnášeli "pouze" nejtěsnější možný náskok.

Hned v úvodu druhého dějství mohl pomyslný krok vývoje utkání srovnat Billý, který se po zaváhání nymburského brankáře ocitl před takřka prázdnou bránou soupeře, ve sněhem pokrytém prostředí se však nedokázal dobře zorientovat a míč poslal zcela mimo. Poté se o slovo znovu přihlásil Polaban. Nejprve mu mohl nechtěně dopomoci ke střeleckému úspěchu Hruška, který při složitém obranném zákroku nasměroval míč k tyči poděbradské brány, ale brankář Málek měl ke štěstí domácího celku k míči blízko. O několik dalších minut později měli hosté výhodu přímému kopu a následný střelecký pokus se kroutil k tyči brány Bohemie, Málek byl však u míče včas a střelu vyrazil na roh. Poté hosté dokonce i rozvlnili síť poděbradské brány, když se po centru z levé strany položil do zakončení Hobík, jehož střelu Málek ještě dokázal vyrazil na tyč, ale proti dorážce již nic nezmohl, sudí však v přípradě prvního zakončení odhalil nedovolený zákrok rukou a branku tak neuznal. Namísto zvýraznění brankového rozdílu se tak přihlížející diváci dočkali jeho smazání. Domácí udeřili po úspěšném průniku po levé straně hřiště, Novák si míč následně potáhl podél brankové čáry do pokutového území a střílenou přihrávkou do předbrankového prostoru nalezl přesně kopačku nabíhajícího Javorka. Ten naskytnutou příležitostí nepohrdl a z bezprostřední blízkosti prostřelil brankáře Polabanu. V závěrečné dvacetiminutovce utkání měli k vítězství o něco blíže nymburští hráči. O střelecký úspěch je však nejprve připravilo ofsajdové postavení úspěšně zakončujícího hráče a o několik momentů později při jednom z úspěšných úniků šťastný zákrok brankáře domácího celku, po kterém míč zamířil nad horní tyč brány Bohemie. Když už se začínalo zdát, že se oba týmy rozejdnou nerozhodným výsledkem, zafungovalo okřídlené přísloví "nedáš - dostaneš" a tak trochu překvapivě udeřili domácí. Hosté nedokázali v 89. minutě ani na několikátý pokus odvrátit míč z těsné blízkosti pokutového území do bezpečí, hráči Bohemie se následně prokombinovali až do prostoru pokutového území a přihrávku na bližší tyč usměrnil do sítě brány Polabanu Šendera. Hosté se ještě pokusili na obrat zareagovat, ale ve zbývajících vteřinách utkání se už do zakončení probít nedokázali a šťastné vítězství tak nakonec mohla slavit poděbradská Bohemie.

„Utkání se odehrálo na místy zasněženém hřišti, kde hráči museli ukázat spíš své morální vlastnosti, než vlastní fotbalové umění. Prostřídali jsme v podstatě celý širší kádr týmu. Bohužel nám z různých důvodů chyběla ještě pětice hráčů patřících do užšího kádru – Nedorost, Křelina, Václavík, Sirový a Rulc,“ řekl trenér Poděbrad Ladislav Bobek. „Jsem rád a byl to i náš záměr hrát v přípravě těžké zápasy s mužstvy vyšší kvality. Jen tak se dají rozpoznat možnosti a výkonnostní stropy hráčů. Výsledek nijak nepřeceňujeme, nicméně je povzbuzením pro psychiku a sebevědomí mužstva v další přípravě,“ doplnit Bobek.

„Moc bych tento zápas nekomentoval. Na tom terénu, co se hrálo, to nemělo nic společného s přípravou. Utkání splnilo to, že se kluci proběhli. Někteří devadesát minut, někteří pětačtyřicet. Ale že bychom si tam vyzkoušeli nějaké kombinace nebo přechodovou fázi do útoku, nebo obrannou činnost, to se říci nedá. Hřiště bylo nepřipravené k tomu, abychom odehráli nějaký důstojný zápas,“ komentoval trenér Polabanu Jan Buryán.

„Samozřejmě podmínky byly pro oba týmy stejné, ale myslím si, že i trenér Poděbrad také nemohl být s hřištěm spokojený. S výsledkem asi ano, když Poděbrady daly gól v 89. minutě na 3:2, ale ani jemu ani mně to nic moc neukázalo. S tím, s čím jsme se chtěli prezentovat, to tam bohužel nešlo. Doufám, že příští týden bude lepší počasí a budeme moci hrát lepší fotbal,“ dodal kouč Buryán.

Autorka komentářů trenérů: Markéta Stiborová