Napsal(a)  Zveřejněno: 29. 09. 2023
Bohemia ve Staré Boleslavi ztratila tříbrankový náskok, ale v nastavení dokázala rozhodnout Svatopluk Samler

Stará Boleslav - Až na čtvrtý pokus to vyšlo. Poděbradská Bohemia se v novém ročníku I.A třídy na hřištích soupeřů zatím trápí a z předešlých tří utkání si při hrozivém skóre 1:15 neodnesla ani bod. V předehrávce 9. kola však po divokém průběhu dokázala udolat Starou Boleslav a znovu tak potvrdila, že jí utkání hraná v Den české státnosti sedí (pozn. red.: před rokem doma porazila suveréna loňské sezóny z Poříčí nad Sázavou).

FK Slavoj Stará Boleslav - FK Bohemia Poděbrady 4:5 (1:2)

Branky: 14. Cruz, 61., 63. a 85. Krulich - 35. Kalina, 43. a 56. Martínek, 53. Novák, 90+3. vlastní Janík

Stará Boleslav: Poplštein - Janík, Cruz (C), Moravský, Voženílek - Vašátko (61. Tesař), Renč, Krulich, Šejvl - Vodák, Bláha

FKBP: Málek - Uher (79. Zumas) (90+3. Schulz), Hněvsa (C), Svoboda, Soukup - Králík, Havránek (64. Křivský), Nykodým, Kalina (79. Suchánek) - Martínek, Novák

Byli to však domácí, kdo do svátečního utkání vstoupil aktivněji a hned po několika desítkách vteřin pobytu na hřišti zaznamenal první výraznější příležitost ke skórování, ovšem hlavička Janíka po dlouhém autovém vhazování přesná nebyla. To v 7. minutě již byli hráči Staré Boleslavi úvodnímu gólovému úspěchu o poznání blíže, když Málkovu rozehrávku na Havránka vystihl Bláha a zčistajasna se ocitl zcela sám před poděbradským brankářem, ale ani on úspěšný nebyl, když svou střelu opřel pouze o levou tyč soupeřovi svatyně a skóre tak i nadále zůstávalo bezbrankové. Hráči Bohemie se proti aktivně hrajícímu soupeři a na poměrně složitém terénu staroboleslavského pažitu rozehrávali pomaleji, ale s každou minutou se jejich kombinace zpřesňovala. Prvním výraznějším vyústěním tohoto zlepšení byl ve 12. minutě únik Nováka, jenž ovšem svůj rychlý výpad zakončoval možná až příliš ukvapeně a z hranice šestnáctky svou křižnou střelou prostor vymezený třemi tyčemi o několik desítek centimetrů minul. Na úvodní branku si tak diváci museli počkat až do 14. minuty utkání a šťastnějším mužstvem byli nakonec domácí. To když hráči Bohemie nedokázali včasně zareagovat na rychlou rozehrávku autového vhazování soupeře, po kterém dostal Krulich dostatek času a prostoru k realizaci přetaženému centru na osamoceného Cruze a kapitán Slavoje míč uklidil křižnou střelou přesně k pravé tyči poděbradské brány. Domácí poté pokračovali ve snaze své vedení dále navýšit a i v dalších minutách hrozili po dlouhých autových vhazováních a rohových kopech, ale defenziva Bohemie si při nich již počínala o poznání pozorněji a další přímé ohrožení své brány nehodlala připustit. Zůstalo tak pouze u několika nepřesných pokusů z kopaček domácích hráčů, jež mířily výrazně mimo brankový prostor a průběžnou podobu skóre reálněji neohrozily. Poděbradští hráči se však z inkasované branky dokázali poměrně rychle oklepat a s postupujícím časem získávali nad svým soupeřem stále výraznější územní převahu, ovšem finální řešení svých ofenzivních akcí jim dlouhé minuty neskýtalo výraznější naděje na vyrovnání. A když už se ve 29. minutě v dobré příležitosti ocitl Martínek, přispěchal s pohotovým zákrokem brankář Poplštein, jímž hrozící nebezpečí zažehnal. Domácí se již v této fázi utkání začínali ve stále větší míře spoléhat na rychlé protiútoky a právě po jednom z nich vedeném po levé straně Krulichem a jeho následné precizně provedené přihrávce do pokutového území soupeře se v nadějné pozici pro zakončení ocitl Vodák, ale útočník Slavoje svou střelu nasměroval pouze do středu brány a poděbradského brankáře tak nepřekonal. To ovšem byla spíše ojedinělá možnost domácího celku a další branka tak nakonec zcela zaslouženě padla na druhé straně hrací plochy. Stupňující se tlak Bohemie jí vynesl kýžené vyrovnání ve 35. minutě, když poděbradští hráči rychlou kombinací přes střed hřiště dostali míč až k nabíhajícímu Uherovi, jenž svou přesnou přihrávkou napříč pokutovým územím nalezl Kalinu a ačkoliv Poplštein proti poděbradskému středopolaři dokázal hned dvakrát reflexivně zasáhnout, na další dorážku již nedosáhl a začínalo se tak znovu od nuly. Závěr poločasu pak ještě přinesl příležitosti na obou stranách. Havránkova střela ve 39. minutě však v síti neskončila, když s dalším pohotovým zákrokem přispěchal brankář Poplštein a o chvíli později pro změnu na druhé straně hřiště pak po dalším přetaženém centru Krulicha zakončil jen těsně nad poděbradskou bránu Janík. Ve 42. minutě pak byla Bohemia opět velmi blízko dokonání obratu po parádní střele Králíka, jenž napřáhl těsně za hranicí šestnáctky soupeře, ale míč z jeho kopačky skončil pouze na břevně staroboleslavské brány a její síť tak nerozvlnil. Lázeňský celek na stadionu v Lázeňské si tak na svou vedoucí branku musel ještě několik desítek vteřin počkat, ale nakonec se ještě v rámci úvodního poločasu přece jenom dočkal. To když ve 43. minutě domácí defenziva po jedné z akcí soupeře nedokázala odvrátit míč z vlastního pokutového území do bezpečí a ačkoli Poplštein ještě zvládl Nykodýmův hlavičkový pokus zblokovat, tak s následnou pohotovou dorážkou Martínka již nic nezmohl a s poločasovým výsledkem tak mohli být o poznání spokojenější hráči Bohemie.

Poděbradskému celku navíc vyšel i vstup do druhého dějství, kdy pokračoval ve své aktivní hře a soupeři příliš nedovoloval pomýšlet na obrat. V 53. minutě navíc Poplšteinovo váhání s odkopem využil Novák a jím zblokovaný míč obloučkem zapadl neomylně do sítě, díky čemuž byl rozdíl ve skóre již dvoubrankový. A o tři minuty později pak navíc Nykodým přesnou přihrávkou za obranu vysunul do samostatného úniku Martínka, jenž nekompromisním způsobem uklidil míč k bližší tyči domácí brány a zdálo se být o osudu utkání takřka rozhodnuto. Ani následující pětiminutovka příliš nenapovídala o nějakém zázračném zmrtvýchvstání v podání domácího celku a od dalších inkasovaných branek jej několikrát uchránil zdvižený praporek arbitra na pomezí signalizující ofsajdové postavení některého z poděbradských hráčů. V 61. minutě však hlavní sudí překvapivě posoudil jako nedovolené počínání Soukupa v osobním souboji s Vašátkem, domácí tak měli výhodu přímého kopu při levé straně pokutového území Bohemie a po Krulichově střele stíněné Cruzem přišel zákrok brankáře Málka dle názoru asistenta hlavního arbitra až za brankovou čárou, výsledkem čehož byla korekce skóre na 2:4. Slavoj ovšem touto vstřelenou brankou viditelně ožil a domácích hráčů bylo ze vteřiny na vteřinu plné hřiště. Již po několika desítkách vteřin hry měl navíc další snížení na kopačce Vodák, jemuž Bláha servíroval míč před takřka odkrytou bránu, ale staroboleslavský útočník nedokázal svou střelu nasměrovat do sítě a ve vyložené příležitosti tak překvapivě selhal. Domácí si však svou promarněnou příležitost ke snížení vynahradili hned v 63. minutě, kdy hned trojnásobná převaha hráčů Slavoje připravila o míč rozehrávajícího Svobodu, načež Vodákovu střelu zpoza šestnáctky dokázal Málek pouze vyrazit ke Krulichovi a jeho dorážka ke vzdálenější tyči prošla poděbradskému brankáři nešťastně mezi rukou a nohou až do sítě. Bohemia se snažila nepříznivý vývoj rezolutně utnout a znovu převzít otěže nad utkáním do svých rukou, ale dařilo se jí to pouze dílčím způsobem. Už v 68. minutě tak měl po přetaženém centru od rohového praporku vyrovnání na hlavě Cruz, ale ten svou druhou branku v utkání přidat nedokázal, když svou hlavičku nenasměroval mezi tři tyče. Čtvrt hodiny před koncem utkání si pak poděbradský celek musel znovu zhluboka oddechnout po Šejvlově úniku levou stranou a jeho následné střele, když se pro změnu rozezvučela pravá tyč jeho brány, která jej uchránila od hrozící pohromy, ale stále ještě neměl ani zdaleka vyhráno. Bohemia sice poté měla velké příležitosti, kterak své hubené vedení pojistit a definitivně tak snad i zlomit odpor houževnatého soupeře, ale Novák ani nadvakrát nedokázal míč dostat do sítě, když nejprve svou střelu neprocedil přes brankáře Poplšteina a svou následnou dorážku před odkrytou bránou pro změnu napálil pouze do jejího břevna. A chvíli na to pak Novákovu přihrávku z pravé strany adresovanou do předbrankového prostoru nedokázal zužitkovat ani Martínek, jenž se pokoušel o efektní zakončení, leč patou míč nasměroval jen vedle pravé tyče staroboleslavské svatyně. I závěrečná desetiminutovka utkání tak stále měla nádech dramatu, které v 82. minutě mohl ještě více rozdmýchat Bláha, k němuž se odrazil míč po Šejvlově nástřelu do předbrankového prostoru, ale domácí forvard z otočky poděbradskou bránu minul. Vyrovnání se domácí dočkali až v 85. minutě, kdy se na hraně šestnáctky opřel do míče Krulich a brankář Málek se za jeho střelou umístěnou pod horní tyč natahoval marně. Ve zbývajících minutách se však již ve výkonu obou celků evidentně zračily protichůdné myšlenky, kdy oba celky i nadále chtěli aktivně usilovat o vítězství, ale zároveň nehodlali udělat zbytečnou chybu, kterou by těžce vydobytý výsledek ztratili. Na obou stranách tak bylo k vidění pouze několik zblokovaných či nepřesných pokusů, které rozuzlení nepřinesly. Když už se začínalo zdát, že se oba celky rozejdou nerozhodným výsledkem, přišla ve třetí nastavené minutě druhého dějství ještě jedna možnost Bohemie ke zteči soupeřovi šestnáctky v podobě standardní situace, ke které se do pokutového území vydali i dlouháni Svoboda se Suchánkem. Nakonec to byl však Soukup, kterého nalezl centr Králíka a jehož hlavičkový pokus si nešťastně stečoval do vlastní brány Janík, čímž Bohemii v jejích maniodepresivních stavech provázejících toto utkání nasměroval znovu do euforické fáze. Té si poděbradští hráči nakonec mohli užívat i po závěrečném hvizdu hlavního arbitra utkání, jelikož v samotném závěru nastavení druhé pětačtyřicetiminutovky skončil Šejvlův zblokovaný centr v Málkově náruči a první bodový import Bohemie ze hřišť soupeřů v tomto soutěžním ročníku se tak stal skutečností.

„Jak výsledek napovídá, hrál se bláznivý zápas s hokejovým výsledkem. Diváky to určitě muselo bavit. Pro nás špatné, protože jsme doma neudělali ani bod. Vedli jsme, ale do poločasu soupeř otočil na 1:2 a ve druhém navýšil na 1:4. My jsme pak srovnali na 4:4 a hosté v poslední minutě v nastavení dali na 4:5. Poděbrady jsou mladý běhavý mančaft, chtějí hrát fotbal a nejsou nikde zalezlí, což nám vyhovuje. Mají fotbalové návyky, které u jiných mančaftů nevidíte, do jednoho se snaží hrát technický fotbal. Naším největším problémem je špatná obranná činnost celého mančaftu. Máme jedno z nejhorších skóre, co se týká inkasovaných branek (30). Každý zápas jsme schopní dát dva, tři i čtyři góly, ale těch inkasovaných je vždy víc. Musíme se soustředit na obrannou činnost celého týmu a pak můžeme dělat body, uvedl k utkání autor hattricku Daniel Krulich.

„Sváteční utkání před sváteční kulisou skončilo svátečním vítězstvím,“ usmíval se hrající trenér Bohemie Poděbrady Tomáš Kubánek, který podruhé za sebou v sestavě chyběl. „Úvod zápasu měli lepší domácí, kteří na hřišti připomínající svými rozměry spíše tenisový kurt, kopali několik rohů a házeli dlouhé auty do vápna, z čehož se také dostali do vedení. Od té chvíle jsme ovšem jednoznačně převzali otěže utkání do vlastních rukou a do poločasu skóre otočili. Ačkoliv oba góly byly celkem haluz, předcházely jim nádherné akce,“ pochvaloval si poločasové vedení Kubánek. „Ve druhé půli jsme ztratili tříbrankové vedení, ale vážím si toho, že po vyrovnávací brance bylo cítit, že chceme utkání vyhrát, což se nám pro nás atypicky po standardní situaci podařilo. Branka je sice napsána jako vlastní, ale musím zmínit, že ji vstřelil s přispěním teče domácího hráče náš nejlepší hráč zápasu Ondra Soukup,“ uvedl poděbradský kouč. „Strašné je, že z posledních čtyř venkovních utkáních jsme dostali už devatenáct gólu. Ovšem pokud jich pokaždé dáme pět, asi se zlobit nebudeme. Každopádně v defenzivě se musíme výrazně zlepšit,“ dodal Tomáš Kubánek.

Autoři komentářů trenérů k utkání: Luboš Kurzweil/Mělnický deník, Vladimír Malinovský/Nymburský deník