Bohemia s góly tentokrát šetřila až do druhého poločasu

Napsal(a)  Zveřejněno: 24. 09. 2023
Bohemia s góly tentokrát šetřila až do druhého poločasu Vladimír Malinovský

Poděbrady - Po třech utkáních bez vítězství se poděbradská Bohemia začala ve velmi vyrovnané tabulce I.A třídy nebezpečně propadat a pokud se chtěla vyhnout bezprostřednímu přiblížení jejím sestupovým vodám, nezbývalo jí než uspět v domácím měření sil s nováčkem soutěže z Rejšic.

FK Bohemia Poděbrady - SK Rejšice 3:0 (0:0)

Branky: 50. a 65. Martínek (2. z PK), 81. Havránek

FKBP: Tůma - Uher (73. Křivský), Hněvsa (C), Svoboda, Soukup (73. Zumas) - Králík, Havránek (85. Suchánek), Nykodým, Kalina - Martínek, Novák

Rejšice: Štipl - Vrána, Šťastný (C), Mareš, Gracl - Kühmel, Kučera, Zörkler, Gereš (49. Chládek) - Pešta (61. Novák), Zikmunda (82. Boháček)

Střetnutí s tradičním účastníkem I.A třídy, který si však v minulé sezóně nakrátko odskočil o soutěž níže, však v jeho úvodních minutách nabídlo poněkud rozpačitý herní projev poděbradského celku, jenž patrně souvisel s jeho předchozími nezdary. Ani hosté se však nenacházeli v kdovíjaké herní pohodě a během úvodní desetiminutovky, kdy byli domácím více než vyrovnaným soupeřem, dokázali vyprodukovat pouze několik nepřesných centrů do pokutového území soupeře, se kterými si poděbradská obrana dokázala poradit a přímé ohrožení své brány tak nepřipustila. Poté se však již začal stupňovat tlak domácí Bohemie, jejíž hráči začali mít v utkání jednoznačně navrch a s tím začaly přicházet také jejich příležitosti ke vstřelení kýžené vedoucí branky. V 10. minutě se v první velké příležitosti ke skórování ocitl Kalina, který se těsně za hranicí pokutového území postavil k exekuci přímého kopu po nedovoleném zákroku hostů na Králíka, ale z nadějné pozice pálil jen vysoko nad bránu soupeře a Štipl tak nemusel zasahovat. To o čtyři minuty později si již brankář Rejšic první úspěšný zákrok v utkání připsat musel, ovšem dalekonosná střela Králíka byla výrazně ztlumená zásahem jednoho z obránců Rejšic a příliš starostí tak Štiplovi nepřidělala. Skutečně blízko úvodní brance tak Bohemia byla až v 17. minutě, když si Martínek při jednom z rychlých protiútoků na polovině hřiště zasekl míč před vracejícím se obráncem Rejšic a přesnou přihrávkou nasměroval do úniku Nykodýma. Poděbradský středopolař při svém samostatném postupu sice nasadil úspěšnou kličku brankáři Štiplovi, ale následně se neodvážil míč z ostrého úhlu nasměrovat přímo do sítě a obrana Rejšic tak díky tomu zvládla hrozící nebezpečí pohotovým návratem zažehnat. A o minutu později pak hostující defenziva s vypětím všech sil odolala i po přetaženém centru soupeře z levé strany, který Uher chytře sklepával před bránu na nabíhajícího Nováka, jemuž však lehkou tečí sebral pohodlnou pozici pro zakončení brankář Štipl a výraznou měrou tak znovu přispěl k zachování bezbrankového skóre. Tlak Bohemie se však i nadále stupňoval a ve 24. minutě to byl opět Nykodým, který obral jednoho z váhajících obránců Rejšic o míč a znovu se ocitl tváří v tvář brankáři Štiplovi, jehož opět překonal hbitou kličkou, ale tentokrát se do jeho snahy o okamžitě zakončení do odkryté sítě dokázal vložit Šťastný a svým skluzem tak znovu připravil příznivce domácího celku o gólovou radost. O několik desítek vteřin později pak drtivý tlak Bohemie přinesl v krátkém sledu dva zajímavé pokusy Králíka, ale jeho nebezpečný centr dokázala defenziva Rejšic přizvednout těsně nad svou bránu a po následné rozehrávce rohového kopu a přesném přiklepnutí Martínka se pak do cesty parádního projektilu poděbradského středopolaře postavilo pro změnu břevno hostující svatyně. Až ve 27. minutě si první střelecký pokus v utkání připsali také hráči Rejšic, ale Graclův pokus nepatřil mezi nejzdařilejší a Tůma jej tak bez problémů ztlumil do své náruče. To však byla skutečně pouze ojedinělá výjimka v jinak poněkud jednostranné podívané, ve které ještě před dovršením úvodní třicetiminutovky zkoušeli své štěstí Martínek, jehož střelu po rychlé rozehrávce rohového kopu však vytěsnil nad svou bránu Štipl, a poté také Novák, kterého nasměroval do velké příležitosti přesnou přihrávkou jeho souputník z útočné řady, ale ten v přímém souboji s brankářem Rejšic nezachoval chladnou hlavu a míč nasměroval pouze do jeho rukavic. Množství promarněných příležitostí však poté začalo viditelně tížit sebevědomí poděbradských hráčů, kteří se tak v dalších minutách proti soupeři prosazovali s již o poznání větším úsilím a kýžené vedení jim nakonec nepřinesl ani další rychlý únik Nováka ze 39. minuty, kdy útočník Bohemie sice poměrně snadno obešel Šťastného, ale z úhlu pak znovu nedokázal vyzrát na brankáře Štipla. Úvodní pětačtyřicetiminutovka tak divákům přes množství šancí žádnou branku nenabídla.

V úvodu druhého poločasu však poděbradští hráči znovu dokázali přidat na otáčkách a dostat tak defenzivu soupeře pod výraznější tlak. Ta ve 47. minutě ještě odolala, když Uherovu přihrávku do předbrankového prostoru a zakončení Nováka zblokovala nad svou bránu, ale v 50. minutě její nepřesnou rozehrávku zastavil Svoboda a po následné přihrávce Nováka si pohodlnou kličkou poradil s rejšickým brankářem Martínek, jenž tak konečně uvedl střelecké představení Bohemie v tomto utkání do pohybu. Vedení poděbradského celku se pak mohlo rychle zdvojnásobit v 57. minutě, kdy v přečíslení tří hráčů na dva obránce postupovali Králík, Novák a Martínek, ale prvně jmenovaný po přihrávce Martínka pozorného Štipla znovu nepřekonal a ten tak svůj celek i nadále držel ve hře o cenné body. V 62. minutě navíc přišlo pro Bohemii první důrazné varování, že o jejím vítězství ještě není ani zdaleka rozhodnuto, když Tůma nepodařenou rozehrávkou namazal míč soupeři, ale Zikmunda nedokázal svůj pokus přesněji zakončit a do sítě pak nenasměroval ani následnou dorážku z polohy vleže. S o to větší úlevou poděbradští hráči museli uvítat situaci z 65. minuty, kdy Novákův únik po Martínkově přihrávce zastavil nedovoleným zákrokem Šťastný a s nařízeným pokutovým kopem si se stoickým klidem poradil tradiční exekutor Martínek. Ani dvougólové vedení však ještě domácí neopravňovalo slevit ze svého tempa a ti se tak i v dalších minutách snažili své vedení dále navýšit. V 72. minutě se po Soukupově pobídce zajímavá příležitost naskýtala Novákovi, ale ten svou střelu levou nohou nasměroval pouze nad bránu soupeře a znovu se tak odmítl zapsat do střeleckých statistik tohoto střetnutí. V 75. minutě pak následovalo už druhé hlasité varování ze strany hostů v průběhu druhého dějství, když si za obranu Bohemie naběhl Zikmunda a tentokrát již svou křižnou střelou dokázal Tůmu překonat, ovšem míč z kopačky rejšického útočníka orazítkoval pouze pravou tyč poděbradské brány a v její síti tak opět neskončil. O minutu později mohl snad definitivně zlomit odpor soupeře Novák, ke kterému propadl dlouhý nákop brankáře Tůmy, ale poděbradský forvard ani ve své další velké příležitosti uspět nedokázal, když tentokrát s příležitostí naložil notně ledabylým způsobem a míč napálil zcela mimo prostor vymezený třemi tyčemi. Na třetí vstřelenou branku si tak Bohemia musela počkat až do 81. minuty, kdy se po přetaženém přímém kopu míč šťastně odrazil od Zumase přesně na kopačku Havránka, jenž nekompromisně propálil změť těl hráčů stojících před bránou Rejšic a nasměroval míč do protipohybu brankáře Štipla. V 87. minutě pak mohl alespoň jeden čestný úspěch hostů v utkání zaznamenat střídající Novák, jenž si do pokutového území šikovně sklepl pas jednoho ze svých spoluhráčů, ale proti se postavil pro změnu střídající Suchánek, který svým skluzem dokázal pokus rejšického hráče přizvednout a nasměrovat do prostoru nad horní tyčí poděbradské brány. A když v úplném závěru rozhodčí neuznali úspěšný zásah Kaliny po zpětné přihrávce Nováka, jenž se podle názoru asistenta na pomezí ocitl s míčem těsně v zámezí, skončilo utkání vítězstvím Bohemie v poměru 3:0. Na tříbodový zisk se poděbradský celek bude snažit navázat v dalším utkání na půdě Staré Boleslavi, které se uskuteční již ve čtvrtek 28.9.

„Nováček soutěže nás tolik nepotrápil. Naopak potrápili jsme spíše sami sebe, hlavně v prvním poločase, kdy jsme měli jednoznačnou převahu a několik šancí neproměnili. Naštěstí jsme se na začátku druhé půle uklidnili vedoucí brankou a utkání v poklidu dovedli do vítězství,“ radoval se hrající trenér poděbradského celku Tomáš Kubánek, který tentokrát strávil celé utkání jen na lavičce. „Jsme spokojeni se třemi body, zároveň jsme si ale vědomi, že se stále musíme zlepšovat ve všech směrech,“ přidal. „I přes to, že nás možná navždycky, možná na nějaký čas opustil matador největší a legenda poděbradského fotbalu, stále si držíme velké procento odchovanců a poděbradských hráčů v naší sestavě, na což jsme velmi pyšní,“ narážel Kubánek na delší absenci Jiřího Voříška a zároveň vypíchl fakt, že tým Bohemie je složený téměř z domácích borců.

„Slušný začátek, ale na konci prvního poločasu jsme mohli dostat čtyři góly, se štěstím jsme drželi nula-nula. Druhý poločas zase hned na začátku dostaneme gól a bohužel si vypracujeme pološance, které nedokážeme proměnit, Druhý gól to rozhodl,“ shrnul v krátkosti utkání trenér Rejšic Luděk Kokoška.

Autoři komentáře trenérů k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník, Luboš Kurzweil/Mělnický deník