Bohemia v poděbradském derby obrat nedokonala

Napsal(a)  Zveřejněno: 12. 05. 2024
Bohemia v poděbradském derby obrat nedokonala Vladimír Malinovský

Poděbrady - Ani druhé poděbradské derby v tomto soutěžním ročníku I.A třídy nenabídlo bůhvíjaké gólové hody. Po hubeném podzimním vítězství Bohemie na půdě Slovanu v poměru 0:1 se i tentokrát do střeleckých statistik zapisovali pouze hráči klubu z pravého břehu řeky Labe, ovšem tentokrát jeden z jejich dvou zářezů mířil do vlastní branky a utkání tak nakonec vítěze nepoznalo.

FK Bohemia Poděbrady - SK Slovan Poděbrady 1:1 (0:1)

Branky: 66. Soukup - 24. vlastní Svoboda

ČK: 79. Novák

FKBP: Málek - Uher (83. Zumas), Svoboda, Hněvsa (C), Soukup - Králík (76. Křivský), Havránek, Kubánek (46. Martínek) - Novák, Herzán (57. Kalina), Nykodým (57. Vokatý)

Slovan: Bína - Koutský, Bernard, Borovička (C), Ber - Havrda, Švára, Saulich, Štěpánek - Kořínek, Kafka

Domácí hráči vstoupili do utkání ve velkém stylu a v úvodní dvacetiminutovce měli nad svým soupeřem herně navrch, ovšem jejich ofenzivní akce zůstávaly až pohříchu bez nadějnějšího střeleckého vyústění, jež by jim umožňovalo reálněji pomýšlet na dosažení vedoucí branky. Hráči Slovanu si totiž ve vlastním pokutovém území počínali velmi pozorně a prakticky všechny přihrávky domácích hráčů do předbrankového prostoru dokázali úspěšně eliminovat, a když už se přece jenom v 9. minutě po nedovoleném zákroku Štěpánka na Havránka dostal k možnosti významněji ohrozit bránu soupeře Králík, zvládl jeho pokus kroucený přes vystavěnou zeď do levého horního růžku lapit brankář Bína. A v síti hostující brány pak o tři minuty později neskončilo ani ojedinělé zakončení, ke kterému se po Novákově dlouhém autu prodlouženém Herzánem dostal Havránek, když jeho střela orazítkovala pouze levou tyč soupeřovi brány. Hosté se sice snažili kombinaci Bohemie narušovat vysokým a důrazným pressingem, ale dlouhé minuty jejich snažení nepřinášelo kýžené ovoce a ani jejich ofenzivní výpady, převážně zakončované centry do soupeřovi šestnáctky, neznamenaly zásadnější vzruch před bránou Bohemie. Nakonec to však byli právě oni, kdo se jako první v utkání dočkal gólového úspěchu, když ve 24. minutě Koutský posunul míč na pravou stranu Havrdovi a jeho následný centr si po hlavičce Kořínka nešťastně do vlastní brány srazil bránící Svoboda. Vstřelená branka viditelně změnila ráz utkání, kdy si již hráči Bohemie ve hře nepočínali s dosavadní lehkostí, zatímco hosté s jednogólovým náskokem v zádech ještě trpělivěji číhali na další ztráty soupeře a pokračovali v dosavadním aktivním napadání jeho rozehrávky. V dalších minutách se však hra odehrávala spíše v prostorech mezi oběma šestnáctkami a střeleckých pokusů ani nadále závratnějším tempem nepřibývalo. Zůstalo tak pouze u nepřesných pokusů Štěpánka, jenž ve 31. minutě hlavičkoval nepřesně po Kafkově centru z levé strany a na druhé straně Herzána, jehož dalekonosný obstřel rovněž brankový prostor o několik decimetrů minul. Výraznější příležitost ke změně skóre se až v závěru úvodního dějství dočkali hosté, když se ve 44. minutě po Kořínkově přesné přihrávce za obranu ocitl tváří v tvář domácímu brankáři Saulich, ovšem ten jej svým pokusem o obstřel nedokázal překonat a do šaten tak Slovan nakonec odcházel pouze s nejtěsnějším jednobrankovým náskokem.

I vstup do druhého dějství měli z pohledu gólových příležitostí nadějnější hosté, když to hned ve 48. minutě zkoušel nejprve z pravé strany Švára, jenž však křižným pokusem brankáře Bohemie nepřekonal a o pět minut později pak se svou razantní křižnou střelou pro změnu z levé strany neuspěl ani Kafka, když míč z jeho kopačky jen těsně minul brankovou konstrukci soupeřovi svatyně. Bohemia se však z poněkud rozpačitého vstupu do druhého poločasu dokázala rychle oklepat a sama začala opět defenzivu svého soupeře nepříjemně trápit svými ofenzivními výpady. Po jednom z nich se již zdálo být kýžené vyrovnání na dosah, když v 54. minutě oblouček Králíka do šestnáctky soupeře propadl až k Herzánovi a ten se zčistajasna ocitl zcela sám před brankářem Slovanu, ovšem Bína dokázal forvardovi Bohemie pohotově zmenšit střelecký úhel a jeho zakončení tak i díky tomu zlikvidoval. O pět minut později se pak další ze slibných příležitostí naskýtala střídajícímu Kalinovi, když se Švára několik metrů před vlastní šestnáctkou dopustil nedovoleného zákroku na Králíka a domácí tak měli výhodu přímého kopu, ovšem jejich tradiční exekutor tentokrát s nabídnutou příležitostí nenaložil příliš zdařile a svůj pokus nasměroval jen vysoko nad bránu soupeře. Bohemia však za svou aktivitu nakonec byla přece jenom odměněna. To když 66. minutě další ze standardních situací na polovině soupeře nařízené po ruce Koutského zahrával pro změnu Králík, jenž svůj centr posadil přesně na hlavou nabíhajícího Soukupa a ten míč nasměroval mimo dosah brankáře Bíny. Hosté sice mohli na vyrovnání skóre poměrně rychle zareagovat, když v 69. minutě defenziva Bohemie odvrátila dlouhý nákop Bernarda pouze k Havrdovi, jenž míč okamžitě vracel do šestnáctky soupeře a svým centrem tam nalezl přesně nohu Kořínka, ovšem ten ve slibné příležitosti selhal a svou střelu nasměroval jen vedle domácí brány. A přesněji si pak o dvě minuty později nevedl z o poznání větší vzdálenosti ani Borovička, který pálil pouze nad horní tyč domácí svatyně. Zatímco hráčům Slovanu pak již v poledním slunci začalo sil viditelně ubývat, tak domácí s čerstvými silami na hrací ploše mohli stále směle pomýšlet na dokonání obratu ve skóre, ovšem jejich očekávaný závěrečný tlak utlumilo vyloučení Nováka, jenž v 79. minutě viděl druhou žlutou kartu za své aktivní napadání rozehrávky soupeře, kdy byl v souboji o míč o zlomek vteřiny později než brankář Bína a hlavní arbitr zůstal po následném střetu obou hráčů neoblomný. Hosté tak znovu ucítili šanci utkání strhnout na svou stranu a krátce po vyloučení domácího forvarda také opět nebezpečně zahrozili po dlouhém autovém vhazování Bernarda, po kterém v šestnáctce soupeře z otočky pálil Kořínek, ale jeho pokus skončil jen těsně vedle levé tyče domácí brány a skóre tak zůstávalo stále nerozhodné. Ani Bohemia však navzdory své početní nevýhodně nehodlala složit zbraně a v závěrečných minutách byla dokonce o něco aktivnější než její soupeř, ale ze svého obléhání soupeřova pokutového území a v něm nastalých závarů již bohužel slibnější střelecký pokus vytěžit nedokázala. A když se pak v nastavení druhého dějství po Kafkově přihrávce z pravé strany neprosadil znovu ani Kořínek, jenž míč z nadějné pozice napálil jen vysoko nad domácí bránu, skončilo poděbradské derby nerozhodným výsledkem v poměru 1:1.

„Myslím, že to byla zasloužená remíza a jsme s ní po vývoji utkání spokojeni. Zápas jsme si před hezkou kulisou užili, jsme rádi, ze v utkání nebyly žádné negativní a nenávistné emoce. Takto bych si derby zápasy představoval,“ pochvaloval si hrající trenér Bohemie Poděbrady Tomáš Kubánek. „Úvod zápasu jsme měli vynikající a tam jsme měli vytěžit rozhodně více. Bohužel Havránek trefil jen tyč. Po vedoucí brance hostů se hra dost vyrovnala, my měli sice více ze hry, ale nebyli jsme nebezpeční,“ popsal první poločas Kubánek. „Druhá půle pokračovala v podobném duchu. Povedlo se nám vyrovnat po standardce a v závěru mohly rozhodnout oba týmy. My jsme se i v deseti snažili o vítězství a Slovan také nevyužil několik příležitostí,“ pokračoval kouč Bohemie, který byl na hřišti jen první poločas. „Jsem rád, že nadále trvá naše domácí neporazitelnost a ještě větší radost mi dělá, jakým stylem se doma prezentujeme. Pro kluky mám velkou chválu, jak se se zápasem popasovali. To, že utkání neskončí vítězstvím nás mrzí, ale víme, že proti nám není jednoduché hrát a věříme, že v budoucnu to bude ještě těžší,“ je si jistý Kubánek.

„Vstup do utkání nám nevysel dle představ a nutno říci, že za dvacet pět minut byl Mordor fotbalovější a více na balonu. Poté jsme se osmělili i my a byl to Slovan, kdo udeřil, po centru nestárnoucího Jardy Havrdy otevřel skóre Kořínek s pomocí teče domácího obránce. V tu chvíli se změnil obraz hry. Do poločasu měl šanci Saulich po krásné ulici Kořínka a mohlo to být dva nula, ale bohužel neproměnil,“ popsal první poločas derby manažer Slovanu Poděbrady Jan Sekera. „V poločase jsme si něco řekli a začalo to fungovat. Z ojedinělé šance domácích perfektně vyběhl Bína a zmenšil úhel Herzánovi. Poté přišla úplně zbyteční standardka, kde se lámal chleba a bohužel to bylo špatně rozebrané z naší strany a bylo vyrovnáno. Najednou jsme byli úplně opaření. Naštěstí to netrvalo dlouho, v zakončeních bohužel zklamali postupně Kafka a Kořínek. Za tuto pasáž jsme si zasloužili vsítit branku, ale špatná koncovka nás provází stále. Konec byl hektický, ale skóre se už neměnilo. Vážím si přístupu našich kluků. Hrajeme to v jedenácti lidech. Musíme být už konečně odměněni. Díváme se teď jen na další týden a nachystáme se na Hlízov,“ přidal Sekera.

„Zápas můžu hodnotit vlastně pozitivně,“ uvedl po derby kapitán poděbradské Bohemie Ondřej Hněvsa. „Oproti minulému utkání s Polabcem jsme si jasně řekli, že budeme praktikovat svou hru a nebudeme se přizpůsobovat soupeři. V úvodních pětadvaceti minutách jsme i díky tomu soupeře zatlačili, nastřelili tyč a vytvořili si pár slibných situací. Bohužel jsme ale inkasovali jako první po smolné akci a vlastní brance. Poté jsme už nepokračovali v takovém tempu, ale ani soupeř nás stále nijak nepřehrával. Polabec na nás vylezl a snažil se nám narušit naši rozehrávku, ale i s tím jsme si poradili,“ kvitoval kapitán domácího mužstva. „Druhý poločas už byl z naší strany herně trochu slabší a celkově jsme hru zjednodušili. Soupeř měl pár šancí, my také, ale byli jsme to nakonec právě my, kdo se po krásném centru a přesné hlavičce Soukupa prosadil. Závěr pak ovlivnilo nešťastné vyloučení Nováka, ale i přesto se za tuto část utkání nemáme rozhodně za co stydět. Celkově tak převládá jistý pocit zklamání, ale důležitá věc je to, že na domácí půdě zůstáváme stále neporaženi,“ těšilo Ondřeje Hněvsu. O vyrovnání se postaral sváteční střelec, obránce Ondřej Soukup. Jeho gól měl nakonec cenu jednoho bodu a udržení domácí neporazitelnosti. „Gólů moc nedávám, takže jsem rád, že to tam spadlo zrovna v tomto utkání. Velký podíl na tom měl i centr Kuby Králíka,“ uvedl ke své trefě autor branky Bohemie.

„Do městského derby jsme nastoupili opět s velkou marodkou, nicméně už takhle hrajeme dost dlouho, tak nás to ani nepřekvapilo,“ řekl kapitán hostujícího mužstva Jan Borovička. „Začátek zápasu jsme měli slabší a Bohemia nás trochu zatlačila, kdy při jedné a poslední jejich šancí v prvním poločase nás zachránila tyč. Poté se hra vyrovnala a po pěkné akci, kdy náš Kořínek hlavou nastřelil jejich hráče, a od něj padla vlastní branka, jsme šli do vedení. Druhý poločas jsme opět měli dost příležitostí na to, abychom zvýšili skóre, ale jako v minulých zápasech se nám prostě koncovky nedaří bohužel proměnit. Na to pak udeřila Bohemia, kdy jsme nedokázali pohlídat standardní situaci a hlavou vyrovnala na konečných 1:1. Zápas byl v celku ve velkém tempu a na to, že jsme neměli nikoho na střídání, jsme ho až na ty neproměné šance zvládli dost dobře,“ popsal derby kapitán Slovanu. „Příští týden máme opět těžký zápas, kdy k nám přijede Hlízov, musíme se dát dohromady a udělat body,“ dodal Borovička. Gól hostujícího Slovanu nese velký podpis útočníka Vratislava Kořínka, jenže v zápise o utkání byl uveden jako vlastní. Kořínkova hlavička se otřela o nohu obránce Jakuba Svobody a trochu změnila směr. „Můj gól byl nakonec vyhodnocen jako vlastní. Po výborném centru Jardy Havrdy, který jich má vždy několik za zápas, jsem poslal míč hlavou do obránce, od kterého se balon odrazil do protipohybu brankáře,“ popsal úvodní gól střetnutí Kořínek. Ten mohl přidat i další trefy. „Mrzí mě, že jsem nezvládl proměnit další tři šance, které mi spoluhráči vytvořili. Na jaře zatím pálím šance a hledám optimální střeleckou formu, což nás stojí zbytečně body,“ sypal si popel na hlavu forvard Slovanu. Jeho tým na jaře stoupá tabulkou vzhůru. „Do derby proti rivalovi z druhého břehu jsme šli s jasným cílem vyhrát a přiblížit se tak ještě více třetímu místu v tabulce. Zápas byl z mého pohledu vyrovnaný, nicméně bych řekl, že jsme si vypracovali více gólových situací a šancí. Z pohledu vývoje zápasu, kdy jsme vedli jedna nula a soupeř hrál posledních patnáct minut v deseti, hodnotím pro nás konečný výsledek jako ztrátu dvou bodů. Navíc jsme inkasovali ze standardky, což je vždy otázka osobní zodpovědnosti při bránění. Škoda,“ litoval Vratislav Kořínek.

Autor komentářů k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník