Napsal(a)  Zveřejněno: 05. 05. 2024
Bohemia po utkání ve Vrdech cítila hořké zklamání nejen z inkasované branky v závěru Vladimír Malinovský

Vrdy - Na vysoké domácí vítězství proti Staré Boleslavi chtěla poděbradská Bohemie navázat i v utkání na půdě nováčka soutěže z Vrd, nicméně tři vstřelené branky jí tentokrát na plný bodový zisk nestačili a domů veze pouze jeden bod.

TJ Slavoj Vrdy - FK Bohemia Poděbrady 3:3 (1:2)

Branky: 45. Semrád, 51. a 86. Sveřepa - 19. a 38. Kalina, 55. Havránek

Vrdy: Kopecký - Vavřina, Šranko (83. Mužátko), Semrád, Andrle - Kapounek D. (68. Mikyska) (90. Kapounek P.), Volenec, Šveřepa (C), Vávra, Petr - Víšek (71. Šolta)

FKBP: Fiška - Uher (61. Zumas), Svoboda, Zima (88. Vokatý), Soukup - Králík, Havránek, Nykodým - Kalina (C), Herzán (61. Martínek), Křivský

První střelecký pokus utkání si sice připsali hráči poděbradského celku, když Havránek už ve 2. minutě přetlačil na polovině hřiště v souboji o míč Semráda a přihrál do zakončení Křivskému, jehož střelu nadvakrát s problémy zlikvidoval Kopecký, ale jinak měli v úvodu opticky více ze hry domácí hráči. Ti zasypali šestnáctku soupeře sprškou centrů, ovšem nebezpečnější střelecký počin z nich vyprodukovat nedovedli a brána Bohemie tak zůstávala víceméně neohrožena. S přibývajícími minutami se však s jejich herní stylem dokázalo poděbradské mužstvo účinně popasovat a naopak samo začínalo být herně aktivnější, což nakonec v 19. minutě také rezultovalo v jeho vedoucí branku, když Zima vybídl přesnou přihrávkou za obranu ke střele Kalinu a ten míč nasměroval nekompromisně ke vzdálenější tyči. Poděbradský střelec se pak znovu mohl prosadit za další tři minuty, kdy Havránek přesný pasem uvolnil Nykodýma a ten se snažil přihrávkou pod sebe nalézt svého ještě lépe postaveného spoluhráče, ale tentokrát byl ve správnou chvíli na správném místě Semrád a střelu forvarda Bohemie na brankové čáře zblokoval. To ofenzivní počínání domácího celku bylo i nadále poněkud plané a končilo pouze střelami směřujícími zcela mimo brankový prostor, jako tomu bylo i v případě Vávrovi dalekonosné střely ze 27. minuty, která kýžený cíl minula o několik decimetrů. Bohemia tak byla střelecky stále o něco nebezpečnější než její soupeř, ale druhou branku zatím přidat nedokázala. Ve 31. minutě totiž po dlouhém sólu zakončoval pouze vedle soupeřovi brány Havránek a ve 33. minutě pak Semrádovu špatnou rozehrávku vystiženou Herzánem nepotrestal ani Křivský, jenž zpoza šestnáctky pálil rovněž jen těsně vedle levé tyče domácí svatyně. Občasných zaváhání se však nedokázala vyvarovat ani poděbradská defenziva a právě po jednom z nich se ve 35. minutě domácím nabídla doposud největší příležitost ke skórování, když Sveřepa vypíchl míč Svobodovi a po výměně míče s Petrem napřáhl z hranice šestnáctky ke slibnému obstřelu, ovšem ten poděbradskou bránu těsně minul a vyrovnání skóre nepřinesl. Změna průběžného stavu utkání se tak dostavila až o tři minuty později a nakonec tomu bylo znovu k výrazně větší radosti hostů z lázeňského města, když Svoboda přesným pasem za obranu uvolnil Králíka, jenž před brankářem Kopeckým rychle rozkmital své nohy a dokonale tím strážce domácí svatyně obelstil, načež naservíroval míč před odkrytou bránu Kalinovi a ten nabídnutou příležitostí ke skórování nepohrdl. A to z pohledu poděbradského celku nemuselo zůstat pouze u dvoubrankového vedení, když ve 42. minutě Králík pro změnu prostrčil míč do šestnáctky soupeře Nykodýmovi, ale ten měl v ostrém úhlu již pozici pro zakončení nepoměrně složitější a domácího brankáře tak překonat nedokázal. Nakonec se však do šaten odcházelo za o poznání méně přívětivého skóre ve prospěch Bohemie, jelikož domácí v závěru úvodního dějství dokázali udeřit ze standardní situace zahrávané Vavřinou, jehož centr si Semrád nejprve chytře zpracoval a následně míč se štěstím dotlačil až do sítě.

Gól do šatny domácí hráče viditelně nabudil a ti hned po několika desítkách vteřin druhého poločasu mohli také vyrovnat, když Víšek na hranici soupeřovi šestnáctky obral o míč váhajícího Svobodu, ale svůj následný pokus o pohotové přehození brankáře Fišky nasměroval pouze nad horní tyč poděbradské brány a zaváhání soupeře tak nepotrestal. Ve 48. minutě se pak naopak snažil vrátit svému týmu ztracený dvoubrankový náskok zpoza vápna na opačné straně hrací plochy Nykodým, ale jeho obstřel pro změnu postrádal potřebnou razanci a Kopecký si tak s ním bez problémů poradil. V 51. minutě to tak nakonec byli skutečně domácí, kdo během několika málo minut smazal poctivě budovaný náskok poděbradského celku, když se Sveřepa po dlouhém nákopu Petra hbitě obtočil kolem bránícího Zimy a uklidil míč nekompromisně ke vzdálenější tyči hostující brány. Poměrně rychlé tempo šancí na obou stranách pak neztrácelo na intenzitě ani v následujících minutám, když v 53. minutě nejprve po Křivského přihrávce pálil z první Kalina, ovšem pouze slabě do připravených rukavic brankáře Kopeckého, a o minutu později pak pro změnu na druhé straně hřiště po přesném centru Kapounka z levé strany před zcela prázdnou bránou nečekaně Víšek, jenž svou hlavičku nasměroval pouze vedle poděbradské brány. Pátou branku utkání tak přinesla až 55. minuta a šťastnější byli znovu hosté. Králíkův oblouček za obranu sice nejprve nedovedl zužitkovat Herzán, jenž svou razantní střelu nasměroval pouze nad bránu soupeře, ovšem po následném výkopu od brány Vrd Svoboda odvážně vyvezl míč až na polovinu domácího celku, kde míč předal Havránkovi a ten po dalším pohledném sólu prošel až do zakončení, kterým již nedal brankáři Kopeckému šanci zasáhnout a vrátil tak Bohemii ztracené vedení. Domácí zkoušeli rychle kontrovat v 58. minutě po Víškově přenesení hry střelou Sveřepy, ale ten svůj pokus nedokázal přesněji umístit a míč tak skončil pouze v bezpečí náruče poděbradského brankáře. Poté však měli ke gólovému vyústění znovu blíže hráči Bohemie a při domácích nejednou stálo také štěstí, jako když v 60. minutě Nykodým úspěšně zblokoval Kopeckého výkop, ale míč nezamířil do prostoru mezi třemi tyčemi a poděbradský středopolař jej následně přes maximální snahu nedokázal dostihnout v ideální pozici ani pro doklepnutí do odkryté sítě brány soupeře. A o tři minuty později se pak po ruce domácích ze své tradičně silné disciplíny neprosadil ani Kalina, když svůj přímý kop nasměroval pouze do vystavěné zdi soupeře a svůj tým tak ani on nenasměroval do klidnějšího vedení. Vrdy tak měli bodový zisk stále na dosah a aktivně se o něj také prali, ovšem Víškovu střelu po Kapounkově přihrávce v 68. minutě u své levé tyče dokázal pohotovým zákrokem vyškrábnout brankář Fiška a o tři minuty později pálil Andrle po odraženém autovém vhazování zpoza šestnáctky pouze vysoko nad hostující svatyni. Pokud již v dosavadním průběhu utkání museli poděbradští hráči přecházet některé výroky rozhodcovského tria s přinejmenším udiveně pozdviženým obočím, tak v závěrečné dvacetiminutovce nelibě čelili minimálně dvěma zcela nepochopitelným verdiktům, které jim znemožnily definitivně zlomit odpor svého soupeře. V 73. minutě to bylo nejprve po Kalinově přesném obloučku za obrannou linii soupeře na nabíhajícího Martínka, kterého nevybíravým skluzem sestřelil bránící Šranko. Marné by patrně bylo hlavnímu arbitrovi vysvětlovat, že ani avizované zahrání míče domácím obráncem, kdyby k němu skutečně došlo, neměnilo nic na faktu, že následný střet s poděbradským forvardem zjevně zabránil jeho samostatnému postupu proti brankáři Kopeckému. O dvě minuty později si pak oba poděbradští hráči své role vyměnili, nicméně Kalina se tentokrát svou kličkou o možnost zakončení sám připravil a promarnil tak další slibnou příležitost, kterak zkompletovat svůj hattrick. A v 81. minutě pak následoval druhý z ne příliš pochopitelných verdiktů hlavního arbitra, když Bohemia obléhala šestnáctku soupeře a ačkoliv si Martínek po Nykodýmově pasu netroufl sám zakončit a následnou střelu Zumase z úhlu vyrazil Kopecký, tak akce poděbradských hráčů mohla pokračovat Králíkovou přihrávkou do pokutového území Vrd, kde se v té chvíli nacházel ležící stoper Šranko, jenž se ovšem nepral s vážnějším  zraněním, ale pouze se svalovou křečí, k čemuž však sudí odmítl přihlédnout a hru nekompromisně přerušil. Radost dorážejícího Martínka, jenž uklidil míč za Kopeckého záda, tak byla pochopitelně zcela marná. Odhodlání Bohemie rozhodnout však neustávalo a v 86. minutě bylo v pokutovém území domácího celku znovu pořádně rušno, kdy nejprve Křivský po úspěšném osobním souboji s Vavřinou vybídl svým centrem k zakončení Kalinu, jehož střelu však dokázal vyrazit Kopecký a strážce domácí svatyně následně lapil i Martínkovu střelu po Zumasově přesném přiklepnutí. O to hořčejší kalich si pak poděbradští hráči museli vypít po následném výkopu domácího brankáře, který Soukup přes veškerou snahu odvrátil pouze na kopačku Volence, jenž okamžitě vysunul směrem vpřed Sveřepu a ten razantní střelou propálil vše, co mu stálo v cestě. Domácí byli vyrovnáním viditelně uspokojeni, přesto nakonec neměli daleko ani k definitivnímu dokonání obratu ve skóre, když v závěru základní hrací doby prošel pravou stranou až do zakončení Vavřina, ovšem ten míč nasměroval jen vysoko nad bránu Bohemie a na dělbě bodů za remízu 3:3 se tak již nic neměnilo.

„V prvních patnácti minutách jsme měli velmi dobrý pohyb a kvalitní přechod do útoku. Připravili jsme si několik šancí a množství standardních situací. Poté se hra vyrovnala a Poděbrady nás dvakrát potrestaly, když předvedly rychlý náběh za obranu z hloubky hřiště. Nám se povedlo snížit až ke konci poločasu, když se po standardní situaci prosadil Semrád,“ hodnotil první poločas domácí kormidelník Roman Masopust. „Ve druhé půli jsme byli aktivnější a měli více šancí. Na 2:2 srovnával Šveřepa a v tu chvíli jsme mohli přidat i další branky. Ale Víšek v samostatném úniku přestřelil a Petr z malého vápna hlavou také. A tak z rychlého kontru po pěkné individuální akci šli do vedení hosté. Za následný tlak jsme byli odměněni deset minut před koncem, kdy se pěkné trefil opět Šveřepa. Do konce zápasu se oba týmy snažily o vítězný gól, ale obě obrany byly úspěšnější,“ dodal Masopust.

„Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání, jelikož soupeř se prezentuje velice jednoduchým a bojovným stylem. Což se potvrdilo, domácí kopali v úvodu několik rohů, ale nebezpeční z nich nebyli. Poté jsme se dostali do dvougólového vedení po gólech Kaliny, který zakončil dvě krásné fotbalové akce. Bohužel v závěru poločasu soupeř ze standardky snížil,“ řekl k prvnímu poločasu hrající trenér Bohemie Poděbrady Tomáš Kubánek. „Po změně stran domácí nejprve nepotrestali naši chybu v rozehrávce, za chvíli vyrovnali krásnou střelou Šveřepy a poté měli ještě jednu šanci, ale hlavička skončila vedle. To jsem vyjmenoval všechny šance domácích za celý zápas, které byly v rozmezí úvodních deseti minut druhé půle. Následně nám Havránek vrátil vedení po individuální akci. O tom, co se dělo dále, nemá smysl mluvit. Delegátovi utkání panu Vyhnalovi jsem po zápase pouze říkal, že až se nám bude opět Středočeský krajský fotbalový svaz omlouvat, dva body nám to nevrátí,“ zlobil se Kubánek. „Fascinuje mě, že ačkoliv s námi i lidé z domácího tábora soucítí, je trenér domácích schopný napsat do médií, že utkání skončilo zaslouženou remízou. Ale každý se může podívat na video a udělat si obrázek sám. Víme, že brečení do novin nám nijak nepomůže, jen nechápu, že v zápase o ničem, mezi námi a Vrdy toto zažijeme,“ podotkl rozladěný kouč hostujícího celku. „Teď se již těšíme na příští týden na poděbradské derby. Tím všechny zveme na sobotu netradičně již od 11 hodin, všichni se můžou těšit mimo jiné na nově otevřenou hospodu na hřišti,“ dodal trenér Tomáš Kubánek.

Autor komentářů trenérů k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník