Bohemia si na závěr přípravy poradila s Rychnovem

Napsal(a)  Zveřejněno: 03. 03. 2019
Bohemia si na závěr přípravy poradila s Rychnovem Markéta Stiborová

Poděbrady - Poděbradská Bohemia v generálce na jarní část sezóny přivítala na své půdě soupeře z Libereckého kraje, konkrétně účastníka jedné z tamních I.B tříd z Rychnova u Jablonce nad Nisou. A proti netradičnímu soupeři výsledkově nezaváhala.

FK Bohemia Poděbrady - TJ Spartak ZEZ Rychnov u Jablonce nad Nisou 6:1 (3:1)

Branky FKBP: 10. a 28. Křelina, 43. Javorek, 55. Hněvsa, 68. Šusta, 80. Šendera

FKBP: Václavík - Bobek, Suchánek, Hruška L., Voříšek - Šusta, Hruška R., Javorek, Nedorost - Billý, Křelina. Střídali: Hněvsa, Málek, Stibor, Šendera

Nutno podotknout, že celé utkání provázela jedna raritní záležitost. Hosté již s výrazným předstihem avizovali problém na brankářském postu, který byl po dohodě s realizačním týmem Bohemie vyřešen rošádou brankářů poděbradského celku, kteří si tak rozdělili po odchytaném poločasu za každé z mužstev. Stejně jako v předchozím utkání se Semicemi domácí přenechali první střeleckou příležitost soupeři, tu však znovu bez úhony přežili a poté pevně převzali otěže nad utkáním. A záhy jim byla odměnou také první vyloženou příležitost k otevření skóre utkání, když si na střílený centr z pravé strany hřiště naběhl Křelina. Před odkrytou bránou však nepálil ze zcela komfortní pozice a míč poslal pouze nad horní tyč. To však nemuselo útočníka Bohemie mrzet příliš dlouho, konkrétně pouze do 10. minuty utkání. V té si Billý nedokázal dobře zpracovat podařený pas za obranu Rychnova, Málek ale po následném souboji dokázal míč odvrátit právě pouze k nohám Křeliny a ten jej již neomylně uklidil do sítě rychnovské brány. Další dobrou střeleckou příležitost domácího celku měl na své kopačce Billý, který se znovu ocitl osamocen za obranou soupeře, jeho razantní zakončení ale Málek dokázal reflexivně vyrazit nad břevno své brány. Po rozehrávce následného rohového kopu našel přetaženým centrem Šusta Suchánka a ten míč razantním způsobem uklidil do sítě, dle asistenta na pomezí však při svém zakončení těžil z ofsajdového postavení a branka tak nemohla být uznána. O několik minut později se k dalšímu zakončení zpoza vápna odhodlal tentokrát Javorek, jeho razantní střela ale mířila pouze do středu brány a Málek ji tak bez problémů lapil do své náruče. Hosté se po celé utkání snažili prezentovat přecevším kombinační hrou, pod tlakem poděbradských hráčů ale často chybovali a z těchto ztrát pro domácí pramenily další možnosti v podobě rychlých kontrů. A právě po jednom z nich se Bohemia také dočkala své druhé branky v utkání, když Nedorost našel přesnou přihrávkou za obranu Křelinu, ten si míč ještě posunul podél vyběhnuvšího Málka a následně jej poslal do odkryté brány. Prakticky totožnou příležitost s obdobným způsobem řešení měl o několik minut později po dlouhém Václavíkově nákopu i druhý útočník Bohemie, ale Billý se svou kličkou vyhnal z ideálního střeleckého úhlu a z následné skrumáže v pokutovém území již vyplynulo pouze nepřesné zakončení. Hosté se i nadále snažili prosadit kombinačními akcemi, ale výraznější příležitost ke skórování, i přes několik velice slibných náznaků, z nich vytěžit prakticky nedokázali. V závěrečné pětiminutovce prvního dějství se pak se svým zakončením příhlásil dvakrát o pozornost poděbradský středopolař Javorek. Nejprve pálil poté, co v pokutovém území Rychnova zasekl míč do protipohybu jednoho z bránících hráčů soupeře, Málek však jeho následnou střelu dokázal nohou vyrazit. Ve druhém případě už ale mohl záložník Bohemie zaslouženě slavit, když mu ve 43. minutě v pokutovém území míč posunul do ideální střelecké pozice Nedorost a překonání navrátivšího se obránce už pro něj nebylo výraznější překážkou. Střeleckého úspěchu se však nakonec v úvodní pětačtyřicetiminutovce dočkali i hosté, když jeden z hráčů Rychnova natáhal zpoza vápna k podařené křižné střele, míč se po smolných odrazech od tyče a Václavíkovi ruky ocitl volný v těsné blízkosti brankové čáry a odtud jej dobíhající rychnovský hráč doklepl do sítě poděbradské brány. Tříbrankový náskok mohl ještě v závěrečných vteřinách vrátit domácímu celku znovu Billý, který se ocitl v dobré střelecké pozici mezi hranicí pokutového území a značkou pokutového kopu, směr jeho střely však Málek vystihl a míč úspěšně vyrazil do bezpečí.

V úvodu druhého poločasu pokračovala Bohemia v ofenzivním snažení a odměnou jí byly další příležitosti ke skórování. Nejprve se v další střelecké příležitosti ocitl Billý, ale jeho nepříliš razantní zakončení Václavík bez obtíží zlikvidoval. O chvíli později se Bohemii dokonce podařilo vsítit další branku, když si Šendera naběhl na křižnou přihrávku z levé strany hřiště, jeho postavení bylo ale posouzeno jako nedovolené a skóre tak i po této akci zůstalo beze změny. Domácí si tak na navýšení svého vedení museli počkat do 55. minuty utkání. V té Křelina sice svou střelou z ostrého úhlu ještě Václavíka překonat nedokázal, ale míč se odrazil k volnému Hněvsovi a tomu již zbývalo překonat pouze na brankové čáře stojícího rychnovského obránce. Poté však Bohemii postihl nepochopitelný herní výpadek a více ze hry začali mít hosté. Svou mírnou převahu také dokázali vyjádřit v podobě četnějších střeleckých pokusů, těm však většinou chyběla přesnost, nebo potřebná dávka razance a další korekce skóre se tak prozatím nekonala. V 68. minutě naopak s dalším střeleckým úspěchem domácího celku přispěchal Šusta, který profitoval z nabídnutého volného prostoru uvnitř pokutového území Rychnova a svou střelu s přispěním tyče poslal nechytatelně za Václavíkova záda. Za další dvě minuty se prozměnu k dalšímu zakončení v rámci pokutového území soupeře prokombinovali hosté a ačkoliv střelecký pokus mířil pouze vedle brány Bohemie, tak se po střetu zakončujícího hráče Rychnova s brankářem Málkem rozhodl arbitr utkání nařídit pokutový kop. Poděbradský brankář ale dokázal svou chybu napravit a nepříliš dobře provedenou penaltu lapil. Hosté si poté vypracovali ještě několik slibných příležitostí ke skórování, nadále ovšem bez kýženého gólového efektu. Patrně nějvětší příležitost rychnovští hráči prováhali při dalším samostatném úniku na poděbradskou bránu, kdy ale Málek dokázal vystihnout směr kličky postupujícího hráče a míč posunul mimo jeho dosah. O poslední střelecký úspěch utkání se tak v 80. minutě postarali znovu domácí, kdy na konci vydařené kombinační akce stál Šendera a ze střelecké pozice v těsné blízkosti malého vápna již neměl problém míč poslat mimo dosah brankáře Václavíka. V závěrečných minutách sice měli ještě další příležitost ke korekci skóre hosté, ale ani v dalším zakončení v tváří v tvář poděbradskému brankáři neuspěli a ten tak dokázal míč znovu vyrazit do bezpečí. Utkání tak skončilo jednoznačným výsledkem 6:1, přičemž poděbradští střelci počastovali svými zásahy oba brankáře Bohemie rovnou měrou.

„Prvním poločasem jsme navázali na kvalitní výkon z předchozího zápasu. Ale druhý poločas byl pod dojmem snadného vedení z naší strany podprůměrný,“ zlobil se trenér poděbradské Bohemie Ladislav Bobek. „Hlavně v obranné činnosti. Šikovnější soupeř by nás za naši nedisciplinovanost mohl potrestat několika brankami. To se prostě nesmí stávat. V soutěžním utkání by nás to mohlo stát body,“ varuje své svěřence před startem sezony kouč Bobek.

Autorka komentáře trenéra: Markéta Stiborová