Bohemia udolala Poříčany po penaltovém rozstřelu

Napsal(a)  Zveřejněno: 10. 03. 2019
Bohemia udolala Poříčany po penaltovém rozstřelu Markéta Stiborová

Poděbrady - Zimní příprava končí a poděbradská Bohemia vstupuje do jarních bojů v rámci Středočeského krajského přeboru, jejichž hlavním cílem je dosažení příček garantujících setrvání v soutěži i pro přístí ročník. V prvním utkání druhé poloviny soutěže lázeňský celek změřil síly s aktuálním lídrem tabulky z Poříčan, výsledky obou týmů v přípravném období však dávali tušit, že utkání jednoznačného favorita patrně mít nebude.

FK Bohemia Poděbrady - SK Poříčany 1:1 (1:1), pen. 3:2

Branky: 14. Šusta - 37. Ramšák

FKBP: Václavík – Bobek (C), Živnůstka, Hruška L., Hruška R. – Nedorost, Javorek, Křelina, Šusta (65. Šendera) – Novák, Holec (88. Rulc)

Poříčany: Janocsko – Pergl, Zdeňka, Štěch, Puk O. (C) – Vild (88. Puk J.), Gajdasz, Šmidrkal, Ramšák (72. Červený) – Nádeníček, Janda

Do utkání vstoupili o něco aktivnějším způsobem, alespoň co do četnosti nebezpečnějších útočných akcí, hosté. Už po několika vteřinách hry musel svým kolegům z defenzivy vypomoci proti zajímavému pasu za obranou linii pohotovým výběhem Václavík a míč na poslední chvíli uklidil do zámezí. Ve 3. minutě pak brankář Bohemie čelil po rychlém protiútoku soupeře zakončení Ramšáka, jeho střelu ale dokázal úspěšně vyrazit na rohový kop. A v 11. minutě mu po dalším rychlém protiútoku a následné střele Nádeníčka vypomohl svou tečí stoper Hruška a míč po jeho zásahu skončil těsně vedle jeho brány. Ani domácí rozhodně nerezignovali na útočné snažení, větší střelecká příležitost se jim však v úvodní desetiminutovce vyhýbala. Ve 13. minutě se však po několika neúspěšných centrech od rohových praporků a následých závarů v blízkostí brány Poříčan ujal míče Nedorost, svým přetaženým cetrem přesně našel volného Šusta a ten pro něj tak trochu netradičně hlavou poslal míč k bližší tyči Janocskovi brány. Střelecký úspěch domácí očividně nabudil a ti tak v dalších minutách měli o něco více ze hry. A odměnou jim také byli další slibné střelecké příležitosti. V 15. minutě se po Nedorostově zblokovaném centru dostal k zákončení z hranice pokutového území Křelina, ze záklonu však pálil nepřesně. Ve 24. minutě pak další Nedorostův rohový kop hosté odvrátili pouze k nové akvizici Bohemie Holcovi, který se míč snažil technickým způsobem uklidit do vzdálenějšího rohu Janocskovi brány, překonaného brankáře Poříčan však na brankové čáře zastoupil Ramšák a míč odvrátil hlavou do zámezí. O dvě minuty později pak Holec po Nedorostově pasu pálil ještě ze zajímavější pozice na hranici malého vápna, tentokrát se však do jeho zakončení pohotovým zákrokem vložil kapitán hostů Puk a zablokoval jej. Ve 33. minutě se o další zakončení pokoušel Novák, ale svou pohotovou a efektní střelou z otočky trefil pouze střed soupeřovi brány a skóre utkání se tak ani v tomto případě neměnilo. Těsné vedení domácího celku se definitivně rozplynulo ve 37. minutě. Hosté po autovém vhazování propasírovali míč až k Ramšákovi, který se na hranici pokutového území uvolnil k zakončení a střelou do protipohybu Václavíka úspěšně rozvlnil síť jeho brány. Stejně jako úvodní střelecký úspěch i tento nabudil skórující mužstvo k výraznější ofenzivní aktivitě. Ve 39. minutě si svým pádem v pokutovém území soupeře pokusil vykoledovat odpískání pokutového kopu Pergl, ale jeho počínání hlavní arbitr utkání naopak po zásluze ocenil žlutou kartou za simulování. O dvě minuty později se po Jandově centru z přímého kopu natahoval Vild, ale na míč těsně nedosáhl a ten tak bezpečně uzmul brankář Václavík. Ve 43. minutě se pak do zakončení zpoza pokutového území opřel Nádeníček, za nímž se poděbradský brankář pouze ohlédl, nakonec však míč jeho bránu těsně minul. A stejný hráč se postaral i o poslední střelecký pokus prvního poločasu, ani tentokrát však po přihrávce z levé strany hřiště nedokázal přesně zacílit prostor brány a jeho střela tentokrát mířila vysoko nad.

Ani ve druhém dějství utkání si žádný z celků nedokázal ve hře vytvořit jednoznačnou převahu, která by mu umožnila vývoj utkání jednoznačnějším způsobem strhnout na svou stranu. Ze svého snažení však více zajímavějších situací dokázali ve druhé pětačtyřicetiminutovce vytěžit hosté. V 53. minutě se nejprve po rychlé akci ocitl v samostatném úniku na Václavíka Ramšák, ale při pokusu o lob trefil pouze hlavu brankáře Bohemie. Oba celky si poté vyměnili několik neúspěšných pokusů o zteč soupeřovi obrany, na další nebezpečnější zakončení si však diváci museli počkat až do 70. minuty utkání. To se dvakrát v krátkém sledu po sobě o zakončení pokoušeli hráči domácí Bohemie. Nejprve po Novákově centru pálil Holec, jeho slibný pokus ale Janocsko dokázal vyškrábnout do bezpečí. A o několik desítek vteřin později se do poskakujícího míče opřel Bobek, jeho střela ze střední vzdálenosti ale nakonec brankáři Poříčan příliš vrásek nepřidělala a bez problému ji zpacifikoval. V 78. minutě měli obrovskou příležitost k dokonání obratu ve skóre znovu hosté, když Ramšák našel podařeným centrem hlavu Nádeníčka, proti jeho zakončení se ale reflexivním zákrokem na brankové čáře vytasil Václavík a nastalé nebezpeční znovu zažehnal. V 83. minutě svou poslední zajímavou příležitost v utkání prohospodařili domácí, když se k zakončení Bobkova centru nedokázal ideálním způsobem srovnat Nedorost a následně byl u jím sraženého míče jako první brankář Janocsko. Když už utkání ukrajovalo své poslední minuty a penaltový rozstřel se zdál jeho stále pravděpodobnějším vyvrcholením, přišla ještě jedna vyložená příležitost hostů z Poříčan na definitivní zlom utkání. V 89. minutě stanul po přihrávce Červeného z pravé strany hřiště tváří v tvář Václavíkovi osamocený Nádeníček, poděbradský brankář však skvěle anticipoval jeho střelecký záměr a svou pravou rukou střelu zablokoval. Vítěze utkání tak skutečně musely určit až pokutové kopy. V jejich první sérii byli úspěšnějí střelci obou celků, konkrétně Šmidrkal na straně Poříčan a domácí Živnůstka. Od druhé série však začali mít navrch oba brankáři. Ve druhé sérii nejprve zlikvidoval pokutový kop Puka Václavík a Křelina následně poslal domácí tým do těsného vedení 2:1. Na tomto stavu se v následujích dvou sériích nic nezměnilo, když ze značky pokutového kopu postupně selhali Červený, Javorek, Nádeníček a Radek Hruška. Naději pro hosty pak v úvodu poslední řádné série ještě vykřesal Janda, ale Nedorost udržel pevné nervy a nekompromisním způsobem defenitivně rozhodl o konečně dělbě bodů.

Utkání bylo vyrovnané a to hlavně v první půli. „Měli jsme tam určité šance, které jsme ale neproměnili. Bohužel jsme nehráli hru, kterou jsme chtěli. To znamená, kombinovat. Soupeř nám to moc neumožňoval,“ řekl po prvním zápase jarní sezony trenér Bohemie Ladislav Bobek. „Prohráli jsme v soubojích jak silových, tak výškových, ale i běžeckých a rychlostních. Můžeme děkovat gólmanovi Václavíkovi, že v hracím čase zachránil remízu. Pak vychytal tři penalty,“ doplnil Bobek.

Podle Libora Křeliny tempo hry diktovali pětatřicet minut domácí. To vyústilo k úvodní brance, a to díky Tomáši Šustovi. „Měli jsme více ze hry, ale tlak jsme nedokázali využít. Posledních deset minut převzali iniciativu hosté a z ojedinělé šance dokázali vyrovnat. Hezky nás vykombinovali,“ uvedl hráč Bohemie Křelina.

Druhý poločas byl bojovný, kdy více balon na kopačkách měli hosté. „Přežili jsme dvě velké šance. Obzvlášť v 89. minutě se skvělým zákrokem vytáhl náš gólman Václavík. Ten pokračoval ve skvělé formě i v penaltovém rozstřelu, kdy chytil tři penalty. Dvou bodů si vážíme a musíme na dobrý výkon navázat v Kutné hoře příští týden,“ dodal Křelina.

Z pohledu trenéra Poříčan Zdeňka Šmejkala vstoupil jeho tým do zápasu celkem slušně. Podle jeho slov v prvních patnácti minutách si Poříčany vytvořily dvě šance, ale bez využití. Pak vypadly ze hry a inkasovaly. „Poté se nám povedla akce a Ramšák srovnal. Do poločasu se toho už moc nezměnilo, i když jsme tam měli další šanci na změnu skóre. V kabině jsme si řekli pár věcí a druhý poločas byl de facto na jednu bránu,“ vyjádřil se trenér Poříčan Šmejkal.

V 50. minutě se řítil sám na branku poříčanský Ramšák. Domácí gólman jej vychytal. Další šance Poříčany také nevyužily. „Ty největší dvě přišly v 80. minutě, kdy domácí gólman předvedl neuvěřitelný zákrok proti hlavičce Nádeníčka. Největší zmar přišel v 90. minutě, kdy Červený utekl po pravé straně a předložil míč Nádeníčkovi. Naneštěstí i tuto šanci domácí brankář zneškodnil,“ řekl smutně Šmejkal.

Penaltový rozstřel už je loterie, kde byli šťastnější domácí. „Za druhý poločas jsme si určitě zasloužili vyhrát, ale urazili jsme fotbalového boha. Nedá se nic dělat, to je fotbal a za týden musíme zabojovat doma se Slaným. Chceme urvat výhru,“ je si jistý Šmejkal.

Autorka komentářů: Markéta Stiborová