Vítězství rezervy v Kostomlatech režíroval pěti brankami Novák

Napsal(a)  Zveřejněno: 20. 05. 2024
Vítězství rezervy v Kostomlatech režíroval pěti brankami Novák Markéta Stiborová

Kostomlaty nad Labem - Po protrápeném utkání s Předhradím zažila rezerva poděbradské Bohemie vítanou výsledkovou vzpruhu. V Kostomlatech se mohla opřít o kanonýra Nováka, jenž si odbyl svou letošní premiéru za juniorku po odpykání trestu za červený karetní trest z derby proti Slovanu a výraznou měrou se podílel na většině branek poděbradského celku, když k pěti přesným zásahům přidal i dvě gólové asistence.

TJ Sokol Kostomlaty nad Labem - FK Bohemia Poděbrady B 0:8 (0:4)

Branky: 4., 17., 59., 75. a 89. Novák, 7. Barták, 13. Archalous, 80. Fiška

Kostomlaty n/Labem: Vacek (C) - Pavlíček, Houdek, Dvořák P., Kukal - Dvořák D. (75. Zinek), Klepač, Zalabák, Ševčák - Klicpera (70. Mýto), Čepek

FKBP B: Málek - Paďour, Suchánek, Zima, Lochman - Coufal (18. Kubánek P.), Barták (57. Kupec), Zhang (46. Zumas), Schulz - Archalous (C) (77. Fiška), Novák

Rezerva poděbradské Bohemie prožila proti předposlednímu celku soutěžní tabulky zcela ideální vstup do utkání, když si už po necelých čtyřech minutách hry naběhl na přesnou přihrávku Archalouse právě Novák a proti vyběhnuvšímu Vackovi nasadil k chladnokrevné kličce, po které již pouze pohodlně uklízel míč do prázdné brány soupeře. Domácí sice mohli přispěchat s poměrně rychlou odpovědí, když v 7. minutě zahrozili po rohovém kopu Dvořáka hlavičkovým pokusem Klepače, ale kostomlatský středopolař svým pokusem mířil jen těsně nad a záhy po následné rozehrávce od poděbradské brány naopak podruhé v utkání udeřilo na druhé straně. To když si s dlouhým nákopem Suchánka nedokázal ideálním způsobem poradit bránící Dvořák, jehož pomalou přihrávku brankáři Vackovi vystihl napadající Barták a z úhlu znovu vcelku pohodlně uklízel do odkryté sítě. Dominantní výkon poděbradského celku však ani tímto momentem neztrácel na své dosavadní intenzitě a za dalších šest minut jej do tříbrankového vedení nasměroval Archalous, jemuž přichystal ideální střeleckou pozici nezištnou přihrávkou Novák a brankář Vacek se za jeho zakončením k pravé tyči natahoval marně. A do už čtyřgólového trháku šla rezerva Bohemie v 17. minutě, kdy Novákovi pro změnu připravil příhodnou pozici pro zakončení svou přesnou přihrávkou Zhang a zkušený poděbradský forvard uklidil míč neomylně do protipohybu domácího brankáře. Poté však již tempo hry ze strany hostů začalo mírně uvadat a ačkoliv stále drželi míč po většinu času na svých kopačkách, v rozhodujících momentech již nedokázali zachovat klid a špatně načasovanými přihrávkami a náběhy do ofsajdových pozic významně usnadňovali defenzivě Kostomlat její práci. Na druhou stranu však domácí zůstávali nebezpeční pouze ze standardních situací, ze kterých však dokázali vytěžit jen nepřesnou hlavičku Houdka a zásah břevna po zakončení Zalabáka a na kýženou gólovou korekci, jež by mohla vývoj utkání ještě dílčím způsobem zdramatizovat, si tak museli nechat zajít chuť. Další pokusy o jejich ofenzivní výpady totiž již poděbradská defenziva dokázala úspěšně eliminovat a brankář Málek tak víceméně zůstával bez práce. To na druhé straně hrací ploch musel být brankář Vacek o poznání pozornější, ale ani on již v průběhu úvodního dějství do sítě své brány další zakončení z kopaček hráčů rezervy Bohemie nepropustil a do šaten se tak odcházelo za stavu 0:4.

V úvodu druhého poločasu za zvuků jarní bouře nastalo hromobití také před bránou domácích Kostomlat, na kterou se znovu hrnul jeden útok poděbradského celku za druhým a jen zásluhou brankáře Vacka se skóre neposouvalo do výraznějšího rozestupu. Ten totiž nejprve parádním zákrokem zlikvidoval Novákovu hlavičku a o chvíli později mu po centru z levé strany při zakončení Archalouse do odkrytého koutu pomohlo pro změnu břevno jeho brány. V 54. minutě na něj pak z pokutového kopu nařízeném po nedovoleném zákroku na agilního Nováka nevyzrál ani Schulz, když strážce domácí svatyně vystihl směr nepříliš ideálně umístěné střely poděbradského středopolaře a s nepořízenou se o chvíli později potkal znovu také Archalous, jemuž opět slibnou pozici pro zakončení přichystal nezištnou přihrávkou Novák, ale domácí brankář pohotovým zákrokem vyškrábl míč směřující k jeho pravé tyči do bezpečí. To však bylo nakonec pouze krátké oddálení neodvratného posunu ve skóre, kterého se hosté za stále silnějšího deště nakonec dočkali v 59. minutě, kdy Archalous v samostatném úniku zachoval klid a přihrávkou před odkrytou bránu oplatil Novákovi jeho dřívější gólovou asistenci. Dvacet minut před koncem pak utkání nakrátko přerušilo krupobití, ale možnost krátkého oddechu viditelně prospěla spíše poděbradskému mužstvu. Krátce po návratu na hrací plochu totiž Lochmanův dlouhý nákop na polovinu soupeře, který pro domácí zdánlivě neskýtal žádné nebezpečí, proměnil v gólovou přihrávku bleskurychlých výpadem Novákem, jenž míč vypíchl před váhajícím Vackem a následné doklepnutí do odryté domácí brány bylo již pouhou formalitou. Další navýšení rozdílu ve skóre pak sice odmítl Zumas, jenž nedokázal zužitkovat nezištného přiklepnutí Fišky a kostomlatskou bránu přestřelil, ovšem deset minut před koncem utkání to byl právě poslední střídající hráč v poděbradském dresu, kdo se v podobné pozici pro zakončení ocitl po přihrávce Nováka a tentokrát již nemohlo být o změně průběžného výsledku jakýchkoliv pochyb. A na konečných 0:8, tedy do podoby nejvyššího vítězství rezervy Bohemie v tomto soutěžního ročníku (doposud jím bylo podzimní vítězství 8:1 nad Všejany), symbolicky uzavíral v 89. minutě svou pátou brankou v utkání Novák, jenž si míč do pokutového území navedl podél brankové čáry z pravé strany a na druhý pokus uklidil míč nekompromisní křižnou střelou ke vzdálenější tyči domácí brány.

„Popravdě se mi do hodnocení ani nechce, vlastně ani není co hodnotit. Nasekali jsme mraky chyb, které soupeř dokázal potrestat. V žádném askeptu jsme se mu ani limitně nepřiblížili. Dostat doma osm gólů je šílené. Víc k tomu asi nemám," byl smutný brankář domácích Martin Vacek.

„Utkání skončilo krutým výsledkem pro domácí, nicméně skóre odpovídá dění na hřišti. Měli jsme velmi dobré pasáže, bylo to fotbalové. Rozhodně nám pomohla i dobrá kvalita hřiště. Výrazně se pod konečný stav podepsal Matěj Novák, kterému jsme umožnili částečně kompenzovat vynucené absence v našem prvním mužstvu. Kromě pěti branek si připsal i dvě asistence," shrnul vystoupení svého mužstva trenér Poděbrad Michal Poděbradský.

Autorka komentářů k utkání: Markéta Stiborová/Nymburský deník