Rezerva přímý souboj o poslední příčku zvládla

Napsal(a)  Zveřejněno: 25. 09. 2023
Rezerva přímý souboj o poslední příčku zvládla Markéta Stiborová

Poděbrady - Po pěti odehraných kolech se rezerva poděbradské Bohemie krčila se ziskem pouhých dvou bodů na poslední příčce tabulky Okresního přeboru a utkání s předposledními Všejany jí tak velelo jednoznačný úkol. Tomu se také nakonec podřídila podoba její základní jedenáctky, čítající hned několik členů užšího kádru A mužstva, která měla lázeňskému celku nejen dopomoci opustit úplný chvost soutěžního pelotonu, ale také jí připravit klidnější pozici pro blížící se derby s rezervou nymburského Polabanu, jež je na programu příští týden.

FK Bohemia Poděbrady B - TJ Sokol Všejany 8:1 (2:1)

Branky: 15. a 57. Archalous, 28. Pinkas, 50. Soukup, 61. Novák, 63. Zumas, 73. a 82. Křivský - 45. Kalát

FKBP B: Málek - Zumas, Řehák (C), Kubánek (46. Novák), Soukup (64. Roskovec) - Schulz, Havránek (64. Kratochvíl), Nykodým (64. Kupec), Archalous - Křivský, Pinkas (64. Zima)

Všejany: Černov - Kašpar (68. Hanuš), Budínský, Jon, Hofírek - Říha, Hruška, Sameš (C), Novák P. - Novák D., Kalát

Obrázek hry od úvodních vteřin utkání takřka do puntíku potvrzoval papírové předpoklady a poděbradští hráči se dle očekávání chopili herní iniciativy. Hned po několika desítkách vteřin od úvodního hvizdu si také proti poměrně pasivnímu soupeři dokázali vypracovat dvě slibné příležitosti ke skórování, ale Nykodýmův pokus z hranice šestnáctky mířil pouze do středu soupeřovi brány, kde dokázal zasáhnout Černov a o chvíli později pak z nadějné pozice pálil jen těsně nad Havránek. Tlak rezervy Bohemie pokračoval, ale proti početnému a už mnohem kompaktněji působícímu defenzivnímu bloku soupeře na poněkud stísněnějších rozměrech hřiště s umělou trávou to neměl nijak jednoduché a do dalších vyloženějších příležitostí se již prosazoval s nepoměrně většími obtížemi. A když už se některý z poděbradských hráčů přece jenom ocitl v prostoru pokutového území Všejan v nadějné pozici ke střele, nedokázal pod okamžitým tlakem soupeře vyprodukovat důraznější zakončení, jež by domácímu celku zajistilo kýženou vedoucí branku, jako tomu bylo kupříkladu v případě zakončujícího Pinkase, jehož pokus zvládl všejanský brankář pohotově zlikvidovat na brankové čáře. Ve větší míře se tak hráči rezervy Bohemie snažili osmělovat alespoň zpoza šestnáctky soupeře, kde jim hráči Všejan dopřávali o něco více prostoru, ale ani odtud se zatím žádoucí úspěch nedostavoval a brankář Černov si tak pouze připsal několik dalších bezproblémových zákroků. Na úvodní gól si tak domácí nakonec museli počkat celou čtvrthodinu, když tentokrát Archalousovi ke střele zpoza šestnáctky posunul míč Nykodým a ačkoliv ani pokus ofenzivního hráče rezervy Bohemie nepatřil mezi nejzdařilejší, propadl šťastně pod padajícím Černovem a rozvlnil síť soupeřovi brány. O několik minut později se pak Archalous mohl v utkání pasovat také do role asistujícího hráče, když si dobře naběhl na dlouhý pas za obranu, ovšem následně ze zdánlivě jednoduché pozice svou přihrávkou nenalezl ani jednoho z nabíhajících forvardů domácího celku a míč tak nikým netečován skončil pouze v zámezí. Druhý střelecký počin rezervy Bohemie tak přinesla až 28. minuta utkání, kdy se po kombinaci v blízkosti pravé postranní čáry dostal k možnosti centru Havránek, jehož pobídka nalezla přesně hlavu nabíhajícího Pinkase a na jeho zakončení do protipohybu Černov opět nedokázal úspěšně zareagovat. Za další tři minuty se pak po souboji všejanského brankáře s Pinkasem pískal pro změnu pokutový kop, ale hlavní arbitr po následné konzultaci se svým asistentem posoudil podražení domácího útočníka jako neúmyslné a penaltu odvolal. Hosté se naproti tomu prakticky po celý první poločas spoléhali výhradně na dlouhé nákopy na vysokého Nováka, kterému se sice ve vzdušných soubojích s nepoměrně méně urostlými hráči rezervy Bohemie dařilo, ale v dalších momentech podobných situací již měli opět navrch domácí a míče pohotově získávali pod svou kontrolu. Až v závěrečné pětiminutovce se také hosté dostali k bezprostřednímu ohrožení poděbradské brány a možnosti korigovat dosavadní vývoj utkání. Poprvé tomu bylo ve 42. minutě, když se po jednom z dlouhých výkopů na polovinu rezervy Bohemie nejprve o malou domů neúspěšně pokoušel Kubánek a jím jen slabě ztlumený míč pak do bezpečí neodvrátil ani Řehák, vinou čehož míč nebezpečně poskakoval domácím pokutovým územím až do předbrankového prostoru. Tam se však podařilo pokus o zakončení v podání důrazného Nováka zblokovat poděbradskému brankáři a ten si následně poradil i se střelou Sameše, jenž se do míče nebezpečně opřel z hranice šestnáctky po Novákově sklepnutí. Hráči rezervy Bohemie se naopak proti herně se probouzejícímu soupeři již do nějaké vyloženější příležitosti prosadit nedokázali a přidali pouze další střelecké počiny ze střední vzdálenosti, jež však při pokusech Nykodýma skončily pouze v rukavicích všejanského brankáře a při zakončeních Soukupa s Křivským pak zcela prostor vymezený třemi tyčemi. V úplném závěru úvodní pětačtyřicetiminutovky tak následoval pro rezervu Bohemie možná až nezasloužený direkt, když po dalším z dlouhých nákopů hostů tentokrát Novák dostal od poděbradské defenzivy dostatek prostoru pro zpracování a přípravu následné přihrávky na nabíhajícího Kaláta, jenž postupoval zcela sám na brankáře Málka a po úspěšné kličce tak do druhého poločasu zadělal ještě na možné drama.

Branka do šatny však měla zcela opačný efekt než bývá ve fotbalových utkáních obvyklé a pokud v závěrečné čtvrthodině úvodního dějství herní aktivita domácího celku poněkud ztrácela na intenzitě, tak se v úvodu druhého poločasu rezerva Bohemie naopak nadechla k výkonu, jenž poměrně rychle nasměroval vývoj utkání k dlouho očekávanému výsledku. První nadějnou příležitost v této fázi utkání ještě po dlouhém pasu z kopačky Pinkase promarnil Křivský, když svou silnější levou nohou pálil pouze do boční sítě soupeřovi brány, ale v 50. minutě si míč do pokutového území navedl ke střele pro změnu Soukup a ten již příznivcům domácího celku kýženou gólovou radost zajistil. Hosté se sice snažili na nepříznivý vývoj utkání rychle zareagovat, ale poděbradskou bránu již přímo ohrozit nedokázali, a to ani po dvou rohových kopech nebezpečně zahrávaných Hruškou, a na druhou gólovou korekci tak ani reálně pomýšlet nemohli. Namísto toho v 57. minutě obrana Všejan při snaze o rozehrávku v blízkosti vlastní šestnáctky lacino odevzdala míč Archalousovi, jenž sice svou následnou pohotovou střelou nemířil příliš přesně, ale ta po zásahu Budínského nabrala hodně šťastnou trajektorii, po které míč nechytatelným obloučkem zapadl za záda brankáře Černova a rozdíl ve skóre tak byl již tříbrankový. Za další čtyři minuty se navíc dokázal nekompromisní křižnou střelou prosadit střídající Novák a když krátce nato po Archalousově přiklepnutí podobným způsobem skóroval rovněž Zumas, nemohlo být po nevídané salvě v podání poděbradského celku o osudu utkání již žádných pochyb. Bezpečný rozdíl ve skóre zároveň domácím umožnil prostřídat a poslat tak do hry čerstvé mladíky, kteří však nehodlali výkonu svých předchůdců zůstat nic dlužni a pokračovali tak v nastolené dominanci nad utkáním. Hosté se sice pokoušeli kombinaci rezervy Bohemie po jejích občasných ztrátách prolomit svými rychlými protiútoky, ale při nich si poděbradská defenziva počínala s velkým přehledem a důrazem a soupeři tak ani v těchto momentech utkání neumožnila pomýšlet na jakoukoliv dílčí korekci průběžného výsledku. Rozdíl ve skóre naopak o další gól ve prospěch lázeňského celku narostl v 73. minutě, kdy na konci úspěšné kombinace domácích stál Archalous, jenž v pokutovém území nezištně sklepl míč ke střele Křivskému a ten jej nechytatelně uklidil za záda brankáře Černova. A to nutno dodat, že už tou dobou nemusel být rozdíl ve skóre "pouze" na úrovni půltuctu gólových zásahů, když Novákova razantní křižná střela orazítkovala pravou tyč soupeřovi brány a poté precizně okopírovala linii brankové čáry, aby pak ovšem ke smůle domácího útočníka zamířila jen do zámezí u rohového praporku. I přesto se však skóre nakonec ještě jednou v utkání měnilo, když další úspěšný výpad směrem k pokutovému území soupeře vedl střídající Kratochvíl a přesnou přihrávkou vybídl k dalšímu gólovému zakončení Křivského, jenž si ještě v šestnáctce zasekl míč kolem Hanuše a poté již křižnou střelou pohodlně přidal svou druhou branku v tomto střetnutí. Vedení 8:1 již ve zbývajících minutách poděbradští hráči zkušeně kontrolovali a proti již v některých momentech podrážděně reagujícímu soupeři se nepouštěli do žádných velkých dobrodružství. Po závěrečném hvizdu si tak mohli odškrtnou splněnou povinnost, která jim dopomohla opustit poslední příčku soutěžení tabulky a zároveň i podstatným způsobem vyrovnat celkový poměr vstřelených a obdržených branek v dosavadním průběhu soutěže. Nyní již však poděbradský celek čeká o poznání těžší oříšek a také čerstvý přemožitel doposud neporaženého lídra soutěže z Křince.

„Vzhledem k postavení v tabulce jsme museli na tento zápas posílit více hráči z A mužstva. I díky tomu bylo utkání od první minuty jednoznačné. Gólově jsme ovšem převahu vyjádřili až ve druhém poločase. Pozitivem je zapojení dalších dorostenců do dospělého fotbalu, a také účast a podpora na utkání některých dalších kluků z dorostu, kteří se bohužel nevešli do nominace na zápas,“ uvedl hráč Bohemie Tomáš Kubánek.

„Setkal se poslední mančaft s předposledním a domácí to vyřešili tak, že si pomohli hráči z prvního mužstva. Nám chyběli na stranách rychlostní typy hráčů, takže jsme to měli o to těžší. Do poločasu jsme snížili na 2:1 a vypadalo to, že bychom to ještě mohli nějak dohnat, ale Poděbrady přidaly další tři branky a frustrace našich hráčů už byla velká. Nyní se už soustředíme na další utkání, kdy nás čekají Straky,“ popsal trenér Všejan Jan Truksa.

Autorka komentářů k utkání: Markéta Stiborová/Nymburský deník