Rezerva Bohemie v derby chybovala a na úspěch tak musela zapomenout

Napsal(a)  Zveřejněno: 12. 06. 2023
Rezerva Bohemie v derby chybovala a na úspěch tak musela zapomenout Markéta Stiborová

Nymburk - Předposlední utkání letošního ročníku Postřižinského přeboru nabídlo střetnutí rezerv nymburského Polabanu a poděbradské Bohemie, které toho sice z pohledu konečného postavení obou celků v tabulce příliš neřešilo, ale co do jejich tradiční rivality nemohlo být o jeho náboji žádných pochyb.

SK Polaban Nymburk B - FK Bohemia Poděbrady B 3:0 (2:0)

Branky: 1. Svoboda, 14. Kovacs, 89. Šimon M.

Polaban B: Luňáček O. - Luňáček M. (46. Sedlmajer), Procházka (C), Hrbáček, Daněk - Novák (56. Gajdoš), Svoboda (46. Šimon P.), Filip (46. Král), Krumpholc (62. Holan), Šimon M. - Kovacs

FKBP B: Fiška - Roskovec, Řehák (C), Pinkas, Lochman (70. Paďour) - Coufal, Soukup, Zumas, Macál (46. Souček) - Archalous, Kupec

Do osudu utkání významným způsobem promluvily již jeho samotné úvodní vteřiny, kdy Macálovu přihrávku adresovanou Fiškovi vystihl aktivně si počínající Svoboda, jenž se díky tomu ocitl zcela osamocen za obrannou linií rezervy Bohemie a po následné úspěšné kličce poděbradskému brankáři již bez problémů nasměroval míč do odkryté sítě, čímž poslal domácí celek do bleskurychlého vedení. Nymburští hráči viditelně povzbuzeni svým brzkým úspěchem pak navíc plynule pokračovali ve velmi aktivním výkonu a agresivitou v napadání rezervě Bohemie činili mnoho problémů, díky čemuž měli i v následujících minutách opticky více ze hry, ale výraznější příležitosti z toho pro ně prozatím nerezultovali. Více vzruchu tak v úvodních minutách paradoxně přinesl ojedinělý moment v pokutovém území rezervy Polabanu, kde si Kupec pokryl míč před netakticky si počínajícím Procházkou, který při snaze o odkop podrazil poděbradského útočníka, ale píšťalka hlavního arbitra zůstala nečekaně němá, což pouze předznamenalo celou sérii překvapivých rozhodcovských výroků, které tak v průběhu utkání pouze přilévaly pověstný olej do ohně. Když už se pomalu začínalo zdát, že se rezerva Bohemie konečně z úvodního direktu oklepala, přišla bohužel pro ní situace podobného rázu, která její manko ve skóre navýšila na dvojnásobek. Adresátem slabě načasované malé domů byl ve 14. minutě pro změnu Řehák, jenž tentokrát namazal míč do běhu Kovacovi a ten z bezprostřední blízkosti neomylně obstřelil brankáře Fišku. Domácí se však ze svého dvoubrankového vedení nemuseli radovat příliš dlouho, když si již o minutu později naběhl na dlouhý pas za obranu Zumas a zpětnou přihrávkou vybídl ke střele Soukupa, ale svou první nadějnější příležitost poděbradští hráči zužitkovat nedokázali a s nepříliš dobře umístěnou střelou soupeře si Luňáček dokázal poradit. To ve 20. minutě se již rezerva Bohemie pomalu nadechovala ke gólovým oslavám, když se tentokrát odvážným průnikem za obrannou linii soupeře vydal Lochman a úspěšně obstřelil vyběhnuvšího nymburského brankáře, ale míč přizvedl více než by bylo záhodno a ten tak pouze orazítkoval horní tyč soupeřovi svatyně. To již bylo dění na hrací ploše víceméně vyrovnané, a ačkoliv oba celky v dalších minutách pokračovali v poměrně aktivním výkonu, gólových příležitostí závratným způsobem rozhodně nepřibývalo. Z pohledu rezervy Bohemie tak příliš vzruchu nepřinesl ani přímý kop v podání tradičního exekutora Archalouse, jenž mířil slabě pouze vedle soupeřovi brány, a na druhé straně zůstaly bez zajímavějšího vyústění také četné rohové kopy zahrávané Krumpholcem. Další výraznější vlnu emocí tak přinesl až samotný závěr úvodního dějství, kdy se v dalším souboji v pokutovém území rezervy Polabanu ocitli opět Procházka s Kupcem, po kterém hlavní arbitr odpískal nedovolený zákrok útočníkovi rezervy Bohemie. Zcela bez jeho povšimnutí ovšem zůstalo následné počínání brankáře Luňáčka, který se jal pomstít faul na svého spoluhráče a poslal poděbradského forvarda k zemi, což se pochopitelně hráčům hostujícího celku nepozdávalo. Výsledkem však byl pouze další pocit křivdy, který se o chvíli později promítl do nedovoleného zákroku Archalouse, tentokráte karetním trestem po právu oceněném, jenž však na konečném poločasovém výsledku a rozpoložení sil pro druhou polovinu utkání nic nezměnil.

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce se pak do značné míry projevil aspekt šíře kádrů obou celků připravených pro toto utkání, jež své řady ještě před zahajovacím hvizdem občerstvili v poměru 3:1. A právě střídající hráči domácího celku byli ústředními protagonisty situací, které v úvodní desetiminutovce druhého dějství přinesli hned několik vyložených příležitostí rezervy Polabanu k dalšímu navýšení jejího náskoku. V 53. minutě si však domácí hned natřikrát vylámali zuby na pohotovém Fiškovi, když nejprve střelou zpoza šestnáctky neuspěl střídající Král, následnou dorážku Kovacse pak poděbradský brankář dokázal vyrazit nohou a včas na správném místě byl i při následném pokusu o doklepnutí hlavou v podání dalšího ze střídajících nymburských hráčů Šimona. O chvíli později to pak Král zpoza pokutového území zkoušel znovu, ale Fiška byl znovu pozorný a tentokrát lapil míč bezpečně své náruče, čímž soupeři neumožnil pomýšlet na jakoukoliv snahu o dorážku. A do třetice pak již střela nymburského středopolaře mířila hodně vysoko nad bránu rezervy Bohemie, načež si Fiška mohl jen v poklidu připravit míč k rozehrávce od své brány. Byl to však právě střídající mladík v dresu rezervy Polabanu, kdo se kromě fotbalových momentů do utkání zapsal o poznání méně sportovními počiny, když se hned dvakrát v osobních soubojích s poděbradskými hráči prezentoval stylem příslušícím zcela jinému sportovnímu odvětví, ale oku hlavního arbitra tyto momenty znovu překvapivě unikly a zůstaly tak bez řádného potrestání. Žlutých karetních trestů tak paradoxně více přibývalo na straně rezervy Bohemie, ačkoliv nutno podotknout, že ve všech případech zcela oprávněně. Síly i soustředěnost poděbradských hráčů tak podstupovaly těžkou zkoušku a směrem do ofenzivy se již prosazovali o poznání obtížněji než v prvním poločase a na výraznější příležitost, jež by mohla utkání ještě zdramatizovat, tak čekali poměrně dlouho. Zumasova střela po sklepnutí střídajícího Součka ještě příliš nadějí na úspěch neměla, jelikož byl středopolař rezervy Bohemie včas dostoupen jedním z bránících hráčů, jenž tak dokázal míč vychýlit mimo prostor vymezený třemi tyčemi. V 76. minutě však již muselo domácí zatrnout o poznání více, když se na levé straně uvolnil ke střele Souček a Luňáček se za jeho parádním křižným pokusem natahoval marně, ale míč orazítkoval pouze pravou tyč domácí svatyně a do její sítě jej následně nedokázal dopravit ani Zumas, který při snaze o rychlou dorážku nemířil přesně. V 83. minutě se pak konstrukce domácí brány ozvala ještě jednou, když se o ní opřel nepodařený rohový kop v podání Zumase, ale tento počin byl již spíše dílem náhody, přičemž štěstěna poděbradskému celku tentokrát nenabízela svou nejvlídnější tvář a nepozornost domácí obrany tak nepřinesla vážnější následky. S ubývajícím časem tak již začínalo být zřejmé, že v tomto utkání vyjde rezerva Bohemie naprázdno a nepodaří se jí tak prodloužit svou šestizápasovou sérii bez porážky. Konečné vítězství v derby rezerv pak domácí celek v samotném závěru navíc podtrhl ještě jedním úspěšným zásahem, když Šimon ukázkovou dalekonosnou ranou i s přispěním odrazu od horní tyče uklidil míč nechytatelně za Fiškova záda a po vítězství v poměru 3:0 tak svému soupeři oplatil podzimní porážku z poděbradského hřiště.

„Měli jsme před sebou dva poslední zápasy a chceme doma prostě vyhrávat. Trochu jsme chtěli napravit tu jarní část, a i třeba se v tabulce posunout výš. Chválím celý tým, udrželi jsme jak nervy, tak i výkon. Rychlý první gól nás uklidnil a zápas jsme zakončili krásnou střelou zpoza vápna do šibenice,“ shrnul Tomáš Protivný z Polabanu.

„Vyrovnané utkání rozhodly naše "vlastní" branky. První i druhý gól padl po malých domů našemu brankáři. Naopak nám chybělo trochu štěstí a soupeře dvakrát zachránila branková konstrukce. Třetí obdržená branka z poslední minuty byla výstavní, krásný gól. Oceňuji snahu soupeře hrát kombinační fotbal, ale chování některých domácích hráčů je hrozné. Jejich rádoby důrazná hra postrádá zásadní věc, a to, pokud chci rány dávat, musím je umět i přijmout. Dlouho jsem neviděl tolik simulantů v jednom týmu.,“ řekl k utkání trenér Bohemie Michal Poděbradský.

Autorka komentářů k utkání: Markéta Stiborová/Nymburský deník