Pokutový kop v závěru utkání vítězství nad Kněžicemi nepřinesl

Napsal(a)  Zveřejněno: 03. 10. 2021
Pokutový kop v závěru utkání vítězství nad Kněžicemi nepřinesl Markéta Stiborová

Poděbrady - Rezerva poděbradské Bohemie chtěla v utkání s Kněžicemi prodloužit svou vítěznou sérii a znovu se tak o něco pevněji usadit na vyšších příčkách tabulky Postřižinského přeboru. Nakonec se však musela spokojit pouze s prodloužením série neporazitelnosti a ziskem jednoho bodu.

FK Bohemia Poděbrady B - TJ Sokol Kněžice 3:3 (2:2)

Branky: 9. Zima, 34. a 56. Rulc (2. z PK) - 27. Jelínek, 38. Sedláček J. (z PK), 86. Hovorka

FKBP B: Kubík - Čermák, Zima, Havránek, Buldra - Archalous (46. Zumas), Schulz, Rulc (C), Volráb (65. Charvát) - Záhora, Kaše (79. Fiška)

Kněžice: Pohořal - Jansta, Živnůstka, Šorm, Sedláček R. - Jelínek, Novák, Sedláček J. (C), Tichý (60. Vízek) - Hovorka, Kohout

Poděbradští hráči měli od samotného úvodu míč časteji na svých kopačkách, ale proti hluboko usazenému defenzivnímu bloku soupeře to měli poměrně složité a museli tak trpělivou kombinací čekat na svou šanci. Osvědčenou cestou tentokrát nebyli ani pokusy o dlouhé nákopy za obranu na rychlé forvardy Bohemie, jelikož ve středu defenzivního šiku Kněžic čněl ještě nedávno pilíř obrany poděbradského A mužstva Živnůstka, který si většinu těchto snah spolehlivě pohlídal a zažehnal tak hrozící nebezpečí v jeho samotném zárodku. Když to nešlo konvečními zbraněmi, museli si hráči rezervy Bohemie vypomoci méně tradiční situací ze svého rejstříku gólových akcí. Nutno však podotknout, že s výrazným přičiněním soupeře. To když v 9. minutě zahrávali rohový kop a Sedláček na bližší tyči promáchl pokus o odkop míče, který tak propadl až k volnému Zimovi a ten jej lehkým obloučkem poslal pod břevno Pohořalovi brány. Hosté se ve snaze o vyrovnání spoléhali především na rychlé protiútoky, ale rovněž defenziva poděbradského celku si počínala pozorně a soupeři toho příliš nedovolila. První zakončení z kopačky některého z kněžických hráčů tak přišlo až ve 13. minutě utkání, ale Novák zpoza pokutového území pálil v záklonu hodně nepřesně. To Sedláčkův pokus o několik minut později již bránu Bohemie zasáhl, ale nebyl nijak přesně umístěný a Kubík si s ním tak dokázal bez větších problémů poradit. Herní aktivita však byla i nadále především na straně domácího mužstva a ve 21. minutě jim za to byla odměnou další vyložená příležitost k navýšení jeho vedení. Poděbradští hráči využili zisku míče na polovině hřiště k rychlému protiútoku do otevřené obrany soupeře a Archalous posunul míč do samostatného úniku Záhorovi, ten ale tváří v tvář brankáři Pohořalovi ke smůle příznivců domácího mužstva pohořel. Promarněné příležitosti museli domácí litovat ve 27. minutě, kdy proti dlouhému pasu za obranu sice pohotově vyběhl Kubík, ale hlavou míč nedokázal odvrátit do bezpečnějších prostor a jako první se k němu dostal Jelínek. Tomu poděbradští hráči poskytli až trestuhodně příliš mnoho času a prostoru k zakončení a záložník Kněžic tak mohl z dálky bez problémů zacílit do odkryté brány. Domácí však inkasovaná branka výrazněji neznervózněla a poměrně rychle si ztracené vedení vzali zpět. Ve 33. minutě Volráb vybojoval pro svůj tým příležitost v podobě přímého kopu v těsné blízkosti pokutového území soupeře a v podobných případech se domácí mohou spolehnout na kopací techniku svého kapitána. Ten nejprve neomylně vymetl pravý horní růžek soupeřovi brány, nicméně hlavní arbitr nesezdal jako dovolené počínání Archalouse, který se snažil prodloužit vystavěnou kněžickou zeď a nechal tak přímý kop opakovat. Rulc však zachoval ledový klid, při svém repete míč chytře poslal k druhé tyči a překonal tak Pohořala i napodruhé. Jak však rezerva Bohemie své vedení rychle znovunabyla, tak rychle jej také znovupozbyla a znovu především vinou vlastní nedůslednosti a laciné chyby. To když ve 38. minutě neodvrátil míč směřující do pokutového území Zima, v následném souboji Havránek lehce zavadil o nohu Hovorky a sudí hostům přiřknul výhodu pokutového kopu. S ním si zkušeně poradil kapitán Kněžic Sedláček a začínalo se tak znovu od nuly. Nerozhodný výsledek v poměru 2:2 vydržel až do závěrečného hvizdu prvního poločasu a s ohledem k dosavadnímu vývoji tak spokojenější do kabin museli odcházet hosté.

Hned v úvodu druhé půle si hosté vypracovali výhodu v podobě přímého kopu na dostřel poděbradské bráně a nebylo daleko k dokonání překvapivého obratu ve skóre. K exekuci standardní situace se postavil Šorm a míč kroutil přesně do levého horního rohu poděbradské brány, ale Kubík se vytáhl s parádním zákrokem a nebezpečnou střelu dokázal vyrazit. Poté však již převzali iniciativu znovu hráči domácího mužstva a tlačili se do zakončení především oni. Několika nebezpečnými výpady se prezentoval střídající Zumas, ale v rozhodující chvíli nedokázal přesněji přihrát a z nadějné příležitosti tak rázem nezbylo nic. V 56. minutě si však na dlouhý pas za obranu naběhl Volráb, hbitě se protáhl podél postranní čáry kolem bránícího Šorma a okamžitě si to namířil do pokutového území Kněžic. V něm byl zezadu nedovoleným zákrokem podražen a příležitost v podobě pokutového kopu se tak po hostech nabídla také poděbradskému celku. K němu se tradičně postavil Rulc, poslal míč do protipohybu brankáře Pohořala a neomylně nasměroval svoje mužstvo zpět do vedení. Hráči poděbradské juniorky měli poté ještě několik nadějných ofenzivních akcí, po kterých mohli své vedení potvrdit, naložili s nimi však až trestuhodně ledabyle a Pohořal tak víceméně nemusel zasahovat. Dlouhé minuty se zdálo, že hosté již potřetí v utkání nedokáží na nepříznivý vývoj zareagovat a zůstalo tak pouze u neúspěšného úniku Hovorky z poloviny hřiště, kterého však dokázali zavčas dostihnout Havránek s Buldrou a připravit jej o možnost zakončení. V závěrečné dvacetiminutovce se však dění na hrací ploše diametrálně změnilo, když poděbradští hráči nepochopitelně vyklidili pole a Kněžice nabídnutého prostoru dokázali zkušeně využít. Kubík byl tak rázem ve výraznější permanenci a musel řešit jednu ošemetnou situaci za druhou. V 76. minutě si míč v pokutovém území navedl ke střele Hovorka, ale se svým pokusem na poděbradského brankáře nevyzrál a ten míč pohotově lapil do svých rukavit. O pět minut později se pokutovým územím prokličkoval do dalšího střeleckého pokusu Šorm a poděbradským hráčům již muselo zatrnout o poznání více, ale křižná střela kněžického obránce nakonec jen těsně minula levou tyč domácí brány a těsný rozdíl ve skóre tak ani tentokrát nedoznal změny. A důrazným budíčkem se pro domácí bohužel nestala ani příležitost Živnůstky, který si naběhl do pokutového území na Šormův centr z přímého kopu, ale v nadějné pozici svou střelu nasměroval jen vysoko nad bránu rezervy Bohemie. V 86. minutě pak totiž Šorm prostrčil míč do pokutového území na osamoceného Hovorku a ten již tentokrát tváří v tvář poděbradskému brankáři nezaváhal, když nasměroval míč ke vzdálenější tyči. Domácí tak nakonec i potřetí v utkání přišli o své vedení a na případnou nápravu jim již nezbývalo mnoho času. V poslední minutě však soupeře přecejenom dokázali přikovat k jeho pokutovému území, kam si to pak drze namířil Charvát. Útočník rezervy Bohemie se několika podařenými kličkami dostal až před brankáře Pohořala, kde byl ze zadu sražen bránícím Živnůstkou a rázem tak domácí dostali vítanou příležitost k definitivnímu rozuzlení tajenky skrývající jméno vítěze tohoto utkání. K exekuci pokutového kopu se tak trochu překvapivě postavil Havránek, ale s ještě větším překvapením se vytasili hosté, když sáhli k netradiční výměně Pohořala na brankové čáře Novákem. Nastalý rozruch a časová prodleva patrně také příliš nepomohla, slabý pokus z penaltového puntíku náhradník v bráně Knězic dokázal vyrazit a poté, co Havránek neuspěl ani s následnou dorážkou, tak se na nerozhodném výsledku utkání s definitivní platností již nic nezměnilo.

„Utkání samozřejmě nelze hodnotit příliš pozitivně, protože se nám hned třikrát nepodařilo udržet získané vedení, a to se pak těžko vítězí. Troufám si říct, že v prvním poločase jsme byli o něco lepším celkem a po trochu šťastné brance Zimy z rohového kopu jsme šli do rychlého vedení. Další šance jsme pak ale neproměnili. Ve 27. minutě jsme sami vlastním nedůrazem nabídli soupeři vyrovnání, když z dálky poslal míč do odkryté brány Jelínek. Vedení jsme si však dokázali vzít poměrně rychle zpět, když se z přímého kopu prosadil Rulc. To hned nadvakrát, když rozhodčí nechal standardní situaci pro postavení našeho hráče v soupeřově zdi opakovat. I hosté však dokázali rychle odpovědět a vyrovnali po nešťastném zákroku z nařízeného pokutového kopu,“ komentoval první poločas gólman Poděbrad Jakub Málek. „Hned v úvodu druhé půle se blýskl parádním přímým kopem Šorm, ale neméně vydařeným způsobem si s ním poradil Kubík. Jinak jsme byli i v úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky aktivnější a po nedovoleném zákroku na Volrába nám vrátil vedení z pokutového kopu Rulc. Další slibné akce jsme však znovu promrhali. V závěrečné dvacetiminutovce jsme nepochopitelně předali otěže utkání soupeři a pět minut před koncem jsme za to byli po zásluze potrestáni. V poslední minutě jsme si však z další nařízené penalty, kterou tentokrát vybojoval drzou individuální akcí Charvát, mohli vzít vítězství přece jen zpět, ale fotbalový bůh nás tentokrát po nezvyklé brankářské rošádě odmítl za předvedený výkon odměnit, a nakonec tak zůstalo u dělby bodů,“ doplnil Málek.

„Soupeři jsme darovali prakticky všechny góly. Srážejí nás individuální chyby, pak musíme celý zápas dotahovat. Nakonec to skončilo 3:3 a remíza je z mého pohledu spravedlivá. Na konci jsme měli štěstí, že soupeř neproměnil v 90. minutě penaltu,“ popsal kněžický hráč Tomáš Živnůstka.

Autorka komentářů k utkání: Markéta Stiborová