B mužstvu v Litoli srazily vaz chyby a neproměněné šance

Napsal(a)  Zveřejněno: 03. 09. 2023
B mužstvu v Litoli srazily vaz chyby a neproměněné šance Markéta Stiborová

Litol - Rezerva poděbradské Bohemie svůj první venkovní výjezd v nové sezóně nezvládla. Na půdě ambiciózní Litole sice nebyla papírovým favoritem, ale domácí nakonec mohla potrápit o poznání více, než napovídá samotný konečný výsledek utkání.

FK Litol mládež - FK Bohemia Poděbrady B 5:2 (2:0)

Branky: 4. a 6. Cáska, 57. Dzurko, 60. Pokorný, 85. Baran - 62. a 90. Zima

Litol: Michňa - Němec (51. Droberjar), Novotný, Neuhausel, Šemberk - Baran, Černý (C), Pokorný (71. Svoboda), Dzurko (80. Janík) - Cáska, Fér (60. Šimon)

FKBP B: Fiška - Novák (41. Srb), Řehák (C), Poděbradský (31. Kratochvíl), Lochman - Coufal (59. Pavlík), Paďour, Šifta, Barták - Archalous, Souček (59. Zima)

Domácí vstoupili do utkání aktivně a po necelých šesti minutách hry po gólech Cásky vedli už 2:0. Poprvé se kanonýr Litole prosadil ve 4. minutě po rohovém kopu svého mužstva, který Poděbradský dokázal odvrátit pouze k Černému, jehož střela zpoza šestnáctky prošla mezi nohama bránícího Archalouse až na bránu rezervy Bohemie, kde sice ještě reflexivně nohou zasáhl Fiška, ale s následnou dorážkou do odkryté sítě již nic nemohl udělat. A o dvě minutě později pak další domácí úder přišel po centru Dzurka z levé strany hřiště, kdy forvard Litole tentokrát ve vzdušném souboji předskočil váhajícího stopera rezervy Bohemie a hlavou nasměroval míč podruhé za Fiškova záda. Vydařený vstup do utkání však domácí patrně až příliš ukonejšil a ti se tak ve svém dalším ofenzivním snažení již potýkali s poklesem koncentrace a úspěšnějším řešením svých akcí. Celá řada centrů adresovaných do pokutového území rezervy Bohemie tak končila v bezpečí rukavic poděbradského brankáře, nebo v zámezí bez nároku na navýšení domácího náskoku. Hosté se naproti tomu rozjížděli o poznání pomaleji a brankáře Michňu tak k prvním náročnějšímu zákroku přiměli až po čtvrthodině hry, ale Bartákova hlavička postrádala potřebnou razanci a strážce domácí svatyně ji tak zvládl vyrazit do bezpečí. To o pět minut později byl mladík v poděbradském dresu již kýženému snížení o poznání blíže, když využil zaváhání bránícího Němce, kterého se hbitě zbavil lehkým lobem, ale při následné snaze podobným způsobem překonat i domácího brankáře uspět nedokázal, když míč po lehké teči zamířil pouze těsně vedle horního růžku brány Litole. Optická převaha sice i nadále zůstávala na straně domácích, ale počet brankových příležitostí se pomalu ale jistě začal překlápět ve prospěch rezervy Bohemie. Při jejich proměňování však poděbradští hráči naráželi na nepřekonatelnou překážku v domácí bráně, když po půlhodině hry dokázal Michňa zlikvidovat i nebezpečnou střelu Archalouse zpoza pokutového území, která se už už stáčela k levé tyči a rozdíl ve skóre tak stále zůstával dvoubrankový. To domácí navzdory svému tlaku setrvávali bez výraznějších šancí na navýšení svého náskoku a reálněji si o něj říkal snad pouze další střelecký pokus Cásky, jenž v předbrankovém prostoru zakončoval po centru z levé strany zády k bráně lehkým obloučkem, ale ten skončil pouze těsně nad horní tyčí a rozvlnit tak síť z té nesprávné strany. Rezerva Bohemie tak stále mohla pomýšlet na případné zdramatizování průběhu utkání a ještě v rámci úvodní pětačtyřicetiminutovky k němu také neměla daleko po další z podařených střel Archalouse, ale ten ani podruhé zpoza šestnáctky pohotového Michňu překonat nedokázal, když byl brankář Litole včas pro změnu u pravé tyče své brány a svůj celek tak již poněkolikáté uchránil od hrozících komplikací, které by po jeho podařeném nástupu do utkání očekával asi jen málokdo. Domácí tak nakonec své poločasové vedení dokázali uhájit, ale o zajímavém dění i ve druhé polovině utkání snad již nemohlo být žádných pochyb.

A poděbradští hráči také hned v úvodu druhého dějství mohli ukrojit podstatnou část z domácího náskoku, když se ve 49. minutě ocitl tváří v tvář litolskému brankáři osamocený Barták, ale ani tentokrát poslední instanci v domácích řadách překonat nedokázal, když Michňa zasáhl nohou a stále tak úspěšně hájil svou neprůstřelnost. Litol však poté již zpozorněla a znovu výrazně přidala na aktivitě. Její snažení jí navíc v kombinaci s chybami poděbradské defenzivy brzy vyneslo i další gólové zásahy, po kterých již mohla také o poznání klidněji dýchat. V 57. minutě tomu tak bylo po nepovedené malé domů v podání Řeháka, kterou Fiška pouze ztlumil před svou bránu a Dzurko tak již měl cestu za svým střeleckým úspěchem notně usnadněnou. Za další tři minuty si pak navíc kapitán rezervy Bohemie důrazněji neporadil ani s centrem domácích z pravé strany, který pouze sklepl k osamocenému Pokornému a i ten nabídnuté příležitosti nekompromisním způsobem využil. Čtyřbrankové vedení se tak již z pohledu Litole mohlo zdát být dostatečně komfortním, ale v 62. minutě z něj hosté jeden zásah rychle smazali, když při ofenzivní akci čerstvých poděbradských sil Pavlík lobem naservíroval míč za obranu Zimovi a ten konečně dokázal křižnou střelou brankáře Michňu překonat. O chvíli později mohl navíc váhající domácí defenzivu znovu potrestat Archalous, jenž si míč dobře potáhl napříč pokutovým územím, přičemž si úspěšně položil i litolského brankáře, ale následně prostor vymezený třemi tyčemi zcela minul a odmítl tak rychlé dorovnání střeleckého příspěvku obou mužstev v rámci druhé pětačtyřicetiminutovky. I další minuty pak nabízely poměrně divácky atraktivní podívanou, při které mohli skórovat hráči obou mužstev, ačkoliv ne vždy tomu bylo do správné brány. Velmi blízko kurióznímu vlastnímu gólu byl Lochman, jenž na podmáčeném trávníku předvedl hodně nešťastnou malou domů a Fiška pouze strnule sledoval, jak míč z kopačky spoluhráče končí na břevnu jeho brány. Krátce poté se ovšem poděbradský brankář musel blýsknout také podařeným zákrokem, když po zpětné přihrávce nebezpečně pálil střídající Svoboda, ale ten na Fišku vyzrát nedokázal ani s přispěním nepříjemné teče jednoho z bránících hráčů rezervy Bohemie. A s nepořízenou se pak musel na druhé straně hrací plochy smířit také střídající Pavlík, jenž rovněž v nadějné příležitosti recept na strážce soupeřovi svatyně nenalezl a utkání tak ani on nedokázal nasměrovat do dramatičtější koncovky. Tu navíc v 85. minutě rezolutním způsobem odmítl Baran, který využil opakovaného nedůrazu poděbradské defenzivy při snaze o odkop a po několik desítek metrů dlouhém sólu si míč v pokutovém území zasekl ke střele, kterou se Fiška snažil marně vytěsnit mimo brankový prostor a o osudu utkání tak již bylo definitivně rozhodnuto. O kosmetickou úpravu konečné podoby skóre se pak ještě v úplném závěru po přesném pasu za obranu v podání Šifty zasloužil svým druhým zásahem v utkání Zima, který svou nekompromisní střelu nasměroval za záda Neuhausela, jenž krátce předtím musel v bráně nahradit zraněného Michňu, ale poté již následoval pouze závěrečný hvizd hlavní arbitra a ten tak uzavřel nepříliš úspěšné premiérové představení rezervy Bohemie v rámci venkovních utkání tohoto ročníku Okresního přeboru.

„Do utkání jsme vkročili skvěle a dva rychlé góly nám dodaly sebedůvěru, kterou jsme od začátku sezony hledali. Míč jsme měli převážně na svých kopačkách a hosté hrozili pouze z brejků nebo po našich chybách. Celkový výsledek mohl potěšit i diváka, padlo celkem sedm branek a první tři body jsou doma,“ radoval se litolský fotbalista Tomáš Černý.

„Začali jsme asi moc ustrašeně a nezachytili začátek. Nesu na tom svůj podíl nejen rozhodnutím o sestavě, ale i jako hráč na hřišti. Zejména druhá obdržená branka jde za mnou. Poté jsme se však osmělili a hru začali vyrovnávat. Domácí několikrát podržel vynikajícím výkonem brankář. Výsledek je pro nás až moc přísný,“ ohodnotil zápas v Litoli trenér Bohemie Michal Poděbradský.

Autorka komentářů k utkání: Markéta Stiborová/Nymburský deník