B mužstvo Vykáň trápilo, ale o neporazitelnost ji nepřipravilo

Napsal(a)  Zveřejněno: 06. 11. 2021
B mužstvo Vykáň trápilo, ale o neporazitelnost ji nepřipravilo Vladimír Malinovský

Vykáň - V předposledním z podzimních kol Postřižinského přeboru zavítala rezerva poděbradské Bohemie na půdu doposud neporažené Vykáně, která ční na čele soutěžní tabulky.

FK Čechie Vykáň - FK Bohemia Poděbrady B 3:1 (2:1)

Branky: 14. Vobořil, 21. a 65. Hanzlík - 25. vlastní Vondrka

Vykáň: Láska - Rosenkranz, Vondrka, Novotný, Kramář - Výborný, Huráb, Vobořil (C), Zdich - Kočí (86. Bagár), Hanzlík

FKBP B: Málek - Čermák, Brtna, Řehák M., Bělohoubek - Schulz (62. Kubík), Rulc (C), Havránek (85. Kaše), Řehák F. - Zumas, Volráb

Zkušenější domácí v úvodu utkání potvrzovali papírové předpoklady a herně dominovali. Svou aktivitou dostávali poděbradskou defenzivu pod tlak a už během prvních pěti minut si dokázali vypracovat první dvě velké příležitosti střetnutí. Ve 2. minutě to byl nejprve Kočí, který využil nedůrazu obrany rezervy Bohemie a individuálním postupem si míč navedl až do pokutového území, kde však svým pokusem o obstřel minul vzdálenější kout poděbradské brány. O tři minuty později si pak na dlouhý pas za obranu naběhl Hanzlík a předskočil bránícího Řeháka, ale v rozhodující chvíli nedokázal důrazněji zakončit a ani on tak síť poděbradské brány nerozvlnil. Tlak domácích však neustával a i nadále se hlavní fotbalové dění odehrávalo zejména na polovině rezervy Bohemie. Ve 14. minutě přišlo další laciné zaváhání poděbradského celku, když Čermák adresoval nepřesnou přihrávku Řehákovi a stoper rezervy Bohemie následně zastavil Zdicha, jenž se dral do samostatného postupu vstříc brankáři Bohemie, jen za cenu žlutou kartou oceněného zákroku. Neodvratný trest tím však oddálil pouze o několik vteřin, jelikož se k exekuci nařízeného přímého kopu na samotné hraně pokutového území postavil Vobořil, dokonale zúročil svou vytříbenou kopací techniku a Málek se za jeho střelou ke vzdálenější tyči natahoval marně. Poděbradská defenziva se ani v dalších minutách nedokázala vyvarovat zbytečných chyb, ale k její úlevě je již domácí nedokázali potrestat a gólový rozdíl ve skóre tak prozatím zásadnějším způsobem nenarůstal. Na tom se nic nezměnilo ani v 17. minutě, kdy poděbradský brankář pouze vyrazil Hurábův přímý kop. Následně však dokázal zblokovat Hanzlíkovu dorážku a při další střele Kočího prozměnu na brankové čáře zaúřadoval Řehák, jenž pohotovým zákrokem dokázal vykopnout míč směřující do sítě. O dvě minuty později domácí zazdili snad ještě větší příležitost k navýšení svého vedení, když se Hanzlík protáhl kolem brankové čáry a prudkou přihrávkou napříč malým vápnem nalezl zcela osamoceného Zdicha, ale ten před odkrytou bránou nepochopitelně selhal a překvapivě nasměroval míč pouze nad horní tyč poděbradské brány. Trvalému tlaku soupeře však rezerva Bohemie dokázala odolávat pouze do 21. minuty, kdy si Zdich vyprosil odpustek za předchozí selhání. Záložník Vykáně se hbitým průnikem od levé postranní čáry prosmýkl do pokutového území rezervy Bohemie, kde si chytře míč zasekl kolem bránícího Řeháka a následnou nezištnou přihrávkou vybídl k zakončení Hanzlíka, jenž již mezi nohama Brtny nasměroval míč nemylně do sítě. Až za stavu 2:0 se směrem do ofenzivy probudila také rezerva Bohemie a první náznak nadějnější gólové příležitosti zaznamenala při úniku Zumase, který však namísto přímého střeleckého ohrožení domácí brány volil možnost další kličky a následně mu již domácí defenziva neumožnila zakončit. Ve 25. minutě si všal Volráb při dalším z ofenzivních výpadů vymodlil faul na bránícím Kramářovi, sám se postavil k rozehrávce přímého kopu a jeho ostrý centr si nešťastně do vlastní brány nasměroval Vondrka. Gólový úspěch poděbradské hráče viditelně povzbudil a v dalším průběhu prvního dějství již byli o poznání více ve hře, ale výraznější brankové příležitosti si i nadále připravovali především domácí. Ve 36. minutě v rámci svého ofenzivního snažení přitom již podruhé v utkání promarnili příležitost v podobě zakončení do zcely odkryté brány, když po přesné přihrávce Kočího tentokrát selhal takřka na brankové čáře Hanzlík, jehož nepovedený pokus skončil pouze na břevně poděbradské brány a odražený míč poté pohotově do bezpečí odklidil Schulz. Ve 41. minutě se pak domácí už už radovali ze svého třetího gólového počinu v utkání, kdy poděbradská defenziva nedokázala v těsné blízkosti vlastního pokutového území ani na několikátý pokus dostatečně důrazným způsobem odvrátit míč a po Schulzově nepřesném odkopu pálil Kočí. Křižná střela forvarda Vykáně sice skončila pouze na tyči poděbradské brány, ale odrazem zamířila na kopačku Zdicha, jenž již míč doklepl do sítě, ale zdvižený praporek asistenta na pomezí avizující ofsajdové postavení úspěšného střelce gólové oslavy domácích rázně utnul. Ve 45. minutě naopak poprvé výrazněji sahali po vyrovnání hráči poděbradského mužstva, když se po nedovoleném zákroku na Havránka jal exekuce přímého kopu Rulc a nebezpečně kroutil míč přes vystavěnou zeď do levého horního růžku domácí brány. Brankář Láska byl však dostatečně pohotový, střelu s přispěním břevna své brány vytěsnil do bezpečí a když z následného rohového kopu hráči rezervy Bohemie již bránu soupeře ohrozit nedokázali, skončil první poločas těsným výsledkem ve prospěch domácího celku.

Domácí hodlali utkání co nejrychleji definitivně rozhodnout a dění na hrací ploše v úvodu druhého dějství bylo znovu především v jejich režii. Rezervu Bohemie sice dokázali dostat pod silný tlak, ale na koncentrovaně a obětavě působící poděbradskou defenzivu recept nalézt nedokázali a žádné zakončení z toho pro ně tak nerezultovalo. Po úvodní pětiminutovce, kterou opanovali domácí, se naopak začali směrem do ofenzivy o poznání více tlačit poděbradští hráči a jejich naděje na vyrovnání tak rázem začaly nabírat mnohem výraznějších kontur. V rozmezí mezi 52. a 55. minutou se hned třikrát drali do zajímavých úniků. Volráb, Havránek, ani Schulz však při svých střeleckých pokusech nedokázali přesněji zamířit, prostor vymezený třemi tyčemi vůbec nezasáhli a kýženou druhou branku svého celku tak nezaznamenali. Domácí v této fázi utkání působili již poněkud unaveným dojmem, zatímco poděbradští hráči zůstávali i nadále aktivní a opticky tak měli mírně navrch, ale blíže ke gólu měli i přesto znovu zkušenější borci Vykáně. V 56. minutě ještě rezervu Bohemie podruhé v utkání spasil zdvižený praporek asistenta na pomezí, který avizoval ofsajdové postavení Hanzlíka po váhavé rozehrávce poděbradské defenzivy a zásahu Kočího, od nějž putoval míč přesně na kopačku domácího útočníka. Hanzlík sice míč bez zbytečného otálení uklidil ke vzdálenější tyči poděbradské brány, ale jeho úspěšné počínání z důvodu prohřesku proti fotbalovým pravidlům nemohlo být pochopitelně uznáno a skóre se tak v rámci druhé pětačtyřicetiminutovky prozatím neměnilo. Domácí si tak na zvýraznění svého vedení museli počkat až do 65. minuty, kdy Volráb po ztrátě míče na polovině hřiště zastavil nebezpečný protiútok soupeře jen za cenu nedovoleného zákroku. Hurábův přímý kop sice nepatřil mezi nejvydařenější, ale Řehák jeho střelu nešťastným způsobem nasměroval pouze do hrudi Hanzlíka, který se tak rázem znovu ocitl zcela osamocen za defenzivní linií rezervy Bohemie a následnou střelou o břevno uklidl míč neomylně do sítě. Ve zbývajících minutách utkání si již ani jeden z celků nedokázal vypracovat trvalejší tlak a na obou stranách přibylo do statistik pouze několik nepříliš nadějných střeleckých pokusů. Na straně poděbradského mužstva si míč po jednom ze závarů na polovině soupeře navedl ke střele z hranice pokutového území Rulc, ale svůj pokus nedokázal přesněji umístit a Láska jej tak bez problémů lapil. V dresu domácí Vykáně si o chvíli později podobným způsobem vedl také Vobořil, jenž si míč převzal u levé postranní čáry a individuálním slalomen kolem poděbradských hráčů si jej připravil ke střele zpoza pokutového území, ale svůj pokus o technický obstřel nezvádl a rovněž poděbradský brankář dokázal bez větších starostí zakročit. Více než samotné fotbalové akce tak emoce na hrací ploše rozdmýchávaly nekonečné diskuze a slovní invektivy mezi hráči obou celků, což však nijak neprospívalo již tak klesající divácké atraktivitě utkání. Poděbradští hráči to sice nevzdávali ani v závěrečných minutách utkání, ale nebezpečné závary v pokutovém území soupeře jim již kýžené zdramatizování nepřinesly a ani oni tak Výkáni nedokázali uštědřit první bodovou ztrátu v této sezóně.

„Po minulém zápasu jsme si řekli, že na to vlítneme hned od začátku. Soupeř hrál ale velice dobře a my jsme spálili snad pět tutovek. Do kabin se šlo o poločase za stavu 2:1, i když my jsme dali tři góly. Druhý poločas už byl více vyrovnaný a nám se podařilo přidat ještě jednu branku. Po devadesáti minutách jsme mohli slavit vítězství nad kvalitním soupeřem,“ byl rád David Kramář z Vykáně.

„Vykáň jasně potvrdila, proč je lídrem soutěže. Především v ofenzivní fázi má velkou kvalitu, což nám v úvodu utkání dělalo výrazné problémy. Pod tlakem jsme se nedokázali vyvarovat chyb, a přestože jsme několik prvních příležitostí soupeře dokázali přečkat, ve 14. minutě šli domácí zaslouženě do vedení po přímém kopu Vobořila. V úvodních dvaceti minutách to bylo víceméně na jednu bránu a Vykáň zahodila hned několik dalších vyložených šancí. Vedení dokázala přece jen po zásahu Hanzlíka navýšit na 2:0. Ve 25. minutě jsme ale snížili po dobrém Volrábově centru, který si do vlastní sítě nasměroval Vondrka. Najednou nám došlo, že ani domácí nejsou neporazitelní. Na rovinu si ale musíme přiznat, že poločasový výsledek 2:1 byl pro nás hodně milosrdný, protože domácí měli jednoznačně více gólových příležitostí. V úvodu druhé půle nás hosté opět zamkli na vlastní polovině, ale naše defenziva, v čele s navrátilcem do sestavy Brtnou, tentokrát fungovala spolehlivě. Pak jsme se však z tlaku soupeře vymanili a třikrát v krátkém sledu jsme se tlačili do zajímavých útočných akcí a sahali po vyrovnání. Jen škoda, že jsme z nich nedokázali nic vytěžit a dostat tak Vykáň pod trochu větší psychický tlak. V 65. minutě jsme domácím naopak naservírovali možnost vsítit třetí branku a z té už jsme se zmátořit nedovedli. Druhý poločas navíc stále víc než fotbalové utkání začínal připomínat diskusní kroužek, který z jinak poměrně zajímavého mače činil divácky neatraktivní frašku. Nyní tak nezbývá než doufat, že nepříliš vydařený závěr podzimní části sezony alespoň částečně napravíme za týden na půdě Městce Králové,“ doufá gólman Bohemie Jakub Málek.

Autorka komentářů k utkání: Markéta Stiborová