B mužstvo proti Kostomlatům sahalo po třech bodech

Napsal(a)  Zveřejněno: 05. 11. 2018
B mužstvo proti Kostomlatům sahalo po třech bodech Markéta Stiborová

Poděbrady - Rezerva Bohemie Poděbrady má první ze zátěžových testů, které jí los okresního přeboru přichystal pro tři závěrečná kola podzimní části za sebou. S druhými Kostomlaty svedla rovnocennou partii a z utkání si oba týmy také nakonec odnesly po bodu.

FK Bohemia Poděbrady B - TJ Sokol Kostomlaty nad Labem 2:2 (0:1)

Branky: 51. Tomek, 61. Archalous - 16. Neagu, 83. Zálabák

FKBP B: Málek (C) - Stibor, Poděbradský, Bek, Bareš - Soukup (29. Tomek), Brtna, Lacina, Šendera (87. Peklák) - Záhora, Archalous

Kostomlaty n/Labem: Vacek - Janáček, Dvořák P., Šnajdr, Novák (79. Kořán) - Dvořák T., Neagu, Vorlíček (C), Janata - Zalabák, Vlach (46. Pavlíček)

Vstup do utkání se vyvíjel dle papírových předpokladů a hosté drželi míč po většinu času na svých kopačkách. Na vlastní polovině hřiště ale poděbradští hráči soupeři příliš prostoru nedopřávali a ten se tak do zakončení dostával jen sporadicky a s nevalným efektem. První skutečně nebezpečné zakončení mezi tři tyče poděbradské brány dokázali hráči Kostomlat vyprodukovat prakticky až v 16. minutě utkání, když se na Janáčkův pas z přímého kopu vyšplhal nejvýše Neagu, míč však od jeho hlavy zamířil přesně k tyči a rozvlnil hned síť poděbradské brány. Ještě hůře pro domácí celek mohlo být o pět minut později, kdy Janata dostal na útočné polovině přespříliš prostoru a z úctyhodné vzdálenosti napálil poskakující míč směrem na poděbradskou bránu. Jeho pokusu se však naštěstí pro domácí nakonec do cesty postavila pravá tyč Málkovi svatyně. Až zvuk nastřelené tyče se stal pro domácí hráče důraznějším budíčkem a směrem do ofenzivy začali být od tohoto momentu Kostomlatům více než vyrovnaným soupeřem. Dobré příležitosti k vyrovnání měl nejprve z přímých kopů v těsné blízkosti pokutového území Archalous, v prvním případě však jeho částečně zblokovaný pokus skončil ve Vackových rukavících a podruhé míč skončil na vystavěné zdi. O výraznější rozruch se poté postaral střídající Tomek, který napřáhl z levé strany k překvapivé křižné střele, za níž se Vacek jen marně natahoval, namísto vyrovnání skóre však domácí zaznamenali pouze dorovnání počtu zásahů brankové konstrukce. Hosté nadále hrozili především ze standardních situací, ale podobného úspěchu jako v 16. minutě se už nedočkali. Ke vstřelení branky tak i v dalších minutách prvního poločasu měli blíže domácí hráči. Patrně největší příležitost měl necelých deset minut před koncem prvního dějství na své hlavě Archalous, který se ocitl naprosto osamocen na hranici malého pokutového území. Útočník Bohemie ale nedokázal míči udělit potřebnou razanci ani směr a jeho pokus tak skončil pouze v bezpečí Vackových rukavic. V úplném závěru poločasu se na obou stranách výrazně přiostřilo a vše vyvrcholilo ve zhruba 40. minutě utkání. První dějství vzplanutí emocí se odehrálo v pokutovém území Kostomlat, kde si na centr z levé strany hřiště nabíhal Poděbradský a po sporném souboji s jedním z bránících hráčů se poroučel k zemi. Rozhodčí však tento zákrok jako nedovolený neposoudil, nechal ve hře pokračovat a bránu následně z dobré pozice nedokázal zacílit ani dobíhající Bareš. Prakticky obratem promítl poděbradský stoper pocit křivdy na vlastní polovině hřiště do souboje se Zalabákem, kterého poslal přespříliš důrazným zákrokem k zemi a rázem emoce vzplály naplno. Od tohoto momentu začali především hráči Kostomlat dělat čest názvu své obce (a tím rozhodně není myšlena obec sokolská) a poděbradští hráči se museli mít před jejich důraznými zákroky na pozoru. Právě důraz mohl hostům v závěru poločasu vynést také druhou vstřelenou branku, když sice Janáčkův centr ze standardní situace mířil do rukavic brankáře Bohemie, ale Zalabák vlétl do souboje hlava nehlava a rozhodčí překvapivě nechal ve hře pokračovat. Míč poskakující v těsné blízkosti brankové čáry však stihl duchapřítomně odklidil do bezpečí jeden z dobíhajících poděbradských hráčů a poločasové skóre se tak již neměnilo.

Do druhého poločasu vstoupili aktivněji hráči domácího celku a odměnou jim byly další příležitosti k vyrovnání skóre. Nejprve mohl postupovat po trochu překvapivém zisku míče na polovině hřiště do přečíslení s Archalousem Lacina, ale ukvapenou a nepřesnou přihrávkou soupeře vysvobodil. V 51. minutě to však už bylo zcela zaslouženě 1:1. Tomek si sice přihrávku do pokutového území nepřevzal ideálním způsobem a i jeho zakončení nepatřilo mezi nejzdařilejší, Vackovi však jeho střela překvapivě prošla mezi nohama a brankář Kostomlat jí již v cestě za brankovou čáru nestačil zabránit. Obrat mohl být dokonán o několik minut později, kdy se domácí prokombinovali k dalšímu zakončení z těsné blízkosti pokutového území soupeře a následnou střelu jeden z obránců Kostomlat zblokoval do protipohybu brankáře Vacka, kostomlatský brankář ale nakonec dokázal zareagovat a míč u své pravé tyče zpacifikoval. Na definitivní dokánání obratu si tak domácí museli počkat do 61. minuty utkání, kdy defenziva Kostomlat nedokázala pokrýt další z rychlých ofenzivních výpadů Bohemie, Tomek předložil míč do dobré střelecké pozice Archalousovi a ten svou nekompromisní střelou nedal Vackovi šanci. A právě poděbradský útočník měl také obrovkou příležitost vedení domácí celku ještě navýšit, když byl u dlouhého pasu za obranu dříve než obránci soupeře i brankář Vacek, svým lobem však přehodil nejenom brankáře Kostomlat, ale těsně i jeho bránu. Hosté byli nadále nebezpeční především po standardních situacích, o jejich nadlouho nejnebezpečnější příležitost se však paradoxně postaral nešťastnou tečí jednoho z jejich pokusů Poděbradský, brankář Bohemie však na změnu dráhy letu míče dokázal zareagovat a vytěsnil jej nad břevno své brány. Když už se pomalu začínalo zdát, že by poděbradský celek mohl těsné vedení uhájit, přišel druhý úder Kostomlat ze standardní situace. Na další Janáčkův centr si tentokrát vyskočil Zalabák a ač míč na poděbradskou bránu neposlal z bezprostřední vzdálenosti, tak své zakončení nasměroval přesně do jejího levého rohu, Málek se za míčem natahoval marně a ten odrazem od břevna skončil za brankovou čárou. Oba celky se poté ještě snažili strhnout vývoj utkání na svou stranu. Poděbradští hráči se však už k žádné výraznější brankové příležitosti probít nedokázali a v nastaveném čase naopak sami museli čelit nebezpečné situaci uvnitř vlastního pokutového území. Hosté se nejprve probili k zakončení z ostrého úhlu, které Málek dokázal vyrazit, ale Bek při pokusu o odkop míč pouze posunul k dalšímu z kostomlatských hráčů a ten ke štěstí domácích pálil z vyložené pozice jen těsně vedle tyče poděbradské brány. Těžko soudit, který z celků byl po závěrečném hvizdu s konečným výsledkem spokojenější, pro rezervu Bohemie je však před městským derby se Slovanem pozitivní minimálně herní vzepětí, které zaznamenala oproti předchozímu utkání s Opočnicí.

„Vstup do utkání jsme trochu podcenili, ačkoliv jsme si před zápasem řekli, že nás soupeř může ohrozit pouze ze standardních situací. Právě i proto jsme prohrávali v první půli 0:1. Ale celkově ze hry jsme měli více. Tvořili jsme si tutové šance, u kterých jsme selhali v zakončení. Do druhé půle jsme však vstoupili s tím, že chceme s výsledkem něco udělat. To se nám podařilo. Je škoda, že jsme si následné vedení 2:1 neudrželi, ale to už je hold fotbal,“ okomentoval utkání hráč Bohemie Michal Tomek.

„Domácí mají mladý, běhavý a perspektivní tým. To jsme se i přesvědčili. V úvodu jsme se snažili mít balon na kopačkách. To se povedlo a šli jsme do vedení. Pak přišel důraz domácího celku a my dělali chyby v rozehrávce. Po přestávce soupeř nabral na rychlosti a podařilo se mu vyrovnat a dále se dostat do vedení na 2:1. My ze zbytku sil dorovnali na 2:2. Na konci jsme mohli dát vítěznou branku, ale to by bylo asi nespravedlivé. Když vezmu herní obraz a počet šancí, řekl bych, že remíza je zasloužená,“ zhodnotil trenér Kostomlat Martin Šulc.

Autorka komentářů: Markéta Stiborová