Závěrečná půlhodina utkání s Nespeky nabídla málovídanou přestřelku

Napsal(a)  Zveřejněno: 29. 08. 2020
Závěrečná půlhodina utkání s Nespeky nabídla málovídanou přestřelku Vladimír Malinovský

Poděbrady - Týden po úvodní nešťastné porážce na půdě Tuchlovic si poděbradská Bohemia hodlala napravit své renomé ve svém prozměnu premiérovém domácím představení této sezony. Los jí však do cesty přisoudil nepříjemného soupeře, se kterým tradičně sehrává vyrovnané partie a i tentokrát vzájemné střetnutí Bohemie s Nespeky přihlížejícím divákům nabídlo v mnoha ohledech pozoruhodné drama.

FK Bohemia Poděbrady - TJ Sokol Nespeky 4:4 (1:0), pen. 8:7

Branky: 10. Bora, 68. Peterka (z PK), 78. Mareš, 85. Bodlák - 62. Bredler, 66. Kučaba, 75. Iheanacho, 81. Večera

FKBP: Kafka - Bodlák, Moudrý, Hněvsa, Uher - Mareš, Bora, Knobloch, Vobořil, Novák (79. Voříšek) - Peterka (C)

Nespeky: Drážek - Burian (C) (71. Večera), Hronek, Komárek - Braný - Makovec (84. Konopiský), Bredler, Maršoun (46. Iheanacho), Petlička - Klauz, Kučaba

Již první poločas napověděl, že by utkání mohlo být z pohledu fotbalového diváka vcelku zajímavé, když se oběma celkům nedala upřít jejich útočná aktivita. Dlouhou dobu však jejich ofenzivní choutky mírnilo poměrně vysoké množství nepřesností a málo co tedy napovídalo, že by se utkání mělo proměnit v gólovou přetahovanou. První příležitost si na svůj účet připsali přecejenom o něco málo aktivnější domácí, když v 7. minutě propadlo dlouhé autové vhazování z rukou Vobořila až k Bodlákovi. Ten následně hledal svým centrem k zadní tyči zabíhajícího Peterku, nicméně ani případný střelecký úspěch kapitána Bohemie by nemohl být uznán pro jeho avizované ofsajdové postavení a nadále se tak pokračovalo za nerozhodného stavu. Ten však vzal s definitivní platností za své už o tři minuty později, když se ke standardní situaci po nedovoleném zákroku na Nováka postavil Bora a jeho ostrý centr nasměrovaný do pokutového území hlavou prodloužil mimo dosah hostujícího brankáře kapitán Nespek Burian. Domácí se směrem dopředu v utkání opírali mimojiné o rychlé krajní záložníky Mareše s Novákem a právě po jednom ze smělých výpadů Mareše se nabídla možnost zakončení Peterkovi, ten však svůj pokus z hranice pokutového území napálil pouze těsně levé tyče soupeřovi brány. A když se za další tři minuty neprosadil po dalším z rychlých útoků ani Knobloch, proti kterému dokázal pohotově vyběhnout brankář Drážek a míč mu v rozhodující chvíli odejmout, pokračovalo se za nejtěsnějšího rozdílu ve skóre ve prospěch domácího mužstva. Pak si však začali poměrně lacinými nepřesnostmi v kombinaci hráči Bohemie nepříjemně koledovat a hosté několikrát v krátkém sledu po sobě mohli reálně pomýšlet na vyrovnání. K němu měli nejblíže ve 26. minutě, když Moudrého nepřesný pas Braný rychle posunul na Maršouna, Klauz následně míč sklepl před vyběhnuvším Kafkou Kučabovi a útočník Nespek měl rázem před sebou již pouze jedinou překážku v podobě stopera Hněvsy. Jeho pokus o pohotový lob však proskočil jen těsně kolem levé tyče poděbradské brány a přížnivcům domácího celku tak musel poprvé a ne naposledy v utkání spadnout pořádný kámen ze srdce. S útočnou odpovědí se záhy snažil přispěchat po svém hbitém průniku levou stranou hřiště Novák, který  následně svou šajtlí narýsoval přesný pas napříč celým pokutovým územím na nabíhajícího Bodláka, ale proti bekovi Bohemie se blýskl dalším pohotovým zákrokem Drážek a jeho střelecký pokus vyrazil. Ve 36. minutě měl pak po dalším nedovoleném zákroku na pronikajícího Mareše druhou možnost exekuce přímého kopu v utkání Bora, ale tentokrát jeho přímému zakončení chybělo několik centimetrů a míč prolétl pouze nad horní tyčí nespecké brány. V závěrečných minutách prvního poločasu pak o sobě znovu začali dávat výraznějším způsobem na vědomí hosté, ale více než zakončení Bredlera zpoza pokutového území, které mířilo přesně na brankáře Kafku, ze svého snažení vytěžit nedokázali. Na další gólové situace si tak diváci museli počkat až do druhé pětačtyřicetiminutovky.

I v úvodu druhého dějství pokračovali hráči Nespek ve svém aktivním výkonu a cestě za kýženým vyrovnáním, ale jejich snažení ani nadále neneslo znaky výraznějšího střeleckého vyústění. Byli to tak znovu domácí, kdo mohl v rozmezí několika málo minut hned třikrát naklonit misku vah výraznějším způsobem na svou stranu. Ve dvou případech možnosti poděbradského celku nesly rukopis centrujícího Knoblocha a hlavou zakončujícího Nováka, ten se však ani v jednom případě nedokázal do svého pokusu ideálně položit a mířil pouze těsně nad břevno Drážkovi brány. A v 58. minutě při překvapivé rozehrávce standardní situace v těsné blízkosti pokutového území soupeře z kopačky Bory pak nadějné Bodlákovo zakončení prozměnu dokázala odvrátit defenziva Nespek. Zatímco v úvodní šedesátiminutovce utkání jeho účastníci s pověstným kořením fotbalu šetřili, tak v závěrečné půlhodině se s ním doslova roztrhl pytel. V 60. minutě dal o sobě poprvé výraznějším způsobm vědět na levé straně hrající Petlička, který obešel Bodláka a pohotově posílal centr před bránu Bohemie, tentokrát však ještě zasáhl pouze připravenou náruč brankáře Kafky. O minutu později se však celá situace na levé straně hřiště víceméně opakovala, středopolař Nespek již neomylně nalezl nabíhajícho Iheanacha, jehož pokus byl sice ještě domácí obranou zblokován, ale na zadní tyči celou akci jistil Bredler a ve skluzu již míč uklidil do sítě. V 66. minutě pak další Petličkův pas zblokoval Moudrý pouze k nabíhajícímu Klauzovi, Hněvsa ve snaze o zablokování střeleckého pokusu v pádu míč nasměroval k osamocenému Kučabovi a ten nekopromisním způsobem dokonal rychlý obrat ve skóre. Z čerstvě nabytého vedení se však hosté neradovali více než minutu, když si to po Vobořilově přihrávce namířil do pokutového území Mareš a doslova si vymodlil faul na bránícím Kučabovi. S naříženým pokutovým kopem zkušeně naložil Peterka a začínalo se znovu takříkajíc od nuly. Nastolený nerozhodný stav ovšem vydržel pouhých sedm minut, když v 75. minutě domácí trestuhodně zaváhali při vlastní rozehrávce po autovém vhazování a riskantní kombinací namazali míč rychlonohému Klauzovi. Ten si následně doslova vychutnal bránící hráče Bohemie, vybídl k zakončení Kučabu a jeho odraženou střelu na brankové čáře doklepl hlavou do sítě Iheanacho. Ani podruhé však nemělo vedení Nespek dlouhého trvání a v 78. minutě už na ukazateli skóre svítil stav 3:3. To když hosté nevyužili možnost rychlého protiútoku, který zastavil pohotovým skluzem Bora, přes Knoblocha se míč dostal až k Marešovi a ten prokázal své střelecké kvality, když v šestnáctce poslal míč do protipohybu brankáře Drážka. Hned po rozehrávce ze středového kruhu však domácím muselo pořádně zatrnout, když k dlouhému nákopu napřáhl Kučaba a vysoko postavený Kafka pouze sledoval směr letu míče. Ten ale k úlevě příznivců lázeňského celku nakonec bránu o několik metrů minul. Překlopit vedení na domácí stranu pak naopak po podařeném centru Bodláka mohl Peterka, poděbradský kapitán však hlavou míč trkl pouze těsně levé tyče soupeřovi brány a prodloužil tak své čekání na první gólový úspěch ze hry v této sezoně. Hosté se naproti tomu ve druhém dějství prezentovali až nezvyklou produktivitou a v 81. minutě znovu dokázali domácím ve skóre odskočit, když si na Klauzův rohový kop naběhl důrazný Večera a hlavou nasměroval míč mimo dosah poděbradského brankáře. Ani potřetí však gólová ztráta Bohemii nevyvedla z míry a po čtyřech minutách hry si po Peterkově sklepnutí doběhl pro další vyrovnávací branku Bodlák, který poslal míč do sítě střelou podél vybíhajícího brankáře Drážka. Střelecký úspěch domácí viditelně nabudil a ti se poté drali za vítězným zásahem. Nejblíže mu byli v 87. minutě, když využili nabídnuté výhody po dalším nedovoleném zákroku na Mareše a na Bodlákův centr si znovu ideálně naběhl Peterka. Jeho hlavičkový pokus však tentokrát zastavila horní tyč brány Nespek a následnou dorážku z kopačky střídajícího Voříška dokázal prozměnu zblokovat brankář Drážek. V nastaveném čase pak byli o něco nebezpečnější na oplátku hosté, ale s jejich centry z levé strany si již poradil pozorný Kafka a utkání tak muselo nalézt své vyvrcholení v penaltovém rozstřelu. V něm v úvodních sériích dominovali střelci obou mužstev. Ze zaběhlého stereotypu rozstřel vybočil až v momentě, kdy došlo na méně tradiční exekutory z bodu pro pokutový kop a nemalou měrou k probuzení vášní příznivců obou mužstev přispěly také rozhodnutí arbitrů utkání. To když v šesté sérii nejprve Mareše vychytal Drážek, ale rozhodčí posoudil pohyb brankáře Nespek jako nedovolený a nechal kop opakovat. Napodruhé Mareš uspěl a na tahu tak byli znovu hosté. Na jejich straně prozměnu zaváhal Kučaba, ale i tentokrát se pokutový kop opakoval a znovu s úspěšně složeným reparátem v podání zakončujícího hráče. Další dramatickou epizodu rozstřelu pak nabídla osmá série, kdy nejprve vysoko přestřelil Hněvsa a hosté tak měli možnost rozhodnout. Mečbol z kopačky Bredlera však vytrhl Kafka a lapenou penaltou poslal souboj do dalšího pokračování. Náledná devátá série však již byla skutečně tou poslední, když na domácí straně s ledovým klidem proměnil svůj kop Uher, zatímco pokus Konopiského Kafka vytěsnil nad horní tyč a domácí tak mohli slavit zisk bonusového bodu.

„Byla to hodně divoká přestřelka,“ ulevil si vedoucí poděbradského týmu Roman Myška. „Směrem dozadu jsme udělali dost chyb, na druhou stranu v ofenzivě jsme předvedli hodně pohledných akcí. Stejně jako v prvním kole jsme dojeli na zahozené šance. Za stavu jedna nula jsme měli tři loženky. Mužstvo se ale dokázalo třikrát zvednout,“ hodnotil mač Roman Myška.

„Odehráli jsme dobré utkání, v první půli to bylo vyrovnané, bohužel my jsme nevyužili největší šanci celého utkání, když Kučaba netrefil prázdnou bránu. O poločase jsme udělali změnu, posílili jsme střed zálohy a posunuli Fimbu dopředu. Myslím, že to prospělo, vytvářeli jsme si šance, které jsme i proměňovali. Bohužel, když jsme otočili z 0:1 na 2:1, tak jsme vedení nikdy neudrželi dlouho. Je škoda, že se nám nepodařilo z některých těch možností odskočit na rozdíl dvou branek, abychom soupeře dostali pod větší tlak. Když jsme v 84.min dali na 4:3, tak jsme to už měli udržet. Je škoda, že se nám to nepodařilo, protože si myslím, že jsme na vítězství měli. V letošní sezóně hrajeme nový systém, který se teprve učíme, a z toho pramení ty chyby, ale já jsem se vstupem do sezóny spokojen. Máme za sebou dva těžké zápasy, zatím jsme neprohráli, máme vítězství a remízu, navíc padá hodně gólů, což je pro lidi určitě zajímavější,“ uvedl k utkání trenér hostů Jaroslav Tesař.

Autoři komentářů k utkání: Vladimír Malinovský, oficiální stránky TJ Sokol Nespeky