V Kutné Hoře bylo hotovo už po první pětačtyřicetiminutovce

Napsal(a)  Zveřejněno: 17. 03. 2019
V Kutné Hoře bylo hotovo už po první pětačtyřicetiminutovce Jakub Svoboda

Kutná Hora - Ve druhém jarním kole zavítala poděbradská Bohemia na půdu ambiciózní Kutné Hory, která se opíra především o střelecké příspěvky ještě v nedávné době ligového útočníka Štěpána Kacafírka. Kutnohorského útočníka však v tomto utkání nakonec zcela zastínil čtyřgólový forvard Bohemie Matěj Novák.

Sparta Kutná Hora - FK Bohemia Poděbrady 0:6 (0:6)

Branky: 4. Rulc, 28., 31., 39. a 42. Novák, 36. Živnůstka

Kutná Hora: Jeřábek – Franc (C), Bílek (72. Exner), Filipec (37. Matoušek) – Semrád, Wolf (46. Saulich) – Marek, Piskač, Hradílek – Kulhánek (61. Nekvinda) – Kacafírek

FKBP: Václavík - Bobek (C) (61. Hněvsa), Hruška L., Živnůstka, Hruška R. - Šusta, Javorek, Rulc, Nedorost (77. Suchánek) - Křelina (46. Holec), Novák (56. Šendera)

Tak trochu již tradičně přenechali poděbradští hráči možnost prvního zakončení v utkání svému soupeři, když se už po několika vteřinách hry ocitl po Semrádově přihrávce za obranou Bohemie v dobré střelecké pozici osamocen Kacafírek, svou křižnou střelu ale mezi tři tyče nevměsnal a navíc bylo jeho postavení posouzeno pomezním sudím jako ofsajdové. Hráči Bohemie tak mohli zůstat v klidu a sami naopak převzít otěže nad utkáním. A svou herní iniciativu také dokázali záhy přetavit v první slibné střelecké příležitosti. O první z nich se zasloužil Nedorost, na jehož ostrý centr ze standardní situace sice těsně nedoskočil Šusta, ale nikým netečovaný míč směřující ke vzdálenější tyči kutnohorské brány musel s vypětím všech sil vytěsnit do bezpečí až domácí brankář Jeřábek. Bohemia však nemusela smutnit dlouho. Už o minutu později si totiž Bobkovo autové vhazovaní dobře pokryl Křelina, míč sklepl na Šustu, který jej bez zbytečného váhání poslal přesným centrem na kopačku osamoceného Rulce a zkušený středopolař Bohemie zametl kulatý nesmysl ke vzdálenější tyči soupeřovi brány. V 7. minutě pak měli hosté další zajímavou příležitost k navýšení svého brzy nabytého vedení po nedovoleném zákroku na Nedorosta a následném Šustově centru do pokutového území, jenž doputoval na hlavu Živnůstky, do jeho zakončení se ale dokázal vložit Filipec a míč tak s jeho přispěním skončil v zámezí. V 9. minutě pak o sobě dal poprvé v utkání významnějším způsobem vědět Novák, který se dral do zakončení po rychlém autovém vhazování Křeliny, po obětavém zákroku Semráda z toho však nakonec rezultovala jen slabá střela bez větší šance na kýžený úspěch. V 18. minutě o sobě dali prozměnu vědět domácí, a to konkrétně při Filipcových rohových kopech. První z nich ještě dokázal hlavou odvrátit do bezpečí u tyče stojící Bobek. Druhý však již přinesl do poděbradského pokutového území o poznání větší rozruch, když se k možnosti zakončení hlavou dostal ostřílený Kacafírek, ke štěstí hráčů Bohemie však nedokázal přesněji zacílit a míč doputoval do zámezí. Po dvaceti minutách utkání měli další dobrou možnost ke skórování poděbradští hráči, když Křelina obral o míč váhajícího Filipce a předložil míč proti noze nabíhajícího Nedorosta. Ten však místo zakončení volil zpětnou přihrávku na útočníka Bohemie, jehož následné sklepnutí do odkryté brány nemohlo být pro zjevné ofsajdové postavení uznáno. Právě Křelina se za další dvě minuty postaral i o další střelecký pokus poděbradského celku, který se mu nabídl po sledu nedůrazných zákroků domácí defenzivy, svou slabší levou nohou však zpoza vápna pálil jen vedle Jeřabkovi brány. Ve 25. minutě si na druhé straně hrací plochy proklestil cestu k zakončení aktivní Filipec, jeho střelu však učinil nebezpečnější spíše svou drobnou tečí do protipohybu brankáře Václavíka Živnůstka. Brankář Bohemie na mírnou změnu směru střely ale dokázal zareagovat a míč nohou vykopnout. O dvě minuty později pak na opačné straně hřiště vybídl Bílek svou fatálně nepřesnou přihrávkou k zakončení Šustu, ten ale svou střelu nasměroval jen těsně nad břevno brány Kutné Hory. Domácí obrana pod narůstajícím tlakem poděbradské ofenzivy stále častěji chybovala a po jedné z těchto chyb také zcela po zásluze podruhé kapitulovala, když po Rulcově nákopu dokázal nepříliš důrazného Bílka v souboji o míč předskočit Novák, poděbradský útočník následně bez větších obtíží obešel i Jeřábka a míč pohodlně uklidil do odkryté brány. Ve 31. minutě to navíc bylo už 0:3, když tentokrát úspěšná akce začala již na polovině Bohemie u navrátilce Hrušky, který u postranní čáry obral o míč Marka a nazvdory následnému pokusu o taktické přerušení ze strany domácího záložníka pokračoval ve hře. Svým nákopem poté neomylně našel Křelinu, který ještě míč sklepl do náběhu Nedorostovi a ten celou podařenou akci korunoval přesnou přihrávkou na před bránou stojícího Nováka. Aktivita Bohemie neustávala a za dalších pět minut si na svůj účet připsala už čtvrtou branku, když na Nedorostův rohový kop domácí defenziva prakticky ani nezareagovala a Živnůstka pohodlně hlavou znovu rozvlnil síť Jeřábkovi brány. Ve 38. minutě mohli domácí alespoň částečně zkorigovat vývoj utkání, když po sraženém Markově centru pálil z dobré pozice na hranici malého vápna Kulhánek, jeho slabou střelu z otočky ale Václavík bez problémů zlikvidoval. Namísto snížení gólového deficitu a případného zdramatizovaní utkání se přihlížející diváci naopak dočkali dalšího pokračování výsledkové demolice domácího celku. Ve 39. minutě se o její další epizodu postarali Javorek s Novákem. Záložník Bohemie při snaze o rychlou rozehrávku domácích obral o míč váhajícího Marka a jeho následnou křižnou střelu do sítě doklepl po hattricku bažící Novák. Ani to však z pohledu úspěšného poděbradského střelce nebylo vše a ve 42. minutě přidal svou čtvrtou branku v utkání, když tentokrát do sítě hlavou pohotově doklepl Jeřábkem vyraženou střelu z kopačky Nedorosta. Poločasové skóre se tak zastavilo na výsledku 0:6 a tenisovou terminologií tak poděbradská Bohemia domácí celek v prvním setu z kurtu vyprovodila potupným kanárem.

Po dojmem takřka rozhodnutého výsledku se utkání ve druhém poločase již spíše dohrávalo a zajímavých příležitostí před oběma bránami výrazně ubylo. Na dlouhé minuty ojedinělým střeleckým počinem se tak stal pokus Piskače ze samotného úvodu poločasu, který však svou střelu bez přípravy nakonec poslal zcela mimo prostor poděbradské brány. Právě Piskač se postaral i o další zakončení domácího celku, když se k němu v 62. minutě dostal míč po poděbradskou defenzivou nešťastně odvráceném centru Saulicha, poskakující míč ale napálil pouze do rukavic Václavíka. Za další dvě minuty se poděbradský brankář musel mít na pozoru znovu, když další Saulichův centr z levé strany hřiště přistál na kopačce Kacafírka, následné počínání kutnohorského útočníka však Václavík zkušeně přečetl a míč mu v pravou chvíli odebral. Až v 69. minutě si svou první zaznamenáníhodnou příležitost v rámci druhého dějství vypracovali také hráči Bohemie, když se do Nedorostova centru z levé strany hřiště snažil hlavou položit střídající Hněvsa, ten však tísněn jedním z domácích hráčů nedokázal míč na Jeřábkovu bránu úspěšně nasměrovat a volný míč se následně stal kořistí domácích hráčů. V samotném závěru utkání si pak oba celky ještě rozdělili po jedné slibné příležitosti či alespoň jejím náznaku. V 89. minutě se nejprve po další centru Saulicha dostal k zakončení hlavou Suchánkem tísněný Kacafírek, zcela mimo mířícím pokusem však pouze symbolicky podtrhl zmar domácího celku v tomto utkání. V poslední minutě utkání pak zajímavou možností k takřka samostatnému postupu na bránu Kutné Hory pohrdl špatným zpracováním dlouhého Živnůstkova pasu Šendera a ani on tak ve druhém poločase stagnujícím skórem utkání nedokázal pohnout. Utkání však i navzdory tomu skončilo překvapivě hladkým vítězstvím Bohemie, která tak v prvních dvou jarních utkáních s celky z čela tabulky získala z pohledu záchranářských bojů veledůležitých 5 bodů.

„Zápas se mi hodnotí těžce, když doma prohrajeme nula šest a po půlhodině hry jsme již prohrávali o tři branky,“ uvedl trenér Kutné Hory Radek Kulhánek.

„Velkou část viny dávám ale sobě. Na poslední chvíli jsem se po konzultaci s Markem Wolfem rozhodl pro hru na pět záložníků a nebyla to správná volba. Původní myšlenka byla jiná, ale vzhledem k tomu, že Piskač byl v práci na noční, tak jsem mu chtěl ve středu hřiště trošku ulehčit práci. Bylo to špatné rozhodnutí,“ přiznal Radek Kulhánek a pokračoval: „Než jsme stačili prostřídat, tak se ze stavu nula tři stalo nula šest a s tím se těžko něco dělá. Jsem přesvědčený, že kdybychom nastoupili v rozestavení, ve kterém jsme hráli ve druhém poločase, tak by zápas dopadl jinak. Je to pro mě poučné,“ konstatoval.

„Byl to systém, který jsme na podzim v některých zápasech hráli a fungoval nám. Dnes nám to ale nesedlo. Všichni tři obránci nezvládali souboje jeden na jednoho a hořeli. Nebyli navíc dozajištění defenzivními hráči ze středu hřiště. Bylo to špatné rozhodnutí,“ opakoval Radek Kulhánek a doplnil: „Věřím ale, že si z toho vezmeme ponaučení a další zápas zvládneme lépe.“

„Vyrovnali jsme se mnohem lépe s terénem a měli ještě další možnosti ke skórování. Jsem rád, že jsme udrželi čisté konto, protože poločasový výsledek za takového stavu nabízí lehké podcenění,“ řekl poděbradský trenér Ladislav Bobek. „Hráčům patří díky za zasloužené vítězství, které je povzbuzením do dalších bojů o záchranu,“ doplnil Bobek.

Z pohledu střelce čtyř branek Matěje Nováka měly více ze hry rozhodně Poděbrady. „Už od úvodního hvizdu jsme na Kutnou Horu začali vyvíjet tlak, což se nám vyplatilo už ve čtvrté minutě, kdy jsme dali úvodní první gól. Tím jsme se ujali vedení. Byli jsme na skvělé vlně a do poločasu se nám povedlo dát celkem šest branek,“ vyjádřil se Novák. „Dohráli jsme tak, jak jsme si řekli v kabině a zaslouženě se nám podařilo zvítězit. Získali jsme všechny tři body, to je pro nás teď hlavní,“ dodal autor čtyř poděbradských gólů Matěj Novák.

Autoři komentářů: Jakub Svoboda, Markéta Stiborová