Utkání Bohemie se Starou Boleslaví znovu nabídlo bohatou gólovou nadílku

Napsal(a)  Zveřejněno: 28. 04. 2024
Utkání Bohemie se Starou Boleslaví znovu nabídlo bohatou gólovou nadílku Svatopluk Samler

Poděbrady - Utkání poděbradské Bohemie se staroboleslavským Slavojem se začínají stávat zárukou bohaté gólové podívané. Již podzimní střetnutí obou celků představovalo s devíti vstřelený brankami doposud nejgólovější představení poděbradského celku v aktuálně probíhající sezóně a to jarní jej pak dokonce ještě o další dvě vstřelené branky předčilo.

FK Bohemia Poděbrady - FK Slavoj Stará Boleslav 8:3 (4:0)

Branky: 23. Králík, 26. a 51. Nykodým, 37. a 45+2. Herzán, 71., 90+3. a 90+4. Křivský - 57. Krulich, 66. a 78. Pelnář

FKBP: Fiška - Zumas, Svoboda, Hněvsa (C) (63. Pinkas), Křivský - Králík (46. Uher), Havránek, Kubánek (63. Vokatý) - Kalina (63. Barták), Herzán (46. Soukup), Nykodým

Stará Boleslav: Šejvl T. - Janík (68. Matějovský), Brůžek, Birkuš, Černý - Tesař (35. Vašátko), Renč, Moravský (C), Krulich, Šejvl J. - Pelnář

Již úvodní dějství napovědělo mnohé o aktuálním rozpoložení obou mužstev, když hosté vsadili vše na jednu kartu v podobě hluboko usazeného defenzivního bloku, který se poděbradští hráči jali okamžitě aktivně dobývat. Již po několika desítkách vteřin hry si tak na Králíkovu přihrávku za obranu naběhl Křivský, jenž se snažil okamžitě hledat přihrávkou před bránu některého ze svých nabíhajících spoluhráčů, ovšem v nelehké pozici dokázal úspěšně zasáhnout Birkuš, jenž míč nasměroval do zámezí těsně vedle brány Slavoje a uchránil tak svůj celek od bleskurychlé pohromy. Poděbradský forvard, alternující však v tomto utkání na pozici krajního obránce, byl pak jednou z ústředních postav i dalších dvou gólových příležitostí domácí Bohemie v tomto utkání, ovšem gól mu prozatím přán nebyl. V 7. minutě totiž po Kalinově centru z levé strany nejprve nedokázal přesněji umístit svou hlavičku, kterou tak bez problémů zlikvidoval brankář Šejvl a o čtyři minuty později zdárněji nezužitkoval ani Kubánkovu pobídku za obranu, když křižnou střelou pálil pro změnu jen vedle soupeřovi svatyně. Když se Bohemii nedařilo uspět svou tradiční zbraní, zkusil své štěstí ve 22. minutě překvapivou dalekonosnou střelou Herzán, ale Šejvl se jeho pokusem nenechal zaskočit a míč vytěsnil na rohový kop. Ten se však již stal dostatečně pevným základem pro zajištění vedoucí branky domácího celku, když Havránek po rozehrávce od rohového praporku přenesl míč na Králíka, jenž si jej před šestnáctkou ještě chytře zasekl a následnou střelu pak mezi nohama jednoho z bránících hráčů Staré Boleslavi uklidil přesně k levé tyči soupeřovi brány. Vstřelená branka Bohemii ještě víc nabudila a ta se v rychlém tempu hnala za navýšením svého nabytého náskoku. Ve 24. minutě ještě Králík se svým dalekonosným pokusem neuspěl, když Šejvla nepřehodil, ovšem o dvě minuty později Herzán na půli hřiště důrazným způsobem obral o míč Krulicha, načež okamžitě vysunul do samostatného úniku Kalinu a ten ještě nezištnou přihrávkou připravil pohodlnou pozici ke skórování sekundujícímu Nykodýmovi. Až poté se svou troškou do gólového mlýna mohli poprvé v utkání přispět do té doby nepříliš nebezpeční hosté, když přetažený rohový kop Krulicha padl přesně na hlavu Renče, nicméně ten ve výskoku nedokázal míč vměstnat mezi tři tyče a průběh utkání tak prozatím nezdramatizoval. Střetnutí naopak i nadále kráčelo v jasně nastaveném kurzu a do tříbrankového vedení nakonec Bohemia nakročila ve 37. minutě poté, co Birkuš v pokutovém území nešikovným zákrokem podrazil Herzána a ačkoliv zkušený poděbradský útočník neuposlechl okřídleného fotbalového pravidla a sám se zhostil exekuce nařízeného pokutového kopu, tak dokázal míč vyražený Šejvlem napodruhé bez problémů uklidit do sítě a napravit tak své předchozí selhání z penaltového puntíku. Hosté naproti tomu ve svém ofenzivním snažení stále zůstávali poměrně platoničtí a zmohli se pouze na několik velmi nepodařených dalekonosných pokusů, které nulu na kontě obdržených branek Bohemie nemohly reálně ohrozit. A když už se v závěru úvodního dějství po Vašátkově centru dostal k možnosti slibnějšího zakončení Krulich, hlavičkoval pouze do středu brány, kde byl připravený Fiška a ten tak bez větších problémů zasáhl. Ještě jednoznačnější vizitku úvodní pětačtyřicetiminutovky pak určilo její nastavení, když v jeho úplném závěru Bohemia využila nekoncentrovanosti hostujících hráčů po jednom ze sporných výroků rozhodcovské trojice a Herzán po Kalinově rozehrávce rohového kopu u bližší tyče pohodlným sklepnutím přidal svou druhou branku nejen v tomto utkání, ale zároveň i dosavadním průběhu jarních bojů.

Bohemia si s nastřádaným náskokem mohla dovolit o poločasové pauze protočit sestavou, ovšem memento podzimního střetnutí, kdy se jí se stejným soupeřem podařilo obdobný rozdíl ve skóre doslova promrhat, bylo stále v živé paměti poděbradských hráčů. Ti tak i v úvodu druhého poločasu pokračovali ve své dosavadní ofenzivní aktivitě a snažili se odpor houževnatého soupeře definitivně zlomit. Ve 48. minutě však Kalinovu střelu po Havránkově přihrávce dokázala zblokovat defenziva Staré Boleslavi a o minutu později poté Křivský po hbitém uvolnění v pokutovém území pálil z otočky pro změnu jen těsně vedle soupeřovi brány. Zasloužené páté branky se tak domácí dočkali až v 51. minutě, když Havránkův dlouhý nákop překvapivě propadl za již nepříliš pozorně působící staroboleslavskou obranu a Kalina mohl znovu nezištným způsobem připravit pohodlnou pozici pro zakončení úspěšně skórujícímu Nykodýmovi, jenž uklidil míč nekompromisně do sítě. Hosté se však nevzdávali ani za tohoto stavu a v 57. minutě se i oni dočkali střeleckého úspěchu, který jim nepřesnou rozehrávkou dopřál brankář Fiška, jemuž následně Krulich ještě nasadil přesnou kličku a dovedl míč až do sítě poděbradské brány. Hosté pak znovu potvrdili, jak i jeden gól dokáže pořádně zamíchat rozdanými kartami a ačkoliv v 65. minutě mohl Bohemii vrátit zpět ztracené vedení Vokatý, jenž ovšem po Křivského přihrávce napálil míč pouze do dobře postaveného Birkuše, tak to o minutu později byli znovu hráči Staré Boleslavi, kdo mohl slavit další změnu ve skóre, když po rychlé akci levou stranu a zpětné přihrávce uklidil míč ke vzdálenější tyči Pelnář. Slavoj tak byl rázem díky dvěma vstřeleným brankám na koni, ale nastupující nervozitu poděbradský hráčů z nepříznivého vývoje poměrně rychle utnulo v 71. minutě zaváhání zkušeného Birkuše, který na půli hřiště překvapivě neodvrátil dlouhý výkop Fišky, díky čemuž mohl směrem vpřed nakročit Křivský, jenž si ještě míč v pokutovém území zkušeně zasekl před dotírajícím staroboleslavským obráncem a následně jej již neomylně uklidil k levé tyči soupeřovi brány. Úspěšný střelec navíc mohl o šest minut později svůj střelecký příspěvek tomuto utkání rychle zdvojnásobit poté, co Nykodým předskočil v souboji o míč obránce Staré Boleslavi a servíroval svému spoluhráči z útočné řady přesnou přihrávku před odkrytou bránu, ovšem ten ve vyložené příležitosti tentokrát překvapivě selhal a míč napálil pouze nad bránu Slavoje. A i díky tomu tak mohlo znovu svou platnost potvrdit další z notoricky známých fotbalových pravidel, když obratem na druhé straně hřiště důrazným způsobem vybojoval míč v pokutovém území Bohemie Krulich a přesným obloučkem jej posadil na hlavu Pelnářovi, jenž tak mohl pohodlně snížit opět na rozdíl tří branek. Staré Boleslavi však již na další zvrat ve skóre již nezbývalo mnoho sil a když v 82. minutě Pelnářův obstřel zpoza šestnáctky zamířil pouze vedle poděbradské brány, začínalo být o osudu utkání stále víc a víc jasno. V závěru utkání už navíc mohli skórovat pouze hráči Bohemie a ještě tak zvýraznit své další vítězství na domácí půdě. V 85. minutě jim ještě štěstí příliš nepřálo, když Havránkův přímý kop, který Šejvl pouze vyrazil, nedokázal do sítě doklepnout Uher, ovšem v nastavení druhé pětačtyřicetiminutovky byl hned dvakrát přesným adresátem přihrávky před odkrytou bránu Křivský a ten již nabídnutými příležitostmi nepohrdl. Poprvé tomu tak bylo ve třetí minutě nastavení po přesné Zumasově přihrávce z pravé strany a o necelou minutu později pak při úplně poslední akci utkání úspěšný poděbradský střelec těžil z přihrávky za obranu z kopačky novice v poděbradském dresu Bartáka a následné nezištné pobídky Nykodýma. Forvard Bohemie tak zkompletováním hattricku definitivně podtrhl nejvyšší výhru Bohemie v tomto soutěžním ročníku, která tak má nově podobu 8:3.

„Jsme rádi, že jsme konečně po dlouhé době zvítězili výrazným rozdílem a naše solidní hra v poli byla vyjádřena i góly,“ těšilo Tomáše Kubánka, hrajícího trenéra Bohemie Poděbrady. „Rozhodl první poločas, druhá půle už se spíše dohrávala, o čemž svědčí počet branek, kolik na obou stranách padlo,“ přidal. „Od šedesáté minuty jsme dohrávali se sestavou s ročníky narození 1996 (Pinkas), 1999 (Uher) a poté už byli hráči 2000 a mladší. Tohle je pro nás velký příslib do budoucna. Premiéru za áčko si odbyl Kuba Barták a zaslouženě po zápase sklidil aplaus kabiny,“ podotkl Kubánek. „Příští týden jedeme na těžké utkání do Vrd a poté už vyhlížíme domácí utkání se Slovanem. Chtěli bychom, aby na toto utkání bylo naše hřiště v perfektním stavu. Bohužel to ovšem nezáleží jen na nás. Momentálně je naše hřiště ve stavu, na jaký nejsme v toto ročním období zvyklí a přístup nového správce hřiště nevěstí dobré vyhlídky. Bojíme se, že to skončí ostudou pro cele město Poděbrady, které vynaložilo nemalé prostředky na rekonstrukci našeho areálu. Což není zásluhou vedení klubu, které dělá pro Bohemii maximum,“ dodal Tomáš Kubánek.

Autor komentáře trenéra k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník