Střelecké procitnutí Nováka zajistilo Bohemii vítězný závěr sezóny

Napsal(a)  Zveřejněno: 15. 06. 2024
Střelecké procitnutí Nováka zajistilo Bohemii vítězný závěr sezóny Vladimír Malinovský

Kosmonosy - Vítěznou tečku za svou úspěšnou sezónou měla poděbradská Bohemia v úmyslu napsat na půdě rezervy Kosmonos a svůj plán nakonec zdárně naplnila. Pouze tím tak podtrhla tím povedenou jarní část, která ji s předstihem a pohodlným bodovým náskokem vynesla konečnou třetí příčku.

SK Kosmonosy B - FK Bohemia Poděbrady 1:2 (0:1)

Branky: 90. Havlas - 19. a 61. Novák

Kosmonosy B: Klíma - Trajkovski, Zeman (66. Fořt), Žižka, Strouhal (50. Hutsalyuk) - Straka, Kraus (C) (66. Dadiveren), Žďánský (72. Helmich), Havlas - Zajíček, Boxan (72. Stacha)

FKBP: Málek - Zumas, Uher, Hněvsa (C), Pinkas (63. Schulz), Křivský (63. Herzán) - Havránek, Kubánek (63. Barták) - Kalina (30. Králík), Novák, Nykodým (76. Suchánek)

Do páteční předehrávky závěrečného kola I.A třídy lázeňský celek nastupoval v poněkud pozměněném rozestavení, ovšem s ním se poděbradští hráči poměrně rychle dokázali sžít a v úvodu utkání byli výrazně nebezpečnější než jejich soupeř. Podařený vstup do utkání navíc už v 7. minutě mohl korunovat Novák, který se po přihrávce Kaliny zčistajasna ocitl zcela sám za obranou soupeře a z pravé strany postupoval na brankáře Klímu, nicméně toho svým pokusem o obstřel nezaskočil a rychlou změnu ve skóre tak Bohemii nezajistil. Reparát poděbradský forvard, který však v průběhu jarních bojů doposud na úspěšný střelecký zásah čekal marně, mohl složit krátce po čtvrthodině hry, kdy ho do úniku za obranu soupeře nasměroval pro změnu Kubánek, ale ani v tomto případě ještě jinak obávaný střelec nedokázal zachovat chladnou hlavu a jeho střelu Klíma bezpečně vyrazil. Svou střeleckou smůlu tak kanonýr Bohemie protrhl až na třetí pokus v 19. minutě, kdy tentokrát po Havránkově přihrávce při svém samostatném nájezdu nasadil k chladnokrevné kličce brankáři a poté již pouze pohodlně uklidil míč do odkryté sítě. Po poněkud rozpačitém úvodu se však začali pomalu rozehrávat rovněž domácí hráči a s přibývajícími minutami začali v jistých momentech utkání přebírat herní iniciativu. Defenziva Bohemie si však počínala velmi pozorně a přestože se leckdy nedokázala vyvarovat dílčích zaváhání, soupeři přemíru bezprostředních možností k ohrožení vlastní brány neumožňovala. Z pohledu domácích tak zůstávalo pouze u nepřesných zakončení Boxana se Žižkou, které bránu soupeře minuly o několik decimetrů. A když už ve 24. minutě Boxan se svým dalším pokusem zpoza šestnáctky mezi tři tyče přece jenom dokázal zacílit, zvládl jeho nepříliš dobře umístěnou střelu poděbradský brankář vytěsnit nad svou bránu. Bohemia naopak i nadále číhala na možnosti rychlých kontrů vedených po obou stranách hřiště a nejednou se po nich také dostala až k možnosti zakončení, ovšem střídající Králík hned dvakrát z prostoru šestnáctky pálil nepřesně, když ovšem zejména jeho druhému pokusu ze 40. minuty k úspěchu nescházelo mnoho a v závěru úvodního dějství pak po dalším z přečíslení domácí obrany a přesné přihrávce v podání Králíka tváří v tvář Klímovi znovu neuspěl ani Novák. A když následně po zásahu vystavěné zdi jen těsně vedle levé tyče domácí brány prolétl rovněž Králíkův přímý kop, vyzníval konečný poločasový výsledek ve prospěch poděbradské Bohemie zatím jen tím nejtěsnějším možným rozdílem.

Ani druhý poločas dlouhé minuty nenabízel diametrální rozdíl v herním rozpoložení obou mužstev a přestože rezerva Kosmonos stále měla možnost směle pomýšlet na vyrovnání, musela se zároveň její defenziva neustále mít na pozoru před nebezpečnými akcemi poděbradské celku, který měl ke vstřelené brance přece jenom o něco blíže. Další z rychlých výpadů Nováka ve 48. minutě však tentokrát důrazným zákrokem zastavil Zeman, jehož počínání v pokutovém území hlavní arbitr neposoudil jako nedovolené, a o chvíli později pálil zpoza šestnáctky jen těsně mimo prostor vymezený třemi tyčemi Králík. Na druhé straně hrací plochy se nebezpečnější dění před poděbradskou bránou odehrávalo zejména při četných standardních situacích domácího celku, ovšem těm Bohemia dokázala s vypětím všech sil odolat a v 61. minutě naopak právě po jednom z nebezpečných útok soupeře sama nečekaně udeřila. To když Uher dlouhým výkopem až z vlastního pokutového území nasměroval do dalšího samostatného úniku trpělivě číhajícího Nováka a jeho následnou umístěnou střelu do horní části brány již tentokrát Klíma i přes veškerou snahu nedokázal vytěsnit. Hra se tímto momentem a rovněž i v důsledku realizovaných střídaní v řadách obou celků uklidnila a poděbradský celek si již vcelku pohodlně hlídal své dvoubrankové vedení. Hráči domácí rezervy se sice po centrech z obou stran ještě dokázali čas od času probít k zajímavým možnostem zakončení, ovšem ty končily buď nepřesným řešením jako v případě Strakovy střely nad po přetaženém centru z levé strany, či slabou hlavičkou Zajíčka, se kterou si v 82. minutě dokázal bez větších obtíží poradit brankář Málek. Náskok poděbradského celku mohl naopak také ještě několikrát narůst, ovšem to by si hráči Bohemie museli počínat přesněji, než jako Novák, jenž po Zumasově zpětné přihrávce pálil z nadějné pozice jen těsně nad domácí bránu. V závěru utkání poděbradští hráči mohli svých promarněných šancí přece jenom ještě litovat, jelikož domácí stále nehodlali složit zbraně. V 86. minutě ještě nedokázali potrestat nedorozumění v rozehrávce mezi střídajícím Suchánkem a brankářem Málkem, když Stacha z bezprostřední blízkosti neprocedil míč za záda strážce poděbradské svatyně, ovšem v závěru základní hrací doby si na ideálně načasovanou Stachovu přihrávku za obranu naběhl Havlas a ten již míč křižnou střelou neomylně uklidil do sítě soupeřovi brány. Následné čtyřminutové nastavení však už třetí celek soutěžní tabulky dokázal bez výraznějších komplikací zvládnout a ačkoliv znovu sám svůj triumf odmítl definitivně stvrdit, když jeho jediný úspěšný střelec v tomto utkání neuspěl ani po dalším z přečíslení obrany rezervy Kosmonos a nezištné přihrávce střídajícího Herzána, jelikož jeho střelu stejně jako již poněkolikáté vystihl pohotový brankář Klíma, nenechal si již své vítězství v poměru 1:2 uniknout.

„Tentokrát jsme trochu pozměnili rozestavení, jelikož nám chyběli stabilní členové obrany Svoboda a Soukup a zároveň se se svojí kariérou již podruhé loučil Libor Pinkas. Takže jsme nastoupili se třemi stopery,“ popsal důvody nového uspořádání sestavy Tomáš Kubánek, hrající kouč Bohemie Poděbrady. „Utkání proti mladému soupeři mělo celkem solidní fotbalovou úroveň, bylo znát, že už se o nic nehraje. My jsme vyhráli naprosto zaslouženě. Navrátilec Novák nám vyhrál zápas svými dvěma góly, ale dnes jich mohl dát tak šest, šel ještě čtyřikrát sám na bránu. Ale vždycky říkám, že jsme rádi, že ho máme,“ smál se dobře naložený poděbradský kormidelník. „U nás panuje obrovská spokojenost, třetím místem jsme si splnili předsezónní cíl. Navíc na jaře jsme prohráli jen dvakrát s oběma týmy před námi,“ potěšilo Kubánka.