Bohemii bahenní lázeň nesvědčila

Napsal(a)  Zveřejněno: 02. 10. 2022

Mělník - Fotbalisté poděbradské Bohemie nedokázali anglický týden zakončit vítězně. Po domácích skalpech Staré Boleslavi a Poříčí nad Sázavou nastoupili na půdě mělnické Pšovky, kde nepodali výkon srovnatelný s těmi předchozími a připsali si zaslouženou porážku.

FK Pšovka Mělník - FK Bohemia Poděbrady 5:0 (2:0)

Branky: 14. a 38. Pokorný, 48. Šmíd, 60. Chytil, 70. Bursa

Pšovka: Zamazal - Beneš, Eder, Studený, Grabmüller - Bursa (73. Bláha), Mihalík, Chytil (C) (68. Merta), Šára (73. Miřatský), Šmíd - Pokorný (68. Havel)

FKBP: Málek - Soukup, Voříšek (C), Kubánek, Schulz - Zumas (60. Vokatý), Hoznauer (46. Suchánek), Havránek, Kalina - Křivský, Novák

Bohemia do utkání nastupovala hned se čtyřmi vynucenými změnami v základní sestavě oproti předchozímu střetnutí a navíc se musela popasovat s typicky podzimním stavem pažitu mělnického hřiště, který nesl jak následky deštivého sobotního počasí, tak náročného týdenního programu. Domácí se se složitým terénem dokázali vyrovnat s nepoměrně větším úspěchem a od úvodních minut měli více ze hry. Po zaváháních poděbradských hráčů se také záhy pokoušeli o ohrožení brány Bohemie, ale úvodní Chytilův dalekonosný pokus ze 4. minuty ještě Málkovi na kluzkém terénu příliš starostí nenadělal a poděbradský brankář pak o pár desítek vteřin později dokázal zareagovat také na lehkou Zumasovu teč po přihrávce Šmída, která z úhlu směřovala k jeho bližší tyči, ale míč vyrazil do zámezí. Tlak domácích však pokračoval a v 9. minutě přišla první z jejich výraznějších příležitostí, když se podél brankové čáry prosmýkl Pokorný a zpětnou přihrávkou vybídl v pokutovém území k zakončení Šáru, ale ten v nadějné pozici pálil pouze nad bránu Bohemie. Aktivita Pšovky tak gólové vyústění nalezla až o pět minut později, kdy po další ze ztrát poděbradských hráčů ve středu hřiště domácí nasměrovali přihrávkou za obranu k postupu vpřed Bursu a ten ještě následně v předbrankovém prostoru neziště předložil míč Pokornému, jenž již se zakončením do prázdné brány neměl žádný problém. Snaha se rozhodně nedala upřít ani hráčům Bohemie, ale ti se proti důrazné a kompaktně působící defenzivě soupeře nedokázali prosadit, ačkoliv jim nejednou scházelo jen málo k úspěchu. Alespoň dalekonosnou střelou se tak na složitém terénu pokusil brankáře Zamazala zaměstnat Havránek, ale ani on nedokázal zamířit přesně a bránu soupeře o několik decimetrů minul. To na druhé straně hřiště se k dalšímu gólovému úspěchu schylovalo o poznání svižnějším tempem a Bohemia si musela hned po několika složitých situacích zhluboka oddechnout. Blízko byl ve 24. minutě k druhému střeleckému úspěchu Pokorný, ke kterému míč propadl po dlouhém nákopu domácích a neúspěšném pokusu o odkop v podání Kubánka, ale mělnický útočník svou křižnou střelu nasměroval jen o několik centimetrů vedle levé tyče soupeřovi brány a velkou šanci na navýšení skóre tak promarnil. O tři minuty později pak poděbradští hráči neúspěšně anticipovali rozehrávku rohového kopu v podání domácích, po které zpoza šestnáctky pálil Mihalík, ale do cesty střely domácího středopolaře se tentokrát postavila horní tyč poděbradské brány a rozdíl ve skóre tak nadále zůstával jednobrankový. V tomto stavu průběžné skóre nakonec vydrželo až do 38. minuty, kdy hlavní arbitr Havránkovi při snaze o rozehrávku odpískal úder loktem do obličeje napadajícího Pokorného a domácí tak měli výhodu přímého kopu. Při něm pro změnu chyboval poděbradský brankář, který přízemní ránu směřujcí do středu brány dokázal pouze vyrazit a jím odražený míč do brány pohodlně dorazil Pokorný, jenž se tak po předchozích nezdarech definitvně dočkal svého druhého úspěšného zásahu v utkání. Ofenzivní snažení Bohemie naopak i nadále postrádalo nebezpečnější vyjádření a brankář Zamazal tak na bahnitém terénu prakticky nemusel dělat čest svému jménu. Zůstalo pouze u několika nepřesných a slabých střeleckých pokusů, které však strážci domácí svatyně nenadělaly mnoho práce a dvoubrankové vedení Pšovky tak nemohly ohrozit. A jelikož se do konce prvního poločasu již neprosadili ani nadále aktivní domácí, skončilo první dějství dříve stanoveným poměrem skóre 2:0.

Bohemia se snažila do druhé půle přeskupit své řady a poslat do hry čerstvé síly, ale namísto zdramatizování utkání následovala další studená sprcha pro její bodové ambice. Již ve 48. minutě totiž dostal Bursa dostatek prostoru k postupu pravou stranou a následnému centru, na který sice v předbrankovém prostoru těsně nedosáhl Šára, ale u vzdálenější tyče celou situaci jistil Šmíd, jenž v osobním souboji předskočil bránícího Soukupa a uklidil míč do sítě poděbradské brány. Úvod druhého dějství rozhodně z pohledu lázeňského celku nepatřil mezi vydařené úseky utkání a namísto kýženého comebacku si spíše koledoval o další obdržené branky. Pokorný však při snaze o zakončení z ostrého úhlu míč do sítě nepropasíroval a o chvíli později pak v síti neskončil ani zblokovaný odkop Kubánka, jenž po zásahu Mihalíka směřoval do sítě, ale po letmém zásahu poděbradského brankáře skončil pouze v zámezí. A tentýž hráč Pšovky se nedokázal gólově prosadit ani v 57. minutě, kdy dostal přesnou přihrávku napříč pokutovým územím, ale jeho zakončení opět dokázal vyrazit přesouvající se poděbradský brankář. O dvě minuty později se výraznějším způsobem o slovo konečně přihlásili také poděbradští hráči, když se po centru z levé strany v nadějné pozici pro zakončení hlavou ocitl Kalina, ale záložník Bohemie bohužel svému hlavičkovému pokusu nedokázal udělit potřebnou razanci a první slibnějsí příležitost svého týmu k alespoň dílčími zdramatizování utkání tak promarnil. Za neproměněnou příležitost navíc poděbradští hráči záhy pykali, když defenziva Bohemie nedokázala zachytit další náběh za obranu v podání Pokorného a ačkoliv Málek tentokrát tváří v tvář domácímu útočníkovi dokázal zasáhnout, tak jím vyražený míč doputoval přesně na kopačku osamoceného Chytila a ten již neměl problém jej uklidit do prázdné brány soupeře. Domácí poté už s vědomím čtyřbrankového vedení mohli v poklidu prostřídat a poděbradští hráči se tak přece jenom dostávali o něco více do hry, ale nebezpečí pro bránu Bohemie ještě definitivně nevzalo za své. Hned ve dvou případech mělnické hráče o další gólový úspěch připravilo ofsajdové postavení a v jednou se jim prozměnu do cesty postavila tyč brány Bohemie. Pátého střeleckého úspěchu se tak dočkali až v 70. minutě, kdy se Šmíd na levé straně dostal za záda bránícího Soukupa a jeho přihrávku do předbrankového prostoru nedokázal odvrátit Schulz, načež míč doputoval k osamocenému Bursovi a ten jej křižnou střelou uklidil do sítě. O alespoň čestný úspěch Bohemie se záhy mohl zasloužit Novák, který se hbitým náběhem protáhl za obranu soupeře a snažil se poskakující míč nasměrovat lehkým obloučkem za záda brankáře Zamazala, ale bohužel svůj střelecký pokus nasměroval pouze do připravených rukavic strážce domácí svatyně a na kontě vstřelených branek hostujícího celku tak stále zela nula. Ta zůstala v platnosti i po situaci v 72. minutě, kdy se poděbradský forvard v krátkém sledu ocitl v další nadějné střelecké příležitosti, ale své razantní zakončení opět nedokázal přesněji umístit a Zamazal tak znovu podržel svůj tým. Poděbradští hráči se ani za rozhodnutého stavu nestranili ofenzivnímu snažení a dokázali podnikat zajímavé útočné akce, tak jako v podání individuálního slalomu Havránka, který obešel hned tři hráče soupeře, ale následné střelecké pokusy jim kýženou gólovou radost nepřinesly. A pouze v náruči domácího brankáře skončil i střelecký pokus zpoza šestnáctky v podání v dresu Bohemie debutujícího Vokatého, který po svém příchodu na hřiště oživil hru poděbradského celku. I na druhé straně hrací plochy však zůstávala defenziva v trvalé pernamenci a nejednou poděbradský celek od další kapitulace zachránil včasný zásah pozorně bránícího Voříška, jenž v pádu odvracel míč směřující na zcela osamoceného hráče soupeře. A v samotném závěru pak poděbradskému mužstvu ještě jednou ukázala svou vlídnější tvář také štěstěna, když domácí v 88. minutě orazítkovali podařenou křiznou střelou pouze břevno Málkovi brány. Na konečné podobě skóre se tak již nic nezměnilo a Bohemia po předchozích úspěších musela prozměnu skousnout doposud nejvyšší porážku v sezóně.

„Naše mladé mužstvo musí být za takové zápasy, včetně výsledku, rádo. Je to velká zkušenost, že i fotbal může mít takovou podobu,“ ulevil si po utkání poděbradský kapitán Jiří Voříšek. „Absolvovali jsme utkání na zcela rozvoraném hřišti a přesto se snažili hrát konstruktivní fotbal. To byla pro nás samozřejmě šoková doktrína a domácí si tak vcelku jednoduše dokráčeli pro celkem pohodlné vítězství. My jsme získali zápasovou zkušenost z fotbalového minimalismu, který nenalezneme každý víkend,“ přidal zadák Bohemie.

Autor komentáře k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník