Bohemia za záchranou nevykročila pravou nohou

Napsal(a)  Zveřejněno: 07. 03. 2020
Bohemia za záchranou nevykročila pravou nohou Markéta Stiborová

Radotín - Poděbradskou Bohemii čekala na úvod jarní části sezóny Ondrášovka krajského přeboru velká neznámá. Hvozdnici sice v prním kole aktuálního ročníku dokázala poměrně přesvědčivým výsledkem porazit a celkově dokázala v jeho podzimní části nasbírat o osm bodů více, ale čilý přestupový ruch na přespolní trase Štěchovice-Hvozdnice dával na staré pořádky poměrně snadno zapomenout.

SK Hvozdnice - FK Bohemia Poděbrady 4:1 (2:1)

Branky: 4. Třešňák, 38. Nerad, 46. a 61. Woitek - 43. Křelina

Hvozdnice: Kohoutek - Matys, Jakobovský, Hodosi, Neumann (85. Artimovič) - Tomanec (79. Nejedlý), Hromádka, Nerad, Štědronský - Třešňák (C), Woitek (89. Obermajer)

FKBP: Kafka - Hněvsa (46. Kubánek), Hruška R. (C), Suchánek, Voříšek (82. Soukup) - Bora, Hruška L. - Šusta (46. Nepovím), Javorek, Novák (74. Zima) - Křelina (87. Martínek)

Krátké oťukávací entrée utkání hraného na neutrální půdě v Radotíně, ve kterém nade vše čněl brzký nedovolený zákrok oceněný žlutou kartou v podání Hněvsy, vzalo vcelku rázně za své ve 4. minutě utkání. To když poděbradská ofenziva nedokázala dotáhnout jeden ze svých útočných výpadů a obratem už míč kvapně putoval směrem na druhou stranu hřiště. Po dlouhém pasu za obranu následně nedokázal Hruška v souboji hráčů s kapitánskou páskou na paži míč vypíchnout dostatečně důrazným způsobem a dříve než vyběhnuvší brankář Kafka se jej zmocnil hvozdnický Třešňák. Jeho pohotový oblouček sice ještě zastavila levá tyč poděbradské brány, ale s následným doklepnutím do odkryté sítě si již bývalý ligista bez problémů poradil a poslal svůj tým do vedení. S odpovědí mohl o chvíli později přispěchat Novák, kterému adresoval svůj centr do pokutového území Javorek, ale forvard Bohemie při snaze o střelu nezasáhl míč ideálním způsobem a ten tak vůbec nezamířil na bránu soupeře. To o několik minut později už hlavička poděbradského útočníka na Kohoutkovu svatyni zamířila, ale prozměnu ji tentokrát scházela potřebná razance. Jinak ale v průběhu prvního poločasu měli více ze hry, a potažmo také brankových příležitostí, hráči Hvozdnice. Po deseti minutách hry se nechal na pravé straně předskočit v souboji o míč Hněvsa a rázem se ve vyložené příležitosti před brankářem Kafkou ocitla jedna z nových akvizic Hvozdnice Štědronský. Své zakončení však bývalý hráč Štěchovic nedokázal přesněji umístit a pálil pouze nad břevno poděbradské brány. V závěru úvodní dvacetiminutovky si pak po dalším dlouhém pasu za obranu v režii Nerada musel počínat duchapřítomně brankář Kafka, který jen tak tak stihl míč odklidit do bezpečí před osamoceným Woitkem a zachovat tak nejtěsnější rozdíl ve skóre. Druhou branku měl poté na noze doposud jediný úspěšný střelec utkání Třešňák, který si přesně naběhl na centr Nerada ze standardní situace a v pokutovém území umě udržel na svých zádech i svého osobního strážce Hrušku. Jeho pohotové zakončení placírkou však Kafkovu bránu k úlevě poděbradských hráčů těsně minulo. Hvozdnice se však nakonec své druhé branky ještě v rámci úvodní pětačtyřicetiminutovky přecejenom dočkala. To když ve 38. minutě nedokázala poděbradská defenziva pokrýt dlouhý křižný pas směřující na Tomance a pravý záložník sestavy Hvozdnice následně dostal dostatek času a prostoru i pro přípravu svého centru od brankové čáry. Jeho pobídka směřovala neomylně do prostoru na hranici malého vápna, kde se již nacházel trestuhodně osamocený Nerad a také tento hráč s ligovými zkušenostmi nabídnutou příležitostí nepohrdl. Ještě hůře mohlo být pro Bohemii o minutu později, kdy Tomanec hledal dalším křižným pasem do pokutového území nabíhajícího Woitka, toho však tentokrát dokázal v pádu vychytat brankář Kafka. Obdržená branka však znovu hráče Bohemie spíše vytrhla z letargie a ti se tak v dalších minutách opět jali výraznější iniciativy. Svým dalekonosným pokusem nejprve brankáře Kohoutka vystrašil Šusta, ale strážce hvozdnické svatyně nakonec dokázal míč vytěsnit mimo prostor vymezený třemi tyčemi. Ve 43. minutě si však na Šustův rohový kop přesně naběhl Křelina a ani brankář Hvozdnice již přes veškerou snahu po důrazné hlavičce útočníka Bohemie korekci ve skóre nezabránil. A když následně na druhé straně hřiště v závěrečných vteřinách Kafka zlikvidoval další hlavičkový pokus jednoho z hráčů Hvozdnice, tak si poděbradští hráči při odchodu do kabin nakonec hýčkali, s ohledem k dění na hrací ploše, ještě poměrně nadějný průběžný výsledek.

Ten hodlali samozřejmě ve druhém dějství náležitě zúročit, ale hned po několika vteřinách hry Javorek při snaze o rychlou kombinaci nezaregistroval přítomnost Woitka a svou zpětnou přihrávkou nešťastně vyslal útočníka Hvozdnice do samostatného úniku. Další z bývalých hráčů Štěchovic v dresu Hvozdnice si následně vychutnal brankáře Kafku a poslal míč do odkryté brány. Další laciná branka byla pro psychiku poděbradských hráčů fatálním direktem a ti se tak již jen těžko zmáhali na odpor. Další zásah jim naopak mohl uštědřit po Woitkově sklepnutí Hromádka, hvozdnický středopolař svou střelou z hranice pokutového území ale poděbradskou bránu minul. V 61. minutě si však poděbradská obrana znovu nepočínala pozorně, když prakticky nereflektovala na Neumannův dlouhý pas do pokutového území ani náběh Woitka a útočník Hvozdnice bez zbytečného otálení hlavou uklidil míč přesně ke vzdálenější tyči Kafkovi brány. Až poté přišlo znovu krátké znovunadechnutí hráčů Bohemie a po Nepovímově centru se k hlavičce v pokutovém území dral Novák. Svůj výskok ale poděbradský forvard nedokázal přesněji načasovat a míč tak znovu nezasáhl ideálním způsobem. Hra však pokračovala a vyústila až do nedovoleného zákroku v zajímavé vzdálenosti od Kohoutkovi brány. Exekuce přímého kopu se ujal Nepovím a jeho parádní střela se stáčela do horního růžku soupeřovi svatyně. Proti se ale vytasil s neméně zdařilou robinzonádou brankář Kohoutek a míč vyškrábl nad břevno. Klidnější úsek utkání mezi 70. a 80. minutou pak vystřídala až poměrně rušná závěrečná desetiminutovka. V ní měli dvakrát v krátkém sledu po sobě velice blízko k alespoň dílčí úpravě skóre hosté. K možnosti dalšího nadějného přímého kopu na dostřel soupeřově bráně se nejprve postavil Bora a i jeho razantní střelecký pokus přes vystavěnou zeď měl gólové parametry, ale Havránek se znovu blýskl pohotovým zákrokem a míč dokázal vyrazit. O chvíli později se pak po pěkné akci vedené z levé strany hřiště ocitl v pokutovém území ve vyložené příležitosti Křelina, ale ani on svým razantním pokusem nedokázal hvozdnického brankáře zaskočit a ten tak dalším reflexivním zákrokem doslova začaroval svou bránu. Na druhé straně naopak mohlo v pátou obdrženou branku vyústit další nedorozumění poděbradské defenzivy, konkrétně mezi Suchánkem a Kafkou, kteří si dávali přednost při likvidaci dlouhého pasu za obranu a svým počínáním tak nabídli zajímavou možnost k zakončení střídajícímu Nejedlému. Ten však naskytnutou příležitostí naložil ledabyle a odkrytou bránu Bohemie minul. A když se v závěru neprosadil po Martínkem prodlouženém pasu ani Nepovím, který svou střelu ze slibné pozice nasměroval pouze do boční sítě soupeřovi brány, skončilo utkání totožným výsledkem, jako podzimní vzájemné měření sil obou celků, tedy vítězstvím domácích v poměru 4:1.

„Prohráli jsme s průměrným týmem, protože jsme podali hanebný výkon,“ byl pořádně rozezlený trenér poděbradského týmu Ladislav Bobek. „Zklamali mě především zkušenější hráči. Místy neměla naše hra nic společného s fotbalem a já jsem z toho rozčarovaný,“ láteřil poděbradský kormidelník.

„Většina hráčů si musí sáhnout do svědomí, takhle se hrát nedá. Na začátku druhé půle jsme dostali třetí branku a bylo po zápase,“ uvedl Bobek. „Zklamal mě přístup hráčů, špatně jsme kombinovali, nebyli jsme důrazní. A stačil na nás pouze podprůměrný výkon,“ dodal zklamaný trenér Bohemie.

Autor komentáře trenéra: Vladimír Malinovský