Slaný - Jarní bodová série poděbradské Bohemie je u konce. Stopku jí vystavil až jeden z vážných aspirantů na postup.

SK Slaný - FK Bohemia Poděbrady 3:0 (2:0)

Branky: 32. Hansl, 39. Hořejší, 60. Galbavý (z PK)

ČK: 78. Živnůstka

Slaný: Sedlák - Volgner, Jaráb, Hansl, Kubaška – Křeček, Mareš (67. Beneš), Galbavý (86. Řehák) – Maroušek (72. Jungmann), Hořejší (C) (83. Žahour), Vimr (80. Novotný)

FKBP: Málek - Hněvsa, Živnůstka, Hruška R., Bobek (C) - Šusta (62. Šendera), Hruška L., Rulc (72. Billý), Nedorost - Křelina, Novák (46. Holec)

Bohemia již před utkání zaznamenala jednu výraznou absenci, když si otcovské povinnosti musela plnit tradiční brankářská jednička David Václavík a do brány tak musel podruhé v sezóně (paradoxně podruhé proti celku ze Slaného) Málek. Po oboustranně opatrném vstupu do utkání, který nepřinesl výraznější vzruch ani před jednou z branek, začalo dle papírových předpokladů přebírat taktovku nad utkání domácí mužstvo. Na výraznější příležitost, než jakou byla nepřesná střela Vimra z 12. minuty utkání, to však dlouho nestačilo. Domácí hráči se však zároveň museli mít naustále na pozoru proti rychlým protiútokům útočného dua Bohemie Křelina-Novák, které již tradičně vydatně zaměstnávalo pozornost soupeřovi defenzivy. První příležitost poděbradského celku se však nakonec zrodila po standardní situaci, konkrétně po rohovém kopu Nedorosta v 19. minutě utkání, jenž domácí defenziva dokázala odvrátit pouze k nohám kapitána Bohemie Bobka. Ten bez zbytečného otálení vypálil směrem na Sedlákovu bránu, ale Jaráb dokázal jeho střelecký pokus na hranici malého vápna zblokovat. Ve 22. minutě se v dobré příležitosti ocitl po dlouhém Sedlákově výkopu prodlouženém Křečkem Vimr, který pádil do úniku na poděbradskou bránu, v rozhodující chvíli si však domácí útočník míč příliš předkopl a dovolil brankáři Bohemie následné zakončení snadno zablokovat. Prakticky obratem se vyložená příležitost urodila i na druhé straně hřiště, když se Křeliha prohnal podél postranní čáry kolem Jarába a ze strany postupoval na domácí bránu. Namísto příhrávky na o něco lépe postaveného Nováka volil přímé zakončení, které však Sedlák pohotovým zákrokem vyrazil. Ve 30. minutě se po nepřesném Málkově odkopu domácí valili do další steče poděbradské brány, při které Křeček pasem nalezl volného Volgnera, ten se však dostal do ostrého střeleckého úhlu a jeho zakončení dokázal Málek vyrazit na rohový kop. Po něm sice před bránou Bohemie následoval nepříjemný závar, ale poděbradští hráči nakonec dokázali nebezpečně poskakující míč odklidit do bezpečí. O minutu později se však domácí dostali k exekuci dalšího rohového kopu a tentokrát si vedli o poznání efektivněji. Galbavého centr sice ještě dokázal Živnůstka odvrátit, ale míč si okamžitě k zakončení navedl Hansl a za jeho dalokonosnou střelou do horního růžku brány se Málek pouze ohlédl. Za další minutu se navíc k dalšímu zakončení v pokutovém území Bohemie dostal Vimr, ale z otočky pálil vysoko nad poděbradskou bránu a poděbradská defenziva tak mohla zůstat protentokrát v klidu. Ve 34. minutě mohl přispěchat s brzkou odpovědí na vedoucí branku domácího celku Křelina, který si na hranici pokutového území zpracoval Živnůstkův centr, jeho střela z otočky se však pouze těsně prosmýkla kolem tyče Sedlákovi brány. Ve 38. minutě to tak byli znovu domácí, kdo se postaral o další změnu skóre utkání. Hněvsa se u pokutového území Slaného pustil do riskantního průniku a o míč jej připravil Kubaška, který následně do rychlého protiútoku vyslal Vimra. Útočník domácího celku následně vyslal do pokutového území Bohemie centr, jehož razanci brankář Bohemie špatně odhadl a Hořejšímu tak stačilo špičkou kopačky míč jen lehce popostrčit směrem na poděbradskou bránu. To bylo nakonec z pohledu obou celků v prvním poločase vše a do kabin se tak odcházelo za pro Bohemii nepříznivého stavu 2:0.

Poděbradští hráči si byli vědomi, že o osudu utkání ještě není ani zdaleka rozhodnuto a od úvodu druhého poločasu se prezentovali o poznání soustředěnějším a aktivnějším výkonem. V 54. minutě jim za zvýšenou aktivitu mohla být odměnou korekce průběžného skóre utkání, když Bobkův centr ze standardní situace odvrácený Jarábem rychle před bránu vrátil Hněvsa a Živnůstka se rázem ocitl osamocen v těsné blízkosti soupeřovi svatyně, ale své zakončení nasměroval pouze do na brankové čáry stojícího Jarába. Ten ač zjevně zasáhl míč rukou, tak jeho počínání nebylo posouzeno jako úmyslné a píšťalka rozhodčího Svobody tak zůstala němá. V 57. minutě se v první dobré příležitosti v rámci druhého poločasu ocitli také domácí, když po centru Křečka hlavičkoval z prostoru mezi značkou pokutového kopu a hranicí malého vápna Hořejší, svůj pokus však nedokázal lépa umístit a Málek bez problémů zakročil. V 60. minutě čelila poděbradská defenziva dalšímu pasu do vlastního pokutového území, který dokázala odvrátit pouze k Vimrovi, domácí forvafd si míč následně obhodil podél Živnůstky a ten si po týdnu připsal další penaltový zákrok. S nařízeným pokutovým kopem si zkušeně poradil Galbavý, uklidil míč k tyči a bylo to 3:0. Bohemia se však nevzdala a bojovala dál. Gól naděje měl už o dvě minuty později na své kopačce Křelina, který se ocitl v samostatném úniku po přesném Hněvsově pasu, ale útočník Bohemie spolu s bránkářem Sedlákem obstřelil i bránu domácího celku. V 66. minutě se pak poděbradští hráči prezentovali podařenou kombinací, kterou se rychle dostali od rohového praporku na vlastní polovině hřiště až k pokutovému území soupeře, a Křelina následně hledal přihrávkou do pokutového území Holce. Drobná teč jednoho z domácích hráčů sice střídajícímu útočníkovi Bohemie zmařila možnost zakončení, ten však ve zdánlivě beznadějné pozici dokázal míč alespoň přistrčit Šenderovi, který míč ještě přiklepl do lepší střelecké pozici Hněvsovi, jeho střelecký pokus ale Sedlákovu bránu minul. O minutu později pálil na druhé straně hřiště po přistrčení od Křečka Galbavý, ani on však nedokázal přesněji zacílit a jeho střela zamířila vysoko nad poděbradskou bránu. Definitivní konečnou poděbradským nadějím pak přinesla 78. minuta utkání, kdy Hořejší oloupil na vlastní polovině o míč Hněvsu a vydal se na dlouhý individuální průnik středem hřiště. Ten překvapivě pokračoval až k poslednímu hráči defenzivy Bohemie Živnůstkovi, kterého si Hořejší taktéž úspěšně obhodil a poděbradskému stoperovi tak nezbylo nic jiného, než samostatný únik zastavit jen s pomocí druhou žlutou kartou oceněného zákroku. Exekuce přímého kopu v těsné blízkosti pokutového území Bohemie se ujal Křeček, ale střelu podél zdi dokázal Málek zlikvidovat. Alespoň čestný úspěch mohl ještě v 84. minutě zaznamenat agilní Křelina, kterého nalezl v pokutovém území přesným centrem Bobek, ale hlavičkový pokus útočníka Bohemie zamířil pouze do středu brány, kde si s ním bez problémů poradil Sedlák. Domácí si poté ve zbývajících minutách již výsledek utkání zkušeně pohlídali a na jejich konečném vítězství v poměru 3:0 se tak již nic nezměnilo.

„Konečně jsme se na jaře dočkali zlepšené hry, bojovnosti a odhodlání, které nám v předchozích zápasech chyběly. Hosté se ukázali jako velmi silný soupeř,“ hledal šéf týmu Milan Šúr aktiva na obou týmech. Do hostů si přesto rýpl kvůli nucenému převlékání dresů. „Suverénně přicestovali v bílém, ač bílé dresy máme na SKFS nahlášeny my,“ divil se Šúr.

„Zápas jsme nezvládli hlavně v prvním poločase. Nedařilo se nám kombinovat a neproměnili jsme v rozhodujících momentech gólové příležitosti,“ přiznal trenér Poděbrad Ladislav Bobek.

Domácí byli kompaktnější a zaslouženě zvítězili. „Ještě nejsme v takovýchto utkáních tak daleko, abychom dokázali porážet týmy z čela tabulky. Musíme to s pokorou přijmout, vzít si z toho to pozitivní a připravit se na další utkání,“ shrnul Bobek.

Autoři komentářů: Rudolf Muzika, Markéta Stiborová