Bohemia Dobrovici oslavy výročí nezkazila

Napsal(a)  Zveřejněno: 12. 09. 2021
Bohemia Dobrovici oslavy výročí nezkazila Vladimír Malinovský

Dobrovice - Poděbradská Bohemia zavítala v dalším utkání Středočeského krajského přeboru do Dobrovice a při oslavách 110. výročí založení klubu se tamnímu celku stala vítaným sparring partnerem. Stejně jako v utkání s Velimí třikrát inkasovala a na bodový zisk tak musela zapomenout.

FK Dobrovice - FK Bohemia Poděbrady 3:0 (3:0)

Branky: 6. a 18. Zelinka, 30. Tomíček

Dobrovice: Kocmich - Prskavec, Sedláček Ma. (C), Pečínka, Tomašov (71. Kořínek) - Zelinka (63. Novák), Sedláček Mi. (74. Kučera), Machů, Korec - Volf, Tomíček (77. Miškovský)

FKBP: Václavík - Knobloch, Hněvsa, Voříšek (79. Bělohoubek), Uher (54. Soukup) - Havránek (66. Zumas), Bora, Vobořil, Martínek (76. Schulz) - Novák (82. Suchánek), Peterka (C)

Vstup do utkání byl však pro poděbradský celek poměrně optimistický a v úvodních minutách měl nad svým soupeřem jednoznačně navrch. Ze snažení hráčů Bohemie rezultovalo také několik zajímavých momentů v pokutovém území Dobrovice, nicméně Novákovi pasy do předbrankového prostoru nenalezly správného adresáta a obdobným způsobem dopadly rovněž rohové kopy v podání Bory. Domácí se nikam nehnali a na svou první příležitost si trpělivě počkali do 6. minuty. A s ní rovnou poděbradskému celku udělili dokonalou lekci z produktivity, když Hněvsa po rychlém autovém vhazování nezachytil náběh Tomíčka, který následně narýsoval milimetrový pas napříč pokutovým územím na nabíhajícího Zelinku a ten nechytatelně uklidil míč k bližší tyči. Brzká inkasovaná branka však poděbradský celek v jeho herním snažení nijak nerozhodila a i nadále tak míč drželi na kopačkách hráči Bohemie. Po hříchu se však k zakončení prosazovali pouze po standardních situacích a z ne zrovna ideálních střeleckých pozic. Jako v případě Havránka, ke kterému míč po dlouhém Vobořilově autovém vhazování prodloužil hlavou Peterka, ale pohotový kop přes hlavu v podání mladého středopolaře v dresu Bohemie bránkový prostor těsně minul. V 11. minutě se po nedovoleném zákroku Pečínky na Peterku nabízela možnost ohrožení soupeřovi brány Borovi a ten svůj střelecký pokus nebezpečně kroutil k pravé tyči dobrovické brány, ale Kocmich byl pohotový a dokázal míč konečky prstů vyškrábnout do bezpečí. Domácí i nadále trpělivě vyčkávali a Václavíku pozornost výrazněji zaměstnal pouze svým pokusem zpoza pokutového území Volf, ale poděbradský brankář se střelou do středu brány neměl příliš starostí. V 18. minutě však při snaze o založení dalšího z útoků ztratil míč Knobloch a hráči Dobrovice znovu názorně předvedli, jak dokáží s podobnými příležitostmi naložit. Míč si tentokrát k pasu z levé strany navedl Korec a poděbradská defenziva prožila nepříjemné déjà vu, když se do puntíku opakoval precizní pas napříč pokutovým územím na zakončujícího Zelinku jako při prvním gólu utkání a Václavík se v pádu marně snažil zabránit druhé inkasované brance v jeho síti. Krátce po rozehrávce ze středového kruhu mohli domácí využít dalšího zaváhání Knoblocha v rozehrávce, když si získaný míč v pokutovém území naváděl směrem k bráně Volf, ale Hněvsa ve spolupráci s Voříškem a Václavíkem nebezpečný postup domácího forvarda nakonec dokázali zastavit. Poděbradští hráči se i přes dvoubrankovou ztrátu snažili vytrvat ve svém aktivním pojetí hry, ale možnost nebezpečnější ohrožení soupeřovi brány se jim i nadále vyhýbala. Z ranku střeleckých pokusů lze jmenovat snad pouze další pokus Bory z přímého kopu, který však Kocmich pouze zkontroloval u levé tyče své brány a nemusel tak zasahovat. Ve 30. minutě naopak přišel další hřebíček do rakve herní psychiky hráčů Bohemie, když domácí opět vytěžili maximum ze zaváhání soupeře na polovině hřiště, kde se Martínek při snaze o rozehrávku srazil s Havránkem a ač následný Tomíčkův centr nebyl ideální a Volf jej dokázal směrem k poděbradské bráně sklepnout jen vysokým obloučkem, tak u padajícího míče byl jako první sám centrující útočník Dobrovice a hlavou jej uklidil za Václavíkova záda. S nabytým vedením rostl i klid domácího celku ve hře a už za další čtyři minuty mohl přidat další gólový zásah svého mužstva Volf, jemuž adresoval další z parádních pasů ze strany hřiště Zelinka, ale útočník Dobrovice se nakonec mezi střelce utkání nezařadil, když míč nasměroval mimo prostor vymezený třemi tyčemi soupeřovi brány. Bohemia hledala odpověď na nepříznivý vývoj utkání jen stěží a větší naději ji nedokázal přinést ani další dlouhý aut v podání Vobořila, který Peterka sklepl na Nováka, ale zakončení poděbradské útočníka v postavení zády k bráně zamířilo jen těsně nad horní tyč soupeřovi brány. Jinak si již v prvním poločase připisovali střelecké pokusy výhradně domácí hráči a poděbradská defenziva v čele s brankářem Václavíkem se tak musela mít naustále na pozoru. Brankář Bohemie podržel své mužstvo ve 40. minutě, když Sedláček narýsoval přesný pas do náběhu za obranu Tomíčkovi, který se snažil Václavíkovi nasadit kličku, ale ten zkušeně jeho pohyb anticipoval a následnou střelu dokázal pohotovým zákrokem zblokovat. A když těsně před koncem prvního poločasu domácím navyšel ani další pokus o pas za obranu, který tentokrát směřoval na nabíhajícího Volfa, ale míč skončil opět v bezpečí rukavic poděbradského brankáře, odnášeli si domácí do kabin tříbrankové vedení.

Poděbradští hráči se v úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky ve snaze o zdramatizování utkání dokázali opět vybičovat k aktivnějšímu výkonu a domácí přehrávali. Odměnou jim byl střelecký pokus Bory, kterého k zakončení vybídl sklepnutím Novákova autového vhazování Peterka, ale do rány středopolaře Bohemie se vložil Sedláček a míč s jeho přispěním prolétl pouze těsně vedle pravé tyče Kocmichovy brány. Ještě vyloženější příležitost ke korekci skóre měl v 50. minutě po přesné Martínkově přihrávce Knobloch, ale i tentokrát se střela poděbradského hráče jen těsně prosmýkla kolem brankové konstrukce dobrovické svatyně a na průběžném stavu utkání se tak znovu nic neměnilo. A úspěšněji si o deset minut později nevedl ani Peterka, který to zkoušel po výměně míče s Novákem střelou zpoza pokutového území, ale i on pálil pouze nad bránu Dobrovice. S vědomím dostatečného náskoku se domácí již nikam nehrnuli a pozorně čekali na případné chyby v rozehrávce soupeře, ale ani oni již nebyly ve finálním řešení svých akcí natolik precizní, aby rozšířili sbírku svých gólových úspěchů. Příkladem budiž zakončení Sedláčka, který to po rychlé obrátce hry zkoušel zpoza vápna, ale pálil jen vysoko nad Václavíkovu bránu. Více starostí tak poděbradskému brankáři nadělal až nepodařený centr střídajícího Nováka, se kterým si však stážce poděbradské svatyně nakonec dokázal nadvakrát poradit a zažehnal tak další gólové nebezpečí. Největší příležitost domácích v rámci druhé pětačtyřicetiminutovky, a to hned dvojnásobná, přišla až v 75. minutě, když Novák tentokrát přesným pasem našel Korce, který si pohotově přehodil bránícího Soukupa a rázem stanul tváří v tvář brankáři Bohemie. Razantní pokus dobrovického záložníka však Václavík dokázal vytěsnit na břevno a při následné dorážce Volfa do víceméně odkryté brány se zase s obětavým skluzem blýskl Voříšek, jímž dokázal míč zblokovat nad horní tyč poděbradské brány. O něco zajímavější dění v rámci divácky méně atraktivní druhé půle nabídla až její závěrečná desetiminutovka. Tu načnuly nůžky Nováka, které však po Borově centru zastříhaly z poměrně velké vzdálenosti a zamířily pouze nad Kocmichov bránu. Domácí kontrovali další rychlou rozehrávkou autového vhazování a Volfovým pokusem zpoza pokutového území, ale Václavík byl pozorný a střelu domácího útočníka pohotově lapil. Akce střídala akci a už o několik desítek vteřin později se hra po dlouhém Václavíkově výkopu a prodloužení Peterky znovu odvíjela opačným směrem. Na tento pas si naběhl Zumas, který se hbitě prosmýkl mezi stropery, ale v rohodující chvíli si míč ukopl daleko od nohy a o možnost zakončení se tak sám připravil. V 84. minutě si pak v rámci pravidelného střídání útočných akcí vzali slovo opět domácí, kdy nepřesný pas napříč pokutovým územím zachytil ještě na hrací ploše Korec a pohotově míč sklepl do zakončení Kučerovi, ale jeho střelu dokázala zblokovat pozorná defenziva Bohemie. Že Bohemii v tomto utkání vstřelená branka jednoduše není souzená pak v jeho závěrečných minutách pouze potvrdil kapitán Peterka, který se ocitl ještě ve dvou nadějných příležitostech ke skórování. Po Knoblochově přiklepnutí však z dobré střelecké pozice pálil pouze do boční sítě soupeřovi brány a v závěrečné minutě utkání se pak o možnost zakončení sám připravil, když nejprve ideálním převzetím Borovi přihrávky efektně zbavil bránícího Sedláčka, ale následně v rozhodující chvíli si míč poposunul příliš před sebe a umožnil tak zasáhnout vyběhnuvšímu Kocmichovi. Druhá půle tak nakonec již žádnou branku nenabídla a poločasový výsledek 3:0 se tak stal zároveň i konečným.

„Kdybychom hráli v rozlišovácích, tak návštěvníci nepoznají, kdo je domácí. Dobrovičtí borci se nikam nehnali a naopak my převzali fotbalovou aktivitu, za kterou jsme byli patřičně odměněni třemi inkasovanými brankami v rozmezí pětadvaceti minut po chirurgicky přesných protiútocích, po kterých nadále po celý zápas hrozili. Rychlá sprcha,“ konstatoval poděbradský zadák Jiří Voříšek. „Druhý poločas nám dokázal, že i přes držení pětašedesáti procent času balonu na našich kopačkách nemusí být cesta k vítězství. Dobrovice vyhrála zaslouženě. Prokaučovali jsme první poločas a vzhledem k tomu, že nemáme trenéra, tak není koho vinit. Je to porážka a ta vždycky bolí. Musíme to přijmout. Bodový výpadek budeme chtít nahradit v sobotu na našem hřišti U radiostanice proti rezervě Českého Brodu. Odhodlaní jsme,“ dodal Voříšek.

Autor komentáře k utkání: Vladimír Malinovský