Bohemia si z derby odnáší pouze ztráty, a to nejen ty bodové

Napsal(a)  Zveřejněno: 21. 05. 2023
Bohemia si z derby odnáší pouze ztráty, a to nejen ty bodové Vladimír Malinovský

Poděbrady - I druhé poděbradské derby v aktuální sezóně ovládl domácí tým, když po podzimním vítězství Bohemie doma stejným brankovým rozdílem zvítězil také celek z levého břehu Labe.

SK Slovan Poděbrady - FK Bohemia Poděbrady 4:1 (1:0)

Branky: 31. Švára, 46. a 69. Jiráň, 90+3. Bulíř - 48. Havránek

Slovan: Hadvičák - Saulich (75. Ber), Borovička (C), Štěpánek, Mišák - Šťastný (77. Hron), Říha, Švára, Riesz (87. Bernard) - Kafka (77. Pacovský), Jiráň (90. Bulíř)

FKBP: Málek - Schulz (82. Zumas), Hněvsa (C), Kubánek, Soukup - Kalina, Havránek, Svoboda, Králík (46. Křivský), Vokatý - Novák (60. Suchánek)

Již samotný úvod předznamenal, jakým stylem se bude utkání odvíjet. Domácí se snažili dostávat rozehrávku Bohemie pod tlak již v jejím samotném zárodku a agresivitou v napadání dokázali hostující hráče přinutit k chybám. Bezprostřední ohrožení pro bránu Bohemie z toho však dlouhé minuty nerezultovalo a zůstalo pouze u několika nepřesných a zblokovaných pokusů, a úspěch domácím hráčům prozatím nepřinášely ani následné rohové kopy. To hosté si na první významnější ofenzivní počin museli počkat až do 11. minuty, ovšem ani ten nakonec po odvážném průniku Vokatého přímým zakončením na bránu soupeře neskončil, když postup středopolaře Bohemie zastavil důrazným zákrokem Saulich, nicméně hlavní arbitr k odpískání nedovoleného zákroku domácího obránce nesezdal důvodů a nechal tak ve hře pokračovat. Ani v dalších minutách se pak nastolený obrázek hry příliš neměnil. Domácí svým důrazem víceméně eliminovali ofenzivní snahy Bohemie a zároveň i nadále dostávali pod tlak její obranné řady, ale zatím bez gólového efektu. První velkou příležitost Jiráně v 15. minutě totiž po závaru v pokutovém území dokázal obětavým zákrokem zblokovat Svoboda a o deset minut později pak gólovou radost forvardovi Slovanu, poté co již lehkým obloučkem překonal brankáře Málka, sebral Kubánek, jenž dokázal míč zavčasu dostihnout a vyvézt jej do bezpečí. Po půlhodině hry se pak přetaženém centru z pravé strany nedokázal střelou bez přípravy prosadit ani Riesz, který pálil pouze do připravených rukavic brankáře Málka, ale po následné rozehrávce Soukupa na Havránka odejmul míč důrazným zákrokem středopolaři Bohemie Švára, jenž si následně narazil míč s Kafkou a střelou k levé tyči již poslal domácí tým do vedení. O dvě minuty později mohlo být pro Bohemii ještě hůře, když nepovedený pas domácích nešťastně propadl Hněvsovi a směrem na bránu soupeře se opět hnal Jiráň, ovšem ani v další ze svých velkých příležitostí neuspěl, když obstřel nasměroval jen o několik decimetrů vedle levé tyče. Bohemia i navzdory nepříznivému vývoji utkání nezmatkovala a trpělivě čekala na svou příležitost, přičemž již i defenzivu soupeře několikrát dokázala úspěšně překonat, ovšem řešení ve finální fázi jejích akcí zatím neskýtalo výraznější naděje na vyrovnání. Z pohledu střeleckých pokusů tak byli stále nebezpečnější domácí, ale ve 41. minutě Říha uvnitř šestnáctky soupeře svůj pokus nedokázal přesněji umístit, když z pravé strany pálil pouze do náruče brankáře Bohemie a stejným způsobem o dvě minuty později skončil rovněž překvapivě nařízený přímý kop Mišáka, jenž nedokázal úspěšněji zacílit z prostoru v těsné blízkosti pokutového území. A když se pak v samotném závěru úvodní pětačtyřicetiminutovky úspěšně probíjel do šestnáctky soupeře Králík, leč jej v rozhodující chvíli o možnost svůj průnik dokončit připravilo svalové zranění, odcházelo se do šaten za stavu 1:0 pro domácí.

Bohemia tak před druhým dějstvím stále mohla živit reálné naděje na bodový zisk, ovšem ty dostaly vážnou trhlinu hned po několik desítkách vteřin hry druhé pětačtyřicetiminutovky, kdy domácí využili další ze ztrát soupeře ve středu hřiště, po které Švára přihrávkou za obranu vyzval k postupu vpřed Jiráně a ten i s přispěním teče bránícího Soukupa protrhl své střelecké trápení v dosavadním průběhu utkání. Netrvalo však dlouho a rozdíl ve skóre byl opět pouze jednobrankový, když ve 48. minutě napřáhl k dalekonosné střele Havránek a ta po ideální trajektorii zapadla přesně do vzdálenější koutu brány Slovanu. V divokém úvodu druhého poločasu, kdy se hra přelévala z jedné poloviny hřiště na druhou, tak byli na tahu opět domácí a v 51. minutě se také ocitli v další vyložené příležitosti, kterak znovu odskočit svému soupeři na bezpečnější distanc, ale Jiráň z bezprostřední blízkosti nedokázal procedit míč přes brankáře Málka do sítě a pouze tak rozšířil svou početnou sbírku promarněných příležitostí. V 54. minutě však divácky atraktivní podívanou utnul zdánlivě nic neřešící vzdušný souboj ve středovém kruhu, do kterého domácí Štěpánek vlétl notně nevybíravým způsobem a loktem knokautoval hlavičkujícího Nováka, jenž počin obránce Slovanu odnesl tržným zraněním v oblasti hlavy. Snad ještě nepochopitelnějším se však stalo následné rozhodnutí hlavního arbitra, jenž nesportovní zákrok domácího hráče ocenil pouze žlutou kartou a ještě více tak rozjitřil již tak těžce zkoušenou psychiku hráčů a realizačního týmu Bohemie. Když se hra po takřka desetiminutové pauze znovu rozběhla, tak se její tempo již jen těžko vracelo na předchozí úroveň, čemuž nepřispívalo ani slunné počasí, které rychle ubíralo síly hráčům obou celků. Bohemia se sice snažila nalézt cestu k vyrovnání, ale proti kompaktnímu defenzivnímu bloku soupeře se i nadále prosazovala jen stěží a ani další Havránkův dalekonosný pokus jí kýžený druhý gólový úspěch nepřinesl, když tentokrát střela středopolaře Bohemie zamířila hodně mimo prostor vymezený třemi tyčemi. V 69. minutě to tak byli naopak znovu domácí, kdo na půli hřiště využil možnosti rychlé obrátky hry a ačkoliv po přihrávce z pravé strany ještě osamocený Riesz nedokázal míč ve vyložené příležitosti nasměrovat do sítě, když jeho střelu zastavil před brankovou čárou stojící Schulz, tak po nešťastném zákroku obránce Bohemie dostal možnost dorážky Kafka a po jeho hlavičce do břevna poté již do sítě definitivně dorazil míč Jiráň. Domácí se poté již snažili zkušeně kontroloval svůj nabitý náskok, což se jim i víceméně dařilo, nicméně deset minut před koncem základní hrací doby hráči Bohemie přece jenom mohli utkání ještě jednou zdramatizovat, když se po pohledné akci po pravé straně do pokutového území soupeře dostal Schulz a v předbrankovém prostoru našel svou přihrávkou přesně kopačku Křivského, ale ten nedokázal své zakončení přesněji umístit a trefil pouze brankáře Hadvičáka. To však již byla přes veškerou snahu opravdu poslední výraznější šance Bohemie, kterak dostat svého soupeře pod výraznější psychický tlak a ten si tak již ve zbytku utkání dokráčel k vítězství, které navíc v pětiminutovém nastavení stvrdil střídající Bulíř, jenž po rychlé akci svého mužstva tváří v tvář brankáři Málkovi uklidil míč přesně k pravé tyči soupeřovi brány.

„Bylo to klasické derby, plné osobních soubojů, někdy to bylo zbytečně hodně tvrdé. Na obou stranách došlo ke zranění,“ řekl po utkání předseda Slovanu Poděbrady Michal Lovětínský. „Rozhodl větší hlad po gólech a lepší produktivita našich ofenzivních hráčů. Jsme rádi, že jsme vyhráli a že jsme soupeři oplatili porážku z podzimu,“ přidal Lovětínský.

Hodně spokojený byl střelec dvou domácích gólů Lukáš Jiráň. „Celý týden jsme se na derby připravovali, zvolili jsme výbornou taktiku, hru soupeře jsme měli dobře přečtenou. Nechtěli jsme nechávat rozehrávat stopera Kubánka, to byl náš záměr a povedlo se. Hosty jsme přejeli takticky i fotbalově. Dali jeden gól a to bylo od nich vše,“ řekl útočník Slovanu.

„Utkání mělo všechny předpoklady, aby to byl fotbalový svátek. Dva týmy z horní poloviny tabulky, krásné prostředí a velký divácký zájem. Bohužel to skončilo blamáží, fotbal trpěl a my s ním,“ ulevil si po utkání fotbalista Bohemie Jiří Voříšek, který se na trávníku neobjevil. „O sportu to nebylo a my tahali po cely zápas za kratší konec. Fotbalová kultura v čele s arbitrem se vrátila do hlubokých devadesátek a vyvrcholila nutným příjezdem sanitky. To snad nikdo nechce vidět,“ uvedl Voříšek.

„Hrozně špatně se mi to komentuje. Všichni se na takový zápas těší a je velká škoda, že o tom nerozhodne fotbalové umění. Místo toho máme dva kluky mimo na tři týdny, ale na hřišti se to vůbec neřeší. Gratuluji Polabci k velkému úspěchu. Snad bude příští týden více o fotbalu,“ zhodnotil derby poděbradský obránce Ondřej Hněvsa.

Autor komentářů k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník