Bohemia se v Dolních Chabrech vstřeleného gólu nedočkala

Napsal(a)  Zveřejněno: 05. 08. 2024
Bohemia se v Dolních Chabrech vstřeleného gólu nedočkala Miroslav Malina

Dolní Chabry - Letní příprava poděbradské Bohemie je oficiálně u konce. Na půdě dalšího z nováčků Pražského přeboru ji zakončila porážkou 3:0 a v přípravném období se tak nakonec vítězné radosti nedočkala.

SK Dolní Chabry - FK Bohemia Poděbrady 3:0 (1:0)

Branky: 19. a 62. Bílek, 52. Palma

FKBP: Fiška (46. Málek) - Zumas (46. Zima), Uher, Svoboda, Soukup, Schulz (61. Severa) - Králík, Havránek - Šifta (65. Zumas), Herzán (71. Nykodým), Nykodým (46. Barták)

Do generálky vstupoval poděbradský tým s řadou absencí a jako skutečnou prověrku před prvním mistrovským utkáním ji tak bylo možné považovat jen s notnou rezervou. Domácí se navíc prezentovali velmi aktivním pojetím hry, kterým hráče Bohemie dostávali pod značný tlak a z toho také pramenilo nemalé množství jejich ztrát a nepřesností. Ty však dlouhé minuty nevedly k bezprostřednímu ohrožení poděbradské brány a to i díky obětavým zákrokům obránců Bohemie, jako když v 9. minutě po zblokované rozehrávce Fišky a okamžité zpětné přihrávce zblokoval střelu jednoho z domácích hráčů Svoboda a rázně tak odmítl propustit míč do sítě. S přibývajícími minutami však důraz v napadání v podání domácího celku mírně slábl a směrem do ofenzivy se začali osmělovat také hráči Bohemie, ovšem první z jejich nadějnějších momentek zakončil po Králíkově přenesení hry Herzán jen nepřesnou křižnou střelou. Při následné rozehrávce od domácí brány však Bohemia trestuhodně propadla nepozornosti, kterou zkušení hráči Dolních Chaber dokázali potrestat, když se po rychlém prostrčení za obranu hnal směrem na poděbradskou bránu Bílek a ten křižnou střelou neomylně nasměroval svůj tým do vedení. Za dvě minuty navíc mohli opaření hráči Bohemie inkasovat znovu, když se po nepřesné rozehrávce Havránka domácí dostali k možnosti nebezpečného zakončení zpoza šestnáctky, ale ta k úlevě poděbradského celku prostor vymezený třemi tyčemi těsně minula. Netrvalo však dlouho a Bohemia mohla směle pomýšlet i na vyrovnání, ovšem Havránkově dalekonosné ráně scházelo přesnější provedení, ve 26. minutě si pak po chytrém prostrčení poděbradského středopolaře a Schulzově pobídce na brankáři Dolních Chaber vylámal zuby Nykodým, jehož pokus po pohotovém zásahu strážce domácí svatyně kýžený prostor minul jen o pár centimetrů a o dvě minuty později po nadějném úniku jen těsně vedle pravé tyče soupeřovi brány skončil rovněž střelecký počin Herzána. V atraktivní části utkání, hraného za velmi silného deště, se však šance střídaly na obou stranách a hned o minutu později tak neměl daleko k úspěchu ani chytrý lob domácího Hronka, jenž skončil těsně nad poděbradskou bránou a ve 31. minutě poté pro změnu na druhé straně po Nykodýmově pasu pálil pohotově, leč také nepřesně Zumas. Následně však začali znovu přebírat herní iniciativu domácí a s tím začalo přibývat gólových příležitostí před poděbradskou bránou. Ve 35. minutě ještě Hronkovu střelu dokázal pohotovým skluzem zblokovat Svoboda, ovšem ten si při následné rozehrávce od brány Bohemie vybral také jeden slabší moment a před domácím hráčem se zčistajasna otevřela možnost k zakončení do takřka odkryté soupeřovi brány. Ten však překvapivě svým zakončením prostor vymezený třemi tyčemi těsně minul a rozdíl ve skóre tak i nadále zůstával pouze jednobrankový. A tomu tak nakonec zůstalo i po závěrečném hvizdu úvodního dějství, jelikož ve 38. minutě další razantní pokus z kopačky domácího hráče dokázal vyrazit Fiška a v úplném závěru první poloviny utkání se z nadějně vyhlížejícího přímého kopu neujal ani technický pokus Králíka, s nímž si pro změnu dokázal poradit brankář domácího mužstva.

Pokud již v prvním dějství obě mužstva úspěšně odváděla mysl přihlížejících diváků od panujícího sychravého počasí, tak v tom druhém na tento svůj počin dokázala úspěšně navázat. V jeho úvodu se sice ještě oba celky zmohly jen na pokusy, které příliš nadějí na úspěch neměly, když křižná střela domácího hráče zamířila z ostrého úhlu jen mimo bránu Bohemie a dalekonosný pokus Svobody zamířil pouze do připravených rukavic brankáře Dolních Chaber, ovšem v 52. minutě následovala další z nepřesností v odvážném pojetí rozehrávky poděbradského celku, po které Hronek úspěšně zblokoval odkop váhajícího Málka a po šťastném biliárovém ťukesu o nohu sekundujícího Palmy míč zapadl přesně k levé tyči soupeřovi svatyně. Dvoubrankovou ztrátu pak sice záhy mohl zredukovat znovu do přijatelnější podoby z pohledu Bohemie Havránek, jenž se v 52. minutě zhostil exekuce dalšího přímého kopu, ovšem svůj pokus opřel pouze do vystavěné zdi a kýženou odpověď na nepříznivý vývoj utkání tak svému celku nezajistil. I třetí gólový moment utkání tak nakonec šel na vrub domácího mužstva, které v 62. minutě Bohemii znovu přikovalo k vlastní šestnáctce a po centru z pravé strany, jenž propadl až na kopačku Bílka, domácí středopolař uklidil míč do protipohybu poděbradského brankáře. Ani závěrečná půlhodina utkání však navzdory vysokému rozdílu ve skóre rozhodně nenudila a mohla na obou stranách přinést ještě několik dalších gólových momentů, ovšem to by si v 67. minutě musel při Králíkově lobu z poloviny hřiště počínat o něco málo pozorněji brankář domácího celku a hráči Dolních Chaber pak museli efektivněji naložit se svými dalšími velkými příležitostmi ke skórování, když dvacet minut před koncem utkání nejprve nedokázali z bezprostřední blízkosti překonat poděbradského brankáře, jemuž ještě se příhodným zásahem hlavou přispěchal na pomoc bránící Zima, a v 73. minutě pak při samostatném úniku útočník domácího celku nasadil k až příliš dlouhé kličce, vinou které se zcela připravil o možnost zakončení. V závěrečné pětiminutovce měli poděbradští hráči opět velmi blízko k alespoň jednomu čestnému střeleckému úspěchu, nicméně v 87. minutě byl rezolutně proti obránce domácího mužstva, jenž dokázal po Havránkově pasu za obranu a Bartákově úspěšném obhození brankáře odkopnout míč do bezpečí z brankové čáry a o dvě minutě později pak po rychlém protiútoku Bohemie a Soukupově přesné přihrávce za obranu neuspěl tváří v tvář brankáři Dolních Chaber ani Nykodým, když strážce domácí svatyně jeho střelu zvládl vyrazit nohou. A po následném překvapivém řešení rozehrávky rohové kopu neuspěl zpoza pokutového území ani Králík, jehož střela prolétla jen těsně vedle levé tyče soupeřovi brány. Úplně poslední šance v utkání pak sice šla na konto domácího celku, když Zima zaváhal v rozehrávce na polovině hřiště a domácí hráč postupoval zcela sám na poděbradského brankáře, ovšem ani on svůj pokus o obstřel mezi tři vměstnat nedokázal a tříbrankový rozdíl ve skóre se tak již žádným způsobem neměnil.

„Pro nás to byla hodně kvalitní příprava, i když jsme neměli k dispozici sedm hráčů. Pět jich bylo na dovolené a Martínek s Kalinou jsou zraněni. Na to, že chybělo dost hráčů základní sestavy, jsme zvládli utkání velice dobře. Je ale jasné, že za týden budeme hrát v úplně jiném složení,“ řekl po generálce trenér poděbradské Bohemie Tomáš Kubánek. „Výsledek v přípravném utkání pro mě není důležitý, jen mě mrzí, že v kolonce vstřelených branek máme nulu. Tentokrát jsme hráli více na brejky a v prvním poločase jsme měli dvě nebo tři obrovské příležitosti. Ve druhém poločase, hlavně v jeho závěru, jsme měli další dvě tutovky. Každopádně domácí vyhráli naprosto zaslouženě, pro nás to byla výborná prověrka. Teď už se těšíme na první mistrovské utkání,“ přidal Kubánek.

Autor komentáře trenéra k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník