Bohemia se s domácím publikem rozloučila penaltovým rozstřelem

Napsal(a)  Zveřejněno: 10. 11. 2019
Bohemia se s domácím publikem rozloučila penaltovým rozstřelem Markéta Stiborová

Poděbrady - V posledním domácím měření sil v rámci podzimní části Ondrášovka krajského přeboru poděbradská Bohemia nad svým soupeřem dvakrát vedla, nakonec však o svém vítězství musela jakožto remízový král letošního ročníku symbolicky rozhodnout až v penaltovém rozstřelu.

FK Bohemia Poděbrady - FC Sellier & Bellot Vlašim B 2:2 (2:1), pen. 4:3

Branky: 1. Novák, 15. Křelina - 7. a 57. Dias

FKBP: Václavík - Herčík, Hruška L., Sirový, Voříšek - Šusta (69. Nepovím), Bora, Javorek (C), Kubánek (55. Soukup) - Křelina, Novák (75. Hněvsa)

Vlašim B: Řehák - Přitasil (90. Štecher), Vlasák, Zvára, Habal - Linhart, Sváta, Zeman (64. Pešek), Fialka (81. Filip) - Vobecký (C), Dias

Poděbradský celek zažil tak trochu paradoxní vstup do utkání, když hned první dotyk některého z jeho hráčů znamenal zároveň první gólový počin v utkání. To když hosté z Vlašimi dostali po rozehrávce ze středového kruhu míč svou kombinací až k brankáři Řehákovi, ten v rozehrávce lehce zaváhal a v mžiku oka se dostal pod tlak napadajícího Nováka. Forvardovi Bohemie se podařilo pokus o odkop vlašimského brankáře zblokovat a míč se rázem zatřepotal v síti. Nešťastný vstup do utkání se však na hráčích rezervy Vlašimi nepodepsal na příliš dlouhou dobu a když přečkali několik minut trvající úvodní tlak domácí Bohemie, tak sami přispěchali s vyrovnáním. V 7. minutě sice ještě centr z levé strany před Diasem dokázal Voříšek uklidit do zámezí a defenziva Bohemie následně úspěšně odvrátila i centr brazilského krajánka v dresu Vlašimi od rohového praporku. Odražený míč však znovu skončil v držení útočníka Vlašimi, který si jej tentokrát posunul ke střele zpoza vápna a technickým obstřelem ke vzdálenější tyči zaskočil brankáře Václavíka. Domácí si však v úvodu utkání udržovali mírnou území převahu a v 15. minutě se jim podařilo uzmout ztracené vedení nazpět, když se po nedovoleném zákroku na Kubánka postavil k exekuci přímého kopu z levé strany hřiště Šusta a ten svým centrem našel neomylně hlavu Křeliny. Zakončení poděbradského útočníka dokázal Řehák vyrazit pouze do tyče své brány, od které míč definitivně zapadl do sítě. Hráči Bohemie povzbuzeni nadmíru produktivním úvodem utkání pokračovali ve svém ofenzivním snažení a už za další dvě minuty mohl jejich vedení navýšit Novák, který se ocitl ve slibné střelecké příležitosti uvnitř pokutového území soupeře po dlouhém Václavíkově výkopu a následné přihrávce Křeliny. Při pokusu o zakončení však nedokázal ideálně zkoordinovat svůj pohyb a míč nasměroval zcela mimo prostor vymezený třemi tyčemi soupeřovi svatyně. Ani hosté nehodlali v ofenzivním počínání zůstat pozadu, ale dlouho se přes pozornou poděbradskou defenzivu do vyložené příležitosti ne a ne probít. O překonání Václavíka se tak pokusil po pohledném průniku z vlastní poloviny hřiště neméně zdařilou dalekosnou střelou Vlasák a poděbradský brankář se měl co natahovat, zaskočit se však tentokrát nenechal. Na druhé straně hřiště se snažil kontrovat po Voříškově centru hlavou Křelina, ale ve složité pozici zády k bráně nedokázal míč přesněji usměrnit. To o několik vteřin později měli domácí k dalšímu střeleckému úspěchu již o poznání blíže, když si to po dalším dlouhém Václavíkově výkopu namířil do pokutového území soupeře Šusta, kde ještě míč prostrčil do zakončení Novákovi. Razantní střelu poděbradského útočníka z poměrně ostrého úhlu však Řehák dokázal vyrazit a následnou Javorkovu dorážku odvrátil na brankové čáře Zvára. Ve 24. minutě se pak po nedovoleném zákroku Zemana na Nováka naskytla zajímavá možnost k zakončení z přímého kopu ostrostřelci Borovi, ale jeho podařený dalekonostný projektil míříci k tyči dokázal Řehák pohotovým zákrokem vyrazit. Aktivní úsek utkání z pohledu domácího celku pak o minutu později ještě přiživil Voříšek, který si míč navedl ke střele po autovém vhazování v těsné blízkosti soupeřova pokutového území, i s jeho podařenou křižnou střelou si však brankář vlašimské rezervy dokázal poradit a vedení domácí Bohemie tak bylo stále pouze jednogólové. Ve 27. minutě se po krátcé odmlce připoměli znovu hosté, když se po Vlasákově pasu dral do úniku vstříc Václavíkovi Dias, ale poděbradský brankář dokázal střelecký pokus útočníka soupeře vykopnout. Ani případná gólová radost by však pro ofsajdové postavení zakončujícího hráče neměla dlouhého trvání. V závěrečné patnáctiminutovce prvního poločasu se rezerva Vlašimi začalo prezentovat stále aktivnější hrou a dění na hrací ploše se přinejmenším vyrovnalo. Ve 32. minutě se ještě o navýšení domácího vedení pokoušel po dalším nedovoleném zákroku na Kubánka z přímého kopu Šusta, leč neúspěšně, když jeho střílený centr skončil pouze v náruči brankáře Řeháka. Poté se však o střelecké štěstí pokoušeli již především hosté. Ve 40. minutě to nejprve po přetaženém centru z levé strany hřiště zkoušel individuálním průnikem podél brankové čáry Dias, v rozhodujcím momentě mu však Václavík dokázal pohotově zmenšit střelecký úhel a zakončení z bezprostřední blízkosti zblokoval. O dvě minuty později se pak pak úniku levou stranou hřiště hnal do zakončení obránce Habal, ale střelou svou slabší nohou poslal míč pouze do boční sítě poděbradské brány a rezerva Vlašimi tak na vyrovnání musela znovu zapomenout. V úplném závěru prvního dějství si připsali ještě jednu zajímavou příležitost ke skórování domácí, když se dlouhý Šustův nákop na Nováka snažil odvrátit včasným výběhem Řehák a již podruhé v utkání podcenil rychlostní předpoklady útočníka Bohemie. Novák byl u míče o zlomek vteřiny dříve vlašimský brankář, ale z poměrně složité pozice nedokázal míč nasměrovat do brány soupeře a ani on tak na poločasovém výsledku 2:1 již nic nezměnil.

V úvodu druhého dějství byl na hřišti k vidění obdobný obrázek, jako v závěru toho prvního. Hosté stále častěji drželi míč na svých kopačkách, ale do zakončení se skrze pozornou poděbradskou defenzivu dostávali jen sporadicky a taktéž centry ze stran hřiště kýžený efekt přinést nedokázali, i když několikrát mnoho nescházelo. Vyrovnání tak přinesl v 57. minutě až parádní přímý kop v podání Diase. Ten sice bývalý hráč pražských Bohemians zahrával z poměrně úctyhodné vzdálenosti, ale míč po takřka ideální trajektorii a odrazu od horní tyče a paty brankáře Václavíka zapadl přesně za tyč poděbradské brány. Domácí se snažili nalézt na vyrovnání znovu odpověď a defenzivu soupeře se pokoušeli překonat především dalšími dlouhými nákopy a pokusy o rychlé protiútoky. Vedení jim po jednom z rychlých úniků po levé straně a přihrávce do pokutového území mohl vrátit Novák, ale již podruhé v utkání v obdobné střelecké pozici selhal a míč znovu trestuhodně poslal zcela mimo brankový prostor. V 75. minutě se pak Novák po přesném pasu za obranu dral ještě do jednoho samostatného úniku, ale vyčerpaného útočníka Bohemie dokázal bleskurychle dostoupit navrátivší se Vlasák a míč v rozhodující chvíli posunul mimo jeho dosah. V závěru utkání se obě mužstva nechala strhnout k poměrně zběsilé hře nahoru dolů a dění tak znovu nabralo divácky poměrně zajímavý spád. I v tomto snažení však dominovali především defenzivní řady obou celků a mezi zajímavější pokusy z pohledu podoby celkového skóre utkání tak lze zařadit snad pouze pokus hostů z 85. minuty, kdy se do pokutového území snažil prokličkovat znovu Dias. Herčík s Hruškou mu však v průniku dokázali zamezit a následnou křižnou střelu Linharta zpoza vápna lapil brankář Václavík. Utkání tak po vcelku zajímavém průběhu muselo nalézt rozuzlení až v penaltovém rozstřelu. V jeho úvodu dominovali brankáři obou mužstev, když se ze značky pokutového kopu postupně nedokázali prosadit Sváta, Nepovím a Vlasák. Až poté zaznamel poprvé úspěch také některý ze střelců a k radosti domácího obecenstva to byl kapitán Bohemie Javorek, který míč uklidil přesně k tyči. Srovnat pomyslný krok pak sice dokázal Dias, ale i po třetí sérii nakonec drželi těsné vedení domácí. I když nutno dodat, že při střele Křeliny do středu brány, kterou Řehák očekával, kdekomu zatrnulo, ale na ránu pod horní tyč zareagovat přecejenom nedovedl. V dalších dvou sériích již poměrně bezproblémovým způsobem dominovali střelci, když se postupně prosadili Filip, Sirový a Vobecký, a když v závěru páté série nezaváhal ani Bora, bylo o majiteli důležitého bonusového bodu s definitivní platností rozhodnuto.

„Brzy jsme se dostali do vedení, a to hned v první minutě, kdy se trefil Novák. Bohužel jsme do konce dvakrát vedení neudrželi a nechali jsme soupeře vyrovnat na 2:2. Byl to vyrovnaný zápas, a je škoda, že jsme neudrželi vítězství,“ litoval trenér domácích Ladislav Bobek. „Myslím si ale, že remíza byla spravedlivá. Vlašim je velice kvalitní tým a v podstatě nás porazil jeden hráč z jejich kádru áčka. Z tohoto domácího utkání bereme dva body a za týden musíme bodovat ve Velimi,“ komentoval utkání kouč Bobek.

Autorka komentáře trenéra: Markéta Stiborová