Bohemia uzavřela podzimní část vítězstvím nad Vykání

Napsal(a)  Zveřejněno: 18. 11. 2018
Bohemia uzavřela podzimní část vítězstvím nad Vykání Markéta Stiborová

Poděbrady - Bohemia Poděbrady zvládla své poslední utkání podzimní části Krajského přeboru a alespoň dílčím způsobem tak vylepšila svou výchozí pozici pro tuhé jarní boje, jejichž primárním cílem bude záchrana v soutěži.

FK Bohemia Poděbrady - FK Čechie Vykáň 2:1 (1:0)

Branky: 45. Billý, 59. Křelina - 46. Dlouhý

FKBP: Václavík - Uher, Billý, Hruška, Hněvsa - Šusta, Rulc (84. Pikner), Javorek (C), Kubánek - Křelina, Novák

Vykáň: Kruliš - Kasík (73. Kramář), Říha, Olmr, Žampa - Šedivý, Vobořil, Cimpl, Dlouhý (C), Vostárek - Dalekorej

Utkání na již nepříliš ideálním povrchu mnoho fotbalové krásy přihlížejícím divákům nenabídlo a ti tak mohli sledovat především oboustranně tuhý boj. Hosté se museli vyrovnat s absencí bratrského dua Jarolímů, přesto však ve své sestavě disponovali dalšími zkušenými technicky laděnými hráči, jejichž zásluhou si po většinu utkání udržovali mírnou optickou převahu. Ve většině případů však jejich snahy končili na důrazné domácí defenzivě a pozorném Václavíkovi. První zajímavější zakončení směrem k soupeřově bráně si už po čtyřech minutách hry naopak připravili domácí, když po přihrávce Javorka pálil Šusta, Kruliš však proti jeho nepřesné střele nemusel zasahovat. Na další zajímavější střelecký pokus si pak diváci museli počkat až do 21. minuty utkání, kdy Billého pas do pokutového území podcenil jeden z obránců Vykáně, míče se chopil Šusta a zpětnou přihrávkou vyzval ke střele ze slibné pozice Uhera. Jeho křižná střela se však mezi tři tyče také těsně nevešla a skóre tak setrvávalo beze změny. Až ve 28. minutě se k prvnímu zaznamenáníhodnějšímu zakončení odhodlali také hosté, ale ani Vobořilův pokus nakonec nevybočil z řady a brankový prostor minul. Hned o minutu později se hosté po laciné ztrátě Billého v rozehrávce dostali k další možnosti zakončení, Šedivého křižná střela si však cestu mezi tři tyče Václavíkovi brány také nenašla. Ve 31. minutě se opět střelecky připomněli domácí, když po Rulcově přiklepnutí pálil již v pokutovém území Křelina, svůj pokus však namířil pouze do středu Krulišovi brány a brankář Vykáně si tak připsal pohodový zákrok. O dvě minuty později se již Kruliš musel blýsknout o poznání složitějším zákrokem, když po dlouhém Václavíkově nákopu prodloužil Křelina míč na Nováka a jeho střelu nepříjemně přizvedl jeden z bránících hráčů soupeře, brankář Vykáně však konečky prstů míč vyškrábl do bezpečí. Ve 39. minutě zahrávali hosté po faulu Billého přímý kop, Vobořilův pokus z úctyhodné vzdálenosti však sám stoper Bohemie dokázal zblokovat a při následné dorážce Cimpla stihl do střely vložit svou nohu Uher a ušetřil tak Václavíkovi další starosti. V první vyložené příležitosti utkání se tak trochu z nenadání ocitl ve 41. minutě Novák, který hlavičkoval nikým neatakován po centru z pravé strany hřiště, svůj pokus ze slibné pozice ale poslal jen těsně vedle Krulišovi brány. Domácí však nakonec nemuseli smutnit příliš dlouho. Těsně před naplněním hrácí doby vymezené pro první dějství se jim nabídla po faulu Dlouhého výhoda standardní situace, Rulc po rozehrávce vyslal centr do pokutového území, který Novák prodloužil na volného Billého a ten zkušeně přehodil Kruliše. Poločas tak nakonec výsledkově vyzněl o něco lépe pro domácí.

Jak se však Bohemii vydařil závěr poločasu prvního, tak neúspěšně vstoupila do toho druhého. Už po několika vteřinách hry totiž Dalokorej sklepl míč Vobořilovi, který lehkým obloučkem přehodil poděbradský defenzivní val a Dlouhý, ač patrně faulován, dokázal překonat Václavíka. Obdržená branka se nakrátko podepsala na herním projevu domácího celku, přes mírný herní útlum však poděbradští hráči další nebezpečné ohrožení své brány nedovolili. Postupem času to byli naopak znovu hráči Bohemie, kdo si připisoval další slibné příležitosti ke změně nerozhodného stavu. V 54. minutě vyzval Rulc nejprve ke střele Křelinu, jehož střelu ale obránci Vykáně dokázali zblokovat. Míč se však vrátil ke zkušenému středopolaři Bohemie, který jej bez zbytečného otálení posunul do další střelecké pozice, Šusta nicméně svůj pokus nasměroval pouze do středu brány. O dvě minuty později se míč po rohovém kopu odvráceném Olmrem dostal na kopačku Javorka, který okamžitě bez přípravy vyslal směrem na soupeřovu bránu povedený projektil, Kruliš se však blýsl další pohotovým zákrokem a z následné dorážky jej nedokázal překonat ani Křelina. Podařený úsek hry Bohemia nakonec přecejenom dokázala korunovat kýženým střeleckým úspěchem. V 59. minutě si Křelina převzal míč na vlastní polovině hřiště, Novák si následně v souboji se stoperem Vykáně počínal dostatečně důrazně a svému souputníkovi z útoku tak uvolnil cestu k dalšímu postupu a Křelina nedal razantním zakončením Krulišovi šanci. Úspěšnou spolupráci si oba poděbradští útočníci mohli zopakovat v 71. minutě utkání, když se Novák prosmýkl podél postranní čáry a hledal v pokutovém území volného Křelinu. Kruliš ale jeho záměr včas prohlédl a u míče byl o zlomek vteřiny dříve, než úspěšný střelec dosud rozdílové branky. O dvě minuty později se pro změnu připoměli opět hosté, když si po zblokovaném centru do pokutového území navedl míč ke střele Vobořil, do jeho pokusu se však tentokrát na poslední chvíli vložil Hruška a míč vytěsnil na rohový kop. V 75. minutě pálil na druhé straně hřiště po Novákě sklepnutí Rulc, ale svým nepřesným pokusem poděbradskému celku potřebný klid do závěru utkání nedopřal. Domácí se s blížícím se koncem utkání stále důsledněji soustředili na defenzivní činnost a Vykáň tak opět získavala výraznější optickou převahu. Příležitost k vyrovnání však ne a ne přijít. Bohemii se naopak otevíraly možnosti k podnikání rychlých protiútoků. Při jejich realizaci si však poděbradští hráči počínali přespříliš ukvapeně, jako v případě přečíslení z 88. minuty utkání, kdy Novák nedokázal přesněji načasovat přihrávku na nabíhajícího Piknera a umožnil tak Krulišovi bez větších obtíží zakročit. Až v 89. minutě výrazněji zatrnulo domácí defenzivě, když si cestu k dalšímu zakončení úspěšně klestil Vobořil, v rozhodujícím momentu jej však zradil složitý terén, středopolař Vykáně již v prostoru pokutového území bez cizího přičinění podklouzl a celou akci tak už nezvládl dokončit. Hráči Bohemie Poděbrady tak nakonec těsné vedení nad jedním z aspirantů na postup uhájili, připsali si další důležité tři body a přezimují na čtrnácté příčce tabulky soutěže.

„Zápas se hrál na těžkém povrchu. Ten vyhovoval spíše nám. Skóre jsme otevřeli my, a do šaten jsme tak odcházeli se stavem 1:0. Na začátku druhé půle po odkopnutém balonu za obranu hosté vyrovnali. My jsme ale dokázali z brejku dát v 70. minutě vítězný gól. Jsme všichni rádi, že jsme zvládli poslední zápas za tři body,“ uvedl po utkání střelec jedné branky Libor Křelina. „Svou šanci dostal Vojta Uher, který utkání zvládl skvěle a hrál výborně,“ přidal pochvalu spoluhráči Křelina.

„Už předem bylo jasné, že utkání bude kvůli špatnému terénu především o bojovnosti. I když jsem neměl hrát v základu, dostal jsem příležitost a důvěru. Snažil jsem se nezklamat. Výsledek pro nás dopadl skvěle, uhráli jsme důležité tři body,“ dodal hráč Bohemie Vojta Uher.

Kvalitního soupeře chválil i hráč Poděbrad Matěj Novák. „Soupeř byl více na míči, přesto se nám podařilo jako prvním vstřelit branku. Na začátku druhého poločasu jsme trochu zaspali a soupeř vyrovnal. Ale hodili jsme to za hlavu a pak po rychlém protiútoku jsme dali branku na 2:1, což rozhodlo,“ měl radost ze tří bodů Novák.

„První polovinu zápasu jsme měli více ze hry, ale chyběla nám finální fáze. Nebyli jsme schopni vážně ohrozit branku. Ke konci půle měl soupeř standardní situaci z poloviny hřiště, kdy hráč na vápně prodloužil na zadní tyč. Tam osamocený hráč zakončoval. Z kraje druhé poloviny se prosadil Martin Dlouhý. Po zbytek utkání se hrál bojovný fotbal na rozbláceném terénu. Domácí z brejků skórovali a my jsme nebyli schopni gólově zakončit a srovnat tak výsledek utkání,“ zhodnotil hráč Vykáně Lukáš Šedivý. „Je škoda, že se utkání nehrálo na plánované umělce. Na tomto terénu se kombinovalo pouze stěží,“ přidal Šedivý.

„V první půli jsme více drželi balon, snažili jsme kombinovat, chyběla však koncovka a vážné ohrožení branky. Soupeř nic neměl. V poslední minutě ale zahrál standardku, míč propadl na zadní tyč, kde zakončoval osamocený hráč domácích. Druhou půli jsme využili hned první příležitost,“ uvedl hráč Vykáně Matyáš Olmr.

Na zhoršujícím se terénu hosté kazili přihrávky. „Druhá půle byla o bojovnosti a soupeř nás z brejku potrestal. My jsme se nebyli schopni probojovat do zakončení, špatně jsme řešili finální fáze. Bohužel jsme podruhé za sebou nedokázali zvítězit,“ dodal Olmr.

„Prohráli jsme, a proto nemůžeme být spokojeni. Bohužel se hrálo na těžkém terénu a šlo spíše o souboje, než o kombinační hru. Byli jsme smolnější a pohráli,“ shrnul mač útočník Vykáně Jiří Dalekorej.

Autorka komentářů: Markéta Stiborová