Napsal(a)  Zveřejněno: 10. 09. 2023
Bohemia opět promarnila svůj tlak a alespoň bod jí v závěru zachraňoval Martínek Vladimír Malinovský

Poděbrady - Hráči poděbradské Bohemie toužili po debaklu na půdě Horek nad Jizerou odčinit své zaváhání a zároveň proti oslabeným Úvalům potvrdit dosavadní formu na domácím trávníku. Utkání však svým průběhem v mnoha ohledech připomínalo spíše jarní představení poděbradské celku s nezcela uspokojivým výsledkem.

FK Bohemia Poděbrady - SK Úvaly 2:2 (1:0)

Branky: 14. Nykodým, 83. Martínek - 49. Schovanec, 64. Syruček

FKBP: Tůma - Svoboda (58. Suchánek), Kubánek, Hněvsa (C) (46. Soukup) - Zumas (64. Uher), Havránek, Nykodým, Kalina (83. Vokatý), Křivský (64. Schulz) - Martínek, Novák

Úvaly: Tarr - Marčík, Křelina (C), Míka, Benčič - Poděbradský (46. Syruček), Lokša, Schovanec (80. Hološko), Kovalov, Černý - Kučera (59. Šabršula)

V úvodním dějství byl vzhledem k postavení obou celků v tabulce k vidění možná až nečekaně jednostranný obrázek hry, kdy domácí drželi míč po většinu času na svých kopačkách a svého soupeře jednoznačně přehrávali. A poměrně brzy také zaznamenali svou první nadějnější příležitost ke skórování, když Kubánek vysunul vpřed dlouhým pasem Nykodýma a ten svou zpětnou přihrávkou hledal v prostoru u bližší tyče Nováka, ale forvard Bohemie nedokázal přesněji zamířit a bránu soupeře minul. V dalších momentech ofenzivního snažení se však již poděbradští hráči začínali potýkat s nepřesnostmi a mnohdy i volbou příliš ukvapených řešení a namísto dalšího přímého ohrožení soupeřovi brány tak míče povětšinou končily v zámezí hrací plochy. Další slibnější střelecký pokus si tak připsal až ve 12. minutě aktivní Nykodým, který na pravé straně hřiště obral váhajícího obránce Úval a navedl si míč ke střele zpoza pokutového území, ale ta ke smůle domácích skončila pouze v náruči brankáře Tarra. O minutu později se však souboj brankáře Úval se středopolařem Bohemie opakoval, když Nykodýma pro změnu vysunul směrem kupředu přesnou přihrávkou za obranu Kalina a tentokrát po chytrém obhození již míč zapadl neomylně do sítě hostující brány. Ani vstřelená branka však ofenzivní hráče domácího mužstva viditelněji neuklidnila a ti si i nadále při svých útočných akcích počínali poněkud nervózním dojmem. V 19. minutě tak kupříkladu poděbradští hráči sice postupovali v nadějně vypadajícím přečíslení, ale nedokázali jej úspěšněji zužitkovat vinou nepřesné přihrávky a Nykodým následně po Kalinově přistrčení zakončoval pouze zpoza šestnáctky, přičemž Tarr jeho střelu dokázal bez větších obtíží vyrazit. Až v úplném závěru úvodní dvacetiminutovky přišlo první výraznější varování ze strany Úval, když se po levé straně prosmýkl Kovalov a hledal svou přihrávkou před bránu nabíhajícího Kučeru, ale Tůma záměr soupeře včas vystihl a míč před úvalským útočníkem zachytil. Hra poté bez výraznějších změn v herním projevu obou celků, ale zároveň i bez nadějnějších příležitostí plynula dále a přihlížejícím divákům tak zřejmě nenabízela příliš vzrušující fotbalovou podívanou. Možná také trochu paradoxně si v rozmezí mezi 32. a 34. minutou připsali v krátkém sledu dvě slibnější příležitosti hosté, ale po Havránkové nedovoleném zákroku skončil Benčičův přímý kop s přispěním zásahu vystavěné zdi pouze nad poděbradskou bránou a do stejného prostoru o dvě minuty později zamířil rovněž pokus Křeliny po Kubánkově zaváhání v domácí rozehrávce a následném rychlém kontru Úval. To však byla skutečně pouze ojedinělá připomenutí gólových ambicí hostujícího celku v jeho jinak notně defenzivě laděné taktice. Ta však proti rozpačitě útočící Bohemii držela Úvaly stále ve hře o bodový zisk a nic na tom v úplném závěru úvodního dějství nezměnil ani nedovolený zákrok Kovalova na Havránka a následný přímý kop poděbradského středopolaře, jenž bohužel zamířil pouze vysoko nad bránu soupeře a poločasová podoba skóre tak domácím zatím žádnou výraznou jistotu neskýtala.

Více klidu však Bohemii mohl dopřát hned po několika vteřinách hry druhého poločasu Novák, jenž si po dlouhém nákopu na polovinu soupeře svým důrazem v osobním souboji s Křelinou vybojoval možnost samostatného postupu na bránu soupeře, ale na brankáře Tarra nevyzrál a ve vyložené příležitosti tak ke smůle poděbradského celku selhal. O to víc domácí museli litovat situace ze 49. minuty, kdy se míč po Benčičově centru do pokutového území Bohemie po několika nešťastných odrazech dostal až na kopačku Schovance, jenž se hbitě obtočil kolem bránícího Křivského a nekompromisní ránou pod horní tyč vyrovnal. Gólový zásah Úval navíc viditelně zamíchal kartami i co do herního projevu obou mužstev a doposud poněkud pasivní hosté tak začali poděbradskou defenzivu v dalších minutách trápit již o poznání více. Blízko dokonání obratu ve skóre přitom Úvaly byly již v 53. minutě, kdy se po akci na jeden dotek dostal do nebezpečné pozice pro zakončení Černý, ale ten svůj pokus nasměroval pouze do brankáře Tůmy a strážce domácí svatyně tak tentokrát dokázal ve složité chvilce zasáhnout. Domácí se snažili kontrovat hlavičkou Soukupa po centru Zumase, ale ta brankový prostor minula a v 59. minutě pak se svou dalekonosnou ránou neuspěl ani Havránek. To již na hrací ploše chyběli Svoboda s Kučerou, kteří po nešťastném střetu museli střídat se zraněními v oblasti hlavy a nemohli tak dále pomoci svým celkům. Možná citelněji se s vynuceným střídáním musela vyrovnávat domácí Bohemia, která hned v 61. minutě čelila dalším dvěma velkým příležitostem soupeře, když se nejprve po nepřehledné situaci v pokutovém území ocitl sám před Tůmou střídající Šabršula, ale poděbradského brankáře neprostřelil a po následném rohovém kopu a hlavičce Křeliny pak domácí na brankové čáře zachránil pro změnu Kubánek. To však bylo nakonec pouze krátké oddálení druhé inkasované branky, která přišla definitivně na pořad dne v 64. minutě, kdy poděbradská defenziva opět nedokázala zastavit rychlou útočnou akci soupeře, po které se před Tůmou ocitli Šabršula se Syručkem a druhý jmenovaný po nezištné přihrávce svého spoluhráče pohodlně nasměroval míč za záda poděbradského brankáře. Bohemia sice nepropadala panice, ale několik minut přece jenom hledala pevnější půdu pod nohama a recept na vyrovnání. V 74. minutě jej domácímu celku mohl zajistit Kalina, kterému naservíroval míč do slibné střelecké pozice zpětnou přihrávkou Martínek, ale obstřel poděbradského středopolaře dokázal na brankové čáře zastavit jeden z bránících hráčů Úval a zblokována pak skončila rovněž následná dorážka v podání Schulze. A o chvíli později pak štěstěna neukázala svou přívětivější tvář ani Novákovi, jenž hbitě vypíchl míč v osobním souboji jednomu z úvalských obránců, ale ten se pouze lehce otřel o horní tyč soupeřovi brány a do její sítě tak nezamířil. Ani hosté však nezůstávali bez příležitostí kterak své vedení ještě pojistit a v 77. minutě k tomu měl po zaváhání obrany Bohemie patrně nejblíže Černý, ale Tůma předvedl další důležitý zákrok a udržel tak svůj celek co se týče skóre na dostřel. A v 83. minutě to byl právě poděbradský brankář, kdo dlouhým výkopem zahájil útočnou akci domácího celku, v jejímž dalším pokračování Novák předložil míč Martínkovi a ten střelou levou nohou do protipohybu brankáře Tarra vyrovnal. Bohemia se pak ještě ve zbývajících minutách hnala za znovunabytím svého ztraceného náskoku, ale v 85. minutě po závaru v pokutovém území soupeře Novák vyslal směrem na bránu Úval pouze slabou střelu a dalekonosná střela Havránka o čtyři minuty později pak pro změnu Tarrovu bránu zcela minula. V úplném závěru základní hrací doby si pak domácí připsali ještě jednu vyloženou příležitost ke skórování, když Schulz prostrčil míč na Nováka, ale ten ani tentokrát nedokázal navázat na své gólové představení z poslední domácího utkání proti Kosmonosům a znovu svou nepříliš dobře umístěnou střelou nechal pouze vyniknout úvalského brankáře. Překvapivě krátké nastavení pak již další šance nenabídlo a po výsledku 2:2 si tak oba celky rozdělili po jednom bodu.

„Utkání rozdílných poločasů. V první půli jsme byli jasně lepší, velmi dobře jsme kombinovali, ovšem bez výraznějších gólových šancí. Soupeř v první půli neměl vůbec nic,“ řekl k prvnímu poločasu poděbradský fotbalista Dominik Havránek. „Druhá půle už byla z naší strany výrazně horší. Hned v první minutě jsme mohli dát druhý gól, ale platilo nedáš – dostaneš, a za chvíli soupeř skóre dokonce otočil. Naštěstí jsme alespoň vyrovnali,“ oddechl si Havránek. „Pro nás je to jednoznačně ztráta dvou bodů, navíc jsme přišli o dva klíčové hráče Hněvsu a Svobodu,“ dodal po utkání poděbradský středopolař.

Autor komentáře k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník