Bohemia napoprvé pod taktovkou staronového lodivoda neuspěla

Napsal(a)  Zveřejněno: 31. 05. 2020
Bohemia napoprvé pod taktovkou staronového lodivoda neuspěla René Svoboda

Poděbrady - Poděbradská Bohemia odehrála své první utkání po ukutečněné rošádě na trenérském postu, v němž změřila síly s divizní Kutnou Horou. V utkání se sice musela popasovat s absencemi několika zkušených hráčů, a to jak trvalého (ohlášený návrat kapitána Radka Hrušky do Sokolče), tak dočasného charakteru (např. Lukáše Hrušky, nebo Tomáše Javorka), s ohledem k solidnímu počtu brankových příležitostí však nakonec musela před domácím obecenstvem trpce skousnout hořkou pilulku v podobě výsledné porážky.

FK Bohemia Poděbrady - Sparta Kutná Hora 1:3 (0:1)

Branky: 77. Novák - 41. Wolf, 53. a 82. Cimr

FKBP - I. poločas: Málek (31. Kubík) - Hněvsa, Voříšek, Zima, Soukup - Havránek, Bora, Záhora, Martínek - Křelina, Novák

II. poločas: Kubík (60. Kafka) - Uher, Suchánek, Hněvsa, Voříšek (71. Zima) - Šusta, Bora, Záhora (71. Havránek), Soukup (86. Křelina) - Křelina (61. Novák), Martínek

Kutná Hora - I. poločas: Malý - Saulich, Bílek, Franc, Pleva - Semrád - Hradílek, Piskač, Nekvinda - Wolf - Zelenka

II. poločas: Jeřábek - Marek, Exner, Franc (66. Nekvinda), Pleva - Kolůvek, Semrád, Vlášek, J. Šindelář - Zelenka (66. Hradílek), Cimr

Na výkonu poděbradského celku se v úvodu utkání patrně podepsala dílčí nesehranost v upraveném herním rozestavení a už ve 3. minutě za ni mohl přijít nepříjemný trest, když defenziva Bohemie svým chaotickým počínáním namazala míč přesně do samostatného úniku Hradílkovi. Středopolař Kutné Hory však svou křižnou střelu nasměroval několik centimetrů vedle pravé tyče domácí brány a v utkání se tak prozatím pokračovalo za nerozhodného stavu. I v dalších minutách si hosté udržovali znatelnou územní převahu, na kterou Bohemie obtížně hledala odpověď a i další náznaky brankových příležitostí tak šli výhradně na vrub kutnohorských hráčů. Blízko měl k prolomení bezbrankového stavu po Hradílkově rohovém kopu Wolf, i jeho hlavičkový pokus však k úlevě domácího celku pouze prolétl kolem odkrytého koutu Málkovi brány. Bohemia se pod tlakem dosavadního dění na hrací ploše začala při svém ofenzivním snažení stále častěji spoléhat na pomoc v podobě dlouhých pasů za obranu soupeře a právě po jednom z nich mohla v 18. minutě také poprvé sama udeřit, když si to vstříc soupeřově bráně šinul rychlý Novák. V rozhodující chvíli si však poděbradské forvard míč posunul příliš před sebe a o lepší možnost zakončení, natož gólový úspěch, se tak víceméně sám připravil. O dvě minuty později se po nedovoleném zákroku na Křelinu nabídla domácím další zajímavá možnost v podobě přímého kopu, jehož se chopil tradiční poděbradský exekutor této dovednostní disciplíny Bora, ale svým technickým pokusem dokázal rozvlnit síť kutnohorské brány pouze z vnější strany. Pak se zase prozměnu dvakrát výraznějším způsobem o pozornost přihlížejících diváků přihlásili aktivnější hosté. Nejprve tomu tak bylo po dalším zaváhání poděbradské defenzivy, po kterém se znovu za obranou ocitl osamocený Hradílek, při snaze o rychlé zakončení se mu však poskakující míč svezl po kopačce a poděbradskou bránu tak nakonec vůbec neohrozil. To o chvíli později při zakončení z obdobné pozice Bílek už prostor mezi třemi tyčemi zasáhl, brankář Málek ale jeho střelu k bližší tyči dokázal vytěsnit na rohový kop a na ukazateli skóre tak i nadále svítily dvě nuly signalizující prozatímní gólový půst obou mužstev v utkání. To mohl těsně před dovršením úvodní půlhodiny utkání po dalším rychlém kontru a samostatném úniku prolomit Křelina, ale zkušený forvard Bohemie pouze neomylně napodobil svého parťáka útoku, když si v rozhodující míč předkopl o něco více než bylo záhodno a brankář Malý tak dokázal jeho zakončení na dlouhou nohu bez větších problémů zblokovat na rohový kop. A když o několik minut později zazdil další slibný úprk soupeřově defenzivě znovu Novák, přišel podle okřídleného sportovního úsloví zasloušený trest. To když ve 41. minutě po další nepřesnosti v poděbradské kombinaci hosté pohotově nasměrovali precizní pas za soupeřovu obranu, Wolf zcela osamocen tváří v tvář střídajícímu Kubíkovi zachoval chladou hlavu a přesnou střelou ke vzdálenější tyči poslal svůj tým do vedení. Na průběžném výsledku v poměru 0:1 se do závěrečného poločasového hvizdu již nic nezměnilo a Kutná Hora tak mohla ke krátkému oddechu usednout s přecejenom o něco uspokojivějším pocitem.

Do druhé pětačtyřicetiminutovky obě mužstva vyběhla ve výrazně pozměněném složení a optická převaha hostů již nebyla tak citelná. Hned v úvodu druhého dějství si také domácí připsali první slibnější příležitost k vyrovnání, když se po Šustově rohovém kopu ocitl v dobré pozici pro zakončení Voříšek, ale jeho nepříliš dobře umístěnou hlavičku Jeřábek bez většího úsilí lapil. Hosté odpověděli průnikem pravou stranou poděbradské defenzivy v podání střídajícího Cimra, který předložil míč do další vyložené pozice Hradílkovi, ale středopolař Kutné Hory se nedokázal prosadit ani ze své třetí po gólu volající příležitosti v utkání, když jeho střelu z hranice malého vápna dokázal Kubík pohotovým zákrokem zlikvidovat. V 53. minutě však poděbradského brankáře dokonale zaskočil Cimr, který po zisku na polovině hřiště bez zbytečného váhání praštil do míče a ten zapadl přesně pod břevno domácí svatyně. Kubíkova snaha byla marná a skóre se tak i podruhé v utkání měnilo ve prospěch Kutné Hory. O pět minut později mohl vedení hostů ještě zvýraznit Zelenka, který však v dobré příležitosti bránu Bohemie trestuhodně minul a pokračovalo se tak pouze rozehrávkou od poděbradského brankáře. Následující, z hledika gólových příležitostí skoupější část utkání pak až na prahu závěrečné čtvrthodiny utkání utnuli znovu domácí, a to především s podstatným přispěním útočníka Nováka. Ten nejprve po agilním průniku podél brankové čáry vybídl přesnou přihrávkou k zakončení Havránka, ale jeho pokus ze slibné pozice defenziva Kutné Hory dokázala ještě zblokovat. To v 77. minutě se již forvard Bohemie ocitl ve své obvyklejší pozici zakončovatele, když jej do dalšího samostatného úniku v utkání vybídl parádním pasem Soukup. Tentokrát se již Novák nemýlil a konečně překonal brankáře Jeřábka. Další nemilosrdnou ránu poté mohl zaskočenému soupeři uštědřit Martínek, který si dokázal při svém úniku zkušeně pokrýt míč před dotírajícím obráncem Kutné Hory a po jeho následné střele k bližší tyči už mnozí zvedali ruce nad hlavu, síť se však ke smůle domácích příznivců rozvlnila pouze po jejím zásahu z vnější strany. Namísto kýženého vyrovnání tak v 82. minutě následovalo již patrně definitivní rozuzlení zápletky tohoto utkání v podobě třetího střeleckého úspěchu hostů z Kutné Hory. To když Hradílkův střílený centr dokázal u vzdálenější tyče poděbradské brány ve skluzu nasměroval do okryté sítě Cimr a svým druhým gólovým počinem v utkání vrátil svému mužstvu po pěti minutách ztracené dvoubrankové vedení. S korekcí skóre sice poté mohl ještě přispěchat Bora, jemuž se nabídli dvě slibné přiležitostí v podobě přímých kopů na dostřel Jeřábkově bráně. V prvém případě však svůj razantní pokus opřel pouze do vystavěné zdi a podruhé prozměnu jeho technický pokus k tyči dokázal zlikvidat pozorný kutnohorský brankář. Přátelské měření sil tak již další gólovou kapitolu nenapsalo a po vcelku zajímavém průběhu si tak Kutná Hora odvezla z Poděbrad vítězství v poměru 1:3.

"Soupeř byl lepší, i my jsme ale měli několik brankových příležitostí. Výsledek mohl být možná maličko přívětivější, ale se hrou i přístupem hráčů jsem spokojený," shrnul přátelský zápas poděbradský trenér Vladimír Malinovský a naznačil: "Někteří musí zapracovat na kondici, celkově bychom se chtěli zaměřit na herní projev a organizaci hry. To bude náš nejhlavnější úkol."

„I přes porážku si myslím že jsme odehráli dobré utkání. Neproměnili jsme tři tutovky, naopak soupeř nás po našich chybách ve středu hřiště trestal,“ řekl po utkání vedoucí poděbradského mužstva Roman Myška. Zklamaný však rozhodně nebyl. „Očekávání, se kterým jsme do utkání šli, se potvrdila. Myslím, že máme na čem stavět do budoucna,“ přidal Myška.

"Konečně jsme si mohli zahrát," ulevil si trenér Kutné Hory Radek Kulhánek. "Po odpočinkovém období jsme se dostali posledních čtrnáct dní do tréninkové zátěže, kluci chodí v hojném počtu. I dneska nám chyběl jen jeden hráč, otočili jsme skoro dvě jedenáctky," upozornil a pokračoval: "Četná střídání pak mohou za to, že náš výkon v různých pasážích zápasů byl kolísavý. V některé fázi naše hra snesla měřítko, v některé byla slabší. Byl to ale první zápas po dlouhé době."

Radek Kulhánek se utvrdil v přesvědčení, že kutnohorské mužstvo vyzrává. "Poděbrady byly naším soupeřem v krajském přeboru a zápasy s tímto týmem jsme neměli vždycky úplně pod kontrolou," připomněl a navázal: "Je ale potřeba, abychom dokázali zvládat zápasy i s týmy z divize a aby se náš výkon blížil třetí lize, pokud se chceme posouvat. Na druhou stranu také domácí dva měsíce nehráli a nevíme, v jakém jsou stádiu - zda fungují a nebo ne."

Výsledek 3:1 kutnohorský trenér bere. "Možná bych byl radši za 2:0, protože nechceme dostávat branky," zdůraznil. "Dlouhodobě nás ale trápí, že neproměňujeme šance. Potom nás soupeř potrestá za nějakou chybu, což je v zápasech se silnými soupeři fatální. To nám ukázala zima, kdy jsme prohráli tři zápasy se soupeři z třetí ligy nebo špičky divize. Prohráli jsme proto, že nedokážeme ještě hrát na nulu. Šance si vytváříme s každým soupeřem, horší je ale jejich proměňování," opakoval nakonec.

„V první půli jsme měli zápas pod kontrolou, vytvořili jsme si gólové šance Hradílkem, Wolfem a Bílkem,“ vyjmenoval stoper Bedřich Franc a promluvil o soupeři: „Poděbrady v první půli hrozily spíše po našich ztrátách.“

Do druhé půle oba celky vystřídaly. Hra se vyrovnala a šance byly k vidění na obou stranách. Druhý gól Sparty vstřelil Cimr, když téměř z poloviny hřiště přehodil brankáře. Bohemia dokázala vzápětí snížit, ale poslední slovo měli opět Kutnohořané. Druhý gól v utkání vstřelil Cimr. „Asi má střeleckou formu, jako by na něm nebyla pauza znát,“ řekl o spoluhráči Franc. „Utkání po dlouhé pauze splnilo účel. Škoda obdržené branky, a naopak neproměněných šancí.“

Autoři komentářů: René Svoboda, Vladimír Malinovský, Michal Pavlík