Bohemia na půdě nováčka výsledkově neuspěla

Napsal(a)  Zveřejněno: 22. 09. 2024

Uhlířské Janovice - Po vynucené odmlce způsobené nepřízní počasí se znovu rozběhly fotbalové boje v rámci krajských soutěží a s tím čekalo další utkání v rámci I.A třídy i na poděbradskou Bohemii. V tom zavítala znovu na půdu soupeře a dokázala bohužel pouze navázat na výsledek z předchozího střetnutí s Dolním Bousovem.

FK Uhlířské Janovice - FK Bohemia Poděbrady 3:2 (1:1)

Branky: 22. Kulhánek, 70. a 85. Kopp J. - 17. Křivský, 71. Herzán

Uhl. Janovice: Kmoch - Barták, Kopecký, Zadražil (C), Kulhánek - Kopp J., Vyhnánek, Randlízsek, Šusta, Kopp T. - Roubíček (65. Veselý)

FKBP: Pavliš - Uher (46. Zumas), Svoboda, Kubánek J., Soukup - Králík (46. Kalina), Havránek (C), Vokatý - Nykodým (85. Severa), Novák, Křivský (63. Herzán)

Utkání v Uhlířských Janovicích divákům v jeho úvodním dějství nenabízelo příliš atraktivní fotbalovou podívanou, když na pomalém a nerovném pažitu domácích Uhlířů bylo k vidění nezvyklé množství ztrát a nepřesností. Na zajímavější dění před oběma bránami se tak čekalo až do druhé desetiminutovky, kterou po zpětné přihrávce Bartáka načal Kopp, ale Svoboda jeho střelecký pokus zblokoval a míč tak mezi tři tyče nakonec nezamířil. Ani na druhé straně zatím hráči nedisponovali přesnější muškou, když se po čtvrthodině hry Křivského zblokovaná přihrávka odrazila k Vokatému, jenž při snaze o zakončení nedokázal trefit míč čistě, ovšem už o dvě minuty později připravil Novák na hranici domácí šestnáctky pohotovým přiklepnutím pozici ke střele Křivskému a ten netradičně pravou nohou uklidil míč neomylně do vzdálenějšího horního růžku soupeřovi brány. Z vedení se však Bohemia radovala pouhých pět minut, jelikož ve 22. minutě Uhlířské Janovice dokázali odpovědět po centru Kopeckého z pravé strany a přesně umístěném zakončení Kulhánka, jenž míč nasměroval nechytatelně k levé tyči poděbradské brány. To však bylo z pohledu výraznějších střeleckých příležitostí na dlouhou dobu vše a z důrazného boje v prostoru mezi oběma šestnáctkami poté rezultovalo pouze několik nepřesných pokusů, které brankový prostor zcela míjely či mířily pouze do připravených rukavic obou brankářů. Na straně Bohemie tak jen vysoko nad bránu soupeře pálili Králík s Novákem, zatímco za domácí ve 29. minutě nasměroval odražený míč jen do středu poděbradské svatyně Vyhnánek. Až ve 36. minutě přinesl o něco více vzruchu v ochozech chytrý pokus o lob v podání Soukupa, ale brankář Kmoch míč snášející se do sítě dokázal s vypětím všech sil vyrazit a následnou dorážku z ostrého úhlu pak pouze do boční sítě nasměroval Novák. A když se ve 42. minutě zpoza šestnáctky neujala ani střele Nykodýma, která opět mířila pouze do středu brány, odcházelo se do šaten za nerozhodného stavu 1:1.

Druhý poločas již nabídl na gólové příležitosti o něco bohatší představení, k čemuž dlouho přispívala rovnou měrou obě mužstva. Hned v jeho úvodu mohl zásah rukou jednoho z domácích hráčů v blízkosti vlastní šestnáctky potrestat střídající Kalina, ale z přímého kopu přes vystavěnou zeď brankáře Kmocha nezaskočil a ten jeho pokus vytěsnil na rohový kop. Uhlířské Janovice pak pro změnu v 52. minutě zahrozili po rohovém kopu, kdy přetažený centr Koppa dopadl přesně na hlavu Zadražila, ovšem ten v dobré pozici mířil hlavou jen na poděbradskou bránu a skóre se tak zatím stále neměnilo. A nerozhodný výsledek zůstal v platnosti i o pět minut později, kdy Novák sice hbitě využil nedorozumění mezi brankářem Kmochem a Zadražilem, ale svůj následný lob směrem na odkrytou bránu nasměroval jen těsně vedle její levé tyče a domácí si tak mohli zhluboka oddechnout. To však bylo spíše jen ojedinělé zaváhání jinak soustředěně bránícího domácího celku, jenž navíc s přibývajícími minutami začal stále uměji využívat ztrát poděbradských hráčů k rychlým protiútokům a v závěru šesté desetiminutovky se tak hned dvakrát musel proti Roubíčkovi s pohotovým zákrokem blýsknout Pavliš, který nejprve po Randlízskově křižné přihrávce do předbrankového prostoru domácímu útočníkovi bleskurychle zmenšil střelecký úhel a o chvíli později se na hraně šestnáctky od uhlířskojanovického forvarda nenechal zaskočit ani jeho pokusem o obstřel. Dvě vážné hrozby v krátkém sledu však již byli pro poděbradskou defenzivu dostatečným varováním a i ta si tak v dalších minutách počínala o poznání pozorněji. Z následného klidu před bouří tak již znovu rezultovaly pouze slabé pokusy s nevalnou šancí na úspěch, jako při slabé hlavičce Randlízska po přímém kopu Koppa, či nepřesném snažení o obstřel v podání Nováka, jenž zpoza šestnáctky pálil jen těsně vedle soupeřovi svatyně. Poté však následovaly divoké desítky vteřin, které v rychlém tempu přinesly hned dvě rychlé změny skóre. V 70. minutě to byli nejprve domácí, kdy se zdánlivě snadno dostal k možnosti centru z levé strany střídající Veselý a jeho pobídka propadla až k osamocenému Koppovi, jenž míč nekompromisně uklidil k levé tyči. Krátce po rozehrávce ze středového kruhu si však na přesné prostrčení za obranu naběhl Novák, jehož domácí obrana zastavila jen za cenu nedovoleného zákroku a z nařízeného přímého kopu na hraně šestnáctky bez jakéhokoliv náznaku zaváhání zajistil Bohemii rychlé vyrovnání Herzán. Ani tento moment se však na psychice domácího celku příliš nepodepsal, ba naopak a v dalších minutách to tak byli zejména Uhlíři, kdo měl blíže k tříbodovému zisku. V 74. minutě však Koppovu střelu po zblokované přihrávce zlikvidoval Pavliš, o pět minut později Kulhánek z nadějného přímého kopu pálil pouze několik decimetrů na poděbradskou bránu a za dalších pět minut pak nebezpečnou střelu Vyhnánka pohotovým zásahem vytěsnil do bezpečí Svoboda. Domácí se tak mohli radovat až v 85. minutě, kdy chyby v rozehrávce Bohemie využili k rychlému přenesení míče na osamoceného Koppa a jeho křižnou střelu nešťastným zásahem nasměroval do protipohybu brankáře Pavliše Svoboda. V závěru utkání se ještě Bohemia snažila nalézt odpověď a alespoň vyrovnat, ale v 89. minutě po dlouhém autovém vhazování Nováka ani nadvakrát do sítě soupeřovi brány míč neuklidil Kalina. Když poté sama přežila nebezpečnou šanci v podání Koppa, jenž po křižné přihrávce Vyhnánka pálil pouze do boční sítě, probila se v nastaveném čase ještě ke dvěma nebezpečným závarům v soupeřově šestnáctce, ovšem ani ty jí již kýžený třetí střelecký úspěch v utkání nepřinesly, když nejprve domácí obrana úspěšně zblokovala Herzánův střelecký pokus a následný roh Havránka poté pouze rozezvučel břevno brány Uhlířů, načež míč skončil v bezpečí rukavic brankáře Kmocha a z těsného jednobrankového vítězství se tak nakonec mohl radovat nováček soutěže.

„Zápas se nám povedl. Věděli jsme, že to bude těžké. Poděbrady jsou sice mladí kluci, ale kombinačně a technicky dobří. Hodně akcí rozjížděli středem, což jsme věděli, ale stále měli někde místo, prvních dvacet minut jsme špatně dostupovali. První poločas jsme dostali gól úplně zbytečně, kdy jsme neuhlídali hráče, jen jsme na něj koukali a on to hezky obstřelil z vápna. Naštěstí netrvalo dlouho a vyrovnali jsme, kdy po centru Kopeckého šel dobře do vápna Kulhánek a skluzem skóroval,“ popsal první poločas domácí trenér Martin Dotlačil. „Druhý poločas jsme zahustili víc střed. Soupeře jsme pustili jen jednou do zakončení, kdy jsme měli štěstí, nedohodl se stoper s brankářem, ale naštěstí pro nás to skončilo těsně vedle. Trochu jsme se oklepali, kdy jsme měli nejdřív stoprocentní šanci, kterou jsme nedali, ale pak skvěle míč zatáhl Veselý, odcentroval a Jarda Kopp nekompromisně zakončil. Bohužel minutu nato jsme dostali gól z trestného kopu na hranici vápna. Asi jsme ještě slavili nebo si to neumím vysvětlit. Poslední slovo jsme měli ale my. Jaroslav Kopp zatáhl míč, vystřelil a naštěstí pro nás stoper tečoval do protipohybu gólmana. Dále jsme měli ještě dvě tutovky, ale bohužel jsme je neproměnili. V závěru utkání soupeř kopal roh, všude možně se tam míč odrážel, naštěstí skončil u gólmana Kmocha. Kluky musím pochválit za týmový výkon a za důležité tři body,“ byl hodně spokojený Dotlačil.

„Prohráli jsme s houževnatým soupeřem. Věděli jsme, že zarputilost a bojovnost bude hlavní zbraň domácích,“ uvedl po utkání hrající trenér Bohemie Poděbrady Tomáš Kubánek. „My jsme od první minuty měli výrazně více ze hry, dostali jsme se do vedení krásnou střelou do šibenice. Poté domácí z ojedinělého útoku vyrovnali. Druhou půli se nám hra trochu rozpadla, v některých situacích jsme příliš spěchali a výsledkem bylo, že se začalo hrát nahoru - dolů. V závěru domácí rozhodli tečovanou střelou,“ přidal Kubánek. „Domácí byli spíše šťastnějším týmem, lepším určitě nebyli, ale fotbal se hraje na góly a domácím gratulujeme. Ačkoliv v závěru utkání plály lehce emoce, musím říct, že zde byli sympatičtí lidé,“ chválil kouč poděbradského celku. „My před sebou máme náročný týden a v něm dvě domácí derby. Těšíme se na ně,“ dodal Tomáš Kubánek.

Autor komentářů trenérů k utkání: Vladimír Malinovský/Nymburský deník