Zprávy
Nymburský deník: Fotbalistky přijímají rány, přesto se těší na další zápas
Nymbursko – Mě se náhodou ženskej fotbal líbí. Je takovej neinvazivní, neagresivní. Má takový svý specifika. Tato hláška legendárního trenéra Jirky Luňáka ze seriálu Okresní přebor má něco do sebe. I křehká stvoření běhají po fotbalových trávnících a předvádí své umění s míčem.
Zdroj: https://nymbursky.denik.cz/fotbal_region/fotbalistky-prijimaji-rany-presto-se-tesi-na-dalsi-zapas-20171130.htmlČeský fotbal v mezinárodní konkurenci značně zaostává, což se projevuje jednak v celkovém postavení na žebříčku FIFA, zájmu o české fotbalisty v zahraničí, i v samotné kvalitě hráček. „Jelikož se jedná o dlouhodobou záležitost, musíme doufat, že se celková situace v českém fotbale brzy zlepší a změní,“ říká trenér poděbradských fotbalistek František Uchytil.
Někdo může namítnout, že ženy by fotbal hrát neměly, že je to ryze mužská záležitost. Opak je ale pravdou. „I v silových sportech, mezi něž fotbal nesporně také patří, se ženy běžně prosazují,“ vnímá situaci trenér Uchytil.
Ale trénování děvčat má opravdu svá specifika, jak říkal „trenér“ Luňák. „Trénování děvčat je sice trochu jiné, ale až tak zásadně se oproti mužům neliší. Specifika v ženském podání bych viděl především v tom, že v celkovém měřítku není ženský fotbal bezesporu tak rozšířen jako u mužů. I když se jedná o křehká stvoření, jsou schopny přijímat rány a modřiny a přesto se těší na každý další zápas. V tomto mají můj veliký obdiv. Veřejností je však nedoceněn, což mne velice mrzí a tento fakt se pokusíme v rámci možností napravit,“ řekl trenér, který dovedl tým v polovině letošní sezony na druhé místo tabulky. „Holky trénuji velice krátce, teprve půlku sezony. Uvidíme, jaká bude ta příští v jarních měsících.“
Také přístup k fotbalistkám musí být u trenéra jiný než u mužů. Asi těžko by holky skously nějaké nadávky, nebo urážky, možná i výčitky. „Je pravda, že se zde musí volit poněkud jiná psychologie než u mužů. Jde především o to, aby si holky na hřišti věřily, aby spolu komunikovaly. Musí si zažít herní styl a fotbalovou myšlenku, což že se nám postupně daří. Za to bych jim chtěl poděkovat,“ je spokojený Uchytil.
Není to ale tak, že by dívky jen tak chodily po hřišti a bylo jim jedno, jak zápas dopadne. Také krásné slečny či dámy si dovedou pěkně vynadat. „Pohádat se mezi sebou dovedou, není to však časté. Vyskytnou se i vypjaté zápasy, kdy to na hřišti jiskří a kdy si se soupeřkami vymění názor, ale to lze pozorovat v každém zápase, kde o něco jde, nejenom ve fotbale,“ říká poděbradský trenér.
Problém v ženském fotbale? Jednoznačně nedostatek hráček. To je i problém poděbradského družstva. „S nedostatkem hráček se potýkáme a to je v současné době náš největší problém. Uplynulou podzimní část jsme odehráli většinou s jedenácti hráčkami, některé zápasy byly odehrány i v menším počtu. O to je celkové druhé místo cennější. Ale až jarní část ukáže, zda jsou holky schopny si toto přední umístění udržet a poprat se o příčku nejvyšší. Na druhé straně se musíme smířit s tím, že nové samy nepřijdou. V tomto směru nás čeká osvěta ve školách i k veřejnosti. K doplnění kádru bychom potřebovali alespoň tři šikovné hráčky,“ má jasno František Uchytil.
Autor: Vladimír Malinovský
Zdroj: https://nymbursky.denik.cz/fotbal_region/fotbalistky-prijimaji-rany-presto-se-tesi-na-dalsi-zapas-20171130.html