Historie klubu

Zájemců o sportování v pětitisícových Poděbradech bylo poměrně dost a tak 8. dubna 1914 založili místní sportovci Sportovní klub Lázně Poděbrady s několika odbory: tenisem, fotbalem, plaváním, cyklistikou a zimními sporty. První klubovní fotbalové hřiště, vybudované v témže roce, se nacházelo na panské louce za Oborou, kterou si fotbalisté pronajali od místního velkostatku. Hrací plochu si ohradili jednoduchým dřevěným plotem, při něm byly lavice pro diváky... a první kabina připomínala dřevěné boudy v panských lesích. Rovněž první klubovní tenisové hřiště se tehdy nacházelo na panském pozemku, a sice právě tam, kde to předtím zkoušeli místní velocipedisté.

 

Během první světové války pomalu odpadaly některé odbory, po jejím skončení zůstaly jen tenis a fotbal, který navíc pěstoval házenou. Činnost fotbalového klubu během první světové války silně omezena už proto, že většina mladých fotbalistů narukovala. Navíc brzy po válce v roce 1920 vznikl v Poděbradech další fotbalový klub SK Sparta u rádiovky blíže k městu, který odčerpal těmto klubovým fotbalistům hodně diváků. Ti časem zápasy v Oboře vzdali úplně. Až v roce 1931 lázeňská společnost navázala na fotbalovou tradici založením nového sportovního klubu SK Lázně Poděbrady, který se vrátil na staré hřiště do Obory. Zájem o fotbal oživila hlavně tím, že si pozvala ke slavnostnímu výkopu populárního komika Vlastu Buriana.

 

V té době však již v Poděbradech hrál prim fotbalový klub SK Sparta Poděbrady, jehož dorostenci v roce 1947 vyhráli první dorosteneckou ligu. Byli mezi nimi hráči, kteří pak nastupovali také za reprezentaci (František Tomáš, Josef Blažek, Karel Tomáš). Největších úspěchů klub dosáhl v letech 1946-1948, kdy bojoval o body v divizi. Poté hrál krajské soutěže. Bohemia také vychovala vynikající fotbalisty, z nichž lze jmenovat např. Bohuslava Svatoně, Josefa Hrušku, Josefa Obajdina st., Josefa Obajdina ml., Tomáše Kuchaře, Bořka Dočkala a mnohé další.

 

V roce 2006 dochází ke změnám ve vedení klubu, kdy přichází Jaroslav Trajhan, díky němuž a dalším členům klubu se podaří klub stabilizovat. V roce 2011 pak dochází k definitivnímu osamostatnění oddílu od Tělovýchovné jednoty. V roce 2012 byl zvolen předsedou klubu Milan Kaipr a poděbradští fotbalisté hrají krajský přebor. Pod jeho vedením bylo vybudováno dlouho plánované hřiště s umělým povrchem na místě původního škvárového hřiště. V těchto letech si však klub zároveň prochází obdobím výkonostního útlumu, které bylo provázeno sestupem A mužstva do nejnižších pater krajských soutěží či ostudným pádem dorosteneckého celku do okresního přeboru. Období výsledkového strádání končí v závěru roku 2014, kdy byl do čela klubu zvolen nový předseda Roman Brtna st. a všem celkům klubu se postupně daří nazpět vydobýt ztracené pozice a respekt soupeřů. Značný pokrok byl zaznamenán také v oblasti sportovního zázemí klubu, kdy se postupně daří zrenovovat travnaté tréninkové hřiště, vybudovat tribunu u hřiště s umělým povrchem a v roce 2018 je zahájena také kompletní renovace hlavního travnatého hřiště, vybudování přilehlé tribuny a nového multifunkčního hřiště.

 

V současnosti má klub dva mužské celky, které působí v krajském a okresním přeboru, dorostenecké a žákovské celky hrající rovněž nejvyšší krajské soutěže a širokou základnu přípravek a předpřípravek.

 

Historické názvy klubu:

1920   SK Sparta Poděbrady

1940   Inwald Poděbrady

1950   Sokol Sklárny Poděbrady

1952   Poděbradské sklárny Poděbrady

1953   DSO Jiskra Poděbrady

Další názvy: Sklárny Bohemia Poděbrady FO, Sklo Bohemia Poděbrady, TJ Bohemia Poděbrady, FO Bohemia Poděbrady.

2011   FK Bohemia Poděbrady

Partneři klubu

 Podebrady

MĚSTO PODĚBRADY

 vpk

 

Fiala web
logo trafco NSA

Z Youtube kanálu

Rychlý kontakt

+420

FK Bohemia Poděbrady z.s.

Na Hrázi 211

290 01 Poděbrady​               

 

IČ: 22903712

Bankovní spojení: ČS a.s.

č.ú.: 2664784329/0800